|

Golfky – základní střih

Golfky zhotovujeme z pevných a pracích materiálů. Je to sportovní typ kalhot vhodný pro turistiku, cyklistiku, atd. nebo mohou být využity jako pracovní kalhoty (myslivecké, lovecké). Jejich silueta je užší. Střih je v sedové části přizpůsoben tak, aby umožňoval dostatečnou volnost pohybu. Jejich délka sahá pod kolena nebo je 3/4. Nohavice jsou velmi často zakončeny manžetou. Mohou mít nakládané, klínové nebo sedlové kapsy v PD. Na ZD mohou být kapsy výpustkové nebo nakládané.

Golfky - nákres kalhot

Konstrukční rozměry a výpočty

vp = 164 cm
op = 76 cm/38 cm
os = 100cm/50 cm
bhs
28 cm
bdk = 102 cm
(kolenní šíře) = 22 cm
opodkolenem
= 16 cm

Výpočty

Pro výpočty vycházíme z poloviční hodnoty obvodu pasu a sedu.

kd (kroková délka) = bdk – bhs = 102 – 28 = 74 cm          údaj potřebný pro výpočet vk
vk (výška kolene) = 0,5kd + 6 cm = 37 + 6 = 43 cm          kolenní přímka
0,1os + 3 cm = 5 + 3 8 cm                                                 sedová přímka
přš (přední šíře) = 0,5os – 1 cm = 25 – 1 = 24 cm             přední středová přímka
špv (šíře předního výkroje) = 0,1os + 1 cm = 5 + 1 = 6 cm      kroková přímka
0,5op + 2 cm + 1 cm + 0,5 cm = 19 + 2 + 1 + 0,5 = 22,5 cm   pasová šíře PD
(z toho jsou 2 cm na pasový záševek, 1 cm přidáváme kvůli proporční vyváženosti střihu – v ZD jej pak odečteme, 0,5 cm je přídavek na volnost)
0,5kš – 1 cm =11 – 1 = 10 cm                                                kolenní šíře PD 

(zadní šíře) = 0,5os + 1 cm + 1 cm = 25 + 1 + 1 = 27 cm     sedová šíře ZD
0,25zš = 6,75 cm                                                                            zadní středová přímka
0,1os – 1 cm = 5 – 1 = 4cm                                                        zvýšení pasu ve středu ZD
0,5op + 2,5 cm – 1 cm + 2,5 cm= u = 19 + 2,5 – 1 + 2,5 = 23 cm  pasová šíře ZD
(z toho je 2,5 cm pro pasový výběr ZD, 1 cm odečítáme pro vyváženost proporcí střihu, 2,5 cm je přídavek na nabrání ZD v pase se zahrnutím přídavku na volnost)
0,5u – 1,5 cm = 11,5 – 1,5 10 cm                           umístění osy pasového výběru ZD

Každý střih se bude lišit dle proporcí a rozměrů postavy. Od toho se bude odvíjet šíře pasových výběrů a práce s 1 cm pro vyvážení proporcí střihu (viz https://www.lartiste.cz/damske-kalhoty-zakladni-strih/).Přídavky na volnost se budou odvíjet od použitého materiálu (např. u elastického materiálu může přídavek na volnost 0 cm). 

