Modelace rukávů dámské halenky
Dnes si představíme základní modelace hlavicových rukávů. Pokud už jste spolu se mnou prošli všechny dosavadní části konstrukce střihu, a tedy i modelace sukní a halenky, bude to pro vás hračka.
Modelace rukávů sami o sobě nejsou nikterak složité. Pokud chceme přidat na rukáv šev, naznačíme si jeho linii a umístění do základního střihu a tuto linii pak rozstřihneme. Pokud chceme někde materiál přidat, jednotlivé části střihu od sebe oddalujeme, atd. Principy, které si tu dnes ukážeme, můžeme zrovna tak uplatnit i u kimonových nebo klínových rukávů.
Balónový rukáv
Balónový rukáv je hodně řasený v hlavici i v dolním kraji, který může být ukončen manžetou nebo lemovacím proužkem. Rukáv může být i dvojitý, kdy do spodního rovného rukávu je všitý nařasený dolní kraj vrchního rukávu. A tím je dolní kraj rukávu hladce začištěný. Je to stejný princip jako u balónové sukně (kdy kratší rovnou sukni sešíváme v dolním kraji s delší v dolním kraji nabíranou sukní – to následně vytvoří tzv. balónový efekt).
Podle toho, jak moc chceme mít rukáv nabíraný, základní střih rozčleníme na čtyři nebo více dílů (čtvrtiny, pětiny). Díly pak od sebe rozsuneme o stejnou hodnotu x (je dobré zakreslit si třeba vodorovnou přímku, ke které budeme přikládat rovný dolní kraj rukávu, nebo na kterou položíme loketní nebo podpažní přímku; tím docílíme toho, že vodorovné přímky dílů budou v jedné rovině). Následně zvýšíme rukávovou hlavici o 2 až 3 cm nebo o polovinu hodnoty x (posunem dílů jsme znehodnotili tvar rukávové hlavice, a je tedy potřeba, už i kvůli řasení, vykreslit tvar nový). Nakonec vykreslíme nový tvar rukávové hlavice a dolního kraje.
Řasený krátký rukáv
Rukáv může být řasený jen v dolním kraji nebo jen v hlavici. Stejnou modelací můžeme docílit i více střihových variant rukávu – zvonu, méně či více rozšířeného rukávu k dolnímu kraji, v hlavici místo řasení můžeme vyskládat např. záhyby, můžeme ji řasit po celé hlavici (od bodu RP k bodu RZ) nebo jen v jejích částech, atd. Pokud rukáv řasíme v hlavici, je toto řasení umístěno mezi body RP a RZ a v průramku (pod body RZ a RP směrem k rukávovému švu) rukáv zůstává hladký.
Na obrázku níže jsou znázorněny modelace pro rukáv řasený nebo rozšířený v dolním kraji (horní varianta) a rukáv řasený v hlavici (dolní modelace střihu). Základní střih rukávu si rozdělíme na čtvrtiny (nebo více dílů) a linie nastřihneme. Pak od sebe díly rozložíme o hodnotu x. V případě, že měníme tvar rukávové hlavice (rozšiřujeme ji pro řasení), zvýšíme ji o 1/2x nebo o 2 až 3 cm a vykreslíme její nový tvar, který zvolna napojíme k bodům RP a RZ.
Řasený dlouhý rukáv
Tato varianta střihové modelace může být řasená v rukávové hlavici i dolním kraji, nebo jen v rukávové hlavici a dolní kraj může zůstat pouze rozšířený (rovný volný rukáv). Protože opět měníme tvar hlavice, nesmíme ji zapomenout zvýšit o hodnotu 1/2x a vykreslit její nový tvar. Pro přesné rozložení dílů modelovaného střihu, si opět na podkladový papír zakreslíme vodorovnou linii, na kterou pak přikládáme např. loketní přímku.
Řasený rukáv v hlavici
Zde máme variantu, kdy je rukáv nařasený pouze v části hlavice (oproti náramenicovému švu). Rozložení dílů rukávu je tudíž menší, a pro manipulaci se střihem nám stačí pouze jeden nástřih z bodu vrh, který vedeme kolmo na loketní přímku. Hlavici opět upravíme zvýšením o hodnotu 1/2x a vykreslíme její nový tvar.
Rukáv řasený v dolním kraji
Tuto variantu střihu můžeme pojmout jako rukáv řasený v dolním kraji do manžety, nebo jako zvonový rukáv (rozšířený k dolnímu kraji). Tvar rukávové hlavice se nemění, protože jednotlivé díly rukávu se v hlavici stále dotýkají. Není tedy potřeba vykreslovat nový tvar rukávové hlavice (popř. upravujeme jen manipulací vytvořené nerovnosti). Vykreslíme pouze nový tvar dolního kraje rukávu.
Šunkový rukáv
Se šunkovým rukávem se setkáme hodně u střihů z let biedermeieru, kdy rukávy nabývaly ve své horní části enormních rozměrů. Ale i dnes se se šunkovými rukávy sem tam můžeme setkat. Jako základní střih je vhodné použít střih s loketním výběrem, který nám manipulaci střihu značně ulehčí.
Nástřihy pak vedeme z bodu vrh kolmo na loketní přímku a k vrcholu loketního záševku, který složíme, a tím si rozšíříme hlavici rukávu. To pro nás bude hodnota x, o kterou pak rozložíme i další díly. Následně zvýšíme rukávovou hlavici o (x+x‘):3=z. Vykreslíme nový tvar rukávové hlavice. V místě loketní přímky si pak změříme hodnotu y, o jejíž polovinu pak zúžíme rukáv na loketní přímce. Nakonec vykreslíme nový tvar rukávu.
Rukáv (zvonový) nebo řasený v dolním kraji
Zde máme variantu rukávu, který je v horní části polopřiléhavý/přiléhavý, ale pak se rozšiřuje směrem k dolnímu kraji. Dolní kraj můžeme nařasit nebo nechat hladký. Rukáv může mít vodorovný členící šev, který odděluje užší část rukávu od širší (viz zmenšená varianta modelace střihu na obrázku níže). Při vykreslení nové linie dbáme na to, aby tvar rukávového švu byl pozvolný a netvořil tupý úhel. Pokud by bylo rozšíření dolní části rukávu velmi výrazné, je lepší zvolit střihovou variantu s členícím švem.
Rukáv volný, nabíraný v hlavici
Zde je varianta rovného volného rukávu, který je mírně nabíraný v rukávové hlavici. Základní střih rukávu rozstřihneme z bodu vrh kolmo na loketní přímku až k dolní krajové přímce. Díly od sebe rozsuneme o hodnotu x. O 1/2x pak zvýšíme hlavici rukávu a vykreslíme její nový tvar. Stejně tak vykreslíme nový tvar dolního kraje.
Tuto střihovou variantu můžeme i využít pro vyskládání záhybu nebo protizáhybu, který by vedl středem rukávu z bodu vrh. Nebo k ozdobení rukávu sámky.
Jak sami vidíte, i s rukávy si lze vyhrát. A i jednu modelaci střihu lze využít pro více typů rukávů nebo jejich zdobení (záhyby, sámky). Nebojte se tedy rozletět vzhůru do výšin a tvořit zajímavé rukávy. Vždyť i rukáv může být nápaditý detail na zdánlivě obyčejné halence.