kimonový rukáv s klínem nákres
|

Kimonový rukáv

Střih kimonového rukávu vychází ze základního střihu rukávu, ze kterého vytvoříme rukáv s vrchním švem. Součástí základního kimonového rukávu je klín (nebo dvouklín), který se všívá do podpaží, abychom mohli volně pohybovat paží.

Dalšími variantami kimonového rukávu jsou krátký kimonový rukáv, který se přikresluje přímo k oděvním dílům, netopýří rukáv, který je široký, volný, s hodně prohloubeným průramkem, který volně navazuje na pasovou linii, a polokimonový rukáv, u kterého se rukáv přinechává buď k PD, nebo k ZD (opačný díl má pak rukáv hlavicový).

S kimonovými rukávy se často setkáme u plášťů a jiných svrchních oděvu, halenek, triček, sportovních oděvů, apod.

Krátký kimonový rukáv

Krátký kimonový rukáv lze k dílům přidat různými způsoby. Stejně tak délku i tvar rukávu si můžeme přizpůsobit. Níže je jeden z možných způsobů tvorby krátkého kimonového rukávu.

Postup tvorby střihu

Krátké kimonové rukávy mají volnou siluetu. Proto přesouváme část prsního výběru PD a celý lopatkový výběr u ZD do průramku. Sklon náramenice u obou dílů zvýšíme o 0,5 až 1 cm. Tento bod spojíme s průsečíkem náramenice a průkrčníku a přímku protáhneme ven z dílu (prodloužíme náramenici). Na prodlouženou náramenici naneseme délku krátkého rukávu (7 až 20 cm). Označíme bodem. U obou dílů o stejnou hodnotu (o 3 až 10 cm, odvíjí se to od tvaru siluety, např. velkým prohloubením průramku docílíme krátkých netopýřích rukávů) prohloubíme průramky. Z tohoto bodu vyneseme krátkou přímku, která je rovnoběžná s hrudní přímkou. Na této přímce naneseme hodnotu X (délku rukávového švu, většinou 3 až 7 cm). V 1/2 až 1/4 X spustíme kolmici na krátkou přímku směrem k dolnímu kraji (tím rozšíříme díl a zarovnáme tvar boční přímky). Díl také můžeme nechat i vypasovaný a linii rukávu volně napojit na tvarovanou boční linii.

Pak vykreslíme tvar rukávu. Spojíme novou délku náramenice s délkou úsečky X. Konec nové náramenice snížíme o 0,5 cm a mírným obloukem vykreslíme tvar nové náramenice s napojením na náramenici dílu. Dolní kraj rukávu vykreslíme také mírným obloukem. A stejně tak i část boční linie těsně pod rukávem. Čím pozvolněji přechází rukávový šev do bočního švu, tím lépe se švy zpracovávají při šití a lépe sedí na postavě.

Netopýří rukáv

Netopýří rukáv je kimonový rukáv volnější siluety, který nad pasovou linií zvolna navazuje na boční linii dílu. Rukávy jsou opět hodně široké, a proto část prsního i lopatkového výběru přenášíme do průramků dílů. 

Postup pro PD

Část prsního výběru přesuneme do průramku. Konec náramenice PD zvýšíme o 1 cm, a tento bod spojíme s průsečíkem náramenice a průkrčníku. Od boční přímky dílu si směrem ven z dílu naměříme 3 cm a v této vzdálenosti narýsujeme rovnoběžku s boční přímkou, kterou protáhneme nad hrudní přímku. K této nově vzniklé přímce přiložíme rukáv tak, aby se hlavice rukávu dotýkala zvýšené náramenice (hlavice může nebo nemusí zasahovat do průramku dílu, záleží, jak vám to vyjde). Po té si po boční přímce PD směrem od průramku dolů naměříme 7 až 8 cm. Z tohoto bodu následně vyneseme kolmici na boční přímku o délce 8 cm. Tato pomocná kolmice nám pomůže definovat tvar rukávového švu. Vykreslíme tvar dílu a rukávu, který pozvolným obloukem napojíme na boční šev dílu. Nakonec změříme rozměr a (měříme od boční přímky v místě pasové linie ke kraji rukávu, na obr. znázorněno červeně). Tento rozměr pak budeme přenášet na ZD.

