Dámské kalhoty – základní střih
Kalhoty jsou v dnešní době nedílnou součástí dámského šatníku. Postupů, pro vytvoření základního střihu kalhot je opět více. Dnes se seznámíme s konstrukcí střihu, která vychází z německé metodiky.
Tento střih je základem i pro modelace kalhot. Je vhodný pro kalhoty, které budeme šít z tkaniny nebo jiných nepružných (nebo jen velmi málo pružných) materiálů.
Míry
Pro konstrukci střihu kalhot potřebujeme znát tyto míry: vp, op, os, bhs (boční hloubka sedu), bdk (boční délka kalhot – měříme od dolního kraje stužky, která je uvázaná v pase, až k rovině, na které postava stojí), krd (kroková délka). Jako pomocné rozměry si můžeme změřit obvod boků, obvod stehna, obvod kolene, obvod lýtka, obvod kotníku, obvod přes nárt a patu, délku pánevního oblouku. Jak tyto míry změřit najdete zde:https://www.lartiste.cz/merime-postavu/.
Základní info ke konstrukci střihu
Konstrukce kalhot je oproti konstrukcím jiných oděvů odlišná v tom, že ZD vrýsováváme do již zkonstruovaného PD. Nerýsujeme tedy každý díl zvlášť jako u halenky nebo sukně, ale narýsujeme PD kalhot, ze kterého následně vycházíme pro ZD kalhot. Abychom pak mohli mít fyzicky střih obou dílů, můžeme si přední díl ze střihu vykopírovat nebo si jej narýsovat ještě jednou a teprve do druhého PD vrýsovat díl zadní.
Před samotnou konstrukcí je potřeba si všimnout tvarů postavy, na kterou kalhoty budeme šít, např. rozdílu mezi op a os (toto má vliv na proporce střihu), jsou hýždě ploché nebo vystouplé (to má vliv na sklon a tvar sedového výkroje ZD), má postava vystouplé břicho (to ovlivňuje délku sedového výkroje PD), apod. To vše, částečně, můžeme ovlivnit již při konstrukci střihu kalhot. Zbytek se pak doladí při zkoušce na postavě. O tom, jak se tyto věci projeví v konstrukci, se zmíním níže. Nejprve se ale musíme seznámit se samotným střihem kalhot.
Konstrukční výpočty a rozměry
Protože používáme německý systém konstrukce střihu, vycházíme z celých obvodů.
Naměřené míry:
vp = 168 cm
op = 72 cm /36 /18
os = 98 cm /49 /24,5
bhs = 26 cm
bdk = 106 cm
krd = 80 cm / nebo krd = bdk – bhs
dok = 42 cm /21 /10,5 (pro zjištění hodnoty můžeme použít výpočet 0,1vp + 4 až 6 cm, nebo pomocný rozměr obvodu přes nárt a patu). Šíři dolního kraje kalhot určuje i typ postavy, módní trendy, apod.
