Střih dámské sukně se dvěma záševky v ZD
|

Dámská sukně se dvěma záševky v ZD

Tento střih také patří mezi základní střihy sukně a používá se i jako výchozí pro další modelování střihu. Tato varianta střihu je vhodná pro postavy s větším rozdílem mezi op a os (více než 14 cm). 
Opět se můžete setkat s několika konstrukčními variantami tohoto střihu a je jen na vás, pro kterou se rozhodnete. Metoda není důležitá. Důležité je dobře vzít míry a odzkoušet střih na postavě. 

Bereme míry

Stejně jako u dámské sukně s jedním záševkem v ZD bereme tyto míry: výšku postavy, obvod pasu, obvod sedu, hloubku sedu a délku sukně (viz článek: Měříme postavu). Pokud má postava nějakou disproporci (např. vystouplý bok) měříme na postavě boční délku sukně na levé i pravé straně těla. Stejně tak pokud je vystouplejší bříško nebo hýždě, změříme si i přední nebo zadní délku sukně. Tyto pomocné míry se pak použijí při úpravě střihu na disproporční postavu. 

Konstrukční rozměry a výpočty

vp = 168 cm
op = 76 cm / 38 cm
os = 105 cm / 52,5 cm
hs = 19,8 cm 
nebo výpočtem 0,1 vp + 3 cm = 19,8 cm
délka sukně (ds) = 65 cm

Vaše rozměry se samozřejmě budou lišit. U obvodů při výpočtech vycházíme z jejich poloviční hodnoty. Hloubku sedu, která určuje umístění sedové přímky ve střihu, můžeme změřit na postavě nebo ji vypočítat dle výše zmíněného vzorce. Délka sukně je rozměr, který udává, kde bude ležet dolní koncová přímka.

Další potřebné výpočty:
os + 1 cm = 53,5 cm                                  rozměr pro umístění přední středové přímky
0,5 (os + 1 cm) = 26,75 cm                      rozměr pro umístění boční přímky
(os + 1 cm) – (op + 0,5) = 15 cm             rozdíl mezi op a os pro výpočet šíře pasových a                                                                              bočních výběrů
0,2 op + 7 cm = (0,2×38)+7 = 14,6 cm  umístění osy záševku PD 

Hodnoty 1 a 0,5 cm jsou tzv. přídavky na volnost. Jejich hodnota se odvíjí od použitého materiálu.
U pružného materiálu může být hodnota tohoto přídavku 0. Naopak u materiálu pevného může být třeba 2 cm. Tyto přídavky připočítáváme k naměřeným rozměrům proto, abychom se v oděvu mohli pohodlně hýbat.

Výpočet šíře pasových a bočních výběrů:
Celková hodnota výběru je 15 cm, to je 6/6. Pro vybrání na boční přímce použijeme 3/6 z této hodnoty, pro výběr na ZD to bude 2/6 a pro výběr v PD to bude 1/6.
3/6 = 7,5 cm
2/6 = 5 cm
1/6 = 2,5 cm
Rozměry získané výpočtem jsou pouze orientační (hodnoty můžeme zaokrouhlit, mírně poupravit). Důležité je, že pokud jejich hodnoty budeme měnit, v součtu musíme dostat hodnotu rozdílu mezi op a os, tj. 15 cm. Samozřejmě při zkoušení na postavě se tato hodnota může zvětšit nebo zmenšit, záleží na typu postavy a použitém materiálu. Typ postavy má také vliv na počet záševků, jejich umístění a šíři. Měli bychom vždy myslet na to, že při zkoušení na postavě rovnoměrně přidáváme nebo ubíráme na bocích i v záševcích. Délka záševků by se měla pohybovat v rozmezí 10 – 14 cm pro ZD a 8 – 10 cm v PD. Vše se ale nakonec musí podřídit postavě a použitému materiálu.

Střih dámské sukně a jeho konstrukční síť

dámská sukně se dvěma záševky v ZD
Hotový střih dámské sukně se dvěma výběry
Konstrukční síť dámské sukně

Rýsujeme střih dámské sukně

Zde nejprve popíšu jednotlivé kroky konstrukce a hned pod nimi najdete slideshow s postupem konstrukce.