Postup pro ZD

U ZD si část lopatkového výběru převedeme do průramku. Náramenici na jejím konci zvýšíme o 1 cm, stejně jako jsme to udělali u PD. Ke zvýšené náramenici pak přiložíme hlavici rukávu pro ZD. Pak přeneseme rozměr  z PD na ZD (v pase od boční linie směrem ven z dílu). Jakmile se nám a‘ protne s koncem rukávu, máme rukáv správně umístěný vzhledem k dílu (hlavice rukávu stále leží u zvýšené náramenice). Následně můžeme provést úpravu na boční linii – naměřit 7 až 8 cm (stejně jako na PD), z tohoto bodu vynést kolmici a vykreslit tvar rukávu. 

POZOR: Po vykreslení linie dílů a rukávů si vždy zkontrolujte, zda jsou náramenice a vrchní rukávové švy stejně dlouhé u PD i ZD (u ZD může být o 1 až 2 cm delší a při šití se pak navolní v místě ramenního kloubu), stejně tak, zda má stejnou délku boční a rukávový šev PD a ZD. Pokud by tomu tak nebylo, musíte linie upravit tak, aby byla jejich délka stejná u PD i ZD. To platí u konstrukcí střihu všeobecně (sešívané švy by měly mít stejnou délku). 

Kimonový rukáv s klínem

Kimonový rukáv s klínem nám umožňuje připojit rukáv beze švu k dílu, aniž by musela být silueta rukávu volná. Silueta rukávu tudíž může být přiléhavá a klín všitý do zástřihu pak umožní volný pohyb paže. Tvarové řešení klínu může být také různé (viz obrázek na konci článku).

Příprava dílů

Střih klínového rukávu s klínem vám ukážu na variantě s podstřiženými průramky. Nemusí tomu tak být ale vždy a průramky mohou zůstat stejné. V takovém případě si pak na díly vyznačíme pouze umístění bodů KP a KZ.

Pomocné body KP a KZ

Pro vyznačení bodu KZ na ZD spojíme zvýšenou pasovou přímku (tvarování pasu – nejužší bod střihu v pase) s bodem RZ přímkou (na obr. níže přerušovanou čarou). Následně vedeme kolmici na boční linii ZD z průsečíku boční přímky a průramku, která sahá až k přerušované čáře. Pokud průramky podstřiháváme kolmici vedeme na novou boční linii z nového průsečíku podstřiženého průramku a nové boční linie. 

U PD je postup následující: z bodu RP vedeme krátkou kolmici ven z průramku o délce 1 cm. Tento bod pak přerušovanou čarou spojíme se zvýšenou pasovou přímkou (stejně jako u ZD). Bod KP je pak průsečíkem přerušované přímky s kolmicí, která je kolmá na boční tvarovanou linii PD a vedena z průsečíku průramku a boční přímky. U podstřižené varianty je kolmice kolmá na novou boční linii a vedeme ji z nového průsečíku průramku a nové boční linie (viz obrázky níže).

Podstřižení průramků a úprava hlavice rukávu

Při variantě s podstřižením průramků, a tedy volnější siluetou rukávů, přesouváme část lopatkového i prsního výběru do průramků. Stejně tak pak nastřiháváme díly rukávů a zvětšujeme obvod hlavice (podobně jako u volných variant klínových rukávů: https://www.lartiste.cz/konstrukce-klinoveho-rukavu/ ). Manipulační střihy vedeme u zadní části rukávu kolmo na loketní přímku z vrcholu loketního výběru. A u PD kolmo na loketní přímku z 1/2 dolní koncové přímky (nebo 1/3 rukávové hlavice).

Pokud zvolíme volnější průramky, budeme je muset na obou dílech podstřihnout o stejnou hodnotu (0,5 až 3 cm). O část této hodnoty (1/2 až 1/4 podstřižení průramku) pak rozšíříme boční linii a vykreslíme její nový tvar. Novou linii průramku pak volně napojíme k bodu RP nebo RZ. 

