Šicí nitě
|

Textilie a drobná příprava

A jsme opět u toho. Téma textilií se nám věší na paty jako smůla, ale musíme si zvětšit obzory i pohledem technologa. A nebude to zase tak složité, protože spoustu věcí už známe z oblasti textilních materiálů anebo z obchodů s textilní galanterií, které tak rádi navštěvujeme. 😉

Šicí nitě
Šicí nitě

Druhy textilií

Jak už známe z oboru textilních materiálů, dělíme textilie na délkové, plošné a prostorové. Technolog ale použije jiné dělení, a to podle způsobu výroby na:

    • tkaniny – vyrobené na tkalcovských stavech v různých vazbách a vzorech
    • pleteniny – vyrobené na pletacích strojích, buď jako zátažné (jedno souvislé vlákno, tudíž jsou paratelné), nebo jako osnovní (několik vláken, ze kterých se skládají sloupce a řady, a nelze je párat)
    • netkané textilie – vznikají spojením jednotlivých syntetických vláken s pojivem (v oděvnictví je to např. vliselin, ve zdravotnictví roušky)
    • krajkoviny – jsou tkané nebo pletené z přírodních i syntetických vláken, mohou být ve formě textilií nebo metrové oděvní přípravy
    • laminované textilie – jednolité plošné a pružné textilní útvary z více vrstev, které se používají např. na výrobu membrán, sportovních tkanin, atd.
    • kožešiny – mohou být přírodní nebo syntetické (základem pro syntetické kožešiny je buď tkanina, nebo pletenina)
    • usně – přírodní i syntetická kůže (např. semiš, nubuk), opět mohou být tkaniny i pleteniny základem pro výrobu syntetické usně

a dle použití na: 

    • vrchový materiál – plošná textilie určená k výrobě všech druhů oděvů (oxford – košile, rongo – kostýmy, flauš – plášť, manšestr – kalhoty, atd.)
    • podšívkový materiál – plošné textilie určené k zakrytí vnitřního vypracování oděvu; rozlišujeme podšívky tkané, pletené, rukávové (světlé s modrými nebo šedými proužky) a trupové (jednobarevné; u pánských oděvů by měla být shodná s barvou vrchového materiálu)
    • výztužné a výplňkové vložkové materiály – plošné, zpravidla netkané textilie, které zpevňují části oděvu nebo zvyšují jeho hřejivost.
Knoflíky
Knoflíky

Drobná oděvní příprava

Do drobné oděvní přípravy bychom mohli zařadit téměř vše, co najdeme v prodejnách textilní galanterie. Toto zboží můžeme kupovat na metry (stuhy, tkalouny, šňůry, atd.) – metrová oděvní příprava, na kusy (knoflíky, šlové závěsy, spony, atd.)  – kusová oděvní příprava, a na váhu (špendlíky, korálky, atd.) – vážená oděvní příprava.

Dále se dělí na:
A. drobnou textilní přípravu – šicí a vyšívací nitě, dírkové hedvábí, stehovka, stuhy, krajovky (ba nebo lněné tkanice sloužící ke zpevnění některých částí oděvu), tkanice (užitková metráž nutná při výrobě některých oděvů, zpravidla není vidět, např. kalhotové chránítko, pasovka, protiskluzka), prýmky (tkané nebo pletené, slouží ke zdobení oděvu, např. hadovky, s flitry, s korálky, hladké, se vzory, atd.), oděvní šňůry a střapce, pruženky (ozdobné, ramínkové, šlové, kloboukové, prádlové, lemovací, atd.), výpustky a lampasy (stuhy nebo tkanice na bočních nebo členících švech), krajky, kosmé (šikmé lemovací) proužky, suché zipy, aplikace, nášivky, etikety, firemní štítky.
B. drobnou technickou přípravu – knoflíky, nýty a mechanické knoflíky, spínátka (patentky), háčky a očka, zdrhovadla (zipy; dělitelná, nedělitelná), spony, přezky, kostice, dráty, kroužky a klipsy (u kožichů), korálky, flitry, kamínky, špendlíky.

 

Hadovky a prýmky
Hadovky a prýmky

Časem si o některých položkách drobné přípravy povíme ještě podrobněji. V příštím díle si přiblížíme proces střihání, polohování střihu a žehlení, abychom i v této oblasti mohli stavět na dobrých základech. 🙂 Tak zase příště!

Podobné příspěvky