Osa, přímka, čára a kóta
Dneska to bude spíše obrázkové. Než začneme rýsovat střih, měli bychom si udělat představu o tom, která místa na těle zobrazuje. Také bychom měli vědět, s jakými druhy čar se při rýsování střihu můžeme setkat a jak moc užitečné je pro nás kótování. Jdeme na to!
Tělo v síti
Následující obrázek zobrazuje, na jaká místa lidského těla se promítá konstrukční síť, která se skládá z os a přímek.

Vodorovné linie naznačují přímky, se kterými se můžeme ve střizích setkat. Na nákresu je jedna svislá přímka – prsní. V konstrukcích se ještě setkáme s dalšími svislými přímkami, a to boční, krokovou, zadní a přední průramkovou. Svislé také bývají osy dílů – přední a zadní středová přímka, osa předního a zadního dílu kalhot, osy záševků, osa límce a osa rukávu. U střihu rukávu se ještě seznámíme s přímkou průramkovou a u střihu límců s průkrčníkovou přímkou. Základním pravidlem při tvorbě střihu je, že všechny tyto osy a přímky jsou na sebe kolmé.


Druhy čar
V konstrukci používáme více druhů čar, abychom oddělili osy od přímek, znázornili přehyby a tvar střihu. Podrobný popis jejich použití najdete na obrázku výše.
Kótování
Chceme-li narýsovat střih někdy znovu, bez použití kót nemáme šanci. Těžko si totiž po půl roce vzpomeneme, kam a jaký rozměr jsme nanášeli. Kótování má samozřejmě svá pravidla, která určují délku šipek a vynášecích čar, atd. My ale budeme používat střihy pro vlastní potřebu, a proto se spokojíme s málem. Naší zásadou prostě bude alespoň amatérsky (to ale neznamená od ruky) střih okótovat. Klasické kótování udává rozměry v mm. Ale my jsme oděváři, a proto míry udáváme v centimetrech (cm).
A teď názorná ukázka: Byli byste schopni podle následujícího obrázku narýsovat střih sukně?

Odpověď bude znít: ne. Anebo byste nad tím strávili celý den. A co podle varianty číslo 2?

Podle tohoto obrázku už byste dámskou sukni alespoň částečně narýsovat zvládli. Sice byste z toho ještě nevyčetli informaci ohledně šíře záševků a vybrání na bocích, ale určitě by vám došlo, že se při konstrukci vychází z polovičních hodnot obvodů, protože rýsujeme jen polovinu předního i zadního dílu, a tudíž, že se bude vybrání rovnat rozdílu mezi 1/2 op a 1/2 os. No a ten zbytek už byste zvládli hravě. Doufám, že z tohoto příkladu jasně plyne, jak moc důležité je kótování.
A dnešním tématem jsme, myslím, uzavřeli úvod do konstrukcí střihů. Zatím to byla brnkačka. Teď už se před námi otevírá obsáhlá kapitola o dámských sukních. Tak zas příště na počtenou!