O 1/2 až 2/3 hodnoty prohloubení průramku podstřihneme rukávovou hlavici. Následně přeneseme tvar dolní části průramku z dílu na rukáv. Vzdálenosti od bodů RZ/RP k boční linii dílu a vzdálenost od bodů RZ/RP k rukávovému švu musí být stejná. Při novém tvarování rukávové hlavice bychom neměli zapomenout na to, že část hlavice pro ZD je vykrojená v podpažní části méně než část pro PD. Linie u ZD by tedy měla být pozvolnější než pro PD.

Přenesení bodů KP a KZ na rukáv

Na PD i ZD už máme body KP a KZ vyznačené (viz první obrázek galerie níže). Pak si narýsujeme dvě na sebe kolmé pomocné přímky. Délka svislé přímky bude 20 cm. Od svislé přímky pak naměříme 2 cm směrem doleva. Tento bod pak spojíme s průsečíkem dvou kolmic. Tím vznikne odkloněná přímka (na obr. oranžovou barvou), ke které následně budeme přikládat díly rukávu a nakonec i klínu. 

Jakmile máme pomocné přímky zakreslené, přeneseme vzdálenost od průsečíku průramku a boční linie k bodu KP nebo KZ z dílu na vodorovnou přímku (viz druhý obrázek v galerii níže).

Pak si vezmeme přední díl rukávu a rukávovým krajem jej přiložíme k odkloněné přímce (viz třetí obrázek galerie). Průsečík rukávového kraje a tvarování rukávové hlavice leží na průsečíku dvou kolmic. Přeneseme bod KP na díl rukávu. 

K přednímu rukávu pak přikládáme zadní díl rukávu. Rukávový kraj zadního rukávu se dotýká odkloněné přímky (viz čtvrtý obrázek). Zakreslíme bod KZ na zadní díl rukávu.

Střih kimonového rukávu s klínem

V této fázi máme připravené PD a ZD (na kterých máme vyznačené body KZ a KP, a pokud máme podstřiženou variantu průramků, tak je část výběrů přenesena do průramků) a díly rukávu (na kterých máme vyznačeny body KP a KZ, a pokud máme podstřiženou variantu, tak je hlavici rukávu zvětšena pomocí manipulačních řezů – viz klínový rukáv).

Postup

Postup pro zákres klínu je pro PD i ZD stejný. K PD nebo ZD přiložíme příslušný díl rukávu, body KP nebo KZ leží na sobě. Díl rukávu pak natočíme tak, aby vrchol hlavice ležel 0,5 až 1,5 cm od konce náramenice. Od konce průramku směrem dolů po boční linii pak naměříme 0,1oh + 2 až 4 cm. To bude délka klínu pro PD nebo ZD. Následně na dílu rukávu od hlavice směrem dolů po rukávovém kraji naneseme rozměr 0,1oh + 7 až 9 cm. Tento rozměr určuje délku klínu rukávu. Vykreslíme jednotlivé klíny (trojúhelníky, jejichž krátké strany odpovídají vzdálenostem od bodu KP nebo KZ k průsečíku boční linie a průramku.) Díly klínů vykopírujeme a přiložíme k odkloněné přímce dvou pomocných kolmic. Přerušovanou čarou si pak vyznačíme linii zástřihu na díl a rukáv (do zástřihu pak všíváme klín nebo dvouklín). Nakonec vykreslíme nový PD nebo ZD s kimonovým rukávem a díl klínu.

Na obrázku níže pak vidíme kimonový rukáv s klínem i v jiných variantách, kdy klín volně přechází do členících švů dílu nebo rukávu.

kimonový rukáv s klínem nákres
Varianty zpracování klínu

No a to je snad vše, co se ke kimonovým rukávům dámské halenky dá napsat. Je opravdu těžké popsat konkrétní postup slovy. Ale snažím se vždy o to, aby byl popis, co nejpřesnější. A snad obrázky pomohou doplnit to, co se hůře vyjádří slovy. Mějte se krásně a zase příště. 🙂

Podobné příspěvky