Výpočty:
0,5krd – 0,1 krd = (0,5×80) – (0,1×80) = 32 cm vznik kolenní přímky
0,05os + 3 = (0,05×98) + 3 = 7,9 cm vznik sedové přímky
0,05os + 0,5 = (0,05×98) + 0,5 = 5,4 cm šíře sedového výkroje PD
pro kalhoty úzké přes stehna: 0,05os + 0 až 0,5 cm
pro klasické kalhoty: 0,05os + 0,5 až 1 cm
pro volné kalhoty (např. se záhyby, pro postavy s velkým o.stehna): 0,05os + 1 až 2 cm
0,25os – 1 = (0,25×98) – 1 = 23,5 cm sedová šíře PD
0,25os + 1 = (0,25×98) + 1 = 25,5 cm sedová šíře ZD = zšk
0,25zšk = 0,25×25,5 = 6,3 cm pomocný bod pro odklon zadní středové přímky
pro normální postavy a klasický střih kalhot = 0,25zšk
pro postavy se štíhlými boky a objemnějšími hýžděmi, silnějšími stehny, silnější postavy, kalhoty se širokými nohavicemi, pohodlnější střih = 0,25zšk – 0 až 1 cm
pro postavy se silnými boky, ale plochým sedem, pro obepínající střihy kalhot =
0,25zšk + 0 až 1 cm
0,25op + pasový výběr 1,5 až 2,5 + přídavek na volnost 0 až 0,5 =
(0,25×72) + 2 + 0 = 20 cm pasová šíře PD (přídavek na volnost se volí dle typu kalhot a druhu materiálu, při šití se navolní např. do pasového límce)
0,25op + pasový výběr 2,5 až 3 + přídavek na volnost 0 až 0,5 =
(0,25×72) + 3 + 0 = 21 cm pasová šíře ZD (přídavek na volnost se volí dle typu kalhot a druhu materiálu, při šití se navolní např. do pasového límce)
0,25dok – 1 = (0,25×42) – 1 = 9,5 cm 1/2šíře nohavice (dok) PD
0,25dok + 1 = (0,25×42) + 1= 11,5 cm 1/2šíře nohavice (dok) ZD
0,1(0,5os) – 1 až 2 cm = 4,9 – 1,5 = 3,4 cm zvýšení pasové přímky u ZD
Šíře pasových výběrů PD i ZD může být upravena vzhledem k proporcím střihu (viz níže) anebo při zkoušce na postavě. U postav s užším pasem a větším os můžeme umístit dva pasové výběry do ZD, eventuelně i PD.
Konstrukční síť a hotový střih
Pro snadnější pochopení střihu zde uvádím zjednodušenou konstrukční síť pouze PD dílu kalhot, neboť z ní také vycházíme pro střih ZD dílu.
Postup konstrukce
Konstrukční síť
1. Kolmice boční a pasové přímky.
2. Od průsečíku boční a pasové přímky směrem dolů po boční přímce naměříme bdk. Z tohoto bodu narýsujeme kolmici na boční přímku, vznikne dolní koncová přímka.
3. Protože boční délku kalhot měříme na postavě od dolního kraje těloměrné pásky směrem dolů až k zemi, ale nohavice kalhot až k zemi nechceme, musíme teď zkrátit bdk o 3 až 4 cm (max. 5 cm). Z tohoto bodu vyneseme kolmici na boční přímku a vznikne zvýšená dolní koncová přímka.
Další možností je si z rozměru bdk naměřeného na postavě, rovnou odečíst 3 až 5 cm, a tuto hodnotu pak nanést do střihu. Pak nám v konstrukci stačí narýsovat pouze bdk, ze které vyneseme kolmici, a tím vznikne dolní koncová přímka, kterou už nebude potřeba dále zvyšovat (vynecháme v postupu konstrukce bod 3.). Délku kalhot ovlivňuje jejich silueta. Obecně platí, že čím je silueta kalhot užší, tím může být jejich délka kratší, a naopak.
4. Od průsečíku boční a pasové přímky směrem dolů po boční přímce naměříme bhs. Z tohoto bodu narýsujeme kolmici, vznikne rozkroková přímka.
5. Od sedové přímky směrem dolů po boční přímce naměříme 0,5krd-0,1krd. Z bodu vyneseme kolmici na boční přímku, vznikne tak kolenní přímka.
6. Pasovou přímku snížíme o 1 cm. Vytvoříme kolmici na boční přímku, vznikne tak snížená pasová přímka.
7. Od sedové přímky směrem nahoru po přímce boční naměříme 0,05os + 3 cm. Vytvoříme kolmici na boční přímku, vznikne sedová přímka.
8. Na sedové přímce od boční přímky směrem doprava naměříme sedovou šíři PD = 0,25os – 1 cm. Z tohoto bodu vztyčíme kolmici na sedovou přímku, vznikne přední středová přímka.
9. Od přední středové přímky směrem doprava po sedové přímce naměříme rozměr 0,05os + 0,5 až 1 cm. Tento rozměr určuje šířku sedového výkroje PD. Místo si označíme bodem.
