|

Rozšířená a kalhotová sukně

Máme před sebou poslední dva základní střihy sukní. A touto kapitolou zakončíme téma konstrukce střihu sukně. Není se čeho bát, protože už máme spoustu znalostí. Tak tedy směle do toho!

Rozšířená sukně

Tuto sukni už umíme vytvořit manipulací střihu sukně rovné. Pokud už dopředu víme, že silueta našeho modelu se bude rozšiřovat k dolnímu kraji, můžeme si ušetřit trochu práce s modelací a střih si rovnou narýsovat. Rozšířenou sukni je výhodné používat při většině manipulací střihu sukní, které mají siluetu A. Na rozdíl od rovné sukně jsou pasové výběry delší (lépe se s nimi pracuje při manipulaci střihu) a dolní kraj je již rozšířený. Pokud bychom střih rozšířené sukně už dále nemanipulovali, je vhodné záševky přemístit do poloviny pasové šíře dílů a zkrátit jejich délku – pro pasový výběr ZD: 11 – 14 cm, pro PD: 8 – 10 cm.

Konstrukční výpočty a rozměry

vp = 168
op = 76/ 38
os = 100/ 50
hs = 19,8 (lze i vypočítat: 0,1vp + 3 cm)
bhs = 27 (boční hloubka sedu, měříme na postavě)   rozměr pro umístění rozkrokové přímky
ds = 60

Výpočty:
os + 1 = 51 cm
0,5 (os + 1) = 25,5 cm
(os + 1) – (op + 0,5) = 51 – 38,5 = 12,5 cm
Hodnotu 12,5, která udává šíři celkového pasového vybrání, rozdělíme: 50% pro boční výběr (6,25; můžeme upravit na 6,5), 30% pro výběr v ZD; můžeme upravit na 3,5) a 20% pro výběr v PD (2,5).
0,25os = 12,5                      rozměr pro vykreslení sedového výkroje PD
0,25os + 1 = 13,5               rozměr pro vykreslení sedového výkroje ZD

Postup konstrukce

1. Narýsujeme dvě přímky na sebe kolmé. Svislá přímka bude představovat zadní středovou osu a vodorovná pasovou přímku.
2. Od pasové přímky směrem dolů po zadní středové naneseme rozměr hs a z tohoto bodu vyneseme kolmici, vznikne sedová přímka.
3. Od pasové přímky směrem dolů po zadní středové naneseme ds a vytvoříme kolmici. Vznikne dolní koncová přímka.
4. Od zadní středové přímky (osy) na sedové přímce směrem doprava naměříme rozměr os + 1 cm. Z tohoto bodu vyneseme kolmici na sedovou přímku. Vznikne přední středová přímka.
5. Od zadní středové přímky (osy) na sedové přímce směrem doprava naměříme rozměr 0,5(os + 1 cm). Z tohoto bodu vyneseme kolmici na sedovou přímku. Vznikne boční přímka
6. Zvýšíme pasovou přímku o 1,5 cm a z tohoto bodu vyneseme krátkou kolmici na boční přímku.
7. Na zvýšenou pasovou přímku naneseme šíři bočního pasového výběru (50%). Od boční přímky směrem do PD nanášíme větší polovinu šíře pasového výběru (3,75 cm) a směrem do ZD zbytek bočního pasového vybrání (2,75 cm). Můžeme ale dělit i přesně na polovinu (tj. 3,12 do každého dílu). Tyto dva body pak spojíme s průsečíkem zadní středové/přední středové a pasové přímky. Vykreslíme tvar boků (pomocí křivítka, mírným obloukem).
8. Šířku ZD i PD si rozdělíme na třetiny (1/3x). Vztyčíme kolmice na dolní koncovou přímku. Tyto přímky pro nás budou osami pasových výběrů.
9. Od sedové přímky směrem nahoru po osách pasových výběrů naneseme 3 cm. Tyto body určují délku výběrů. Na pasové přímce naneseme šíři výběrů pro ZD 30% (3,5) a pro PD 20% (2,5).
10. Na dolní koncové přímce na každou stranu od boční přímky naneseme 3 cm. Tyto body spojíme s vykreslením bočních švů. Nové boční švy se vzájemně překrývají. Vykreslíme nový tvar dolního kraje (dolní koncovou přímku napojíme na nové boční přímky v pravém úhlu a vykreslíme mírným obloukem).
11. Vykreslíme tvar dílů. Pasovou linii a boční švy pomocí křivítka mírnými oblouky. 

Kontrola

Nakonec si střih zkontrolujeme (přímky v konstrukční síti musí být vzájemně kolmé, rozměry musí odpovídat výpočtům, atd.). Na střih si vyznačíme směr pokládání střihu (středy po osnově), jméno osoby, datum, velikost nebo míry, eventuelně si poznamenáme použitý materiál a jeho spotřebu. 

Kalhotová sukně

Kalhotová sukně je velmi oblíbeným oděvním kouskem. Pro ženy, které sukním přímo nefandí, je skvělým kompromisem, jak působit žensky, a zároveň mít možnost pohybovat se v sukni stejně pohodlně jako kdyby na sobě měli kalhoty. Její střih vychází ze sukně rozšířené. Můžeme ho také modelovat (záhyby, protizáhyby, řasení, sedlo, atd.).

