Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá…
…a mají hebkou srst. Ano, dneska se podíváme na další druhy zvířat, jejichž srst se využívá pro výrobu vlákna. Většina těchto vláken má punc luxusu, protože jsou velmi kvalitní, a jejich produkce je menší, a tudíž cena vyšší.
Alpaka
Lama alpaka neboli Vicugna pacos žije v horách Jižní Ameriky. Její srst uměli zpracovávat indiáni již od pradávna. Do Evropy materiál doputoval okolo roku 1800, když jej přivezli Španělé. Vlákno má minimální obsah lanolínu, a proto je vhodnější pro alergiky. Nepropustí vodu a má dobré termoregulační vlastnosti, je silné, tvrdé a dlouhé, má mírný hedvábný lesk. Typické barvy jsou černá, krémová, odstíny hnědé a šedé.
Lamy se stříhají jednou za dva roky. Vlákno se dále zpracovává stejně jako ovčí vlna. Materiály z této vlny jsou měkké a jemné.
Vicuňa
Tento druh lamy (Vicugna vicugna) žije v Andách. Je to vlákno starověkých Inků, kteří žijí v Peru, jenž je v dnešní době hlavním exportérem materiálů z tohoto velmi drahého vlákna. Lamy se ručně stříhají jednou za dva roky. Vlákno je velmi jemné a má velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti. Protože je velmi citlivé vůči chemikáliím, vlákno se nebarví a ponechává se mu jeho přírodní odstín – medově zlatohnědý.

Velbloudí srst
Velbloudí srst se skládá z hrubých a dlouhých pesíků, které se využívají převážně pro výrobu koberců a lůžkovin, a jemnější podsady. Srst se získává vyčesáváním nebo se sbírá v období línání. Pak se roztřídí podle kvality a dále se zpracovává (praní, předení, atd.). Vlákno má výborné tepelně-izolační schopnosti. Materiál udrží nositele v teple v zimním období a v létě ho ochlazuje. Je voděodolný a dokáže obstát v extrémním počasí. Přirozená barevnost vlákna se pohybuje v odstínech hnědé. Velbloudí srst se využívá pro kvalitní výztužné vložky, plášťoviny a přikrývky, které jsou velmi hřejivé a lehké.
Kašmír (Pasham)
Vlákno se získává ze srsti kozy kašmírské (Capra hircus laniger), která žije v Himálajích. Díky podmínkám, ve kterých kozy žijí, je jejich podsada velmi jemná, měkká a hustá. Nejkvalitnější srst se nachází na bocích a hřbetu. Typickou barvou je světle krémová (ecru), ale můžeme se setkat i s odstíny hnědé. Srst se získává vyčesáváním nebo sbíráním v době línání. Vlákno má výbornou navlhavost (podobně jako ovčí vlna) a jeho hřejivost je vyšší než u ovčí vlny. Materiály jsou velmi jemné, lehké a hřejivé. Největším producentem vlákna je Čína. Velmi ceněným produktem jsou kašmírové šály a šátky (tzv. pashminy).
Mohér
Mohér se získává z kozy angorské. Její srst je hedvábně lesklá, měkká, pevná, ale pružná. Vlákno je bílé, hladké a lesklé. Nejkvalitnější vlákno je z první střižní vlny mladých koz. Obvykle se srst stříhá dvakrát za rok. Čím je zvíře starší, tím je srst hrubší (taková vlákna se pak využívají pro výrobu koberců a v čalounictví). Materiál je odolný, dobře odvádí vlhkost a málo se mačká. Mezi největší producenty vlákna patří Afrika a USA. Mohér se přidává do pletacích přízí, tkanin na dámské pláště nebo plyšů.

Angora
Tady bychom se mohli mylně domnívat, že tento druh vlny má také na svědomí koza angorská, ale není tomu tak. Angorská vlna se získává z angorského králíka. Jeho srst je velmi jemná, dlouhá, měkká, hřejivá a hedvábně se leskne. Aby byla srst kvalitní, musí se pravidelně pročesávat a králík musí být dobře živen. Protože vlákno nemá téměř žádnou pružnost, směsuje se s ovčí vlnou. Největším producentem angorské vlny je Čína. Typickým znakem materiálu z angorské vlny jsou všudypřítomné chloupky, které vyvstávají na povrchu textilie nebo příze.
A jiné...
Kromě výše zmíněných druhů zvířat se ve světě využívá např. srst Yaka (vlákno je hladší než u ovčí vlny a má dobrou pevnost v tahu, vlnu využívají obyvatelé Himálají), tura pižmového – Qiviut (vlákno je silné, velmi hřejivé, velmi měkké, sbírá se v době línání, oblast Aljašky), pygora a nigora (jsou kříženci mezi kozou angorskou a kašmírskou, produkují tři typy rouna, každé z nich má trochu jiné využití a vlastnosti), australské kozy kašmírské (srst je robustní, velmi hustá, vlákno je hřejivé, měkké, lehké a má mírný lesk), antilopy tibetské – čiru (vlákno se nazývá shahtoosh, je velmi jemné, vyrábí se z něj velmi jemné a lehké šátky, šály).

Získávání vlákna ze srstí zvířat je svázáno s lidskou existencí stejně jako život se smrtí. Během historie byly některé druhy z tohoto důvodu téměř vyhubeny, stejně tak to platí i pro zvířata, z jejichž srsti se vyrábějí kožešiny. V dnešní době je situace již lepší a spousta druhů je chráněna.
Možná i proto je pro nás i pro planetu lepší, že textilní obor se posouvá neustále kupředu, a že většina z výše zmíněných vláken, je dostupná pouze minimální části populace. 😉