10. Změříme si vzdálenost od boční přímky až k bodu, který určuje šíři sedového výkroje (na obrázku je vzdálenost označena písmenem a). Tuto vzdálenost rozdělíme na polovinu, označíme bodem. Z tohoto bodu vztyčíme kolmici na sedovou přímku a protáhneme ji až k dolní koncové a pasové přímce. Vznikne tak osa dílu.
U kalhot s puky, leží puky přesně na ose dílů. Pokud složíme PD nebo ZD kalhot dle osy na polovinu, měl by boční i krokový kraj alespoň od dolní koncové po kolenní přímku ležet na sobě.
Přední díl
11. Na sedové přímce směrem doprava od přední středové naneseme 0,5 cm (konstantní rozměr, měříme vždy). Na pasové přímce směrem doleva od přední středové přímky naměříme 1 cm (rozměr se mění dle typu kalhot a postavy). Tyto dva body spojíme a odkloníme tak přední střed kalhot. Tvarujeme tím vlastně sedový výkroj.
Míra odklonu středového švu PD na pasové přímce je ovlivněna typem kalhot a postavou. U kalhot se záhyby nebo u postav se silným pasem je rozměr 0 až 0,5 cm. U klasických kalhot s pasovými výběry je to 0,5 až 1 cm. U úzkých kalhot bez pasových výběrů nebo postav s úzkým pasem je to 1 až 2 cm.
12. Od odkloněné přední středové přímky na snížené pasové přímce směrem doleva naměříme rozměr 0,25op + šíře pasového výběru + přídavek na volnost = pasová šíře PD tak, aby jeho hodnota protnula původní nesníženou pasovou přímku. Místo si označíme bodem a tento bod spojíme s průsečíkem snížené pasové přímky a odkloněné přední středové přímky. Vznikne linie pasového kraje kalhot.
13. Na pasovém kraji kalhot si změříme vzdálenost od osy PD k bodu, který udává pasovou šíři PD, a rozdělíme ji na polovinu (na obrázku x a 1/2x). Z tohoto bodu vztyčíme kolmici na pasový kraj kalhot. Kolmici protáhneme do dílu. Vznikne tak osa pro pasový výběr.
14. Od osy pasového výběru na každou stranu naneseme polovinu šíře pasového výběru (v našem případě 1 cm, celková šíře pasového výběru = 2 cm). Délka pasového výběru se bude pohybovat od 7 do 11 cm. Ramena pasového výběru musí být stejně dlouhá (měřeno od vrcholu výběru)! V případě potřeby kratší rameno dorovnáme na délku ramene delšího.
15. Pomocné body pro vykreslení sedového výkroje: šíři sedového výkroje si rozdělíme na polovinu. Označíme bodem (na obrázku 1/2y). Tuto polovinu pak naneseme ještě od rozkrokové přímky směrem nahoru na přední středovou přímku. Označíme bodem.
16. Spojit bod z předchozího kroku na přední středové přímce s bodem, který určuje šíři sedového výkroje PD. Protáhnout odkloněnou přední středovou přímku tak, aby se dotýkala spojnice mezi body zmíněné v předchozí větě. Nebo můžeme odkloněnou přední středovou přímku spojit s bodem 1/2 y z předchozího kroku (15.), který leží v polovině šíře sedového výkroje. Já jsem v konstrukci jen prodloužila odkloněnou přední středovou přímku.
17. Na zvýšené dolní koncové přímce si na každou stranu od osy dílu naneseme 0,25dok – 1 cm. Označíme body.
18. Spojíme pravý bod, který udává šíři nohavice PD, s bodem, který určuje šíři sedového výkroje PD. Levý bod, který určuje šíři nohavice, spojíme s průsečíkem sedové a boční přímky, ze kterého pokračujeme dále k bodu, který určuje pasovou šíři PD.
19. Na kolenní přímce si od pomocných linií, které jsme vykreslili v předchozím bodě, naměříme 1 cm směrem do PD. Označíme body. Jsou to pomocné značky pro tvarování nohavice PD.
