rozparek na zdrhovadlo krytý oběma díly
|

Rozparky na zdrhovadlo

Nejpoužívanějším typem zapínání u dámských sukní jsou rozparky na zip (zdrhovadlo). Rozparek můžeme umístit do levého bočního, předního nebo zadního středového švu (eventuelně členícího švu). Používáme skryté nebo nedělitelné zdrhovadlo. Vhodný technologický postup zvolíme dle typu použitého materiálu, zdrhovadla a umístění rozparku.

Tip: dobré je umístit tento typ rozparku do méně tvarovaných švů. Pokud má postava např. výraznější křivku mezi pasem a boky a zip bychom umístili do bočního švu, může se stát, že se tkanice zipu bude boulit.

Délka rozparku odpovídá délce zdrhovadla + 1 – 1,5 cm. Rozparek je delší, protože zdrhovadlo nesahá těsně k pasovému kraji, ale dává se 0,5 – 1,5 cm pod. Počítá se totiž s navolněním materiálu ve švu všití pas. límce nebo podsádky, a také se nad zdrhovadlo většinou našívá ještě háček a očko. Švové záložky vyztužujeme vlizelínovým proužkem nebo krajovkou (proužek pevnějšího plátna). Tím se švové záložky zpevní, nevytahují se a následný šev je také pevnější. U jemných materiálů (šifon) můžeme šev podrazit (přišít) proužkem z hedvábné organzy (nebo proužkem ze stejného materiálu) tak, aby šití nebylo patrné na lícní straně vrchního materiálu. Délka výztuže je delší o 1,5 – 2 cm, než je délka rozparku.

krajovka a vliselínový proužek
Krajovka a vllizelínový proužek

1. Rozparek na zip krytý oběma díly sukně

Nejprve se budeme věnovat technologickému postupu při šití na stroji. 

1. Sestehovat šev, ve kterém je umístěný rozparek. Stehujeme po celé délce švu.
2. Sešít šev až ke konci rozparku. Šijeme těsně vedle linie stehování.
3. Začistit švové záložky.
4. Rozžehlit švové záložky.
5. Vypárat stehování.
6. Vestehovat zdrhovadlo do rozparku.
Zdrhovadlo přiložíme tak, aby jeho vrchol ležel 1 – 1,5 cm pod pasovým krajem sukně. Zažehlené hrany švu se dotýkají a kryjí zoubky zdrhovadla. Linie švu vede středem zoubků zipu. Zdrhovadlo vestehujeme do rozparku předním stehem.
7. Všít zip do rozparku.
Při šití použijeme zipovou patku. Hrana patky se dotýká zoubků. Začínáme u pasového okraje, pokračujeme směrem dolů kousek pod zakončení zipu, kde otočíme na jehle, šijeme kolmo na boční šev, otočíme na jehle a pokračujeme zpět k pasovému okraji sukně. V konci rozparku můžeme také šít do špičky.
8. Vypárat stehování.
9. Přišít tkanice zdrhovadla na švové záložky. Šijeme v kraji tkanice (cca 1 – 2 mm od kraje).
10. Vyžehlit rozparek. (Dobré je žehlit přes prostěrku.)

Postup všívání zdrhovadla ručně bude podobný jako při všívání zipu strojem.

1. Sestehovat šev, ve kterém je umístěný rozparek.
2. Sešít šev až ke konci rozparku. 
3. Začistit švové záložky.
4. Rozžehlit švové záložky.
5. Vypárat stehování.
6. Vestehovat zdrhovadlo do rozparku. 
7. Všít zip do rozparku.
Šijeme prošívacím stehem těsně za zoubky zipu. Šicí hedvábí má barvu vrchového materiálu.
8. Vypárat stehování.
9. Přišít tkanice zdrhovadla na švové záložky. Šijeme hustším obnitkovacím stehem. 
10. Zhotovit uzávěrku na konci rozparku.
Ušít několik zadních stehů se stejným místem vpichu a výpichu kolmo na boční šev.
11. Vyžehlit rozparek.

Rozparek na skryté zdrhovadlo

Skryté zdrhovadlo používáme všude tam, kde nemá být z líce viditelné všití zipu. Jak vidíte na obrázku – skrytý zip se z líce tváří jako obyčejný šev. Je to tím, že se šije těsně za zoubky zipu a látka má tendenci se jakoby přehrnovat přes všití zipu.
Zde se bude technologický postup lišit tím, že nejprve všijeme zdrhovadlo do švu, a teprve po té budeme sešívat šev. Šijeme s patkou pro všití skrytého zipu. Zdrhovadlo musí být delší o 2 – 2,5 cm než rozparek. Po všití si můžeme přečnívající konec zdrhovadla zkrátit (konec olemujeme a zdrhovadlo prošijeme kolmo přes zoubky, aby se v budoucnu nerozevřelo).

