Postava vs střih
V minulém článku jsme zlehka nakousli téma barev a oděvní typologie. Dnes bych v tom ráda pokračovala a zaměřila se na konkrétní tipy a příklady, jak docílit korekce tělesných proporcí pomocí vhodného střihu, barev, vzorů, atd.
Na toto téma existuje spoustu knih, blogů a služeb, které vám pomohou s výběrem vhodného střihu oděvu právě pro váš typ postavy. Pár zásad si ale představíme i tady.

Oděv jako optický klam...
Pokud máte pocit, že potřebujete zakrýt nějaké nedostatky postavy nebo naopak zvýraznit její přednosti, používejte oděv jako optický klam. O ničem jiném tato disciplína vlastně ani není.
Základní principy
Oděv tvoří linie – vodorovné, svislé, diagonální a oblé. Z logiky věci tedy plyne, že svislé linie a dlouhé diagonály zeštíhlují a prodlužují a naopak vodorovné linie a krátké diagonály rozšiřují a zkracují. Oblouky jsou snad jedinou výjimkou a většinou mají pozitivní efekt.
Pokud oděv nebo vzor obsahuje více svislých nebo vodorovných linií, rozhodující efekt mají vztahy mezi nimi. Pokud jsou svislé linie od sebe již příliš daleko, mají rozšiřující efekt. Pokud je vodorovných linií více nad sebou, jejich efekt se násobí – rozšiřují a zároveň hodně zkracují. Místo, kde se svislé nebo vodorovné linie sbíhají, bude působit jako užší, než místo, kde se linie rozbíhají.
Dalším důležitým prvkem je délka oděvu. Při měření délky oděvu, zejména kalhot, šatů nebo sukně, je „zákazník“ vždy obutý v obuvi, kterou k oděvu hodlá nosit. Výška podpatku má totiž vliv na délku oděvu. Jiná bude délka sukně, pokud si žena obuje balerínky, a jiná bude, pokud si obuje boty na vysokém podpatku, které nohy pravděpodobně opticky prodlouží. Stejně tak to bude i u pánů – kde výška podpatku rozhoduje o délce kalhot (kalhoty by měly správně končit na rozhraní boty a podpatku).
Délka oděvu má vliv na výšku postavy a poměr mezi trupovou a dolní částí těla. Pokud mám kalhoty do pasu a košili zastrčím pod kalhoty, vodorovná linie mě opticky člení v pase na kratší hrudní část a prodlouží mi dolní část těla. Nohy budou vypadat delší. Pokud dolní okraj košile bude sahat k bokům, poměr nohou i trupu bude plus mínus stejný. Pokud bude mít košile délku prodlouženou, např. do 2/3 stehen, nohy budou vypadat kratší oproti délce trupu.
Svůj vliv mají i barvy. Postavu prodloužíme, pokud barvy budou tón v tónu nebo kalhoty i halenka budou stejné. Opticky postavu nejvíce rozčleníme a zkrátíme, pokud barvy budou kontrastní (černá-bílá, světlý odstín-tmavý odstín, atd.). Pokud chceme něco zvýraznit, zvětšit, volíme výraznější nebo světlé barvy. Pokud naopak chceme něco zakrýt, upozadit, zvolíme barvy tmavší a méně výrazné.

Stejně tak silueta a materiál oděvu má vliv na to, jak tělo opticky působí. Pokud máme plnější tvary a oblečeme si objemný svetr, přidá jeho objemnost i nám. Pokud materiál volně splývá, jeho silueta kopíruje tělo, nepřidá nikde nic. Pokud je materiál tužší, hrubší, objemnější, přidá postavě právě tyto vlastnosti. Ale je to velmi individuální, materiál od materiálu, a velký vliv pak má střih oděvu a jeho padnutí na postavě.
Silueta oděvu pak dává novou proporci vašemu tělu. Silueta A zúží ramena a přidá na bocích (pokud oděv končí v těchto místech), silueta H prakticky zruší pas a prodlouží vaši délku, silueta Y zúží boky a rozšíří ramena. A tak bychom mohli pokračovat. Při koupi nebo navrhování oděvu vám pomůže se zaměřit na jeho siluetu, eventuelně prvek, detail, který je nejvýraznější. Ten totiž upoutá pozornost. Takže halenka mírně rozšířené siluety s výrazným límcem pravděpodobně upoutá pozornost na váš krk a ramena, a dle délky možná i na boky.