20. Vykreslíme tvar (obrys) PD. Z dolní koncové přímky vedeme krátké kolmice (5 až 7 cm), z nich mírným obloukem pokračujeme k bodům na kolenní přímce (předchozí krok 19.), na krokovém kraji dále mírným obloukem k šíři sedového výkroje, křivkou vykreslíme sedový výkroj, který napojíme na odkloněnou přední středovou přímku. Pasový kraj dílu můžeme vykreslit mírnými oblouky nebo zcela rovně. Nesmíme zapomenout, že v předním středu musí odkloněná přední středová přímka svírat pravý úhel s pasovou linií. Následně vykreslíme záševek (obě ramena musí mít stejnou délku), a boční linii PD.
21. Hotový PD kalhot.
Zadní díl
22. Na sedové přímce od osy PD směrem doprava zakreslíme bod 1,5 cm.
U standardních a úzkých kalhot se tento rozměr pohybuje mezi 1 až 2 cm. U kalhot se širokými nebo rovně střiženými nohavicemi je to 0 až 2 cm. U materiálů se vzorem (proužky, káro, apod.), kde potřebujeme sesadit vzor, to může být 0 cm.
23. Od bodu 1,5 cm na sedové přímce směrem doprava naneseme rozměr 0,25zšk (zadní sedová šíře kalhot).
24. Od rozkrokové přímky směrem nahoru po boční přímce naměříme 3 až 4 cm. Tento rozměr určuje sklon zadní středové přímky a může se měnit vzhledem k typu postavy. Pro postavy se silným sedem nebo pro větší pohodlí při nošení jsou to 3 cm. Pro normální postavy jsou to 4 cm. Pro postavy s plochým sedem, široké nebo rovné kalhoty s větší šířkou nohavic je to 5 až 6 cm. Pro úzké džínové kalhoty je to 1 až 3 cm (pro normální postavy 2 cm, pro silnější sed 1 cm a pro plochý sed 3 cm).
Vzniklý bod spojíme přímkou s bodem 0,25zšk na sedové přímce.
25. Na přímku z předchozího bodu vedeme kolmici v bodě 0,25zšk. Protáhneme ji až nad pasovou přímku a k přímce rozkrokové. Vznikne zadní středová přímka.
26. Od zadní středové přímky směrem doleva naneseme rozměr 0,25os + 1 cm tak, aby jeho hodnota protnula sedovou přímku. Z bodu vedeme kolmici na zadní středovou přímku. Vznikne tak odkloněná sedová přímka ZD, která je rovnoběžná s přímkou z bodu 24.
27. Na sedové přímce si změříme vzdálenost z bodu 0,25os + 1 cm k bodu 1,5 cm (v postupu bod 22.), označíme ji jako vzdálenost A. Tu pak přeneseme od bodu 1,5 cm (v postupu bod 22.) doprava. Vznikne bod A‘, který v budoucnu určí šíři ZD kalhot na rozkrokové přímce.
28. Na dolní koncové přímce naneseme na každou stranu od osy dílu 0,25dok + 1 cm nebo od bočního i krokového kraje nohavice PD naměříme 2 cm, čímž docílíme stejné hodnoty, jako kdybychom naměřili 0,25dok + 1 cm. Na kolenní přímce taktéž rozšíříme nohavici PD o 2 cm. Tyto body spojíme rovnou přímkou. Od kolenní přímky pak protáhneme přímku k bodu A‘ u krokové části kalhot a k bodu 0,25os + 1 a dále protáhnout až k pasové přímce PD.
29. Na zadní středové přímce od pasové přímky směrem nahoru naneseme rozměr 0,1(0,5os) – 1 až 2 cm. Místo si označíme bodem a z něj vyneseme krátkou kolmici na zadní středovou přímku.
30. Na krátké kolmici naměříme 1 cm. Tento bod označuje odklon zadní středové přímky. Hodnota odklonu se může pohybovat od 0,5 až do 1 cm.
31. Od bodu, který jsme nanesli v předchozím kroku, naměříme rozměr 0,25op + šíře pasového výběru + přídavek na volnost = pasová šíře ZD tak, aby jeho hodnota protnula pasovou přímku. Body spojíme přímkou. Vznikne pasová přímka ZD.