1. Vytvoříme kolmici zadní středové a pasové přímky.
2. Od pasové přímky po zadní středové přímce směrem dolů naneseme hloubku sedu a na tento bod vytvoříme kolmici – vznikne sedová přímka.
3. Od pasové přímky po zadní středové přímce směrem dolů naneseme délku sukně a na tento bod vytvoříme kolmici – vznikne dolní koncová přímka.
4. Na sedové přímce naneseme směrem doprava od zadní středové přímky rozměr 0,5 os + 1 cm – vznikne přední středová přímka. Přední středová bude opět kolmá na pasovou, sedovou a dolní koncovou přímku. (Nelekejte se, že na obrázku uvidíte jen rozměr os. Volnostní přídavek se může dle použitého materiálu trochu lišit. Viz konstrukční rozměry.)
5. Na sedové přímce naneseme směrem doprava od přímky zadní středové rozměr 0,5 (0,5 os + 1 cm) a z tohoto bodu vytvoříme kolmici na sedovou přímku. Vznikne přímka boční.
6. V tomto bodě si jen zkontrolujeme, že přímky v naší konstrukční síti jsou opravdu kolmé. Pokud by totiž kolmé nebyly, celý střih by byl špatně, a když bychom pak podle takového střihu nastříhaly sukni, materiál by se stáčel, místy třeba vytahoval a při šití by to také tropilo neplechu.
7. Vzdálenost x (mezi zadní středovou a boční přímkou) si rozdělíme na třetiny. Na pasové přímce od přední středové směrem k boční naneseme rozměr 0,2 op + 7 cm. Z těchto bodů vyneseme krátké kolmice, jež pro nás tvoří osy záševků.
8. Na boční přímce od pasové přímky směrem nahoru naměříme 1 cm a z tohoto bodu vyneseme krátkou kolmici na boční přímku. Tím zvýšíme pasovou přímku na bocích.
9. Na zvýšenou pasovou přímku naneseme rozměr, který udává šíři vybrání na bocích, a to tak, že od boční přímky na každou stranu naneseme právě jeho polovinu. Levý bod pak spojíme s průsečíkem zadní středové a pasové přímky a pravý bod spojíme s průsečíkem přední středové a pasové přímky.
10. Na ose záševku ZD blíže ke středové osesi naneseme délku záševku 12 – 14 cm, délka druhého záševku ZD se bude pohybovat mezi 10 – 12 cm. Hodnotu šíře záševku ZD si rozdělíme tak, že větší šíři budeme mít záševek blíže ke středové zadní přímce a užší bude záševek blíže k bočnímu švu (např. hodnota 5 se rozdělí na 3 a 2 cm).  Délka záševku PD je 8 – 10 cm a jeho šíře odpovídá 1/6. Body šíře záševku spojíme s bodem délky a vykreslíme ramena záševku. Nakonec si změříme délku ramen záševků a kratší rameno zvýšíme na délku ramene delšího. Ramena záševků musí být vždy stejně dlouhá, to platí pro každý střih se záševky.
11. Nakonec už jen zbývá vykreslit obrysy dílů plnou čarou a středové osy dílů čarou čerchovanou. Boční švy tvarujeme v úrovni hloubky sedu do mírného oblouku pomocí křivítka. I pasovou přímku vykreslíme podle křivítka, nejprve od boční přímky k prvnímu rameni záševku a pak od druhého zvýšeného ramene záševku k přední nebo zadní středové přímce. Osy dílů, boční šev od hs směrem k dolní, dolní koncovou přímku a ramena záševků vykreslujeme rovně podle pravítka.
12. A je hotovo!

Úprava pasové linie

O tomto tématu jsme pojednávali v článku o dámské sukni s jedním výběrem v ZD, viz odkaz: https://www.lartiste.cz/damska-sukne-s-jednim-zasevkem-v-zd/.

A nakonec kontrola!

Po dokončení si konstrukci střihu zkontrolujeme a přeměříme (hodnoty konstrukce by měly být větší, než naměřené míry na postavě – samozřejmě mimo hs a ds). Dobré je si také zkontrolovat, že jsme nic nepřehlédly a střih odpovídá konstrukčním výpočtům, že jsme je nanesli na správná místa, a že přímky jsou na sebe opravdu kolmé a ramena záševků i boční švy jsou stejně dlouhé. Jakékoli chyby ihned opravíme.

Ještě si na střih poznačíme směr polohování dílů. Díly sukně se pokládají středovými osami rovnoběžně
s pevnými kraji látky. Tzn., že šipky budou kolmé na sedovou přímku a budou směřovat k dolní koncové přímce. Dále si střih označíme velikostí nebo jménem osoby, jejími mírami (vp, op, os, hs, ds), datem, eventuelně si můžeme poznamenat materiál, ze kterého budeme šít a jeho spotřebu. Pokud se střih skládá z více dílů, očíslujeme si je.

Střih je vhodný pro tkaniny a mírně pružné materiály, které dobře drží tvar a mají minimální splývavost (např. gabardén, denim, manšestr, rongo, kostýmové tkaniny, atd.). 

Rovná sukně nejvíce sluší postavě typu přesýpacích hodin. Může být v pase ukončena páskem, tvarovanou podsádkou, tunýlkem se šňůrou nebo gumou, může být členěná sedlem nebo jinými členícími švy,
s kapsami nebo bez, s rozparky v dolním kraji, zapínaná na zip nebo na knoflíky. Fantazii se meze nekladou.

Dnes proběhlo naše druhé setkání s konstrukcí střihu sukně. Doufám, že jste vše zvládli levou zadní. Ještě než se vrhneme na další střihy sukní, zastavíme se u úprav střihu sukně na disproporční postavy. Ale to až příště..

Podobné příspěvky