nakládaná kapsa nákres
|

Nakládané kapsy

S nakládanými kapsami se můžeme setkat u halenek, kalhot, sak, plášťů, spodního prádla, apod. Kapsy jsou k oděvnímu dílu přišité po třech stranách a jakoby leží na oděvním dílu, jsou na něm „naložené“. Typickým příkladem nakládaných kapes jsou kapsy na ZD dílech džínů. Nakládané kapsy mohou být různě tvarované (rovně, do špičky, do oblouku,…), členěné, se záhyby, s patkou nebo bez. Dělíme je do tří skupin: nepodšité (halenky, šaty, pracovní oděvy, kalhoty, sportovní oblečení, atd.), prádlové (pyžamo, spodní prádlo) a podšité (saka, pláště, dámské kostýmy a společenské šaty).

nakládaná kapsa džínových kalhot
Nakládaná kapsa džínových kalhot
Varianta uzávěrky nakládané kapsy
Detail uzávěrky zhotovené klikatým stehem a nýtem

U nakládaných kapes, kromě jejich různorodých tvarů, můžeme uplatnit i vzor materiálu (proužek, kostka, apod.). Kapsy pak můžeme pokládat na materiál v jiném směru (útek, 45°) právě tak, aby vzor vynikl.

nakládaná kapsa nákres
Nakládaná kapsa - jednou prošitá s uzávěrkami; položená po 45°

Nakládanou kapsu tvoří kapsový váček a eventuálně patka, která může být přinechaná k váčku nebo je střižena zvlášť. K hornímu okraji kapsy, neboli průhmatu, je přinechána podsádka, která je celoplošně vyztužena. Stejně tak vyztužujeme vrchní díl patky.

Nakládané kapsy našíváme na oděvní díl seshora (šijeme po LS straně kapsového váčku) nebo je přišíváme zevnitř (šijeme po rubní straně kapsového váčku). 

Mini slovníček

kapsa: je „váček“, který slouží k uschování předmětů, kromě praktického účelu může oděv i zdobit
kapsový váček: se skládá z jednoho nebo dvou dílů, je to hlavní část kapsy
průhmat: je otvor, kterým se dostaneme do kapsového váčku (saháme do kapsy)
patka: zakrývá průhmat kapsy, slouží k zapínání kapsy, má ale i ozdobný účel, patka je vždy o trochu širší než kapsový váček (celkem cca o 0,5 cm).
krajovka: úzká tkanice používaná ke zpevnění míst na oděvu, které jsou náchylné k vytažení
kapsový podklad: slouží ke zpevnění RS vrchního oděvního dílu v místě, kde je našitý průhmat kapsy, může to být lepivá/nelepivá výztužná vložka nebo proužek (kousíček) pevnějšího materiálu
uzávěrka: slouží k upevnění průhmatu kapsy, je tvořena rovnými stehy nebo velmi úzkým klikatým stehem
mezní šev: šev, který spojí vrchový materiál s podšívkou, sežehluje se zpravidla do pošívky 

Příklady nakládaných kapes (PS: vzorníky jsem vytáhla ze svého šanonu školních prací, šila jsem je v 1. ročníku sš, takže žehličku neviděly léta a z kvality provedení si určitě neberte příklad :), jde jen o názornou ilustraci toho, jak kapsy můžou vypadat a být zhotovené).

Nakládaná kapsa

Velikost a tvar kapsy se řídí typem oděvu a módními trendy. Setkáme se s ní na ZD dílech džínových kalhot, u PD pánské košile, atd. 

