Knihy o šití

Jedinci, kteří šití milují, se často vydávají cestou samostudia a nakupují knihy nebo kurzy. Já bych vám dnes chtěla představit knihy, které vám pomohou rozšířit obzory a informace v nich jsou kvalitní. Některé knihy budou pocházet z českých zdrojů, jiné budou v angličtině. Pokud ovládáte cizí jazyk, určitě doporučuji nakupovat knihu v originále. U českých překladů se dost často stává, že odborné názvy neodpovídají českému oděvnímu „jazyku“ a vznikají tak volné překlady anglických slov, ačkoliv pro ně máme české termíny.

dějiny odívání

Dějiny odívání a umění

Dějiny jsou málokdy oblíbené, ale pokud chceme být dobrým módním návrhářem, měli bychom mít základy dějin odívání i umění. I ty nás mohou inspirovat při tvorbě oděvů. A pro dlouhé zimní večery je to ideální čtení.
Z dějin odívání určitě stojí za to série knih od významné odbornice na toto téma, paní Ludmily Kybalové (Starověk, Renesance, Středověk, Barok a rokoko, Od empíru k druhému rokoku, Doba turnýry a secese, Od zlatých dvacátých po Diora). Průletem všemi těmito obdobími se autorka zabývá v knize Obrazová encyklopedie módy, ale tu už najdete spíš jen v městských knihovnách.
Další knihy věnující se různým tématům ohledně dějin odívání jsou např. Lidové kroje z České republiky (autorky Jiřiny Langhammerové), Budiž móda (autorky Jany Máchalové) nebo Móda v ulicích protektorátu (autorky Miroslavy Burianové).
Nejlepší sérií knih o dějinách umění jsou Dějiny umění od José Pijoana. V jedenácti dílech projdete dějinami umění od pravěku po moderní umění. Méně obsáhlé jsou pak dějiny výtvarné kultury – sada učebnic pro střední školy. Velmi ceněnou knihou je také Příběh umění od E. H. Gombricha.

Módní návrhářství

Módnímu návrhářství se věnuje také spousta knih. Mám pocit, že v této oblasti se překládá do češtiny mnohem více knih, než třeba knih o šití.
Pokud si chcete udělat jasný obraz o práci návrháře a o tom, jak postupovat při tvorbě kolekce, je vhodná kniha Kurz módního návrhářství od Stevena Faerma. Tam se v základě dozvíte vše, co pro tvorbu kolekcí a oděvů potřebujete vědět. Pokud se chcete zdokonalit v kresbě návrhů, doporučuji knihu Colors for modern fashion od Nancy Riegelman. Autorka se věnuje základním proporcím postavy nebo tomu, jak znázornit jednotlivé materiály.
Dobré je také znát módní značky a návrháře – v této oblasti vychází knih spousta a nechám na vás, pro kterou se rozhodnete. Možná ještě lepší než kniha je pro tento případ přímo webová stránka značky/návrháře a videa jejich kolekcí. 
Kromě toho je návrhář tak trochu i stylista a měl by mít alespoň minimální přehled o tom, jaký oděv je pro tu kterou příležitost vhodný. Zde bych vypíchla dvě knihy: Opravdový gentleman (autor Bernhard Roetzel) a Opravdová dáma (autorka Claudia Piras). Najdete zde např. jak se vyrábí parfém, váže kravata nebo motýlek, jsou zde i kapitoly o doplňcích (hodinky, kabelky, klobouky), atd. 

Konstrukce střihu

Jediné odborné publikace, které momentálně vycházejí v českém jazyce, jsou konstrukce střihu od Jany Kocurkové. Autorka se v sedmi publikacích zaobírá dámskými a pánskými střihy, jejich modelací a úpravami na disproporční postavy.
Pokud se chcete střihy zabývat více, doporučuji propátrat oddělení ve vaší městské knihovně nebo nějaký antikvariát. Tam se občas najdou učebnice konstrukce střihu, které u nás vycházely ve dvacátém století. Tyto publikace jsou zpracovávané velmi podrobně a najdete v nich občas i střihy např. pro děti, nebo pracovních oděvů, které byste u nás dnes hledali marně. 
Co se týká publikací cizojazyčných, tam je výběr rozhodně větší. Pro ty, kteří už zkušenosti se střihy mají a hledají nové cesty, jak se posunout dál, doporučuji sérii knih Pattern magic od Tomoko Nakamichi. Určitě rozšíří obzory vaší tvorby.
Pokud jste začátečníci a ovládáte angličtinu nebo němčinu, mohli by vás zaujmout konstrukce M. Műller and sohn. Je to dlouhými léty prověřený německý systém konstrukcí, který využívají některé školy i u nás. 
Další cestou, jak rozšířit své znalosti může být kniha od Helen Joseph Armstrong s názvem Pattern making for fashion design. Postup konstrukce je velmi odlišný od klasických konstrukcí tak, jak je známe tady u nás. Naměřené tělesné rozměry se nanáší přímo do konstrukce střihu.

Textilní materiály

V češtině se setkáte s učebnicí: Oděvní materiály I a II od autorek Hany Kozlovské a Bohuslavy Bohanesové. Poskytnou vám základní přehled o výrobě vláken, vazbách, atd.
V angličtině stojí za zmínku Classic and modern fabrics (autorka Janet Wilson) – je to opravdová bible textilních materiálů. Skvělý je také set hlavní knihy Fabric for fashion, ke které si můžete přikoupit i pracovní sešit se vzorky materiálů (autoři Clive Hallett, Amanda Johnston). 

Oděvní technologie

V češtině je to třídílná série Oděvní technologie (autorka Eva Velíková), dále Šití – praktické rady od A do Z (edice Burda), Encyklopedie šití – praktický průvodce technikami šití. To jsou knihy spíše pro začátečníky.
Pro ty, kteří rádi šijí v ruce a mají touhu ušít si něco ve stylu haute couture, bych doporučila knihy od Claire B. Shaeffer (Couture sewing techniques, The couture cardigan jacket, Tailoring techniques). Některé publikace obsahují i DVD s videi, kde názorně vidíte, jak daný oděv nebo jeho část ušít.

výšivka

Pátrejte všude, kde se dá...

Všeobecně u nás spíš platí, že naše vydavatelství jsou na odborné knihy o šití spíše skoupá. Většinou vycházejí publikace pro úplné začátečníky. Pokročilým se tedy více vyplatí zabrousit do cizojazyčných vod, kde je výběr opravdu veliký, ať už se to týká konstrukce střihů nebo šití.

No a nakonec zbývá ještě zmínit internet, blogy o šití a tvůrce šicích videonávodů. Tam se nebudu pouštět do žádných větších doporučení. Možností je opravdu spousta a nechám na vás, kterou si vyberete. Jen je potřeba už trochu umět rozlišit, kteří tvůrci si vaši pozornost zaslouží.

Každopádně pokud máte pocit, že potřebujete nabrat zkušenosti, hledejte všelijaké zdroje, které vám je mohou poskytnout (zkuste i různé ruční techniky – paličkování, vyšívání, atd., tím vším můžete obohatit svou tvorbu i obzory). Těmi nejlepšími zdroji jsou samozřejmě lidé, kteří se v daném oboru pohybují. 🙂 Tento článek berte jen jako moje osobní doporučení a určitě se jím nenechte nijak omezit ve výběru. Každý máme svou cestu, jak dojít k cíli. 😉

Podobné příspěvky