Postup konstrukce

1. Pro zjednodušení si můžeme obkreslit střih rozšířené sukně (pokud ho máme) nebo si vytvořit nový s tím, že osy pasových výběrů povedou přesně polovinou dílů a výběry budou mít kratší délku. Takto by vlastně vypadal střih rozšířené sukně, který by se už dále nemodeloval. 
2. Pokud budeme sukni teprve rýsovat, v tomto bodě ještě jednou rychle shrnu postup rýsování rozšířené sukně: A. Kolmice pasové a zadní středové přímky. B. Naneseme hs a ds, vyneseme kolmice. C. Od zadní středové směrem doprava po sedové přímce naneseme rozměry os+1 a 0,5 (os+1) – vzniknou přední středová a boční přímka. D. Šíři PD (y) a ZD (x) rozdělíme na poloviny a z těchto bodů vztyčíme kolmice na sedovou přímku – osy pasových výběrů. E. Naneseme šíři bočního výběru (50%) a šíře výběrů ZD (30%) a PD (20%) a délku záševků. Vykreslíme tvar bočních švů a pasových výběrů.
3. Od pasové přímky směrem dolů po zadní středové přímce naneseme boční hloubku sedu (bhs). Vytvoříme kolmici, tím vznikne rozkroková přímka.
4. Odkloníme středové přímky. Na pasové přímce o 1 cm dovnitř obou dílů a na dolní koncové směrem ven o 3 – 4 cm. Body spojíme. Vzniknou nové středové osy dílů.
5. Na nové středové osy dílů musí být rozkroková přímka, která zasahuje mimo díly, kolmá. Vytvoříme tedy krátké kolmice. Dále snížíme pasovou přímku o 1 cm
6. Od rozkrokové přímky směrem nahoru po původní přední středové přímce naneseme rozměr 1/4 os. Ten stejný rozměr pak naneseme od nové přední středové osy ven z dílu. Vytvoříme kolmici směrem k dolní krajové přímce. Vznikne kroková přímka. Dále nově vzniklé body spojíme přímkou, která nám pak pomůže vykreslit tvar sedového výkroje (na obr. diagonální linie). V ZD je postup stejný jen s tím rozdílem, že rozměr, který naneseme je 1/4 os + 1. Na krokovou přímku pak vytvoříme kolmici, která se bude napojovat na dolní koncovou přímku. Konečný tvar pak bude vykreslen mírným obloukem. Nezapomeneme, že krokové švy musí být stejně dlouhé (na obr. b a b‘).
7. Šikmou pomocnou linii pro vykreslení sedového výkroje (x) rozdělíme na polovinu. Tento bod spojíme s průsečíkem nové přední středové přímky a rozkrokové přímky. Vzniklou úsečku pak rozdělíme opět na polovinu. Pomocí křivítka vykreslíme oblouk sedového výkroje. To samé uděláme i v ZD.
8. Rozšíříme díly v dolním kraji na každou stranu od boční přímky o 3 –  5 cm. Díly se budou překrývat. Na novou linii bočních švů vytvoříme kolmice a vykreslíme je do ztracena k dolní krajové přímce mírným obloukem.
9. Vykreslíme tvar dílů kalhotové sukně. Pasovou přímku tvarujeme mírným obloukem a začínáme na snížené pasové přímce. Nezapomeneme, že ramena pasového výběru PD/ZD musí být stejně dlouhá.

Slovo závěrem

Doufám, že jsem v kapitole dámských sukní na nic nezapomněla. Vězte, že ke sdělení je toho opravdu hodně a přijde mi, že téma střihů je úplně stejně nevyčerpatelné jako např. oděvní technologie. Nejvíc se toho člověk naučí praxí. Vím, že konstrukce střihu jsou i pro spoustu lidí v oboru velkým strašákem a raději využívají střihy komerční. A každý přístup má své výhody i nevýhody. I tak si ale myslím, že je dobré se s konstrukcemi střihu alespoň trochu seznámit. Lépe pak porozumíte i střihům, které neprošly pod vašima rukama. 
K sukni už zbývá jen dodat, že pasový límec (slouží pro začistění pasového okraje sukně) si můžete jednoduše vytvořit jen z pruhu látky, který vyztužíte vhodnou výztuží (nejčastěji perforovaný vlizelínový pásek). Délka pasového límce je čistý obvod pasové linie sukně + přídavek 3 cm na přepnutí (zapínání na knoflíky). Pokud byste měli výraznější boky, můžete pro vytvoření pasového límce využít postup zvýšení pasu sukně. Tvar pásku pak bude kopírovat pasovou linii (mírný oblouk), záševky odmodelujete a límec bude mít boční švy/šev (pro lepší vytvarování na postavu). Více si o tom budeme povídat v technologii sukně. Stejně tak se v technologii časem dozvíme více o kapsách (z jakých dílů se skládají, jaké jsou ideální rozměry, atd.). Je ještě spousta toho, co se teprve naučíme. 
Moc vám držím palce. Ať vám konstrukce střihu jdou pěkně od ruky. Dejte všemu čas a snažte se pochopit souvislosti, pozorujte, špendlete na pannu, tvořte a zkoušejte nové varianty. Hledejte to nejlepší řešení. Zaveďte si šicí deník a zaplňte ho svými poznatky. Prostě tvořte a vězte, že odvaha růže přináší růže.

Podobné příspěvky