Polyesterové vlákno stříž

Polyester

Polyester řadíme mezi vlákna ze syntetických polymerů, pro která všeobecně platí, že mají vysokou trvanlivost, stálost tvaru, nízkou hmotnost, ale špatnou navlhavost. A údržba syntetických materiálů je také velmi jednoduchá – po praní rychle schnou a není příliš potřeba je žehlit, protože se téměř nemačkají. Oproti jejich začátkům se kvalita syntetických vláken s příchodem 21. století velmi zlepšila (oděvy jsou příjemnější na tělo a i sklon k tvorbě elektrostatického náboje se podařilo zmírnit). Syntetická vlákna se také velmi často směsují s vlákny přírodními a vylepšují tak jejich negativní vlastnosti jako např. mačkavost.

Polyesterová vlákna

Polyesterové vlákno stříž
Polyesterové vlákno stříž

Polymer vzniká polykondenzací tereftalové kyseliny a etylénglykolu, zvlákňuje se z taveniny. První syntetické PES vlákno bylo vynalezeno v Anglii v roce 1941, pány Johnem Whinfieldem a Jamesem Dicksonem. Od té chvíle si polyesterové vlákno dokázalo vydobýt první příčku na trhu se syntetickými vlákny. 

Polyesterová vlákna se vyrábí ve formě hedvábí i stříže. Modifikací se pak zmírňují některé jejich negativní vlastnosti jako žmolkovitost, zvýšení navlhavosti, zlepšení barvitelnosti, apod. 

Vlastnosti

Mají velkou elastičnost, vysoká odolnost vůči oděru, b žmolkovitost, lépe odolávají slunečním paprskům než PAD, krátkodobě snesou teplotu 200°C (jinak se žehlí na teploty do 200°C; měknou při teplotách mezi 230°C – 250°C a tají při 250°C – 285°C), jsou termoplastická (tato vlastnost se využívá např. při tvorbě plisé), rychle schnou a snadno se udržují. Mezi jejich nevýhody patří nízká navlhavost (špatně sají pot) a tvorba elektrostatického náboje. Vůči působení kyselin jsou odolná, silné zásady je na povrchu rozkládají. 

Spalovací zkouška

Vlákna jsou hořlavá a taví se dříve, než hoří (díky této vlastnosti lehce vznikají na lidské kůži popáleni, protože materiál se ke kůži přitaví). Vydávají nasládlý aromatický zápach (po asfaltu). Dým je při hoření černý a po vychladnutí zůstává tvrdá černá kulička taveniny.

Použití

Polyesterová vlákna mají široké využití jak při výrobě oděvů, tak v bytovém textilu i technických textiliích. 
Polyesterové hedvábí se používá při výrobě dámských šatů, halenek, pletenin pro spodní prádlo, sportovních oděvů, krajek, šicích nití, bytových textilií, svrchního ošacení.
Polyesterová stříž se používá ve směsi s přírodními vlákny (vlna, bavlna, len) a zlepšuje tak jejich vlastnosti jako mačkavost, stálobarevnost, pevnost, vlastnosti údržby, apod.

Materiály

Textilní materiály z polyesteru pro výrobu oděvů mají stejné názvy jako materiály z přírodních vláken. V obchodech se tedy můžeme setkat s polyesterovým hedvábím, šifonem, krepdešínem, saténem, žoržetem, apod. Na vlastnosti materiálu bude mít vliv polyesterové vlákno, tudíž se budou např. méně mačkat, budou mít vyšší pevnost, žmolkovitost, apod. Jejich vazba se nemění a vlastnosti vazby na materiál se nemění.
Starší ročníky polyesterové vlákno a materiály z něj mohli znát pod obchodním názvem Tesil.

Satén – velmi lesklá tkanina v atlasové vazbě, společenské šaty, společenské oděvy
Šifon – velmi lehká tkanina, poloprůsvitná, využívaná na dámské halenky, šaty, šátky.
Rongo – tkaná v plátnové vazbě, vhodná na obleky a dámské kostýmky, kalhoty, lehčí saka.
Softshell – větru a voděodolná tkanina se speciální membránou, prodyšná, tkaná v keprové vazbě, používá se pro outdoorové oděvy, sportovní ošacení, dětské oděvy, je více druhů (letní, jarní, zimní), mohou být bez membrány pouze s povrchovou úpravou (impregnací), se spodní zateplenou vrstvou (většinou fleece).
Šusťákovina – větru a voděodolný materiál vhodný pro sportovní ošacení, bundy, pláště, tkaná v husté plátnové vazbě, většinou s voděodolným zátěrem, lehká.
Mikroplyš – materiál s krátkým vlasem (cca 1 cm), vhodný na deky, bytové doplňky, mikiny, hřejivý, měkký, základem, do kterého se zatkává vlas, bývá tkanina nebo pletenina.
Fleece – oboustranně počesaná pletenina, hřejivá, měkká, lehká, vhodná pro mikiny, sportovní oděvy.
Polyesterová podšívka – tkaná v plátnové vazbě, lehká, snadná na údržbu, vhodná do celopodšitých nebo jen částečně podšitých oděvů (saka, plášťě, pánské společenské kalhoty, apod.)
Polyesteová šatovka – tkaná většinou v plátnové vazbě, lehká, měkká, jemná, nemačkavá, vhodná na letní šaty, halenky, sukně.
Vypalovaný vzor – charakteristický místy hustě tkanými a průsvitnými, v útku se střídá syntetická nit s ba nebo Vis nití, které se pak odstraní pomocí kyseliny, dámské oděvy, bytový textil (záclony).
Taft – plátnová vazba, tužší omak, mírný lesk, vhodný na společenské oděvy, šaty, apod.
Umělá kůže  – tkanina v plátnové vazbě z mikrovlákenných PES nití, povrch je broušený, připomíná broskev nebo semiš, vhodný na dámské i pánské oděvy (kalhoty, lehké pláště nebo saka, sukně, apod.). 

Podobné příspěvky