Modelování límců
Modelování límců
Límce také můžeme zakreslovat přímo do oděvních dílů anebo je dále modelovat. Pár základních typů si teď ukážeme. Na začátek ještě uvedu pár základních informací.
Pokud zakreslujeme konstrukci a tvar límce do střihových dílů, musíme si střihové díly přiložit k sobě tak, aby u náramenic průkrčníkové kraje PD a ZD hladce navazovaly. To jak moc límec bude stojatý nebo ležatý ovlivníme tím, o kolik náramenice PD a ZD přeložíme přes sebe v průramku. Všeobecně by se dalo říci, že čím více jsou náramenice přeložené přes sebe, tím víc límec stojí.
Samozřejmě i při zakreslování límců přímo do průkrčníku musíme dodržovat pravidla, tj. podstřihnout průkrčník (míra podstřižení se odvíjí od typu límce nebo oděvního návrhu), a dodržovat to, že horní i průkrčníkový okraj límce musí být kolmý k jeho středovým osám.
Límce pokládáme většinou zadním středem po osnově.
Níže uvedené příklady by vám měli posloužit jako základy, které pak můžete dále rozvíjet. (Na rozdíl od základních konstrukcí střihu, kde v grafickém programu nanáším přesné míry, jsem se zde neřídila žádnými konkrétními rozměry ani poměry. Takže vše slouží zejména jako názorná ukázka.)
1. Námořnický límec
Námořnický límec může mít více variant (různé tvary, rozměry, umístění zapínání). Zde máme příklad límce, který je součástí halenky, jež má zapínání umístěno v ZD.
Postup: ZD a PD díl přiložíme náramenicemi k sobě, průkrčníky hladce navazují, v průramku jsou náramenice přeloženy přes sebe o 1 až 3 cm. Průkrčníky obou dílů podstřihneme a k této nové linii průkrčníku přikreslíme tvar límce (délku, šířku). Vykreslíme tvar límce. Střih límce si z dílů vykopírujeme, poznačíme si střed PD, ZD a linii náramenic.

4. Volánový límec

Volánový límec můžeme zhotovit buď modelací jakéhokoliv límce tak, že jednotlivé díly límce vyskládáme do kruhu, anebo si můžeme střih límce přímo narýsovat. Hlavní výpočet pro vnitřní kružnici, která představuje průkrčníkový kraj, je: 0,5 o.průkrčníku/6,28. K obvodu průkrčníku si eventuelně můžeme připočítat i přídavky na švové záložky, abychom mohli pohodlně začistit středový šev.
Konstrukce límce je podobná jako konstrukce kolové sukně.
6. Výstřih s "vodou"

Princip modelace je úplně stejný jako u modelace dámské sukně (viz: https://www.lartiste.cz/kouzleni-se-strihem/). Nejprve je potřeba naznačit si tvar průkrčníku – v našem případě je to horní modrá linie, blíže k průkrčníku. Výstřih bez vody by tedy měl tvar písmene V. Další nástřihy pak tvoříme od středu dílu směrem k náramenici. Počet nástřihů a šíře, o kterou je rozložíme, závisí na tom, jak velkou „vodu“ (navolnění materiálu) chceme mít. Pokud chceme, aby bylo množství materiálu výraznější, lze celý PD odklonit, a tím materiál přidat po celé délce dílu. K dílu je také potřeba vždy přinechat podsádku, která bude dostatečně široká tak, aby se pak její okraj nestáčel do líce, respektive nebyl z líce vidět.
7. Fiží s vázačkou


Vázačka je druh límce, který je všitý do průkrčníku a na konci ozdobně zavázán. Pro střih vázačky vycházíme z konstrukce střihu stojáčku, který prodloužíme o míru potřebnou k zavázání.
Řasenka neboli fiží je rýšek (volán, řasený pruh materiálu), který je všitý do průkrčníku. Modelace fiží je v našem případě obdobná jako u řaseného límce. Rozdíl je jen v tom, že zvětšujeme dolní kraj límce, zatímco obvod průkrčníkového kraje zůstává stejný.
8. Mandarínský límec