Postup konstrukce

Postup konstrukce PD

1. Narýsujeme si kolmici pasové a boční přímky. Od jejich průsečíku si směrem dolů po boční přímce naměříme rozměry bhs a bdk. Z těchto bodů vztyčíme kolmice na boční přímku. Vzniknou tak rozkroková a dolní koncová přímka. Od dolní koncové přímky po boční přímce směrem nahoru naměříme vk. Z tohoto bodu vztyčíme kolmici na boční přímku. Vznikne tak přímka kolenní.
2. Od kolenní přímky po boční přímce směrem dolů naměříme nejprve 6 cm a po té 5 cm. Z obou těchto bodů vztyčíme kolmice na boční přímku. Vzniknou tak pomocné přímky pro vykreslení dolního kraje golfek. Od rozkrokové přímky si po boční přímce směrem nahoru naměříme rozměr 0,1os + 3 cm. Z tohoto bodu vztyčíme kolmici na boční přímku, vznikne tak přímka sedová.
3. Na sedové přímce si od boční přímky směrem doprava naneseme rozměr 0,5os – 1 cm, a dále od tohoto bodu si naměříme 0,1os + 1 cm. Vzdálenost od posledního označeného bodu k boční přímce = x. Tuto vzdálenost x rozdělíme na polovinu (1/2x). Vznikne tak osa PD. Na kolenní přímce si na každou stranu od osy PD naneseme rozměr 0,5kš – 1 cm.
4. Spojením bodu na kolenní přímce a bodu 0,1os + 1 cm na sedové přímce vznikne kroková přímka. Spojením druhého bodu na kolenní přímce a průsečíku boční a sedové přímky vznikne boční přímka. Vztyčením kolmice na sedovou přímku z bodu 0,5os – 1 cm vznikne přední středová přímka. Od této přímky si na sedové přímce směrem doprava naměříme 0,5 cm. Pasovou přímku snížíme o 1 cm. Bod 0,5 cm na sedové přímce si spojíme se sníženou pasovou přímkou. Tím si středovou přímku mírně odkloníme a dosáhneme tak lepšího vytvarování sedového švu. Dále si vytvoříme pomocné linie pro vykreslení tvaru sedového výkroje PD. Na rozkrokové přímce si rozměr 0,1os + 1 cm = y rozdělíme na polovinu (1/2y). 1/2y pak přeneseme na přední středovou přímku od rozkrokové přímky směrem nahoru. Vzniklý bod spojíme s průsečíkem rozkrokové a krokové přímky. 
5. Od průsečíku odkloněné středové přímky PD a snížené pasové přímky si naměříme rozměr 0,5op + 2 cm + 1 cm + 0,5 cm tak, aby jeho hodnota protnula původní pasovou přímku (na obrázku je tato linie znázorněna červenou barvou). Místo si označíme bodem, který pak spojíme s průsečíkem boční a sedové přímky. Vznikne tak pomocná přímka pro vykreslení linie boků. Dále si změříme vzdálenost od osy dílu směrem k bodu, který označuje pasovou šíři PD = z. Vzdálenost z rozdělíme na polovinu (1/2z) a z tohoto bodu vztyčíme kolmici na původní pasovou přímku. Vznikne tak osa pasového výběru PD. Délka pasového výběru bude 10 cm a jeho šířka 2 cm. 
6. Vykreslíme tvar PD golfek. Dolní kraj na ose dílu, kde si naměříme 1 cm, tvarujeme do mírného oblouku. Po stranách díly u dolního kraje z každé strany zúžíme o 0,5 cm.