32. Pasovou šíři ZD si rozdělíme na polovinu a v tomto bodě sestrojíme kolmici na pasovou přímku ZD. Vznikne osa pasového výběru. Od osy výběru na každou stranu naneseme polovinu šíře pasového výběru (v mém případě je to 1,5 cm, celková šíře pasového výběru je 3 cm). Délka pasového výběru ZD se pohybuje od 13 do 15 cm.
Bod pasové šíře ZD spojíme přímkou s bodem 0,25os + 1 cm. Vznikne pomocná přímka pro vykreslení boční linie ZD kalhot.
33. Přeměříme si vzdálenost na PD od kolenní přímky k rozkrokové přímce po krokovém kraji (na obrázku označena písmenem k). Tuto vzdálenost zkrátíme o 0,75 cm (hodnota se pohybuje mezi 0 až 0,75 cm, odvíjí se od použitého materiálu – má-li materiál tendenci k vytažení, pak úměrně tomu zkrátíme krokový šev) a přeneseme ji na ZD. Nanášíme od kolenní přímky směrem nahoru po krokové přímce. Místo si označíme bodem. Tento bod pak spojíme s koncem zadní středové přímky.
34. Vykreslíme tvar ZD kalhot. Část nohavic pod kolenní přímkou vykreslujeme pouze rovně. Nad kolenní přímkou mírnými oblouky, z nichž jeden navazuje na boční linii kalhot, kterou vykreslujeme podle křivítka. Pasová linie je vykreslena rovně nebo mírným obloukem. Sedová linie se vykresluje rovně nebo mírným obloukem (který je konkávní u pasu a konvexní v oblasti hýždí) a v dolní části podle křivítka.
35. Hotový zadní díl.
Proporční úpravy střihu v souvislosti s postavou
U střihu kalhot je důležité, aby byl proporčně vyvážený mezi sedovou a pasovou částí. Např. velké zaoblení boční křivky ve střihu (postava s úzkým pasem a širším sedem) se pak těžko zpracovává při šití i zkouškách oděvu. Je to podobné jako u dámské sukně. Je lepší proto pasovou i sedovou šíři upravit tak, aby byly proporce střihu vyvážené (např. udělat více pasových výběrů, přidat pasové záhyby, zvětšit šíři pasových výběrů, řasení, změna sklonu předního a zadního středového švu, atd.). Cílem je dosáhnout optimálního zaoblení bočního švu (oblouk nesmí být příliš velký a zabíhat příliš dovnitř konstrukční sítě).
Na obrázku níže můžeme vidět příklad toho, jak může vypadat špatně vyvážený střih pro postavu s užším pasem a větším sedem. Linie bočních švů jsou příliš zaoblené. K tomu abychom docílili správných proporcí střihu, můžeme změnit sklon předního a zadního středového švu, zvětšit šíři pasových výběrů, zvýšit jejich počet, můžeme si pomoci si 1 cm, který připočítáme k PD a v ZD ho zase odečteme.

U postavy s širokým pasem a úzkými boky pak nastane případ opačný. Při nesprávné proporci střihu díly nad sedovou částí přesahují ven z konstrukční sítě, což je špatně.

Střih tedy upravíme tak, že zmenšíme šíři pasových výběrů, případně zrušíme záhyby v pase, zmenšíme odklon přední nebo zadní středové šíře, snížíme počet pasových výběrů, zrušíme manipulační 1 cm, který pro tuto úpravu není potřeba, upravíme sedovou šíři PD i ZD. Důležité pak je, aby linie bočního švu, nepřesahovala z konstrukční sítě ven, ale dotýkala se boční přímky, a pasová šíře dílů končila minimálně 1 cm od průsečíku pasové a boční přímky.
Další vhodnou úpravou střihu na postavu je kontrola délky pánevního oblouku na postavě v porovnání s délkou sedového výkroje obou dílů. Délka pánevního oblouku má vliv na posunutí pasové linie kalhot v místě sedového švu směrem nahoru (u postav s vystouplým sedem, vystouplým břichem, sedový výkroj bude delší) nebo dolů (u postav s plochým sedem, sedový výkroj bude kratší).
