Rukávy
Rukávy jsou nedílnou součástí trupových oděvů. U saka nebo pláště budou rukávy vypadat trochu jinak a budou se lišit svým technologickým zpracováním od rukávů dámské halenky, kterým se budeme věnovat v dnešním článku.
Rukávy obecně dělíme na hlavicové, kimonové (netopýří), raglánové (klínové), polokimonové (v ZD/PD kimonový, v PD/ZD klínový nebo hlavicový). Mohou se skládat z více dílů (např. dvoudílný hlavicový rukáv s loketním švem u sak).
Rukávy dámské halenky mohou být krátké, 3/4 nebo dlouhé. Jeho dolní okraj může být začištěný manžetou, lemovacím šikmým proužkem, podehnutým obrubovacím švem, atd. Pokud se rukáv k dolnímu kraji zužuje a nebylo by možné rukávem provléci ruku, hotovíme tzv. rukávové rozparky. Zpravidla jsou také na rukávech, které končí manžetou.
Rukávovým rozparkům se budeme věnovat v samostatném článku. Dnes se naučíme, jak správně vsadit rukávy do průramků dámské halenky.
Montáž hlavicového rukávu

Hlavicový rukáv je nejpoužívanějším typem rukávu, se kterým se můžeme setkat. Hlavice rukávu je tvarovaná jinak pro zadní průramek (méně vykrojená, linie hlavice je pozvolnější) a jinak pro přední průramek (více vykrojená v průramkové části).
Obvod hlavice rukávu musí být vždy větší než obvod průramku. Rukáv totiž do průramku navolňujeme (malilinkato řasíme), aby se hlavice vytvarovala v oblasti ramenního kloubu a umožnila pohodlný pohyb paže. Platí to jak pro rukávy z tkanin, tak pro rukávy z úpletů. Navolnění hlavice se liší – nejvíce materiálu (největší navolnění) je v oblasti vrcholu rukávové hlavice a naopak v průramkové části hlavice nenavolňujeme vůbec (od bodů RZ a RP směrem k rukávovému švu). Ve středových částech hlavice je navolnění mírné. Míra navolnění se odvíjí od střihu rukávu a použitého materiálu.
Abychom hlavici rukávu mohli navolnit, musíme ji prošít dvěma řadami stehů ve švové záložce těsně za obrysem rukávové hlavice od bodu RZ k bodu RP (nebo opačně). Spodní nit je bez napětí. Po prošití hlavice dvěma řadami stehů, spodní nitě z obou řad svážeme na jedné straně dohromady, a na druhé straně je uchopíme do ruky a materiál po nich řasíme (stahujeme). Řasení není nikterak výrazné. Navolnění rukávové hlavice se pohybuje od 2 do 6 cm. Takže nikde v hlavici nebude přebývat tolik materiálu, aby po všití rukávu do průramku, vznikaly někde shluky materiálu nebo vrásnění.



Před samotnou montáží rukávu do průramku musíme mít sešitý a začištěný rukávový šev (popř. další švy na rukávu), zhotovený rukávový rozparek a všitou manžetu. Dále sešité a začištěné náramenice a boční šev halenky (nebo jiné členící švy).
Postup montáže
1. Zkontrolovat souměrnost a tvar průramků halenky.
Složit halenku na polovinu (podél ZD a PD středu), boční a náramenicové švy leží na sobě, sešpendlit halenku v náramenicích a bočních švech. Zkontrolovat délku náramenic a tvar průramků. Opravit případné nesouměrnosti a nerovnosti. Sestřihnout švovou záložku průramků na 1 cm. Označit krátkými nástřihy do švové záložky body RZ a RP (případně konec náramenice, pokud na halence není ramenní šev, ale např. sedlo, které zasahuje do PD).
2. Zkontrolovat tvar a velikost rukávové hlavice a krátkými nástřihy do švové záložky poznačit vrchol hlavice a body RZ a RP.
Krejčovským metrem přeměřit obvod rukávové hlavice a průramku. Obvod hlavice musí být vždy větší než obvod průramku.
3. Prošít rukávovou hlavici těsně za linií obrysu delším a volnějším stehem ve dvou řadách. Stáhnout spodní nitě a navolnit rukávovou hlavici na potřebnou velikost (teď už by měla mít hlavice stejný obvod jako průramek). Šijeme od bodu RP k bodu RZ.

4. Obrátit halenku rubem nahoru, vsunout rukáv do průramku lícem na líc, rukávové značky RZ a RP leží na sobě, vrh leží na konci náramenice, rukávový šev leží na bočním švu (nebo může být o 1 až 2 cm posunutý do PD).
5. Vešpendlit rukáv do průramku a následně vestehovat. Stehujeme vždy po rukávu.
Aby se nám rukáv dobře vestehovával a navolnění leželo hladce, vytáčíme
(vydouváme) hlavici rukávu směrem ven (viz obrázek výše – vešpendlení rukávu), zatímco díly (průramek) podsouváme pod hlavici.
6. Zkontrolovat vestehování rukávu na postavě/figuríně.
Můžeme si také pomoci tím, že sevřeme ruku v pěst, a na ruku „oblečeme“ náramenici a hlavici rukávu. Pak můžeme zkontrolovat, zda rukáv visí správně (cca dolní polovina rukávu vždy směřuje mírně šikmo do PD – stejně jako ruka, která od lokte směřuje více dopředu), zda je hlavice vestehovaná hladce, nikde se nekrčí, apod.

