Dámské kalhoty
Klasické dámské kalhoty, v podobě jaké je známe dnes, jsou součástí dámského šatníku již přes sto let (pomineme-li dámské sportovní oděvy 2. poloviny 19. století a dřívější varianty tohoto oděvu). Střih i délka podléhají módním trendům, ovlivňuje je také příležitost, pro kterou kalhoty budeme nosit, a s tím související volba materiálu. Kalhoty mohou být součástí kostýmu nebo jsou nošeny samostatně.
Podle použití kalhoty dělíme na vycházkové, společenské, sportovní, pracovní, stejnokrokové a domácí.
U vycházkových kalhot volíme materiál snadný na údržbu a pratelný na vyšší teploty, důležité jsou i fyziologické vlastnosti. Pro společenské kalhoty naopak volíme efektní materiály a zajímavější střih. Sportovní kalhoty ovlivňuje druh sportu. Jiné kalhoty budeme nosit na tenis, jiné na turistiku, jiné na golf nebo lyžování. U pracovních kalhot je kladen velký důraz na odolnost materiálu a možnost prát jej na vyšší teploty. Pracovní kalhoty také často musí splňovat bezpečnostní předpisy. Jejich střih, barvu nebo počet kapes ovlivňuje druh zaměstnání. Stejnokrojové kalhoty jsou součástí stejnokroje a podléhají konkrétním předpisům (jak má stejnokroj vypadat, jaké má prvky, atd.). Pro domácí kalhoty volíme materiály, které můžeme často prát (i na vyšší teploty) a mají dobré fyziologické vlastnosti. Jejich střih by měl upřednostňovat pohodlí a volnost pohybu.
Technický nákres a popis

Dámské vycházkové rovné kalhoty jsou vyrobeny z vlnařského materiálu. Kalhoty jsou dlouhé, bez manžet a dolní okraj je zpevněný kalhotovým chránítkem. Pasový okraj je začištěný pasovým límcem, který se zapíná na dírku a knoflík a je opatřen sedmi poutky. Rozparek v předním středu se zapíná na zdrhovadlo dlouhé 16 cm. Přední díly mají klínové kapsy a jsou tvarované záhyby. ZD díly jsou hladké a tvarované záševky.
Přední díly jsou tvarované jednosměrným záhybem, který navazuje na osu dílu. Mají klínové kapsy. Kapsové otvory jsou dlouhé 18 cm, jejich kraj je zpevněný proti vytažení krajovkou, jsou začištěné celoplošně vyztuženou krajovou podsádkou. Podkladové i krajové podsádky jsou zhotovené z vrchového materiálu. Ozdobné prošití kapsových otvorů je ve vzdálenosti 0,75 cm. V dolní části jsou zpevněny uzávěrkou. Kapsové váčky jsou zhotoveny z kapsoviny.
Rozparek na zapínání se zapíná na zdrhovadlo dlouhé 16 cm. K pravému PD je přinechaný nákryt rozparku, který je dlouhý 18 cm. K levému PD je přišitý podkryt, který je dlouhý 18 cm a široký 4 cm. Rozparek je ozdobně prošitý z lícní strany PD. V konci rozparku je zhotovena uzávěrka.
Zadní díly jsou hladké, v pase tvarované záševky, které jsou sežehlené k bočnímu kraji.
Pasový límec je široký 3 cm a je celoplošně vyztužený. Zapíná se na knoflík a dírku. V dolním kraji je ozdobně prošitý ve vzdálenosti 0,75 cm.
Poutka jsou široká 1 cm a dlouhá 5 cm. Jsou ozdobně prošitá po obou stranách ve vzdálenosti 0,2 cm od kraje. Poutek je sedm a jsou našita oproti sedovému švu ZD, záševkům ZD, bočním švům a záhybům v PD.
Švové záložky jsou obnitkovány a rozžehleny. Švová záložka sedového švu ZD má v pase šířku 3 cm pro dodatečné úpravy oděvu. Sedový šev je pro zpevnění sešitý dvakrát.
Dolní koncová záložka je široká 4 cm. Na její přehybový okraj je přišité kalhotové chránítko. Její horní kraj je obnitkovaný a přišitý ručním skrytým zapošívacím stehem k nohavici kalhot.
