Modelace dámských kalhot
Ze základního střihu klasických kalhot můžeme modelací vytvořit např. zvonové, rozšířené, turecké kalhoty, atd. A v dnešním článku si ukážeme, jak na to.
Stejně jako u dámských sukní i v modelacích kalhot můžeme použít prvky, jako jsou záhyby, protizáhyby, řasení, členící švy, sedla, zástřihy, atd. Můžeme měnit tvar nohavic od úzkých po široké. Stejně tak můžeme kalhoty šít z různých materiálů, a i tomu musíme uzpůsobit zvolený střih kalhot. Např. velmi široké zvonáče budou mnohem lépe vypadat, když zvolíme splývavý materiál, než-li pevný a tuhý.
Délka kalhot
Platí také pravidlo, že čím je silueta nohavice kalhot širší, tím delší by měli kalhoty být a naopak. Délka nohavic se také odvíjí od výšky podpatku bot, které budeme ke kalhotám nosit. Správně by měla nohavice končit přibližně na rozhraní boty a podpatku, při vyšších podpatcích cca 2 až 2,5 cm nad rovinou, na které postava stojí. U rovnějších střihů kalhot nebo kalhot se štíhlejší siluetou délka nohavice končí cca v polovině vzdálenosti mezi horním krajem boty a rozhraním boty s podpatkem (myšleno např. u polobotek).
Poznámka: následující modelace znázorňují základní modelace kalhot a pomíjí kapsy, pasové límce nebo nákryty rozparků na zapínání. Ostatně to už by ti, kteří se mnou prošli všechny dosavadní kapitoly konstrukce střihů, měli hravě zvládnout sami.
Klasické kalhoty se záhybem
Začneme jednoduchou úpravou. U klasických rovných kalhot se velmi často nahrazuje pasový záševek jednostrannými záhybem. Pasový výběr ve střihu zrušíme a jeho šíři přeneseme k ose dílu směrem k přednímu středu. Šíře pasového výběru vlastně udává šíři záhybu, který při šití kalhot pouze složíme a zajistíme prošitím ve švové záložce pasového kraje. Nebo jej můžeme odšít v délce 1 až 2 cm.
Kalhoty se sníženým pasem
V posledních letech si velkou oblibu získali kalhoty se sníženým pasem, mezi nimi např. tzv. bokovky. Pokud víme, že kalhoty nebudeme chtít mít až do pasu, můžeme si pasovou linii snížit o hodnotu, kterou si naměříme na postavě. Měříme od dolního kraje těloměrné pásky, kterou máme v pase. Tato hodnota udává, kde na těle bude pasový kraj kalhot, který je většinou začištěný pasovým límcem. Tzn., že k dílům, které jsme snížili o naměřenou hodnotu, budeme přišívat ještě pasový límec, který bude široký např. 3 cm. Tzn., že v konečném důsledku bude horní kraj pasového límce ležet o 3 cm výše nad naměřeným bodem.
Další možnost je taková, že si na těle od dolního kraje těloměrné pásky naměříme místo, kde chceme mít horní kraj pasového límce kalhot, od čehož následně odečteme šíři pasového límce, a tím získáme hodnotu, o kterou snížíme pasovou linii kalhot.
Pasovou linii snižujeme v celé šíři dílu o stejnou hodnotu. Pokud toto snížení vede přes pasové výběry, linii vedeme v místě výběru kolmo na osu výběru, a ujistíme se, že obě ramena pasového výběru jsou stejně dlouhá.
Pro postavy, které mají větší bříško, nebo pro pohodlnější nošení, je možné o trochu více (než na boku) snížit pasovou linii ve středu PD.
Pozor! Pro všechny modelace stále platí, že linie, které se někde protínají, (až na některé výjimky) spolu musí svírat pravý úhel. Zejména to platí pro průsečík přední/zadní středové přímky s přímkou pasovou, nebo např. sníženou linií pasu. Dále například dolní kraj kalhot, který musí svírat pravý úhel s krokovou a boční linií nohavice.
