manžeta všitá z rubu do líce - řez
|

Manžety dámské halenky

Dlouhý rukáv a někdy i krátké rukávy bývají ukončeny manžetou jednoduchou nebo dvojitou, upravenou na zapínání přes sebe nebo na propínání proti sobě. Dvojitá manžeta se přehýbá v různé šířce, nejčastěji pak v polovině.

manžety

Rozměry jednoduché manžety jsou:
délka = obvod zápěstí + přídavek na volnost + šíře přepnutí + 2x švová záložka
šířka = 2x šíře hotové manžety + 2x švová záložka
.
U dvojité manžety, přehýbané v polovině, by byla délka stejná, ale šířka by byla dvojnásobná (tedy 2x(2xšíře hotové manžety) + 2x švová záložka.

manžeta střižená vcelku
Manžeta střižená vcelku
Manžeta tvarovaná - ze 2 dílů

Manžety mohou být také přinechané k dílu, s různě tvarovanými kraji (zkosené, zaoblené),  mohou být falešné (místo švu všití manžety se odšije malý záhyb, který pouze napodobuje přišití manžety k rukávu a manžeta je přinechaná k dílu), může být i polomanžeta nebo čtvrtmanžeta (s těmi se setkáme např. u bund, manžeta není okolo celého obvodu rukávu, ale jen na jedné polovině nebo čtvrtině), apod.

čtvrtmanžeta, falešná manžeta, přinechaná manžeta

Hotovení jednoduché (rovné) manžety

Manžeta může mít přepnutí nebo je bez něj (s touto variantou se setkáme častěji). Pokud je manžeta s přepnutím, rozparek ústí do manžety. Tato varianta se používá u dámských halenek a šatů. Manžeta bez přepnutí se používá, jak u dámských, tak i pánských oděvů. Strany rozparku se pak překrývají a hladce navazují na krátké strany manžety.

1. Vyztužit vrchní manžetu nebo manžetu vyztužit celoplošně (dle materiálu).
2. Přeložit manžetu na polovinu lícními stranami na sebe a předšít nákrytovou a podkrytovou stranu rovně přes šíři manžety s vynecháním švových záložek. (Pokud předšíváme u manžety přepnutí, je na nákrytové straně, podkrytová strana je odšita pouze rovně přes šíři manžety.)
3. Sestřihnout švové záložky předšití na 0,5 cm a odstřihnout přebytečný materiál v růžcích. (Pokud máme manžetu s přepnutím, zešikma nastřihneme do švové záložky k poslednímu stehu předšití přepnutí.)
4. Obrátit manžetu do líce, vymnout švy předšití, vypíchnout růžky a zažehlit manžetu do hrany (bez výpustky).

Tento postup hotovení je pro střih rovné dvojité manžety přepínací (manžeta je střižena vcelku z jednoho dílu). Pokud bychom šili manžetu, která se skládá ze dvou dílů (vrchní a spodní manžety, např. klasická rovná jednoduchá manžeta přepínací, dvojitá manžeta propínací, atd.), postup by byl následující: vrchní a spodní manžetu bychom složili lícními stranami na sebe a následně předšili její šířku po krátkých stranách (bez sešití švových záložek) i délce, a tím tedy i případný tvar (zkosené hrany, zaoblenou manžetu, apod.). Sestřihli bychom švové záložky, otočili manžetu do líce, vymnuli švy a zažehlili ji do hrany. 

Úprava dolního kraje před všitím do manžety

Rozdíl mezi obvodem rukávu a mezi délkou manžety se musí upravit buď zřasením nebo složením dolního kraje rukávu do záhybů. Při úpravě řasením se dolní okraj ve švové záložce rukávu prošije dvěma řadami dlouhých stehů. A rukáv se pak stažením nití nařasí na požadovanou délku manžety. Větší množství řasení je na vrchní části rukávu (ta, která je na pohledové části paže), menší řasení je na spodní části rukávu směrem k rozparku (je to menší část zadního rukávu od rukávového švu k rozparku). 

Dolní kraj rukávu upravený záhyby na délku manžety

Stejné je to u záhybů, kdy větší počet záhybů je na vrchní části rukávu a menší počet na spodní. Lícové hrany záhybů směřují vždy k rozparku. Šíře záhybové plochy se pohybuje od 2 do 4 cm. Jednotlivé záhyby jsou od sebe vzdáleny na šířku záhybu. První záhyb je od rozparku vzdálen 1 až 2 cm. Záhyby upevníme prošitím pouze ve švové záložce dolního kraje rukávu. Záhybů by nemělo být příliš (na vrchní části rukávu cca 2 až 3 záhyby, na spodní části 0 až 2 záhyby), pokud to není naším záměrem.

Všívání manžet do dolního kraje rukávu

V průmyslové výrobě se manžety všívají nejčastěji z rubu do líce. V zakázkové výrobě je to naopak. Dále se postup všití manžety do rukávu může odvíjet od typu manžety (např. nástavná uzavřená manžeta = např. náplet u mikin/bund, který se jen přišije k dolnímu kraji rukávu).

Před všitím manžety do rukávu máme zhotovený rukávový rozparek, sešitý rukávový šev, předšitý tvar manžety. Rukávový šev je začištěný a rozžehlený nebo sežehlený do zadní části rukávu, rozparek i manžeta jsou vyžehlené. Dolní kraj rukávu je nařasen na správnou délku nebo jsou na něm vyskládané záhyby.