Knoflíky mají průměr 1,3 cm a jsou v barvě vrchového materiálu. Jeden je našitý na pasový límec. Druhý,náhradní, knoflík je přišitý ke kusu materiálu a je k výrobku přiložen v uzavíratelném igelitovém sáčku.
Názvosloví
Stříhání a příprava kalhotových dílů
Spotřeba materiálu
U dvojité šíře materiálu se spotřeba rovná délce kalhot + 10 cm. U jednoduché šíře je spotřeba 2xdélka kalhot + 10 cm. Spotřebu materiálu navyšují kapsy, vzor, manžety nohavic, šíře kalhot, nadměrné velikosti, členící švy, atd. Dle mých zkušeností se na klasické rovné dámské kalhoty se dvěma kapsami na PD o velikosti 40/42 spotřebuje cca 130 cm dvojité šíře materiálu. Kapsové váčky pak většinou zhotovujeme z kapsoviny, kde spotřebujeme cca 20 cm délky.
Polohování střihu na materiál
Na vyžehleném (popř. vysráženém/vypraném) materiálu si před položením střihu na materiál zkontrolujeme, zda materiál nemá nějaké vady (skvrny, zatrhané nitě, vady, které vznikly při tkaní, stejnoměrnost odstínu u jednobarevných tkanin, chyby tisku u vzorovaných tkanin, atd.). Pokud se vady vyskytují, označíme si je křídou/prošpendlením materiálu/prostehováním. Následně si můžeme materiál složit na sebe (dvojitá vrstva), a získáme tak po prokličkování obrysů dva PD a dva ZD. Pokud máme materiál, se kterým se hůře pracuje, nebo má složitý vzor, pokládáme díly na rozložený materiál (jedna vrstva).
Střihové díly (PD a ZD) pokládáme na materiál po osnově, osy dílů leží rovnoběžně s pevnými kraji materiálu. Pasový límec pokládáme delší stranou po osnově (vzhledem ke spotřebě nebo vzoru materiálu můžeme i po útku). Kapsové podsádky po směru osnovy (podsádky kapes si vykopírujeme z dílů, takže směr vlákna musí být stejný jako u dílů). Nákryt a podkryt můžeme k dílům pouze přinechat, nebo je nastříhat zvlášť a předšít. Pokud je stříháme zvlášť, tak jejich delší stranu pokládáme na materiál ve směru osnovy. Poutka pásku pokládáme delší stranou po osnově. Pokud máme na kalhotách kapsy s patkou, pokládáme patku kratší stranou ve směru osnovy (výjimkou může být materiál se vzorem, kdy můžeme patky kapes nebo nakládané kapsy položit po útku nebo v úhlu 45°, abychom vzor na těchto dílech zvýraznili).
U jednobarevného materiálu můžeme díly pokládat oběma směry, stejně tak u obousměrných vzorů. U jednosměrných vzorů, materiálů s vlasem nebo leskem díly pokládáme pouze jedním směrem. Návaznost vzoru se dodržuje v bočních švech od dolního kraje do výšky kolen, v sedovém švu nebo rozparku na zapínání 10 cm pod pasový límec.
Jakmile máme díly položené a přišpendlené na materiál, přikreslíme švové záložky, poznačíme si kolenní, rozkrokovou, sedovou, pasovou přímku a osy dílů. Osy i přímky můžeme buď prokličkovat, nebo je označit krátkými nástřihy ve švových záložkách. Následně si materiál prošpendlíme ve švových záložkách, díly vystřihneme a prokličkujeme jejich obrys. Potom prostřihneme kličky a zažehlíme je. Díly vyžehlíme, a pokud je materiál vlněný nebo z jiného přírodního vlákna, tak díly vytvarujeme srážením a vytahováním. Díly vždy leží lícem k sobě, takže žehlíme po rubu dílů. Boční okraj směřuje k nám a pasový okraj dílů máme u levé ruky. Díly tvarujeme, protože je chceme přizpůsobit tvarům těla (lýtkovému svalu, oblasti kolen, hýžďovým svalům). Používáme elektroparní žehličku nebo vlhkou prostěrku, přes kterou žehlíme, nebo můžeme navlhčit přímo materiál. Vše se odvíjí od druhu použitého materiálu. PD díly srážíme ve vzdálenosti cca 20 až 25 cm od dolního kraje na ose dílu a ve stejné výšce vytahujeme boční a krokový okraj.