Při přibližně symetrických proporcích postavy, by délka u ZD, měřena kružítkem od kolenní přímky z bodu S do bodu A, měla být přibližně stejně dlouhá jako vzdálenost z bodu S do bodu B (viz obrázek níže). Při disproporci postavy (např. větší břicho) se pak tato délka nebude rovnat. Ke správné délce sedového výkroje PD i ZD pak dojdeme pouze přeměřením délky pánevního oblouku na postavě a přenesením těchto rozměrů do střihových dílů kalhot. Začátečníci si mohou pomoci přeměřením délky sedového výkroje PD a ZD u kalhot, které dotyčnému dobře padnou. Jinak se tato úprava hodně odvíjí od citu krejčové/krejčího a zkušeností, které nasbírali při šití na konkrétní postavu.

Kontrola
Jako vždy je po zhotovení konstrukce střihu nutné zkontrolovat, zda jsme někde neudělali chybu. Ve střihu si přeměříme zejména op, os a délku sedového výkroje. Tyto rozměry by měly být větší (nebo rovny), než míry naměřené na postavě. Přiložením bočních linií PD i ZD na sebe, zkontrolujeme, zda jsou stejně dlouhé. To samé platí i pro krokové kraje PD a ZD.
Pokud jsme si jistí, že střih odpovídá mírám, které jsme naměřili na postavě, označíme si ho datem, jménem, velikostí nebo konkrétními mírami zákazníka, atd. Na díly si nakreslíme směr nitě. U kalhot jse směr nitě rovnoběžný s osami dílů.
Součásti kalhot
Na PD si označíme umístění průhmatu kapsy. Do dílu (nebo zvlášť) si můžeme zakreslit podsádky průhmatu kapsy (podkladová a krajová) a kapsové váčky. Pasový výběr u kapsových váčků odmodelujeme manipulací – složíme ho. Krajovou podsádku průhmatu klínové kapsy můžeme přinechat k dílu.
K přednímu středovému švu pak přikreslíme podsádku nákrytu rozparku na zapínání. Šířka je většinou 2,5 až 4 cm. Délka se odvíjí od délky rozparku na zapínání. Zpravidla by nákryt i podkryt měl být delší o 2 až 3 cm. Podkryt je široký 3 až 5 cm. Nákryt může být střižen zvlášť a následně jím předšíváme přední středový šev. Nákryt je na pravém PD (u dámských kalhot).
Pasový límec si můžeme nakreslit přímo na materiál, anebo si střihový díl také připravit. Délka pasového límce = 1/2op + 4 cm na překlad. Pasový límec kalhot bývá střižen ze dvou dílů, které jsou sešité v zadním středovém švu. Švová záložka zadního středového švu límce i ZD kalhot (v pase 3 cm, které se směrem k rozkroku zužují na 1 cm) bývá široká 3 cm, aby se při změně postavy daly kalhoty rozšířit (povolit) v pase. K pasovému límci se zhotovují také poutka, kterými se protahuje opasek. Střihový díl pro poutka má rozměr 8×3,5 cm.
Krokový podklad slouží ke zpevnění konce rozparku na zapínání a sedového švu PD. Zhotovuje se z podšívky. Stříhá se ve tvaru sedového švu PD, nebo jako čtverec o velikosti 10×10, který se diagonálně sežehlí na polovinu a zažehlí se do mírného oblouku, který svým tvarem odpovídá tvaru sedového švu PD. Jeho horní kraj sahá těsně ke konci nebo nad konec rozparku na zapínání. Pokud jsou PD kalhot vypodšívkované, krokový podklad se nepoužívá.

Závěr
První setkání se střihem kalhot je za námi. Doufám, že vám rýsování šlo pěkně od ruky. Jak jste zjistili, konstrukce kalhot není zase až tak složitá, ačkoli pro někoho může být matoucí rýsování ZD přes PD. Ale vězte, že praxe dělá mistra. A já už těším se příště u dalších střihů kalhot a jejich modelací.