Přemístění prsního záševku
Dnes načneme téma modelací dámské halenky. Toto téma je poměrně obsáhlé, takže se mu budeme věnovat ve vícero článcích. Teď nás čeká úplný základ, a tedy přemístění prsního výběru.
Pár zásad na začátek...
Výběr můžeme přemístit prakticky do kterékoli části PD. Při konečné fázi modelace prsního výběru, kdy už vykreslujeme nový obrys dílu, je důležité myslet na to, aby ramena nově vzniklého výběru byla stejně dlouhá a vrchol výběru nesahal až k prsnímu hrotu (bradavce). Vrchol vždy zkrátíme o min. 3 cm. Musíme si také uvědomit, že výběr má nějakou osu, která jej rozděluje na dvě poloviny. Pokud pak odšijeme záševek, osa výběru leží přesně v přehybu sežehleného záševku.
Základní varianty přemístění prsního výběru
V základě lze prsní výběr přemístit do:
A. bočního švu
B. pasového výběru
C. do náramenice
D. do průramku
E. do středového švu PD
F. do bočního švu, tzv. francouzský záševek (přemisťujeme pasový i prsní výběr)
G. do průkrčníku
H. varianta francouzského záševku
CH. varianta záševku ve středovém švu PD
I. varianta záševku ve středu PD
S prsními i pasovými výběry si můžeme dále hrát a kombinovat různé varianty. Dvě z nich uvádím i zde. Modelace dámských trupových oděvů je vlastně hlavně o tom, kam umístit záševky. A věřte mi, dá se vymyslet spousta zajímavých variant. Pro inspiraci se můžete mrknout na blog (v angličtině): https://themodelistearchive.com/body-1. Pokročilým to rozšíří obzory a začátečníci si mohou zkoušet představit, jak by daného střihu docílili. Ke každému modelu z kalika autor uveřejňuje podrobnou fotodokumentaci a střih. A lze jej najít i na youtube.
Přemístění prsního výběru
Protože princip přemístění prsního výběru je stále stejný, uvedu slovní vysvětlení jen k variantě A – do bočního švu. Tato varianta je asi nejpoužívanější.
1. Od průramku po boční linii směrem dolů naneseme 3 až 5 cm. Tímto rozměrem udáváme sklon novému prsnímu výběru. Označíme si bod. (Tady velmi záleží na postavě: ten, kdo má prsní hroty výše, může mít sklon větší, ten, kdo má prsní hroty níže, bude mít sklon minimální. Vše je vždy potřeba následně ověřit při zkoušce na postavě.)
2. Bod na boční linii spojíme s vrcholem prsního záševku základní konstrukce. Tuto linii následně nastřihneme k vrcholu (nedostřiháváme úplně, necháme 1-2 mm od vrcholu).
3. Složíme původní prsní výběr (ze základní konstrukce), a tím se otevře nový výběr v bočním švu.
4. Vykreslíme si osu výběru, která vede středem výběru a dělí ho na poloviny.
5. Výběr následně zkrátíme min. o 3 cm, aby nezasahoval až k prsnímu hrotu. 3 cm měříme po ose výběru. Označíme bodem. K tomuto bodu pak vykreslíme ramena nového výběru.
6. Zkontrolujeme, zda je délka ramen výběru stejná. Pokud ne, upravíme ji. (Většinou rozdíl nebývá velký, je to pár mm, ale i tak je třeba délku ramen srovnat. Při šití by to pak totiž dělalo neplechu.)
Další variatny přemístění prsního výběru
Modelace výběrů
Obrázky k modelacím jsou hned v první galerii na třetím slidu. První modelace je asymetrická (pracujeme na levém i pravém PD zároveň), na oděvu jdou záševky proti sobě, a u druhé modelace oděvu jdou z bočního švu mírnými oblouky směrem k prsu.
Modelace 1.
Když se podíváme na obrázek, všimneme si, že jeden záševek jde z průramku k prsnímu vrcholu a druhý vychází z bočního švu k druhému prsnímu vrcholu. Z obrázku poznáme, že v záševcích je odmodelovaný jak prsní, tak i pasový výběr. To bude tedy první věc, kterou uděláme – přesuneme prsní i pasový výběr do jediného výběru. Víme také, že linie nových záševků vedou proti sobě. Proto si zvolíme, že pasový i prsní výběr převedeme do průramku (to umožní vedení linií nových výběrů z protilehlých stran, ještě by byla možná varianta – převést záševky do bočního švu (A), pak bychom také mohli nakreslit linie proti sobě). Jde nám prostě o to, abychom měli plochu dílů čistou a nové linie vedli pouze přes čistou plochu dílu. Pokud bychom záševky převedli např. do pasu nebo do průkrčníku, jedna z linií by vedla přes záševek a modelaci bychom si tak zbytečně zkomplikovali.
Jakmile převedeme výběry do jednoho, zakreslíme si do střihu linie nových výběrů. Tyto linie pak nastřihneme k vrcholu výběru z průramku, výběr složíme, a tím se otevřou výběry v nově zakreslených liniích. Nakonec zkrátíme délku nově vzniklých výběrů, zkontrolujeme délku ramen výběrů a vykreslíme obrys dílu.
Modelace 2.
Na obrázku vidíme dva záševky, tvarované do mírného oblouku, které vycházejí z bočního švu a směřují k prsu. Vidíme, že do záševků je převeden jak prsní, tak i pasový výběr. Zde je tedy řešení poměrně jednoduché. Do střihu si narýsujeme mírné oblouky, jejichž vrcholy povedou k vrcholům původních výběrů. Naznačené linie nových výběrů nastřihneme, složíme původní výběry, a tím se otevřou výběry nové. Nakonec vykreslíme novou linii výběrů (nezapomeneme je zkrátit min. o 3 cm, a zkontrolovat délku jejich ramen pomocí krejčovského metru) a dílu.
To by bylo pro tentokrát vše. 🙂 Jak vidíte, s prsními i pasovými výběry se dá dělat spousta věcí. Základní princip není nikterak složitý, a když jej tzv. dostanete pod kůži, nebudete mít problém s žádnou modelací střihu trupových oděvů. Záševky totiž v těchto případech hrají prim. Z nich většina modelací vychází.