Kalhoty se sníženým pasem jsou pohodlnější při nošení. Ale jejich nevýhodou je, že opticky zkracují nohy. Vhodné jsou proto spíše pro postavy, kde je trup poměrově kratší a nohy delší.
Kalhoty se zvýšeným pasem
Hodnotu, o kterou budeme zvyšovat pasovou linii kalhot, si naneseme na prodloužené středové přímky dílů. O stejný rozměr díly zvýšíme i na bocích a středových osách pasových výběrů. Původní pasové výběry zrušíme a jejich šíři rozdělíme do dvou pasových výběrů v obou dílech. Směrem nahoru nad pasovou přímku mají pasové výběry šíři pouze 0,5 cm. U bočních linií pak díly nad pasem rozšiřujeme a zvyšujeme ještě o 0,5 cm.
Na PD jsme měli původní pasový výběr široký 2 cm, tzn., že každý ze dvou nově vzniklých výběrů bude mít šíři 1 cm. Jejich délka na PD pak bude 8 a 10 cm, s tím, že delší výběr je vždy blíže ke středu dílu. Umístění pasových výběrů na PD je na ose dílu a druhý je vzdálený od prvního 4 cm směrem doleva. Osy pasových výběrů jsou kolmé na sedovou přímku.
U ZD byl původní pasový výběr široký 3 cm, tzn., že do každého nového pasového výběru jsme přesunuli polovinu této hodnoty (1,5 cm). Délka pasových výběrů u ZD je 14 a 12 cm. Osy výběrů ZD jsou kolmé na sedovou přímku ZD a umísťujeme je 3 cm na každou stranu od osy původního pasového výběru.
Ve středu dílů můžeme zvýšený pas tvarovat rovně (viz předchozí konstrukce), do špičky, oblouku, apod. (podobně jako kdybychom tvarovaly kraje např. stojáčkového nebo košilového límce). Tento střih kalhot je vhodný pro postavy s delším trupem a krátkýma nohama.
Poznámka: umístění pasových výběrů, šíři jejich vybrání a tvarování boční linie u zvýšeného pasu se může změnit při zkoušce na postavě. Vše se odvíjí od tvaru postavy.
Kalhoty se středovým švem
Kalhoty se středovým švem mají zpravidla užší siluetu než klasické rovné kalhoty. Středový šev vede osou dílů (na stejném místě jsou na kalhotách i puky). Většinou se setkáme se středovým švem pouze u PD kalhot. Ale může být i na ZD, např. v kombinaci se sedlem. Opticky pak puky nebo středový šev prodlužují nohy.
Úzké kalhoty ze základního střihu kalhot vytvoříme dle naměřených měr na postavě (obvod stehna, obvod kolene, obvod lýtka, obvod kotníku, obvod nártu). Tyto hodnoty v daných místech pak nanášíme přímo do střihu a nohavice následně vytvarujeme pomocí pravítka a křivítka.
Pokud postava nemá velký rozdíl mezi op (velký rozdíl mezi op a os = je potřeba více pasových výběrů pro vytvarování střihu na postavu) a os je vhodné pasový výběr v PD i ZD přesunout do středového švu kalhot. (Podobně jako u modelací kalhot se záhyby/protizáhyby, viz níže.) Úlohu tvarování kalhot v oblasti pasu pak přebírá právě středový (členící) šev.
Zvonové kalhoty
Nohavice základního střihu kalhot rozšíříme od kolenní přímky směrem k dolní koncové přímce o hodnotu x (3 až 5 cm). Nohavice prodloužíme o hodnotu y (3 až 5 cm) – vzhledem k obuvi, která se ke kalhotám bude nosit. Ne vždy se tedy musí střih prodloužit. Vykreslíme nový tvar dílů. Nezapomeneme na to, že nová dolní koncová přímka musí svírat pravý úhel s novou krokovou a boční linií nohavic kalhot. Na tyto linie tedy vytvoříme krátké kolmice, a zbytek dolní koncové přímky zakreslíme pomocí křivítka mírným obloukem.