Skrytý zip - pohled z LS
Skrytý zip - pohled z rubu

1. Začistit švové záložky, sestehovat a rozžehlit šev.
2. Vypárat stehování.
3. Vestehovat a všít jednu stranu zdrhovadla. A po té stranu druhou. (Stehování je zde důležité zejména, pokud máme materiál se vzorem.)
Švovou záložku odklopíme a tkanici zdrhovadla přiložíme lícem na líc vrchového materiálu. Zoubky leží těsně vedle zažehlené hrany a tkanice zdrhovadla ve švové záložce. Stehujeme kus od zoubků zdrhovadla. Všijeme pomocí patky pro skrytý zip. Zdrhovadlo je rozepnuté. To samé pak uděláme na druhé straně.
4. Vypárat stehování zdrhovadla. Zapnout zip.
5. Sešít šev.
Začínáme u konce rozparku a šijeme s zipovou patkou směrem k dolnímu okraji sukně. Přečnívající tkanici zdrhovadla odehneme stranou.
6. Přišít tkanice zdrhovadla na švové záložky.
7. Vyžehlit rozparek a znovu rozžehlit šev.

Pokud budeme skrytý zip všívat ručně, nejprve si sešijeme šev. Zip pak všíváme zadním stehem těsně za zoubky (musíme šít opravdu blízko zoubků, aby pak látka zip dobře zakrývala).
Lze také zvolit postup, kdy si nejprve částečně sešijeme šev (nedošíváme až ke konci rozparku). Mezi koncem rozparku a částečně sešitým švem si necháme cca 3 – 5 cm, které po všití zdrhovadla sešijeme ručně zadním stehem. Tato varianta je vhodná pro zkušenější švadlenky.

Tip: u všívání skrytého zdrhovadla je potřeba dávat si pozor na to, abychom si jednu stranu švu materiálu nenavolnili víc, než druhou – pak vznikají boule a nerovnosti u konce rozparku. Celé zdrhovadlo by mělo středem zoubků ležet na švové linii. Zdrhovadlo by tedy nemělo ujíždět k jedné straně. Tento typ zdrhovadla je vhodnější použít u jemnějších a lehčích materiálů. Problematičtější je pro tento typ zipu přejíždět s jezdcem okolo vodorovných švů, které se setkávají v rozparku na zdrhovadlo. Proto je nutné zapínat i rozepínat zip velmi opatrně a nepoužívat hrubé síly. 🙂

2. Rozparek na zip krytý jedním dílem sukně

Rozparek můžeme umístit do levého bočního nebo zadního středového švu. Pokud je v levém bočním švu, zip je krytý předním dílem sukně. Pokud je zip umístěn v zadním středovém švu, zakrývá ho levý ZD. Spodní díly jsou jakoby podsunuté o 2 mm pod díly vrchní.
Švy jsou (před všitím zdrhovadla) sešité, začištěné a rozžehlené.

1. Vysunout švovou záložku spodního dílu o 2 mm do dílu a zažehlit.
2. Vestehovat zdrhovadlo do spodního dílu rozparku (např. zadní díl nebo pravý ZD). Stehujeme krátkými stehy, cca 0,5 cm od kraje. Začátek zdrhovadla (tam, kde zůstane jezdec, když zip zapneme) umístíme 1 – 1,5 cm pod pasový kraj. Zoubky zdrhovadla leží těsně u zažehlené hrany spodního dílu.
3. Všít zip do spodního dílu rozparku. Šijeme zipovou patkou cca 1 – 2 mm od zažehlené hrany spodního dílu. 
4. Vestehovat druhou část zdrhovadla do vrchního dílu rozparku.
Zapnout zip. Přiložit vrchní díl rozparku (PD nebo levý ZD) na spodní díl rozparku (ZD nebo pravý ZD) tak, aby vrchní díl zakrýval všití zipu na spodním díle. Pomocně přišpendlit tkanici na vrchní díl. Vestehovat.
5. Prošít přední stranu rozparku (zároveň tím všijeme zip).
Šijeme 1 cm od zažehlené hrany vrchního dílu rozparku. U konce rozparku šijeme kolmo nebo šikmo směrem k bočnímu švu. 
6. Vypárat stehování.
7. Přišít tkanice zdrhovadla na švové záložky. Šijeme v kraji tkanice.
8. Vyžehlit rozparek.

3. Rozparek na zdrhovadlo s podkrytem

Tento typ rozparku využijeme u sportovních a kalhotových sukní. Každý se s ním denně setkáváme, když si na sebe oblékáme např. džíny. Umisťuje se pouze do předního středového švu. U dámských oděvů pravý díl kryje levý díl (u pánských oděvů je to naopak). Pravý díl tedy chápeme jako vrchní a levý jako spodní. 

