Druhy textilií
Každý, kdo žije šitím, mi dá za pravdu, když napíšu, že největší pastí pro nás jsou obchody s látkami a galanterií. A je celkem fuk, jestli obchod stojí na pevných základech nebo je součástí nekonečné internetové sítě, do které se rádi necháme chytit. A tak se naše skříně plní vším možným i nemožným. Ale víme, co tam vlastně máme?
Věřím, že spousta z vás by nejraději začala tím nejzajímavějším a seznámila se s druhy textilních materiálů. Ale stále platí… neříkej hop, dokud nepřeskočíš. 🙂 A proto to vezmeme pěkně od začátku. Ve zkratce – textilie dělíme do tří skupin: délkové, plošné a prostorové. Milovníky látek bude zajímat zejména skupina plošných textilií. Pletařky a ty z vás, kteří se chtějí dozvědět něco víc o základním stavebním prvku veškerých oděvních materiálů a přízí, se zastaví hned u textilií lineárních. Ale dnes to bude jen krátká zastávka a seznámení se se základy vědění o textilních materiálech. Ovšem už teď se můžete začít těšit na velké povídání o vláknech, které nás čeká příště. Ať žijí vlákna!
Textilie délkové (lineární)
Sem řadíme všechny textilie, jejichž délka je nesouměřitelně větší než šířka a tloušťka. Jsou základem pro výrobu plošných textilií.
Vlákno – nejjednodušší délková textilie. Dále jej zpracováváme na výrobu textilních materiálů. Vlákno „nekonečné“ délky se nazývá hedvábí (monofil – jedno nekonečné vlákno, polyfil/multifil – více nekonečných vláken).Kabílek nebo kabel jsou přádelnickým produktem z více nekonečných vláken.
Příze – je spředená z vláken a zpevněná zákrutem. Patří sem např.: stehovka, perlovka, dirkové hedvábí, pletací příze, šicí nit, látací příze, atd.

Textilie plošné
Do této kategorie řadíme všechny textilie, jejichž délka a šířka je nesouměřitelně větší než tloušťka.
Tkanina – vzniká provazováním osnovních a útkových nití v úhlu 90°.
Pletenina – vzniká vzájemným proplétáním oček.
Netkané textilie – vlákenná vrstva, ve které se do sebe vlákna vzájemně zaklesnou (vlizelin).
Kožešiny, koženky, usně – kožešina může být přírodní nebo syntetická. Koženka napodobuje vzhled přírodní usně (zvířecí kůže).
Fólie – většinou je vyrobena z plastu, používá se např. při výrobě pláštěnek.
Stuhy, prýmky, krajky – mají některé znaky jak plošných, tak délkových textilií, používají se jako pomocné nebo zdobící materiály při zhotovování oděvů. Krajky mohou být vyráběny ručně (paličkované, šité) nebo strojově.

Textilie prostorové
Jsou textilní útvary, jejichž tři rozměry jsou řádově souměřitelné, patří sem plstěné hranoly na výrobu klobouků.
A to je vše. Začali jsme zlehounka, ale příště už se do toho pořádně obujeme. Doufám, že jste se dozvěděli něco nového a těším se napočtenou příště. 😉