Dolní kraje a dokončení halenky
V poslední kapitole o dámské halence se budeme věnovat způsobům začištění dolního kraje a dokončovacím pracím.

Dolní kraje
Volba způsobu začištění dolního kraje se odvíjí od konkrétního modelu halenky. Všeobecně lze říci, že dolní kraj halenky můžeme začistit lemovacími švy, obrubovacími švy (https://www.lartiste.cz/sijeme-na-stroji/), v některých případech tvarovanou podsádkou, našitím krajky přeplátovaným švem, atd. Variant je opravdu hodně.
Postup
Před začištěním dolního kraje zkontrolujeme délku halenky (zda je u všech dílů stejná, popř. ji můžeme doměřit na postavě), sestříhneme případné nerovnosti, máme zpracované rohy podsádek předních krajů, které předšijeme vodorovně přes celou šířku podsádky. Následně začistíme dolní kraj halenky některým z výše zmíněných postupů (např. olemováním dolního kraje šikmým proužkem, podehnutím švové záložky a prošitím z líce, nebo dvojitým obrubovacím švem, nebo dvakrát podehnutou švovou záložkou, kterou k dílu přichytíme skrytým zapošívacím stehem, atd.).
Dokončovací práce
Po dohotovení halenky už zbývá jen poznačit si umístění dírek na pravý PD, vyšít knoflíkové dírky (ručně, strojově), přišít knoflíky na levý díl (u dámských oděvů zapínáme zprava doleva, takže pravý díl je chápán jako vrchní a levý jako spodní). Po té oděv celkově očistíme – odstraníme veškeré pomocné značky křídou, stehování, atd. A nakonec halenku vyžehlíme.
Žehlení
Konečné žehlení výrobku provádíme buď na rubní straně výrobku (bavlněné, lněné materiály), nebo žehlíme přes prostěrku (zejména u citlivých materiálů – satén, hedvábí, atd.), abychom materiál neponičili. Díly halenky žehlíme na žehlicím prkně a krejčovském polštáři (pro vytvarování PD přes prsa, boků), rukávy a manžety na rukávníku.
Postupujeme od manžet, přes rukávy k průramkům, následuje límec, pravý PD, ZD a levý PD. Při žehlení výrobek otáčíme od sebe. Po vyžehlení zavěšíme halenku na ramínko, kde ji necháme doschnout.
Hotovení halenky v bodech
Průmysl
A. Díly – PD, ZD, límec, rukávy, manžety
B. Montáž náramenic a bočních švů, límce do průkrčníku, zhotovení dolního kraje, všití manžety do rukávu, montáž rukávů do průramků
C. Dokončovací práce – vyšití dírek, přišití knoflíků, očištění od nití, konečné žehlení

Zakázka
A. Měření postavy a hotovení střihu
B. Polohování střihu na materiál a nastříhání dílů
C. Prokličkování obrysu a značek dílů (nebo jiný způsob přenesení obrysu dílů a značek na materiál)
D. Příprava na 1. zkoušku – sestehování dílů PD, ZD, límce, rukávu (na zkoušku u souměrných postav stačí pravý rukáv, nebo pokud má zákazník větší svalovou hmotu na levé paži, rukáv levý). U složitějších modelů, kde si ještě nejsme jisti tvarem jednotlivých součástí, si můžeme límec i manžety připravit z kalika.
E. 1. zkouška
F. Oprava vad po 1. zkoušce a příprava na 2. zkoušku – zde už máme zhotovený límec, sešitý rukáv, na kterém je zhotovený rukávový rozparek, zhotovené manžety, které jsou všité do rukávu, díly mají sešité švy a odšité záševky, vestehovaný je pouze límec do průkrčníku a rukáv do průramku
G. 2. zkouška
H. Oprava vad po 2. zkoušce
CH. Dokončení halenky – všití límce do průkrčníku, všití rukávů do průramků, zhotovení dolního kraje, vyšití dírek, přišití knoflíků, konečné žehlení
Další možnosti hotovení halenek
Sedlo
Sedlo vznikne, pokud PD nebo ZD rozčleníme vodorovným švem. Sedlo může být různě tvarované (rovné, do špičky, oblé, atd.). Díly do sedla můžeme všít hladce, nařasené, vyskládané do záhybů. Prsní a ramenní záševky jsou přemístěné do členícího švu, odmodelované v díle sedla, nebo zpracované právě do záhybů nebo řasení. Švové záložky sežehlujeme do sedla. Sedlo může být jednoduché (jedna vrstva materiálu, díl a sedlo sešíváme např. jednoduchým hřbetovým švem) nebo dvojité (vrchní a spodní díl sedla, díl sešíváme s díly sedla jednoduchým hřbetovým švem – díl leží mezi díly sedla). Sedlo můžeme ozdobně prošít z líce.
Členící švy
Svislé členící švy mohou být na PD i ZD. Jsou v nich zpracované pasové záševky (občas i prsní). Švové záložky můžeme obnitkovat dohromady a sežehlit k jedné straně, nebo zvlášť a rozžehlit. Z líce mohou být švy ozdobně prošité. Také v nich mohou být dotykové rozparky.
Ozdobné prvky
Díly halenky můžeme zdobit např. ažurou, žabičkováním, prýmky, prošíváním, výšivkou, apod. Stejně tak můžeme využít i řasenku nebo zvonovku, kterou ozdobíme průkrčník halenky (viz https://www.lartiste.cz/zapinadla-dirky-a-ozdobne-prvky/). Místo límce můžeme začistit průkrčník volánem (ležatým, stojatým), rýškem, apod.
Závěrem
Touto kapitolou se loučíme s dámskou halenkou. Zde musím podotknout, že jsme se seznámili pouze se základy hotovení halenek a jejich součástí. Postupů hotovení je nespočet, a každý model si žádá trochu něco jiného. Je tedy jen na vás, jaký způsob zvolíte. Důležité je naučit se ovládat základy, díky kterým si pak poradíte s jakýmkoliv zádrhelem. A i postupy, kterým se budeme věnovat v následujících kapitolách např. o pánské košili, nebo šálovém límci saka, atd., budete moci aplikovat pro hotovení dámské halenky. Protože i halenka může mít šálový límec nebo límec s klopou.
A já už se těším na novou cestu do světa dámských kalhot. A co vy? 🙂