Podkryt stříháme z vrchového materiálu. Jeho délka se rovná délce zdrhovadla + 3 – 4 cm, šířka hotového podkrytu je 4 – 5 cm. Vystřihneme si tedy obdélník o délce 16 cm (délka zipu je 12 cm) a šířce 10 cm. Dolní okraj podkrytu můžeme nechat rovný anebo ho tvarovat do mírného oblouku. Na podkrytové straně rozparku je švová záložka předního středového švu široká 2 cm.
Nákryt může být přinechaný k pravému PD nebo ho můžeme střihnout zvlášť. Jeho délka bude stejná jako délka podkrytu. Šířka je 4 – 5 cm.

1. Začistit švové záložky předního středového švu (eventuelně sedového švu kalhotové sukně).
Pokud je nákryt přinechaný, začistíme zároveň i jeho vnější okraj a zažehlíme ho do rubu pravého PD dle přední středové linie.
2. Zhotovit podkryt. 
Vystřihnout díl podkrytu z vrchového materiálu, složit jej na polovinu a vyžehlit. Začistit okraje podkrytu. Vyžehlit.
3. Zhotovit nákryt (pokud není přinechaný k PD).
Vystřihnout díl nákrytu z vrchového materiálu, začistit jeho vnější okraj a vyžehlit. 
4. Předšít nákrytovou stranu rozparku.
Nákryt přiložíme lícem na líc pravého PD a předšíváme od pasového kraje až k vrcholu rozparku. Pokud je nákryt přinechaný, nákrytovou podsádku u přední středové linie zpevníme krajovkou (přišít) nebo vlizelínovým proužkem (nažehlit). 
5. Sežehlit nákryt do rubu pravého PD (zažehlíme výpustku). 
6. Vysunout švovou záložku spodního dílu o 1 – 2 mm do dílu a zažehlit.
7. Předšít podkrytovou stranu rozparku (zároveň všíváme i jednu stranu zdrhovadla).
Rozložíme švovou záložku předního středového švu a přiložíme tkanici zdrhovadla lícem na líc spodního dílu (levý PD). Zoubky zdrhovadla leží u zažehlené hrany podkrytu. Na zdrhovadlo přiložíme podkryt. Okraje podkrytu a švové záložky dílu leží na sobě. Všechny vrstvy prošijeme v místě, kde leží okraj tkanice zipu. Tím upevníme tkanici zipu i podkryt na švovou záložku (na obr. bod A). Poté švovou záložku zahneme zpět do rubu spodního PD (dle zažehlené hrany). Odehneme podkryt stranou. Následně prošijeme z LS od pasového okraje směrem k vrcholu rozparku. Šijeme ve vzdálenosti 1 – 2 mm od zažehlené hrany levého předního dílu (na obr. bod B).
8. Sešít přední středový šev (eventuelně sedový šev kalhotové sukně – ten nedošíváme až ke konci, šití skončíme o 2 – 3 cm dřív) od vrcholu rozparku směrem k dolnímu okraji sukně.
9. Rozžehlit švové záložky předního středového (sedového) švu.
10. Přiložit nákrytovou stranu rozparku na podkrytovou tak, aby nákryt zakrýval všití zipu na podkrytové straně rozparku. Pomocně sešpendlit a přistehovat druhou část zipu pouze k nákrytu (stehování není vidět z LS pravého PD). Levý přední díl i podkryt je odehnutý. 
11. Našít zip na nákryt a prošít tkanici zipu v kraji. 
Odehneme nákryt ven z dílu. Šijeme zipovou patkou těsně vedle zoubků zipu. Tkanici přišíváme ve vzdálenosti 1 – 2 mm od jejího kraje. 
12. Prošít ozdobně nákrytovou stranu rozparku z LS dvěma řadami stehů. 
Podkrytová strana je částečně odehnutá (dáváme si pozor, abychom si nepřišili podkryt k nákrytové straně). Prošitím přichytíme pouze dolní část podkrytu k nákrytové straně. V ukončení rozparku šijeme do špičky nebo do obloučku. V konci rozparku zhotovíme uzávěrky (velmi krátkým a hustým klikatým stehem šijeme v linii ozdobného prošití).
13. Vyžehlit rozparek. 

Dnes už to bylo trochu náročnější. S některými z dnešních postupů se setkáme ve společném šití. Teď se ale musíme spolehnout pouze na obrázky a text. A určitě zkoumejte i oblečení, které máte doma nebo na které narazíte v obchodě. Podívejte se, jak je ten daný prvek zpracovaný, zkuste si představit, jaký byl postup zhotovení a můžete si zkusit udělat i řez.
K dnešnímu tématu už je to vše. Příště to bude jednodušší – čeká nás jen rozparek zapínaný na knoflíky a dírky.

Podobné příspěvky