Postup konstrukce ZD

7. Překreslíme si konstrukční síť PD golfek. Do této sítě pak budeme zakreslovat ZD. 
8. Na sedové přímce si od osy dílu směrem doprava naměříme 1 cm. Místo si označíme bodem.
9. Od tohoto bodu naměříme směrem doprava po sedové přímce rozměr 0,25zš.
10. Od rozkrokové přímky po boční přímce směrem nahoru naměříme 2 až 3 cm. Tento bod spojíme s bodem 0,25zš. Vznikne odkloněná sedová přímka ZD.
11. Na tuto odkloněnou sedovou přímku vedeme kolmici v bodě 0,25zš. Vznikne zadní středová přímka
12. Od zadní středové přímky směrem doleva naneseme rozměr 0,5os + 1 cm + 1 cm tak, aby jeho hodnota protnula sedovou přímku. Místo si označíme bodem.
13. Od tohoto bodu si po sedové přímce změříme vzdálenost k 1 cm, který jsme nanášeli od osy dílu směrem doprava. (Na obrázku je tato vzdálenost označena písmenem A a zelenou barvou.) Vzdálenost A si přeneseme od bodu 1 cm po sedové přímce směrem doprava (na obrázku je to vzdálenost označená jako A‘ a modrou barvou). Takto získáme sedovou šíři zadního dílu golfek.
14. Na kolenní přímce kalhoty rozšíříme o 2 cm na každou stranu. To samé uděláme i na dolní koncové přímce. Toto rozšíření kalhot pak spojíme s bodem A‘, vznikne kroková přímka ZD, a s rozměrem 0,05os + 1 cm + 1 cm, a tím vznikne přímka boční, kterou protáhneme až k přímce pasové.
15. Od pasové přímky směrem nahoru po zadní středové přímce naměříme rozměr 0,1os – 1 cm. Místo si označíme bodem. Z tohoto bodu pak naneseme rozměr 0,5op + 2,5 cm – 1 cm + 2,5 cm = u tak, aby jeho hodnota protnula pasovou přímku (na obrázku je tato linie znázorněna červeně). Vznikne tak pasová přímka ZD. Tuto přímku si rozdělíme na polovinu (1/2u) a odečteme 1,5 cm. Tento rozměr určí umístění osy pasového výběru ZD. Osa je kolmá na pasovou přímku ZD. Délka výběru je 14 cm a jeho šířka je 2,5 cm. Nakonec si vykreslíme pomocnou přímku pro vykreslení linie boků tak, že bod 0,05os + 2,5 – 1 + 2,5 si spojíme s průsečíkem boční přímky ZD a sedové přímky.
16. Přeneseme si délku krokového kraje PD na krokovou přímku ZD. Hodnotu, kterou naměříme na PD, si zkrátíme o 0,75 cm (na obrázku je to oranžově vyznačená hodnota B-0,75 cm). Tuto vzdálenost pak spojíme s průsečíkem zadní středové a rozkrokové přímky. 
17. Vykreslíme si tvar dolního kraje ZD. Na ose dílu naměříme 1,5 cm směrem do dílu (nad dolní koncovou přímku). V tomto bodě vztyčíme krátkou kolmici na osu dílu, na které naměříme 5 cm na každou stranu. Dále tento bod spojíme s krokovou a boční přímkou mírným obloukem. 
18. Z 5 cm, které jsme si naměřili na krátké kolmici, vztyčíme další krátké kolmice. To budou osy výběrů dolního kraje ZD. Délka výběrů bude 5 cm a jejich šířka 1,5 cm.
19. Vykreslíme tvar ZD.

Kontrola a dokončení střihu

Po dokončení konstrukce střihu je dobré si přeměřit rozměry narýsovaného střihu, které by měly odpovídat naměřeným rozměrům na postavě a jednotlivým výpočtům. Pokud jsme si jisti, že je střih správně, označíme si ho jménem, datem, základními rozměry, popř. výpočty, velikostí, atd. Nezapomeneme si na díly vyznačit směr osnovy (= směr nitě). 

Na PD si zakreslíme tvar nakládané kapsy a umístění průhmatu. Díl kapsy si vykopírujeme  nebo si jej narýsujeme zvlášť. Stejně tak si narýsujeme díly manžet, které začišťují dolní okraj kalhot, a pasový límec, kterým bude začištěný pasový okraj golfek. Je na nás, zda si zvolíme pasový límec střižený do tvaru, s bočními švy nebo zadním středovým švem, nebo zda pro nás bude pasový límec pouze rovný pruh materiálu. Délka pasového límce bude odpovídat pasovému obvodu PD i ZD + šíře přepnutí na zapínání.

Závěrem bych ještě chtěla zdůraznit to, že tento postup střihu je jedna z mnoha možných variant. Typů konstrukcí střihů i konstrukčních postupů je mnoho. To, co vám zde na blogu nabízím, chápejte jako jednu z možných cest. 🙂

Podobné příspěvky