Nejrychlejší způsob, jak určit siluetu oděvu nebo výrazný prvek je, že oděv zavěsíte na vzdálenost 1,5 m před sebe, zavřete na chvíli oči, a pak je otevřete. Vaše oči se automaticky zafixují na nejvýraznějším prvku a pak teprve budou pokračovat po siluetě oděvu. Je to jako s obrazy. Malíř vás svým obrazem vede do jednoho místa – toho nejvýznamnějšího, kde je umístěna hlavní myšlenka, a teprve pak si vaše oči začnou všímat i detailů mimo hlavní bod kompozice.
Vzory hrají svou úlohu také. Všeobecně lze říci, že výrazný a velký vzor upoutá vaši pozornost, zatímco malý a jemný vzor schová spoustu nedostatků. Oko se v jeho hustotě a drobných tvarech ztratí lépe, než ve vzoru velkém, který nepokrývá celou plochu látky a spíše tak upoutá pozornost na jednotlivé sekce.
Objem je další veličinou, která pomáhá usměrnit tvary naší postavy. Všude tam, kde chceme přidat nebo upoutat pozornost si můžeme dovolit řasení, žabičkování, vázanky, silnější materiály, atd. Naopak tam, kde chceme ubrat, volíme hladké a spíše splývavé materiály, střihy bez výrazných ozdobných prvků, jednoduché linie.
Správná velikost oděvu dodá postavě šmrnc a nebude deformovat její proporce. Základní body jsou krk (tvar výstřihu – přiléhá správně?, tvar límce – sedí na krku správně, není obvod menší/větší?) ramena (vsazení rukávu leží přesně na ramenním kloubu, nezasahuje do paže ani do trapézového svalu), prsa (prsní záševky směřují k prsním hrotům, neboulí se, nedeformují oděv na prsou), pas (pasové záševky jsou umístěny spíše blíže ke středu trupu než k bokům, mají správný směr a sklon, opticky postavu nedeformují), boky (zde je důležitá délka a tvar dolního kraje oděvu). Délka oděvu, členící švy nebo jiné detaily na oděvu by měly naší postavě lichotit, vyzvednout její přednosti a potlačit její nedostatky.
Pokud oděv není velmi přiléhavé siluety, měl by tvar postavy volně kopírovat, neměl by ji těsně obtahovat. Pokud je oděv příliš těsný, spíše nám kila přidá, než ubere (tvoří na těle příčné vrásnění = vodorovné linie, které rozšiřují). Podobný efekt má i to, když si koupíme oděv o velikost větší, než bychom měli nosit (spadávají ramena, prsní záševky nesměřují k hrotu prsu, atd. = oděv postavu deformuje).
Příklady
Krátký/dlouhý trup
Krátký trup prodloužíte tak, že dolní kraj trupového oděvu posunete pod linii vašeho pasu. Můžete také použít svislé členění nebo svislý proužek. Vyhýbejte se vodorovným liniím, lodičkovým výstřihům, sníženým topům/šatům, jejichž horní kraj leží v linii ramen nebo pod nimi.
Dlouhý trup zkrátíte vodorovným členěním (sedlo, šev v pase, žabičkování), vrstvením oděvu, oděv zastrčte pod pás kalhot nebo sukně, v pase noste pásek v barvě dolní části oděvu, noste sukně nebo kalhoty se zvýšeným pasem.
Krátké/dlouhé nohy
Nohy prodloužíte užší siluetou kalhot i sukně, tmavšími barvami, noste kraťasy, minisukně, kalhoty s puky nebo svislými švy, dlouhé sukně v délce max. ke kotníkům, vyhněte se 3/4 délkám, kalhotám a sukním se sedly, manžetami, vodorovnými vzory, apod. noste boty na vyšším podpatku. Také pomůže zvýšený pas u sukní a kalhot a boty (punčocháče) ve stejné barvě jakou má dolní část oděvu.
Dlouhé nohy nejsou kazem. Pokud je ale chcete zkrátit, můžete nosit sukně nebo kalhoty s vodorovnými prvky (kaskádové sukně, manžety, sedla), nižší podpatek, vodorovné vzory, výraznější barvy sukní, kalhot, atd.
Krk
Pokud máte krátký krk, prodlužte ho linií výstřihu (výstřih do V, oblý tvar, ale vždy spíše hlubší). Noste delší přívěsky, řetízky, které sahají až na hruď (sahají pod krční jamku). Vyhněte se límcům typu košilového nebo stojáčku (roláku), vhodné jsou spíše rozhalenkové nebo šálové límce.
Dlouhý krk je spíše přednost, ale pokud máte pocit, že jej potřebujete zkrátit, noste stojáčky, košilové límce, roláky, krátké náhrdelníky, výstřihy, které kopírují linii průkrčníku.
Ramena
Rozšířit ramena můžete lodičkovým výstřihem, použitím ramenních vycpávek, vodorovnými liniemi a prvky (sedlo, nárameníky, prošívání), kimonovými rukávy.
Naopak zúžit je lze výstřihy do V, hlubšími výstřihy, sámky, svislými liniemi (členící švy z náramenice), raglánovými rukávy a rukávy rozšířenými k dolnímu kraji (pozor – pokud máte široké boky, tam rukáv rozšířený nebo nabíraný v dolní části boky rozšíří).
Prsa
Pokud máte větší prsa, nemusíte se za ně stydět a tento problém je pro vás tabu. Pokud byste je i přes to, chtěli trochu schovat, noste malé výstřihy, roláky, vyhněte se nakládaným kapsám či jiným ozdobným prvkům v této části oděvu, volte střihy s princesovými švy, tmavší barvy trupových oděvů, rozčleňte oděv svislými liniemi, atd.
Pokud máte prsa malá, vyhledávejte oděvy s ozdobnými prvky v hrudní části (záhyby, řasení), noste objemnější materiály, vrstvěte, nenoste příliš hluboké výstřihy, upozorněte na jiné vaše přednosti (štíhlý pas, krásná záda, štíhlé ruce, apod.).

