klnový rukáv pro PD
|

Konstrukce klínového rukávu

V technologii už jsme se naučili, jak klínový rukáv všít do průramku. A abychom měli znalosti úplné, je třeba toto téma otevřít i v konstrukci střihu.

nákres klínového rukávu na postavě
Klínový rukáv

Pro zhotovení konstrukce raglánového rukávu potřebujeme základní střih PD, ZD a rukávu. Nejprve si prsní výběr PD pomocně převedeme do středu PD (aby nám pak při modelaci klínového rukávu nepřekážel). Stejně tak lopatkový výběr ZD.

přesunutí prsního výběru do předního středového švu

Následně si připravíme střih rukávu. Z jednodílného rukávu si vytvoříme dva díly, tedy rukáv s vrchním švem.

Pro vytvoření rukávu s vrchním švem si musíme změřit průramek PD i ZD. Měříme krejčovským metrem po tvaru průramku od bočního švu k bodu RP na PD a k bodu RZ na ZD. Tyto vzdálenosti by měli být stejné i na rukávu (od rukávového švu k bodu RZ nebo RP). Dále měříme od bodu RZ nebo RP směrem k náramenici. Tuto vzdálenost pak přeneseme na hlavici rukávu (opět začínáme od bodu RP nebo RZ směrem k vrh) a k ní přičteme 0,5 až 1 cm. Místa si na rukávové hlavici označíme body.

Dále si připravíme pomocné body pro vykreslení tvaru vrchního švu. Z bodu vrh si spustíme kolmici na podpažní přímku až k dolní koncové přímce rukávu. Následně na tuto kolmici vytvoříme krátkou kolmici o délce 0,5 cm, která leží přesně v polovině vzdálenosti mezi podpažní a loketní přímkou (na obr. jsou to vzdálenosti z a 1/2z). Na dolním kraji rukávu pak od kolmice směrem doleva naneseme 1 až 2 cm.

Nakonec už pak vykreslíme tvar rukávových dílů i s přenesením bodů RZ a RP, podpažní a loketní přímky. Vykopírujeme si díly, a pak už máme připravené vše potřebné pro tvorbu střihu klínových rukávů.

Postup pro klínový rukáv PD

Na papír si pomocně nakreslíme dvě rovnoběžné svislé přímky, které jsou od sebe vzdálené 2 cm. Na přímku vykreslenou přerušovanou čarou si přiložíme bod RP předního dílu. Na bod RP předního dílu položíme bod RP rukávu (pro správné přiložení si z bodu RP rukávu můžeme spustit kolmici na loketní přímku. Kolmice pak leží na pomocné přerušované čáře.). Body RP teď leží na sobě. Po té pootočíme PD tak, aby konec náramenice u průkrčníku ležel cca v 1/2 vzdálenosti mezi dvěma svislými přímkami. 

A teď přichází na řadu pomocné přímky a body pro vykreslení klínové části rukávu a PD. V průkrčníku si naměříme 3 cm (nebo takovou vzdálenost, kudy chceme vést klínový kraj dílu). Tento bod spojíme přímkou s bodem RP dílu. Po té přímku rozdělíme na polovinu. A z této poloviny vyneseme krátkou kolmici o délce 1 až 1,5 cm. Nakonec vykreslíme tvar rukávu a PD. V místě, kde náramenice přechází do hlavice klínového rukávu, by měl být tvar švu hladký, vykreslený mírným obloukem (neměla by tam být hrana). (Píšu to proto, že na obr. působí vykreslený tvar klínového rukávu v tomto místě hranatě. To proto, že mi grafický program nedovolí tvar vykreslit lépe. Vy se snažte o hladký přechod z náramenice do hlavice.)

Teď už máte díly připravené pro další modelace. Můžete si přemístit prsní výběr třeba do bočního švu, můžete si dále pohrát s rukávem, atd. Směr osnovy na rukávu je pak kolmý na podpažní přímku. U PD, jak už víme, je směr osnovy rovnoběžný s přední středovou přímkou.