Zvonové kalhoty sluší postavám typu hruška, obdélník nebo přesýpací hodiny.
Zvonové kalhoty s klíny
I se zvonovými kalhotami si můžeme hrát a ozvláštnit je třeba všitím klínů. Rozšíříme tak i siluetu nohavice. Vhodné je zvolit splývavější materiály.
Nejprve si základní střih PD a ZD rozstřihneme v osách dílů. Podobně jako u zvonových kalhot si jednotlivé díly rozšíříme o hodnotu x, kterou přidáme po obou stranách nohavice. Tuto hodnotu pak spojíme rovnou linií s kolenní přímkou. Kalhoty opět můžeme prodloužit o hodnotu y.
Pro tvorbu klínu si nejprve zakreslíme jeho osu (svislá přímka). V její horní části si označíme bod, který pro nás bude vrcholem klínu (trojúhelníku). Z tohoto bodu pak opíšeme částečnou kružnici o poloměru, který odpovídá vzdálenosti mezi kolenní přímkou a novou dolní koncovou přímkou kalhot. Od osy klínu na obě strany pak přeneseme hodnotu x, o kterou jsme rozšiřovali i díly kalhot. Vykreslíme tvar klínu.
Zvonové kalhoty se švem
Stejně tak můžeme zvonové kalhoty členit i švy. Zvon, který je přišitý v rovině kolene, nebo pod či nad kolenem k horní části nohavic, umožňuje lepší vytvarování kalhot na postavu v oblasti boků a stehen. Horní část nohavic tedy klidně může být velmi přiléhavá, zatímco zvon může být velmi široký, řasený, vícedílný, volánový, apod.
Základní díly kalhot si rozstřihneme přesně v linii kolenní přímky. Dolní část nohavic rozčleníme na čtvrtiny. Jednotlivé díly si označíme číslicemi/písmeny. Následně je vyskládáme do vějíře, kdy v horní části se díly vzájemně dotýkají, a v dolní jsou od sebe vzdáleny o hodnotu x. Nakonec můžeme dolní část nohavice prodloužit taktéž o hodnotu x nebo jinak – odvíjí se od bot, které ke kalhotám budeme nosit. Zvonovou dolní část nohavice kalhot pak na látku pokládáme pod úhlem 45°. Látka pak bude více splývat a zvon bude mít hezčí siluetu.
Rozšířené zvonové kalhoty
Dalším typem siluety je silueta rozšířená. Může být pouze rovná, anebo od kolen tvarovaná do zvonu.
Pokud chceme vytvořit rozšířené kalhoty, základní střih dílů rozstřihneme přesně v ose dílů. Následně od sebe díly na dolní koncové přímce rozložíme o hodnotu x. Pokud se rozhodneme pro zvonovou siluetu nohavic, díly o hodnotu x rozšíříme i na bočních a krokových švech. Kalhoty můžeme opět prodloužit o hodnotu y – vzhledem k obuvi, kterou k nim budeme nosit.
Rovných a velmi rozšířených kalhot můžeme docílit i tak, že si od nejširší části dílů na sedové přímce spustíme kolmici směrem dolů k dolní koncové přímce. U rozkroku pak díly rozšíříme o 1 cm směrem ven z dílů a o stejnou hodnotu rozkrok i snížíme („podstřihneme“). Na obr. níže modrá linie značí nový tvar dílů velmi širokých rovných kalhot.
Kalhoty se záhybem v PD
Oproti klasickému záhybu v PD (viz první modelace v tomto článku) má tento střih kalhot záhyb hlubší a širší. Do záhybu je převeden pasový výběr. Silueta kalhot je pak v části nad kolenem opticky širší. Záhyb můžeme složit jako jednostranný nebo i jako protizáhyb.
Pokud bychom dolní část nohavice ještě zúžili, dostali bychom siluetu tzv. kalhot „mrkváčů“, které mají opticky širší část nad kolenem a velmi úzkou dolní část nohavic.
