Terakotová soška ženy, rané 3. století př.n.l., The MET museum
|

Kde se vzal, tu se vzal… oděv

Krátký průlet historií

Dříve, než se lidé začali oblékat, malovali na svá těla přírodními barvami. Důvodů pro vznik oděvu bylo více. V první řadě je oděv chápán jako ochranný prvek proti působení přírodních vlivů. Svůj význam má také vzhledem k náboženství, odlišení se od ostatních, společenskému postavení i estetickému vyjádření. Z počátku člověk pro výrobu oděvu používal materiály, které byly dostupné v přírodě – kůže, kožešiny, šlachy a střívka (na sešívání), kosti (výroba jehel), traviny, listy rostlin a stromů. Primitivní výroba se postupem času přeměnila v řemeslnou, ve které si už lidé naplno podrobili zpracování vláken (bavlna, vlna, len), techniku tkaní, pletení a další. To všechno se odehrálo ještě před naším letopočtem v období starověku. Po několika staletích se začínají zakládat manufaktury, které pak z větší části nahradí průmyslová výroba, která se dále vyvíjí až do podoby, ve které ji známe dnes.

Dělení oděvu

Vezmeme to hodně ve zkratce. Oděv dělíme podle pohlavívěkuumístění (spodní, vrchní, svrchní), účelu použití (vycházkový, sportovní, domácí, společenský, atd.), ročního období (letní, zimní, sezónní), podle vypracování (nepodšitý, polopodšitý, podšitý, jednolícní, oboulícní, s nebo bez tepelné izolační vložky), podle tvaru střihu (volný, polopřiléhavý, přiléhavý, těšný), podle siluety (A,O,H,T,V,X), druhu zapínání (jednořadové, dvouřadové, dotykové), podle části těla (trupový, sukňový, nohavicový, atd.), podle způsobu výroby (konfekční, zakázkový, měřenkový – oblek šitý na míru).
A teď pár pojmů jen pro zajímavost:
Oblečení je souhrn doplňků a oděvů.
Vícedílové oblečení se skládá z několika samostatných oděvů.
Sdružené oblečení jsou jednotlivé oděvy, a každý z nich je z jiného materiálu.
Oblek se skládá ze dvou nebo tří kusů (sako, kalhoty a vesta).
Kostýmem nazýváme ženské vrchní oblečení, skládající se ze saka a kalhot/sukně.
Komplet je vícedílové ženské oblečení vyrobené ze stejného materiálu se společnými ozdobnými prvky.

Terakotová soška ženy, rané 3. století př.n.l., The MET museum
Terakotová soška ženy (rané 3.století př. Kr.) Zdroj: The MET Museum, New York

Dnes to bylo opravdu krátké. Historií odívání se budeme časem ještě zabývat podrobněji v samostatném bloku článků. Teď už ale přichází na řadu úvod do oděvní technologie.

Podobné příspěvky