Postup pro klínový rukáv ZD

U zadního dílu je postup trochu jednodušší. K bodu RZ dílu halenky přiložíme bod RZ rukávu a rukáv pootočíme tak, aby se hlavice rukávu dotýkala průramku ZD. Následně si v průkrčníku naměříme 3 cm, potřebné pro vykreslení klínové části rukávu. Tento bod spojíme přímkou s body RZ. V polovině této přímky vyneseme krátkou kolmici, na které naměříme 1 až 1,5 cm (pomocný bod pro vykreslení tvaru klínové části rukávu a dílu). Nakonec vykreslíme tvar ZD a klínového rukávu pro ZD. A vykopírujeme díly ZD a rukávu (poslední obrázek v galerii níže). 

Volnější varianty klínového rukávu

U volnější varianty tvorba střihu klínového rukávu vychází z již výše zmíněných postupů. Protože rukáv je volnější v části nad loktem a zejména v linii podpažní přímky, musíme pro tuto volnost připravit i střihové díly halenky.

Pro volnější variantu klínového rukávu je potřeba podstřihnout průramky PD i ZD o 2 až 4 cm (=hodnota x). A následně o 1/3x rozšířit díl na boční přímce v místě podstřižení průramku. Nakonec vykreslíme novou linii dolní části průramků (pozvolna napojíme k bodům RZ a RP) a boční přímku. U dílů rukávu hlavici v průramkové části podstřiháváme o 1/2x a rukávový šev rozšiřujeme o 1/3x (viz první obrázek níže). Vykreslíme nový tvar rukávové hlavice a rukávových švů.

Po té je ještě potřeba na díly rukávů nanést manipulační linie. U rukávu pro ZD vedeme manipulační linii kolmo na podpažní přímku přesně k vrcholu loketního záševku. U rukávu pro PD je manipulační linie kolmá na podpažní přímku a vede 1/3z (z=vzdálenost mezi kolmicí z bodu RP a vrchním rukávovým švem). (Nebo si přeneseme vzdálenost od manipulační linie k vrchnímu švu rukávu pro ZD, měřeno po tvaru hlavice ZD rukávu, na hlavici rukávu PD a manipulační linii vedeme z tohoto bodu do poloviny dolního koncového kraje rukávu PD.) U rukávu pro PD ještě vedeme z bodu RP pomocnou kolmici na podpažní přímku (využijeme ji pro správné přiložení rukávu k pomocné přerušované přímce).

Na třetím obrázku níže pak vidíme o kolik rozsuneme díly rukávů pro PD v manipulačních liniích pro volnější a nejvolnější variantu. A protože tím zvětšíme rukáv, musíme rovnoměrně k tomu zvětšit i průramky PD dílů. Nastřihneme díl z průramku k vrcholu výběru. Následně díl v průramku rozsuneme o danou hodnotu (zmenší se prsní výběr). Pak už je postup pro tvorbu klínového rukávu a dílů PD skoro stejný jako již zmíněný výše. Narýsujeme si dvě svislé přímky od sebe vzdálené 2 cm. K přerušované přiložíme bod RP PD. A na bod RP PD položíme bod RP rukávu tak, aby pomocná kolmice spuštěná z bodu RP rukávu, ležela na přerušované svislé přímce.

Pak natočíme PD tak, aby mezi hlavicí rukávu a náramenicí PD byla vzdálenost 1 cm (pro volnější variantu; nebo 2 až 3 cm pro nejvolnější variantu). Následně zakreslíme pomocné linie pro vykreslení klínové části rukávu a dílu. Nakonec vykopírujeme díl a díl rukávu.

U ZD průramek zvětšujeme o 1 cm pro volnější variantu a o 2,5 cm pro nejvolnější variantu (viz předposlední obrázek v galerii níže). U rukávu je to v manipulačním řezu o 0,5 cm pro volnější a o 2 cm pro nejvolnější variantu. Postup přiložení rukávu k ZD je stejný jako již výše popsaný, jen s tím rozdílem, že hlavici rukávu přikládáme k náramenici ve vzdálenosti 1 cm pro volnější nebo ve vzdálenosti 2 až 3 cm pro nejvolnější variantu.