Technologický postup

Kapsa má přinechanou podsádku horního okraje (průhmatu) a švové záložky.
1. Celoplošně vyztužit přinechanou podsádku horního okraje kapsy.
2. Začistit okraje kapsy i podsádky obnitkovacím stehem. (Tento krok lze i vynechat. Musíme pak mít ale na paměti, že z RS kapsy nesmí být švové záložky vidět. Proto druhé prošití kapsy musí vést až za švovými záložkami.)
3. Zažehlit přehyb průhmatu a sežehlit podsádku horního okraje kapsy do rubu.
4. Prošít horní okraj kapsy z LS. 
Prošitím upevníme podsádku horního okraje a zároveň může plnit i ozdobnou funkci (prošití ve více řadách, silnější nití, apod.). Horní okraj kapsy lze také začistit dvojitým obrubovacím švem (odpadá začištění horního okraje obnitkovacím stehem). 
5. Pomocně zastehovat tvar kapsy a zažehlit. 
6. Poznačit umístění kapsy na LS oděvního dílu. (Můžeme zpevnit oděvní díl z RS v místě přišití průhmatu kapsy kapsovým podkladem.)
7. Nastehovat a našít kapsu na oděvní díl.
Šijeme 1 až 2 mm od kraje kapsy po jejím obvodu, šít začínáme u horního kraje kapsy, pokračujeme po tvaru kapsy zpět k hornímu kraji, kde zapíchneme na jehle, uděláme 2 až 3 stehy vodorovně s horním krajem, otočíme na jehle a šijeme druhou řadu stehů po tvaru kapsy zpět k hornímu kraji, kde jsme začínali, otočíme na jehle, ušijeme 2 až 3 stehy vodorovně s horním krajem směrem k začátku první řady šití, otočíme na jehle a zapošijeme.
Pokud kapsu nechceme prošívat dvěma nebo více řadami stehů, šijeme pouze po jejím obvodu ve vzdálenosti 1 až 2 mm od kraje kapsy a v jejím horním kraji hotovíme tzv. uzávěrky. 
8. Vypárat stehování a vyžehlit kapsu.

Nakládaná kapsa s patkou

Velikost a tvar kapsy se řídí typem oděvu a módními trendy. Setkáme se s ní u dámských i pánských oděvu v safari stylu, bund, vest, atd.
Díly patky se u nakládaných kapes stříhají z vrchového materiálu.

Technologický postup

Seznam dílů: kapsa z vrchního materiálu s přinechanou podsádkou horního okraje, vrchní díl patky z vrchového materiálu, spodní díl patky z vrchového materiálu (podšívky, nebo jiného vhodného materiálu), výztužná vložka.

1. Celoplošně vyztužit přinechanou podsádku horního okraje kapsy a vrchní díl patky.
2. Předšít tvar patky.
Složit vrchní a spodní patku lícem k sobě, pomocně sestehovat, zakreslit tvar dle střihu a předšít. Vypárat stehování.
3. Sestřihnout švové záložky předšití patky na 0,5 cm, sestřihnout přebytečný materiál v růžcích/obloučkách, vypárat stehování.
4. Otočit patku do líce, vymnout šev, zastehovat a zažehlit výpustku z vrchní patky. Patku můžeme v kraji i ozdobně prošít z LS.
5. Začistit okraje kapsy i podsádky obnitkovacím stehem. (Tento krok lze i vynechat. Musíme pak mít ale na paměti, že z RS kapsy nesmí být švové záložky vidět. Proto druhé prošití kapsy musí vést až za švovými záložkami.)
6. Zažehlit přehyb horního okraje kapsy a sežehlit podsádku do rubu kapsy.
7. Prošít horní okraj kapsy z LS.
8. Pomocně zastehovat tvar kapsy a zažehlit. 
9. Poznačit umístění kapsy  a patky na LS oděvního dílu. (Můžeme zpevnit oděvní díl z RS v místě přišití průhmatu kapsy a patky kapsovým podkladem.)
10. Nastehovat a našít kapsu na oděvní díl.
11. Nastehovat a našít patku na oděvní díl.
Vrchní patku přiložíme lícem na líc oděvního dílu tak, aby tvarovaný kraj patky směřovat k horní části oděvního dílu. Nastehujeme. Šijeme po spodním dílu patky v linii, kterou jsme si na oděvním díle označili umístění patky. Vypáráme stehování. Patku sklopíme a sežehlíme směrem k dolnímu kraji oděvního dílu. Následně vrchní patku prošijeme z LS tak, aby toto šití zakrývalo předchozí našití patky na oděvní díl. 
12. Vyšít dírku na patku a přišít knoflík na kapsu. (Dírku lze vyšít i dříve, než patku našijeme na oděvní díl.)
13. Vypárat stehování a vyžehlit kapsu.