Z líce do rubu

1. Přiložit vrchní manžetu lícem na líc rukávu tak, aby její kraje hladce navazovaly na kraje rukávového rozparku (nebo, aby předšité přepnutí směřovalo z vrchní části rukávu na spodní). Vešpendlit, vestehovat a všít vrchní manžetu do rukávu.
2. Sestřihnout švové záložky všití manžety do rukávu a sežehlit je do manžety.
3. Podehnout švovou záložku spodní manžety do rubu manžety, zažehlit podehnutý kraj, přiložit zažehlený kraj manžety k rukávu tak, aby kraj zakrýval stehy všití manžety. 
4. Přišít spodní manžetu ručně skrytým zapošívacím stehem.
5. Vyžehlit.

dva způsoby všití manžety z líce do rubu - řez
Dva způsoby všití manžety z líce do rubu - řez

U druhého způsobu všití manžety z líce do rubu je postup do bodu 3 stejný. Jen pak místo uchycení spodní manžety skrytým zapošívacím stehem, zachytíme spodní manžetu prošitím strojem z LS přesně ve švu všití vrchní manžety. Strojové stehy pak nebudou z líce téměř vidět. 

Z rubu do líce

1. Přiložit spodní manžetu lícem na rub rukávu tak, aby její kraje hladce navazovaly na kraje rukávového rozparku (nebo, aby předšité přepnutí směřovalo z vrchní části rukávu na spodní). Vešpendlit, vestehovat a všít spodní manžetu do rukávu.
2. Sestřihnout švové záložky všití manžety do rukávu a sežehlit je do manžety.
3. Podehnout švovou záložku vrchní manžety do rubu manžety, zažehlit podehnutý kraj, přiložit zažehlený kraj manžety k rukávu tak, aby kraj zakrýval stehy všití manžety. 
4. Prošít vrchní manžetu z líce strojem ve vzdálenosti 1 mm od zažehleného kraje.
5. Vyžehlit.

manžeta všitá z rubu do líce - řez
Manžeta všitá z rubu do líce

Na speciálním stroji se zajišťovacím stehem

Zajišťovací steh je tvořen pětinitným obnitkovacím stehem a řetízkovým stehem pro sešití materiálu. Používá se při hotovení oděvů z pletenin, sportovních oděvů a prádla. Rukávový rozparek se zpravidla začišťuje lemovacím švem.

1. Přiložit vrchní manžetu lícem na líc rukávu tak, aby manžeta směřovala do rukávu.
2. Nadehnout lemování rukávového rozparku na spodní manžetu a pomocně sešpendlit. 
3. Všít manžetu do rukávu na speciálním stroji se zajišťovacím stehem.
4. Šev všití manžety sežehlit do rukávu.

Po všití manžety do rukávu můžeme manžetu ještě ozdobně prošít. Zapínání pak hotovíme při dokončovacích pracích na oděvu, a to tak, že na nákrytovou stranu manžety vyšijeme dírku a na podkrytovou přišijeme knoflík (nebo jiný druh zapínadla; jde o to, aby vrchní část zapínadla ležela na nákrytové straně manžety).

Manžeta všitá zajišťovacím stehem - průmysl, pleteniny

Úprava dolních krajů krátkých rukávů

Dolní kraje krátkých rukávů můžeme začistit jednoduchým obrubovacím švem, podehnutým obrubovacím švem nebo lemovacím švem. Dolní kraj může být ukončen i manžetou připojenou (je střižena zvlášť) nebo přinechanou (je přinechaná k dílu rukávu).

Rukáv s přinechanou manžetou

1. Obnitkovat dolní okraj přinechané manžety.
2. Zažehlit do rubu švovou záložku dolního kraje manžety.
3. Zažehlit po délce přehyb přinechané manžety.
4. Sešít rukávový šev.
Rukáv se zažehlenými přehyby manžety, které leží na sobě, složíme lícními stranami k sobě a sešijeme od průramku až k okraji švové záložky dolního kraje manžety. 
5. Nastřihnout do rukávového švu v místě přinechané manžety.
6. Rozžehlit rukávový šev po celé délce (až k nastřižení).
7. Podehnout do rubu rukávu zažehlenou koncovou záložku manžety, zastehovat a prošít po obvodu strojem.
8. Odehnout zažehlenou manžetu do lícení strany rukávu, vyžehlit a přišít ručně nebo strojem bodově na rukávový šev.

Rukáv s připojenou manžetou

S touto variantou se často můžeme setkat např. u triček. Manžeta vlastně leží na lícní straně rukávu (zasahuje do rukávu) a zakrývá tak šev všití manžety do rukávu. Následně je k rukávu bodově přichycena cca v ose rukávu a na rukávový šev.

1. Obnitkovat rukávový šev, sešít a rozžehlit.
2. Složit manžetu po krátkých stranách lícem k sobě, sešít a šev rozžehlit.
3. Sežehlit manžetu po délce na polovinu rubními stranami dovnitř.
4. Všít manžetu do rukávu. 
Přiložit vrchní manžetu lícem na rub rukávu tak, aby šev sešití ležel na rukávovém švu. Zažehlená hrana manžety směřuje do rukávu. Vestehovat manžetu do rukávu a následně všít strojem. 
5. Vypárat stehování, obnitkovat švové záložky všití manžety do rukávu dohromady.
6. Odehnout manžetu do lícní strany rukávu, vymnout šev všití a vytvořit výpustku z manžety a vyžehlit manžetu po celém obvodu.
7. Upevnit manžetu na rukávový šev strojem nebo ručně.

A to je k manžetám už vše. Technologické postupy, které vám tu píšu, jsou opravdu základ, který je primárně určen pro zakázku. Ničemu tedy nevadí, budete – li si je dále upravovat nebo se třeba řídit postupy pro průmyslovou výrobu. Důležité je vždy zvážit, který postup je pro daný střih a materiál nejvhodnější.

Podobné příspěvky