Pas
Pokud je linie pasu spíše rovná, můžeme ji vytvarovat pomocí úzkých pásků s nevýraznou sponou v barvě šatů, mírně vypasovanými oděvy (sako, pouzdrové šaty), rozepnutými předními kraji u saka, blejzru (zeštíhlující efekt, který zároveň tvaruje postavu – zvýrazní pas), důrazem na ramena a boky, členícími švy z náramenic.
Pokud je břicho vystouplejší víc než prsa, nenosíme pásky, silueta trupového oděvu je volnější, budou vám slušet zavinovací šaty, šaty přestřižené pod prsy, plisované sukně, dlouhé tuniky, bluzony. Opět se vyplatí zdůraznit ramena a dekolt.
Boky a hýždě
Úzké boky rozšíříte jakoukoliv vodorovnou linií (pásek, délka trupového oděvu bude končit v linii boků, atd.), nabíráním, bočními nebo klínovými kapsami, sedlem, barva kalhot nebo sukně bude výraznější než barva trupového oděvu, apod.
Široké boky naopak zúžíte svislými liniemi na kalhotách, sukních, splývavějšími materiály, trupový oděv bude končit nad nejširší linií boků, empírovým střihem šatů nebo zdůrazněním ramen.
Pokud máte plochý zadek, noste kalhoty z hrubších tkanin, široké sukně, vítané jsou kapsy na zadním díle, délka trupového oděvu by měla končit pod hýžděmi, od pasu by měl oděv přes hýždě volně splývat.
Naopak pokud jsou vaše hýždě objemnější, budou vám slušet kolové sukně ze splývavějších materiálů, kalhoty s puky volnějšího střihu, v pase nabírané a volně splývající přes zadek, vyhněte se kapsám na ZD. Ale mezi námi děvčaty – pokud máte pěkně tvarované hýždě, není potřeba nic maskovat. 🙂

Stehna, lýtka, kotníky
Pokud máte široká stehna, linie trupového oděvu by měla končit nad nejširší linií stehen. Od pasu by měl oděv volně splývat. Vhodné jsou kalhoty se záhyby, široké sukně v linii A. Pokud máte širší lýtka, délka oděvu by měla končit nad nebo pod nejširší částí lýtek, vyhněte se úzkým kalhotám, volte spíše zvonáče.
Kotníky můžeme ovlivnit vhodnou obuví. Pokud máte úzké kotníky (dlouhé nohy a tenká lýtka), můžete nosit boty s páskem, který vede přes kotník, nebo obuv, která končí v linii kotníku. Ten, kdo má silnější lýtka, krátké nohy nebo silnější kotníky, bude volit spíše obuv s výstřihem, která opticky nohy prodlouží. Vhodné je volit obuv v barvě kalhot, punčocháčů nebo šatů, tím také nohy opticky prodloužíme a zúžíme.
No a to je pro dnešek vše. Snad vám článek trochu pomohl v tom, jak úspěšně vyzdvihnout na vašem těle to, co se vám líbí. A to je hlavní. Raději než nedostatky se zabývejte přednostmi. A ty vystavujte na odiv. 🙂