Nakládaná kapsa s přinechanou patkou

U kapsy s přinechanou patkou stříháme zvlášť pouze vchní díl patky, který je celoplošně vyztužený, a je k němu přinechaná podsádka průhmatu, která je také celoplošně vyztužená. Kapsa s patkou je jeden celek, který je tvořený částmi:  kapsového váčku, na který navazuje spodní patka. Patka zde má ozdobnou funkci, leží na ploše kapsového váčku, a tedy nekryje průhmat kapsy. Průhmat leží v hraně přehybu kapsového váčku a patky, je tedy nad patkou. 

Technologicku postup

Seznam dílů: oděvní díl, kapsový váček s přinechanou spodní patkou, celoplošně vyztužený vrchní díl patky s přinechanou podsádkou průhmatu.

1. Zažehlit horní kraj podsádky průhmatu do rubu patky.
2. Přiložit vrchní patku lícem na líc spodní patky, která je přinechaná ke kapsovému váčku. Předšít tvar patky. Sestřihnout švové záložky, otočit vrchní patku do líce, vymnout šev předšití, zažehlit výpustku z vrchní patky.  
3. Prošít kraj průhmatu kapsy a tím, upevnit a začistit horní kraj podsádky vrchní patky. Sežehlit švové záložky kapsového váčku do rubu.
4. Nastehovat kapsu na oděvní díl. 
Odehnout patku směrem ven z kapsového váčku (odklopit nahoru), nastehovat kapsový váček na díl.
5. Našít kapsu na oděvní díl.
Šijeme v kraji kapsového váčku, v průhmatu zhotovíme uzávěrky, aby se kapsa nevytrhla z materiálu. Patka je při šití odklopená ven z kapsového váčku.
6. Vypárat stehování. Sežehlit patku na kapsový váček a vyžehlit kapsu.

Nakládaná kapsa podšitá

Velikost a tvar kapsy se řídí módou a typem oděvu. Hotoví se většinou u sak, plášťů, dámských kostýmů a šatů. Kapsa je většinou z rubu začištěna podšívkou, ale můžeme použít i jiný materiál (odvíjí se od druhu výrobku a použitého vrchního materiálu). Můžeme k ní zhotovit i patku (vrchní patka z vrchového materiálu a celoplošně vyztužená, spodní patka z podšívky).

Varianta I: kapsa našitá na oděvní díl
Technologický postup

Seznam dílů: oděvní díl, na který budeme kapsu našívat, kapsa (kapsový váček) z vrchového materiálu s přinechanou podsádkou horního kraje a s přinechanými švovými záložkami, kapsový váček z podšívky s přinechanými švovými záložkami, výztužná vložka, krajovka na zpevnění hrany průhmatu kapsy.

1. Celoplošně vyztužit přinechanou podsádku horního okraje kapsy (průhmatu). (Většinou používáme nažehlovací výztužnou vložku, ale lze použít i našívací – přišití nesmí být vidět z LS kapsy.)
2. Vyztužit přehyb horního okraje průhmatu lepící krajovkou. (Krajovku můžeme i našít, a to opět tak, aby šití nebylo vidět z LS kapsy.)
3. Zažehlit přehyb průhmatu kapsy a zároveň s tím sežehlit podsádku horního okraje kapsy do rubu.
4. Našít podšívkový kapsový váček na kapsu z vrchového materiálu.
Přiložit podšívku lícem na líc kapsy z vrchového materiálu zároveň s okrajem švové záložky přinechané podsádky. Šijeme po podšívce s vynecháním otvoru 5 až 7 cm. Mezní šev sežehlíme do podšívky. 
5. Předšít tvar kapsy.
Kapsu z vrchového materiálu a podšívky složíme lícem na líc dle zažehleného přehybu průhmatu. Okraje podšívky i vrchového materiálu jsou zároveň. Materiály pomocně sestehujeme (dlouhým stehem, zabráníme tak posunu materiálů). Zakreslíme tvar kapsy (dle střihu) a předšijeme. Při šití podšívku mírně napínáme, abychom tak navolnili vrchní materiál kapsy (jinými slovy: díl kapsového váčku z podšívky bude o pár mm menší než díl z vrchového materiálu; děláme to pro to, aby po otočení kapsy do LS nevylézala podšívka do líce).
6. Sestřihnout švové záložky předšití tvaru kapsy na 0,5 cm, sestřihnout přebytečný materiál v obloučkách/růžcích.
7. Obrátit kapsu do líce otvorem v mezním švu.
8. Vymnout šev předšití, zastehovat výpustku z vrchové kapsy a vyžehlit.
9. Zapošít otvor v mezním švu skrytým zapošívacím stehem.
10. Poznačit umístění kapsy na LS oděvního dílu. Z RS zpevnit místo, kde bude přišitý průhmat kapsy, kapsovým podkladem.
11. Našít kapsu na oděvní díl. 
Kapsu přiložíme na LS dílu, pomocně nastehujeme a následně přišijeme 1 až 2 mm od kraje kapsy. Průhmat zpevníme uzávěrkou úzkým hustým klikatým stehem.
12. Vypárat stehování a vyžehlit kapsu. 