Tento střih kalhot je vhodný pro postavy s rovnějšími boky, protože dodá bokům tvar a zaoblení.
Kalhoty s protizáhybem
Modelace těchto kalhot je také velmi jednoduchá. Díly rozstřihneme v jejich ose. A rozložíme od sebe na šíři protizáhybu (lze vytvořit i jednostranný záhyb, více záhybů, nebo protizáhybů). Protizáhyb pak můžeme odšít do větší hloubky, např. až ke kolenu. Vše se bude odvíjet od toho, jaké siluety budeme chtít dosáhnout. Protizáhyb nebo záhyb můžeme vytvořit i a ZD, ale už je to méně obvyklá varianta. Pasové výběry, pokud je to možné, opět přesouváme do plochy záhybů.
Kalhoty se záhyby
Zde máme kalhoty, u kterých záhyby směřují k boční linii. Na siluetu nohavic nemají tedy příliš vliv. Ale ovlivňují plnost siluety na bocích. Velmi hezky vypadá tento střih ze splývavějších materiálů a na postavách, které mají rovnější boky, a potřebují je vytvarovat. Pasový výběr opět přeneseme do plochy záhybu a při šití zpracujeme společně se záhybem.
Turecké kalhoty
A nakonec tu máme turecké kalhoty. Tak před 14 lety to byl velký hit. Hodně často mají sedlo, do kterého jsou nařasené nohavice. Tvar sedla si můžeme upravit dle potřeby. Pasové výběry v ploše sedla složíme, a tím se jich zbavíme nadobro. Pokud by sedlo vedlo skrz pasové výběry, délka ramen pasového výběru od jeho vrcholu k linii sedla musí být stejná. Na díle sedla bychom pak pasové výběry opět složili, a zbytek pasových výběrů, který by zasahoval do části nohavic, bychom zpracovali při řasení dílů do sedla.
Část dílů kalhot pod sedlem si rozdělíme např. na třetiny. Díly si označíme čísly/písmeny, abychom později věděli, jaký díl, navazuje na ten který díl. Díly rozstřihneme přesně v naznačených liniích (ve třetinách) a následně je rozložíme od sebe o vzdálenost x (5 až 8 cm). Hlídáme si při tom, aby kolenní přímka všech částí dílů ležela v jedné rovině. Kalhoty opět můžeme prodloužit o hodnotu y (3 až 5 cm), a to z důvodu, že u kalhot tohoto typu, které jsou v dolním kraji řasené do manžety nebo gumy, je hezké, když materiál částečně spadává/splývá na manžetu/přes okraj s gumou.
Protože jsou díly kalhot rozšířené a kalhoty jsou volné, podstřiháváme/prohlubujeme sedový výkroj v PD i ZD o 1 až 2 cm a rozšiřujeme/prodlužujeme jej o 2 až 3 cm. Nakonec vykreslíme nový tvar dílů (viz modrá linie na obrázcích níže).
Toť vše!
To je ze základu modelací kalhot snad vše, co zde mohu uvést, a na čem se dá dál stavět. Určitě se teď ptáte: a co šortky nebo bermudy? Jak na takové střihy? To vše se dozvíte v následujících kapitolách o konstrukci střihu kalhot. Tyto střihy se samozřejmě dají získat i modelací základního střihu. Ale lepší varianta je narýsovat si střih, který už je uzpůsobený požadavkům pro daný typ kalhot (např. střih je volnější v sedové části, aby byly kalhoty pohodlnější, apod.).
I tak se ale po dnešku můžete pustit do spousty typů kalhot, kombinovat sedla a záhyby, hrát si s tvary kapes, se siluetou nohavic, rozčlenit díly příčnými, diagonálními nebo svislými členícími švy, prostě si hrát a bavit se. A nebát se být originální a nosit i něco, co není zrovna na pultech obchodů, ale za to se v tom cítíte dobře. 🙂