Ozdobné stehy
|

Druhy ručních stehů

Steh je základní jednotkou šití. Začíná v místě vpichu a ukončuje ho výpich. Jeho délku určuje vzdálenost mezi vpichem a výpichem. Do jehly navlékáme jednoduchý nebo dvojitý návlek nitě o délce cca 70 cm (příliš dlouhý návlek má tendenci se šmodrchat).

Pomocné stehy

Sem patří přední steh, který můžeme šít jednoduchým nebo dvojitým návlekem nitě. Slouží k prozatimnímu spojení dvou materiálů (např. stehování oděvu na zkoušku) nebo k proznačení tvaru dílu. Steh utahujeme jen málo.

Značkovací steh je tvořen dvojitým návlekem nitě (stehovky). Slouží k proznačování obrysů střihových dílů na materiál. Rovné a dlouhé linie kličkujeme řídce, tvarované linie (rohy, oblouky) hustěji. Materiál leží lícními stranami k sobě a šije se po rubu. Steh je tvořen podobně jako přední steh, ale stehy se úplně neutahují (na jedné vrstvě materiálu vznikají kličky, na druhé vidíme klasický přední steh). Následně se obě vrstvy materiálu od sebe odtáhnou, kličky se mezi vrstvami rozstřihnou a lehce se přežehlí.

Spojovací stehy

Slouží k trvanlivému a pevnému spojení materiálu. Základem je steh zadní, který se používá při sešívání švů, našívání aplikací a ozdobných prvků. Šije se jednoduchým nebo dvojitým návlekem. Stehy leží těsně vedle sebe a po každém výpichu z materiálu se vracíme zpět o několik málo milimetrů (viz šipky na obr). Podobným způsobem se šije i perličkový (ozdobné prošívání klop u saka, našívání prýmků; může se šít silnější nití, stehy jsou kratší) a prošívací steh (všívání zdrhovadel, našívání ozdobných prvků; steh je z LS téměř neviditelný, vpich a výpich je téměř v jednom místě).

Další je steh zapošívací, který se používá k přišívání koncových švových záložek oděvů, našívání ozdobných prvků, k přišívání podšívky do rukávů a dolních krajů. Skrytým zapošívacím stehem přišíváme dolní koncové záložky oděvů. Jehlu zapichujeme jen do poloviny tloušťky materiálu (nabereme jen pár nitek), tudíž je steh z LS i RS neviditelný. Napětí stehu je jen velmi malé. Jednotlivé stehy můžeme i křížit.
Tužící steh se používá pro tvarování a ztužování dílů saka (pláště), klop i límců nebo hotovení ramenních vložek. Ze strany vrchového materiálu by steh neměl být viditelný, na výztužné vložce jsou stehy šikmé a vytváří sloupce, které se vzájemně prolínají. Pro dočasné zcelení otvorů (např. výpustková kapsa) používáme střídavý steh, jehlu zapichujeme střídavě do jednoho a pak do druhého materiálu. Při sešívání usní a kožešin se používá scelovací steh, který je velmi pevný.

Obšívací stehy

V této kategorii najdeme obnitkovací (pro méně třepivé materiály) a smyčkový steh. Oba dva slouží k začištění surových okrajů materiálu. Smyčkovací steh také slouží k vyšívání knoflíkových dírek. Jehla se vpichuje kolmo na okraj materiálu, nit se obtočí kolem špičky jehly ve směru šití a steh se utáhne směrem k okraji, na jehož hranu by měla smyčka hladce dosednout.

Ozdobné stehy

Sem řadíme steh řetízkový (používá se k vyšívání neprostřižených dírek, ke stahování průramku, ozdobnému vyšívání), stonkový, křížkový a krokvičkový.Všechny stehy se používají i v technice ruční výšivky.

Pokud jste příznivci haute-couture nebo vás ruční šití baví, budete využívat většinu zde uvedených stehů. Pro ty, kteří raději šijí na stroji, bude následující článek. Ale ani vy byste neměli na ruční stehy zanevřít. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám budou hodit. Každý materiál i model si totiž žádá něco jiného.

Podobné příspěvky