Varianta II: kapsa předšitá na oděvní díl

Na rozdíl od kapsy podšité, u které vidíme stehy našití kapsy na oděvní materiál z lícní strany, u kapsy předšité toto našití vidět není, protože kapsu přišíváme k oděvnímu dílu z rubu. 

Seznam dílů: oděvní díl, vrchní kapsový váček s přinechanou podsádkou průhmatu, která je celoplošně vyztužená, podšívkový kapsový váček.

1. Přiložit podšívkový kapsový váček lícem na líc podsádky průhmatu a sešít mezní šev. 
2. Sestřihnout švové záložky a sežehlit je do podšívky.
3. Složit kapsové váčky rubem k sobě, zažehlit kraj průhmatu a zakreslit tvar kapsy.
4. Prošít kapsu dle tvaru a obnitkovat švové záložky kapsy.
Šijeme po podšívkovém kapsovém váčku, od hrany půrhmatu, po naznačeném tvaru kapsy, k hraně průhmatu. Šíře obnitkované švové záložky by měla být 0,5 – 0,7 cm.
5. Poznačit umístění kapsy na oděvní díl. Z RS díl zpevnit v místě průhmatu kapsovým podkladem.
Zakreslený tvar kapsy je menší, protože se při předšívání bude kapsový váček navolňovat. Je také dobré si v určitých intervalech po obvodu obrysu vyznačit body. Ty následně přenést na RS kapsy. Budeme se jimi řídit při předšívání kapsy.
6. Přišít kapsu k oděvnímu dílu. 
Šijeme po rubu kapsy (po podšívkovém kapsovém váčku). Začínáme i končíme se zapošitím v kraji průhmatu. Kapsu postupně přikládáme k jednotlivým značkám a mírně ji navolňujeme. 
7. Vyžhelit kapsu.

Shrnutí

Ať už vaše nakládaná kapsa vypadá jakkoliv, je důležité vždy dodržet toto: vyztužit podsádku průhmatu (horního okraje), vyztužit vrchní díl patky. Průhmat musíme zpevnit proto, aby se při používání kapsy materiál nevytáhl a kapsa se pak v průhmatu neprověsila. A patku zpevňujeme, protože lépe bude držet tvar a zpravidla na ni vyšíváme dírku. Vyztužení (zpevnění) oděvního dílu z RS kapsovým podkladem je vhodné u materiálů, kde hrozí vytržení kapsy v místě průhmatu, u podšitých oděvů (sako, plášť).Další samozřejmostí je, že pokud na oděv našívám více stejných kapes, nesmí se stát, že každá kapsa bude mít ve výsledku jiný tvar nebo rozměr nebo jedna bude níž a druhá výš, apod. Musí se prostě podobat jako vejce vejci. 🙂 Lidské oko je totiž velmi citlivé na jakékoliv nerovnosti a nesouměrnost. Takže vše je vidět. A jestli chcete vypadat jako ze škatulky i na kapsách záleží. 

Podobné příspěvky