Hmat je náš nejlepší průvodce
Když jsem v obchodě s látkami, nikdy nemám klid. Jsem totiž jako malé dítě, které si na všechno musí sáhnout. A mám k tomu dobrý důvod. Není totiž molino jako molino nebo satén jako satén. Každý materiál je jiný, každý k nám promlouvá trochu jinou řečí, a tím nejlepším překladatelem je pro nás náš hmat. Omak totiž o materiálu prozradí téměř vše. Dozvíme se, jestli obsahuje chemická nebo přírodní vlákna, jak je pevný, jakou má tažnost nebo elasticitu. A co nám vlastně tyto parametry napovídají?
Každý, kdo se alespoň trochu orientuje v textilních materiálech, ku příkladu ví, že přírodní vlákna jsou příjemnější na nošení, ale zase se více mačkají a pomaleji schnou. A ten, kdo má i nějaké zkušenosti se šitím, ví, že pevný materiál bude při šití potřebovat jiné zpracování, nežli materiál elastický. A o tom všem si dnes povíme.
Vlastnosti textilních materiálů
Užitné vlastnosti se projevují při nošení oděvu. Zpracovatelské vlastnosti mají vliv na technologické postupy a strojní zařízení používaná při výrobě.
Délka a tloušťka vláken – tyto parametry nemůžeme rozeznat pohmatem, ale i tak bychom měli vědět, že délka vláken má vliv na kvalitu příze nebo materiálu. Všeobecně platí, že delší vlákna mají lepší zpracovatelské vlastnosti a materiály z nich vyrobené mají vyšší pevnost. Tloušťka vlákna má vliv na jeho jemnost.
Omak – je subjektivní hmatový vjem, kterým zjišťujeme jemnost, pružnost, pevnost nebo měkkost textilních výrobků.
Obloučkovitost vlákna – má vliv na vzhled, objemnost, a také zvyšuje schopnost vlákna tepelně izolovat. Je to typická vlastnost vlněných vláken.
Pevnost – je schopnost materiálu klást odpor při působení vnějších sil.
Tažnost – je vlastnost, která udává, o kolik se vlákno prodlouží v tahu.
Pružnost/Elastičnost – je schopnost vlákna vrátit se do původního stavu.
Zejména poslední tři zmíněné vlastnosti mají vliv na zpracování oděvního výrobku při šití. A nejen tam.
U pevnějších materiálů s nízkou tažností a pružností už při konstruování střihu budeme muset počítat s tím, že přídavky na volnost budou vyšší, aby byl pohyb v oděvu příjemnější. Ta samá zásada bude platit i naopak. A to tak, že u elastických materiálů budeme naměřené rozměry zmenšovat o procentuální vyjádření tažnosti, tudíž bude střih v konečném stavu menší.
Tvárnost a mačkavost – tvárnost je schopnost vlákna udržet si tvar. Mačkavost se projeví zejména při péči o výrobek a jeho nošení. Obecně mají nižší mačkavost vlákna syntetická.
Navlhavost – tato vlastnost vyjadřuje schopnost vláken přijímat vlhkost. V tomto ohledu mají mírně navrch přírodní vlákna, která lépe sají pot.
Odolnost vůči oděru – udává odolnost vlákna proti mechanickém působení.
Teplota žehlení – vyjadřuje teplotu, při které lze výrobek žehlit, aniž by se poničil.
Vlastnosti praní a chemického čištění – říkají, jak o výrobek pečovat, aby se neponičil. Reprezentují je symboly údržby, které jsou chráněny ochrannou známkou.
Tepelně-izolační schopnost – závisí na množství vzduchu ve vláknech a mezi nimi. Vysokou tepelně izolační schopnost mají vlněná vlákna.
Elektrostatický náboj – touto vlastností jsou známa především vlákna syntetická. Doslova nám stojí vlasy na hlavě, když si svlékáme např. polyesterové šaty.
Barva – tato vlastnost se posuzuje ještě na nebarvených vláknech v režném stavu.
Lesk – odvíjí se od profilu průřezu a povrchu vlákna. Hladká vlákna mají lesk vyšší.

V základu je to vše. Existují samozřejmě i další vlastnosti, které se u vláken a textilních výrobků posuzují, např. jakost, viscoelasticita, bod tání, atd., ale to už je oblast spíš pro odborníky. My se v tomhle ohledu však spokojíme s málem a zejména budeme klást důraz na omak a osobní kontakt s materiálem. A teď hurá na průzkum! 😉