Rukávové rozparky dámské halenky
Oblékání úzkých rukávů nám usnadňují rukávové rozparky, které u rukávů volnějších střihů nejsou třeba. Rozparky mohou být svislé (dotykové) nebo vodorovné. Volba rozparku závisí na typu oděvu, návrhu, apod. Pro pánskou košili nebo pro sako budeme tedy používat jiný rozparek než pro halenku. Ale pravidla se sem tam musí porušit, aby mohlo vzniknout něco nového. 🙂 My se ale teď vrhneme na klasické postupy hotovení rozparků dámské halenky.
Svislý dotykový rozparek začištěný podsádkou
Na oděvním dílu máme prokličkované umístění rozparku, které jsme si přenesli ze střihu (pro snadnější šití si můžeme v místě kliček zakreslit linii rozparku a kličky vytáhnout). Dále si připravíme podsádku rozparku, kterou stříháme po osnově (u některých materiálů ji můžeme zpevnit výztužnou vložkou). Podsádka je široká 4 až 5 cm a její délka se rovná délce rozparku + 2 až 3 cm.
Postup hotovení
1. Na RS podehnout okraj podsádky do rubu a zažehlit. V horním kraji podsádku můžeme zažehlit do špičky, oblouku nebo rovně.
2. Přiložit podsádku lícem na líc rukávu, střed podsádky leží přesně ve značení umístění rozparku.
3. Předšít rozparek ve vzdálenosti 0,3 cm od naznačení rozparku, ve vrcholu rozparku šijeme do tupé špičky. Šijeme kratším stehem, aby se předešli tomu, že by se pak úzké švové záložky rozparku vytřepily a vylezly do LS. Z tohoto důvodu můžeme u třepivých nebo jemných materiálů předšít rozparek 2x ve stejném místě.
4. Rozstřihnout rozparek středem. Ve špičce nedostřiháváme úplně ke stehům, ale ponecháme si 2 až 5 mm nedostřižených právě pro to, aby se pak materiál nevytřepil.
5. Obrátit podsádku do rubu rukávu, vymnout šev předšití, vytvořit výpustku z rukávu a vyžehlit přes prostěrku.
6. Zastehovat okraj podsádky a prošít strojem.
7. Vyžehlit rozparek.
Další variantou je, že si po nastříhání podsádky její okraj obnitkujeme a následně předšijeme rozparek (v postupu body 2 až 4). A protože už okraje podsádky máme začištěné obnitkováním, nemusíme je tedy zahýbat, a stačí jen, když rozparek prošijeme z LS ve vzdálenosti 1 až 2 mm od předšitého kraje rozparku, abychom podsádku upevnili. Její obnitkovaný okraj pak přišijeme ručně skrytým zapošívacím stehem.
Pokud nechceme, aby prošití podsádky bylo vidět z LS, můžeme její okraj přišít k rukávu ručním skrytým zapošívacím stehem.
Podsádku lze všívat i z rubu do líce. V takovém případě ji pak můžeme využít i jako ozdobný prvek a zvýraznit ji třeba odlišnou barvou materiálu, vzorem, apod.
Svislý rozparek hotovený lemovacím švem
Na rukávu máme opět vyznačené umístění rozparku. Dále si připravíme šikmý proužek o délce 2x délka rozparku + 2x švová záložka a o šířce 2x šíře lemu + 2x švová záložka.
Postup hotovení
1. Nastřihnout rukávový rozparek ve značení.
2, Přiložit šikmý proužek lícem na rub rukávu k rozloženému nastřiženému rozparku a pomocně nastehovat.
3. Našít kosmý proužek na rozparek.
Šít začínáme v dolním kraji rukávu v šířce 0,7 cm od značení rozparku a šijeme přes vrchol až k druhému konci rozparku. Stejnou šíři šití dodržujeme po celém šikmém proužku. Ale ve vrcholu rozparku rukávu (nikoliv na šikmém proužku) pak bude šití vzdáleno pouze 2 až 3 mm od vrcholu rozparku. Je to tím, že při šití je rozparek rozevřený, a také potřebujeme, aby se pak látka ve vrcholu pěkně složila a byla hladká, a tudíž nemůžeme mít ve vrcholu rozparku stejnou šíři šití jako na šikmém proužku. Na rozparku se tedy bude od dolního kraje rukávu směrem k vrcholu rozparku šíře šití zužovat, zatímco na šikmém proužku bude stále 0,7 cm.
4. Odehnout šikmý proužek, šev našití sežehlit do šikmého proužku, na LS rukávu podehnout druhý okraj šikmého proužku do rubu tak, abychom překryli předchozí našití. Prošít šikmý proužek z LS 1 mm od okraje.
5. Obrátit rukáv rubem nahoru, složit kosmý proužek na sebe a odšít vrchol rozparku pod úhlem 45°.
6. Vyžehlit rozparek.
I s tímto rozparkem si můžeme designérsky pohrát a lemovací proužek může mít ozdobný účel (jiný vzor, barvu, apod.). Rozparek můžeme začistit i oboustranným lemovacím švem (bez předšití), tzn., že kraj rozparku vložíme do lemovacího proužku a všechny vrstvy prošijeme na ostro strojem ve vzdálenosti 1 mm od kraje lemovacího proužku.

Vodorovný rozparek
Rozparek hotovíme podehnutým obrubovacím švem v přinechané koncové záložce dolního kraje rukávu.
Postup hotovení
Krátkými nástřihy do švové záložky označit umístění rozparku.
2. Ze švové záložky zhotovit úzkou podehnutou obrubu na koncích do ztracena.
3. Zapošít obrubu ručně skrytým zapošívacím stehem nebo ji prošít strojem v kraji.
4. Vyžehlit rozparek.
Rozparky rukávů dámské halenky jsou poměrně jednoduché. Doufám, že obrázky vám trochu pomohou dokreslit představu o postupu hotovení. A kdybyste si nevěděli rady, podívejte se třeba na halenky, které máte doma ve skříni. Na některé z nich určitě najdete jeden z výše zmíněných rozparků. No a pak už se stačí jen zamyslet. 🙂 Hodně úspěchů při šití a těším se zas příště. 🙂