ZD srážíme ve výšce kolen na ose dílu a ve stejné výšce vytahujeme krokový a boční okraj. Ve vzdálenosti 20 až 25 cm od dolního kraje na ose dílu ZD vytahujeme a ve stejné výšce srážíme boční a krokový okraj. Dále se ZD vytahuje v dolní části sedového výkroje, v jeho středu se sráží, a pod pasovou linií vytahuje. Samozřejmě, že pokud má postava např. větší stehenní svaly, můžeme si pomoci tvarováním PD i v části nad kolenní přímkou, apod.
Praktické rady a tipy na závěr
Šíři švových záložek si můžeme zvolit jinou. Důležité je, aby byla dostatečná pro úpravy střihu na zkouškách a vhodná pro daný materiál. U hodně třepivých materiálů si můžeme švové záložky obnitkovat ihned po nastříhání dílů. Musíme si dát ale pozor, abychom při šití nevytáhly boční, krokový nebo sedový okraj dílů.
A jako vždy platí, že i když už jsme jednou podle odzkoušeného střihu kalhoty ušili z nějakého materiálu, budeme-li šít později kalhoty podle stejného střihu, ale z jiného materiálu (nebo třeba i druhem stejného materiálu, ale jiného složení a gramáže), musíme opět oděv zkoušet. Protože každý materiál se jinak chová a jinak se tvaruje a přizpůsobí tělu.
Pokud šijete své první kalhoty nebo si úplně nejste jistí tím, jak se materiál bude na těle chovat, nebo zda zvolený střih bude pro vás to pravé ořechové, zhotovte si kalhoty nejprve ze zkušebního materiálu, který se svými vlastnostmi, gramáží a složením podobá materiálu, ze kterého pak kalhoty budete šít.
Dobré také je si po zažehlení dílů zkontrolovat, zda je délka bočních, krokových a sedových švů ZD a PD stejná (zda některý není oproti druhému příliš vytažený/vysrážený).
Pokud chcete šít bokové kalhoty, nejprve si nastříhejte základní střih kalhot, který končí v pase. Připravte si kalhoty na zkoušku i s vestehovaným pasovým límcem. Ujistěte se, že vám kalhoty dobře sedí v oblasti pasu i sedu, případně kalhoty upravte. A pak teprve si zakreslete sníženou linii kalhot na bocích. Tento postup je vhodný pro disproporční postavy, pro ty, kteří šijí kalhoty poprvé nebo ještě nemají takové zkušenosti se zkoušením kalhot, popř. s daným materiálem.
Pokud si nejste jistí tvarem kapes, délkou průhmatu nebo jeho tvarem, připravte si kalhoty na první zkoušku bez kapes. Jejich tvar a umístění si pak můžete zakreslit při zkoušce přímo na postavě. Nebo si např. nakládané kapsy můžete připravit z pomocného materiálu (kalika), při zkoušce na postavě je na kalhoty našpendlit a následně jejich tvar i umístění upravit dle potřeby. Podobně to můžete praktikovat u sedla kalhot, členících švů, apod.
Pokud šijete kapsy kalhot, zpracovávejte je obě najednou a v průběhu práce neustále kontrolujte, zda mají stejnou velikost a tvar. Ušetříte si tím pozdější párání a opravy.
Umístění rozparku na zapínání se podřizuje druhu kalhot. U společenských kalhot z lehčích a středně těžkých materiálů můžeme umístit zip do levého bočního švu a zvolit skryté zdrhovadlo. U těžších materiálů budeme volit raději šatový zip a rozparek umístěný v např. zadním sedovém švu. U vycházkových, sportovních nebo pracovních kalhot ze středních i těžších materiálů můžeme zvolit kovový zip nebo zip do džínových kalhot a rozparek umístit do předního středového švu.
Kalhoty do gumy volíme zejména pro domácí modely, volnočasové, těhotenské, apod. Variantu s gumou můžeme i kombinovat s klasickým pasovým límcem. Kdy např. guma bude např. umístěna pouze v ZD pasového límce a PDíly pasového límce budou bez gumy.
A to je asi vše, co mě v tuto chvíli k tématu kalhot napadá. 🙂 Mějte se krásně a já už se těším zase příště na počtenou.