Klínový rukáv se záševkem

Pokud chceme mít rukáv bez vrchního švu, je tu pro nás varianta se záševkem. Záševek pak oděv tvaruje v místě ramene a trapézového svalu. Oděv pak dobře přiléhá v náramenici a nikde nepřebývá materiál. Vzniklý výběr lze, kromě záševku, zpracovat i jako šev (zástřih).

Na dílech si vyznačíme umístění a tvar klínové části dílů. Tyto pak vykopírujeme a přiložíme je k hlavici rukávu tak, aby body RP a RZ rukávu i vykopírovaných dílů ležely na sobě. Vykopírované díly pak pootočíme tak, aby se vzájemně dotýkaly růžky. Vykreslíme nový tvar rukávu.

Možný je také opačný postup, kdy k hlavici rukávu přiložíme průramky dílů (body RP nebo RZ dílu a rukávu leží na sobě). Pomocně si je k rukávu přichytíme např. lepící páskou. A následně zakreslíme klínovou část na PD nebo ZD. Pak odstřihneme dle zakreslené linie PD a ZD. U rukávu pak zbude přilepená horní část PD nebo ZD, čímž se vytvoří klínový rukáv.

Varianty klínového rukávu

Následující příklady ukazují základní varianty střihů klínového rukávu. Můžete s nimi dále pracovat a modelovat je. Můžete si sami zvolit, kudy bude klínová linie procházet. Je potřeba jen vždy myslet na pravidla, že body RP nebo RZ budou ležet na sobě, a že pro tvorbu rukávu pro PD zakreslujeme dvě pomocné svislé přímky.

U každé varianty jsem zaznamenala podobu tvorby střihu, a pak vykopírovala díly buď ZD a rukáv pro ZD, nebo PD a rukáv pro PD, abyste měli představu, jak nakonec střihové díly vypadají. Všechny následující typy raglánu je možné udělat i ve volnějších variantách.

Poloviční raglán

Poloviční raglán sahá do poloviny délky náramenice (1/2šr). Zakreslení je poměrně jednoduché. Naznačíme si bod v polovině délky náramenice a spojíme ho s bodem RP nebo RZ. Vykreslíme hotové díly.

Klínový rukáv sedlový

Zde klínová část rukávu tvoří opticky sedlo zadního a předního dílu. Hloubku i tvar sedla si můžeme určit různě. Roh (místo, kde sedlo přechází do průramku) zakreslujeme ve vzdálenosti 0,5 až 1 cm od kraje průramku. Nevedeme tedy novou linii průramku po tvaru původního průramku dílu, ale pozvolna ji napojíme k bodu RP nebo RZ.

Raglán přecházející do členícího švu

Tato varianta se dá velmi dobře využit, např. pokud v oděvu využíváme různé materiály, nebo pro tvarování (zeštíhlení) postavy, apod. Tvar i umístění linie si opět můžeme určit jakkoli. Jedinou nevýhodou tohoto střihu je vyšší spotřeba materiálu, protože díl a rukáv jsou vcelku.

Klínový rukáv s příčným členěním

U této varianty je klínový rukáv rozdělen do dvou částí. Jedna (menší) je připojena k dílům (zvlášť pro PD i ZD), a druhou část tvoří přední i zadní část rukávu dohromady. Na oděvu pak máme sešitou náramenici a krátký kus vrchního rukávového švu. 

U zakreslování příčné linie na rukávu si musíme dát pozor na to, aby svírala s vrchním rukávovým švem pravý úhel (na druhém obrázku galerie níže – 90° vyznačeno u PD). Proto z bodu, kde chceme mít členící šev, nejprve vyneseme kolmici na vrchní rukávový šev. Kolmice sahá až do dílu. Následně vykreslíme členící linii, která zasahuje 0,5 až 1 cm (myšleno od okraje průramku dílu) do dílu a zároveň se o tu samou vzdálenost zvedá mírným obloukem nad kolmici.

To je ke klínovým rukávům pro tkaniny vše. Snad jsem na nic nezapomněla. Nakonec jen poznámka, že tvorba klínového rukávu pro výrobky z pletenin je trochu jiná, a budeme se jí věnovat v kapitole u dámského trička. A já už se těším na „počtenou“ u dalšího článku. 🙂

Podobné příspěvky