Mandarínský límec je druh stojáčku bez přepnutí. Kraje límce se stýkají ve středu PD. S tímto typem límce se můžeme setkat třeba u kuchařské košile. Můžeme tedy vycházet z konstrukce stojáčku anebo si zakreslit límec přímo do průkrčníku tak, jak je to zobrazeno níže.
Od průkrčníku si na náramenici naneseme 1,5 cm, bod spojíme se středem PD a přímku protáhneme nad náramenici. Od náramenice naneseme na přímku obvod zadního průkrčníku, vztyčíme kolmici. To pro nás bude zadní středová osa límce. Na zadní středové ose límce si naměříme 0,5 cm pro tvarování průkrčníkového kraje límce a šíři límce. Na středu PD si naměříme 3 cm (oranžové hodnoty symbolizují podstřižení průkrčníku). Vykreslíme tvar límce.
9. Výstřih v ZD začištěný stojatým límcem

Další variantou může být hluboký výstřih do V v zadním díle halenky nebo šatů. Trupové díly k sobě přiložíme tak, aby průkrčníkové kraje hladce navazovaly a náramenice ležely těsně u sebe (nezapomeňme, že náramenice ZD je o 1 cm delší než náramenice PD). Zakreslíme si tvar průkrčníku (výstřihu) a změříme si jeho délku. Narýsujeme přímku o délce nového průkrčníku. V její polovině bude ležet střed průkrčníku PD. Od tohoto bodu si na každou stranu naneseme vzdálenost od středu průkrčníku PD k náramenici PD. To budou pomocné body pro všití límce do průkrčníku. Pak už zbývá jen nanést dvakrát šíři límce (tvar límce v našem případě nebudeme předšívat, takže ho stříháme na přeložku – přehyb látky), poznačit linii přehybu a tvar krajů.
10. Stojatý límec přinechaný k trupovým dílům


V tomto případě využijeme k modelaci trupové díly, které nastřihneme od středu k náramenici, takto nastřižené díly od sebe rozsuneme na středu dílů, tím dosáhneme zvýšení průkrčníku a linie náramenice pro vytvoření přinechaného stojáčku. V tomto případě lze pracovat i se záševky a švy, které můžeme v límci odmodelovat. Ale protože zatím známe jen střih halenky bez záševků, máme tu příklad, jak tento límec vytvořit pro PD bez středového švu (odpadlo by přepnutí) nebo pro PD s přepnutím (na obrázku vlevo) a PD se členícím švem nebo zapínáním např. na zip (na obrázku vpravo). ZD díl pokládáme v tomto případě na přeložku (přehyb látky).
Nesmíme však zapomenout, že náramenice PD i s navazujícím límcem musí být stejně dlouhá jako náramenice ZD s navazujícím límcem. U středových os je opět důležité, aby všechny přímky na ně byly kolmé. A také je dobré si ověřit, zda horní obvod límce bude dostatečně velký a eventuelně si také prověřit tvar náramenic v místě navazujícím na límec na panně nebo přímo na postavě.
Modelaci u ZD dílu lze provést i tak, že si z průsečíku průkrčníku a náramenice vztyčíme svislou přímku. Na ni naneseme šíři límce a tento bod spojíme pomocí křivítka s náramenicí – linie bude plynule navazovat. Pak si prodloužíme střed ZD od průkrčníku směrem nahoru, a od průkrčníku směrem nahoru opět naneseme šíři límce. Vykreslíme horní okraj límce pomocí křivítka.
A pro ty, kteří si chtějí procvičit angličtinu 🙂 , je celá tato modelace velmi pěkně vysvětlena např. v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=Je3vW3-gTZ8.

Závěrem...
Límec je důležitým prvkem dámské halenky nebo košile. Kromě praktické funkce, kdy nám začišťuje průkrčník, může plnit i funkci designovou a dodat jinak obyčejné halence šmrnc a nápad.
Pokud si nebudete vědět s něčím rady, přisupte k modelaci na panně z papíru nebo z pomocného materiálu (kalika), který bude vlastnostmi i gramáží odpovídat materiálu, ze kterého budete oděv šít.
Prozatím jste se seznámili se základními typy dámských límců a jejich modelacemi. Ještě nám chybí znalost konstrukce šálové a dělené fazóny, ale protože tam už je konstrukce o trochu složitější, necháme si je až do kapitoly dámského pláště.
No a to je pro dnešek všechno. A už teď se můžete těšit na základní střih halenky s prsními výběry.