7. Všít rukáv do průramku.
Šijeme vždy po rukávu těsně vedle stehů stehování. Začínáme v podpažní části směrem k náramenici a dbáme na to, abychom při všívání nevytvořili záhyby v místech, kde je rukáv navolněný. Šití ukončíme tak, že ještě šijeme kus přes místo, kde jsme šít začali a zapošijeme. Pro větší zpevnění všití rukávu do průramku, můžeme šít dvakrát dokola (šijeme stále ve stejné linii).
8. Zkontrolovat všití rukávu, vytáhnout stehování (popř. stehy navolnění rukávu) a švové záložky obnitkovat dohromady. Při obnitkování dbáme na to, abychom šev nevytáhli a ve švových záložkách se netvořily nevzhledné sklady.
9. Vyžehlit šev všití rukávu.
Žehlíme pouze po švu a švových záložkách všití rukávu do průramku a dbáme na to, abychom nezasáhli žehličkou do hlavice rukávu, kterou bychom tak mohli zdeformovat nebo tam vytvořit nevzhledné záhyby.

Montáž kimonového rukávu

Zatímco hlavicový rukáv je oddělený od trupových dílů, kimonový rukáv je jejich součástí. Máme tedy pouze jeden střihový díl, který obsahuje trupový díl i rukáv. Abychom v kimonových rukávech mohli pohodlně pohybovat pažemi, všívají se do zástřihu podpažní díly ve tvaru klínu nebo dvouklínu (všíváme je hřbetovým nebo podehnutým přeplátovaným švem). Toto platí zejména u kimonových rukávů, které jsou přiléhavé. Bez klínů se obejdou volnější střihy kimonových rukávů, kde linie rukávu vybíhá hlouběji z bočního švu.


Všívání klínu hřbetovým švem
U tohoto způsobu máme dva díly klínů – jeden pro PD a druhý pro ZD. Každý klín všijeme zvlášť do zástřihu a následně sešíváme boční a rukávový šev.
1. Poznačit umístění a délku zástřihu v PD a ZD (vycházíme ze střihového dílu, kdy zástřih značíme už v konstrukci střihu).
2. Vyztužit umístění zástřihu z rubní strany PD a ZD (např. vlizelínovým proužkem).
3. Nastřihnout díly v místě zástřihu.
4. Obnitkovat švové záložky zástřihů i klínů.
5. Všít klíny do zástřihů.
Klín přikládáme lícem na líc dílu, šijeme vždy po díle a ve vrcholu zástřihu otáčíme díl na zapíchnuté jehle a došíváme k podpažnímu okraji. Švová záložka ve vrcholu zástřihu je 2 až 3 mm.
6. Rozžehlit švové záložky všití klínů do zástřihů.
7. Obnitkovat boční i rukávové okraje dílů a rozžehlit boční i rukávové švy.
8. Sešít náramenicové okraje a v návaznosti i vrchní šev kimonových rukávů.
PD a ZD složíme lícem k sobě, sešpendlíme a sestehujeme s mírným navolněním v oblasti ramenního kloubu. Následně sešijeme strojem. Dbáme na to, abychom šev při šití nevytáhli.
11. Začistit a rozžehlit náramenicové a vrchní švy kimonového rukávu.
Všívání dvouklínu hřbetovým švem
Zde jsou dva klíny, které jsme měli v předchozím případě zvlášť pro PD a pro ZD, spojeny v klín jeden. Klín nejprve všíváme do zástřihu PD a následně sešijeme boční šev, společně se všitím druhé strany klínu do zástřihu ZD a nakonec sešijeme rukávový šev.
1. Naznačit umístění a délku zástřihu na rubní stranu PD a ZD.
2. Vyztužit nástřihy z rubní strany výztužnou vložkou. (U třepivých materiálů můžeme zástřih předšít podsádkou z podšívky; u jemných materiálů (např. šifon) z vrchového materiálu).
3. Nastřihnout zástřihy v PD i ZD dle značení.
4. Obnitkovat okraje zástřihů, dílů a rukávů a švové záložky douklínu.
5. Vešpendlit a všít dvouklín do PD. Delší část dvouklínu směřuje do rukávu. Při všívání šijeme vždy po rubu dílu.
6. Rozžehlit švové záložky, na konci zástřihu sežehlit do živůtku.
7. Sešít boční šev PD a ZD, všít dvouklín do ZD a sešít rukávový šev.
PD i ZD složíme lícními stranami na sebe. Šijeme po ZD, v podpažní části všijeme dvouklín do ZD a v návaznosti na dvouklín sešijeme rukávový šev.
8. Sešít náramenice dílů a v návaznosti i vrchní šev rukávu.
PD i ZD složíme lícními stranami k sobě, začínáme v průkrčníku sešitím náramenic a končíme u dolního kraje dílů.
9. Začistit a rozžehlit/sežehlit švové záložky náramenicových a rukávových švů.
Všívání dvouklínu podehnutým přeplátovaným švem
(1. Začistit okraje zástřihu obnitkováním.)
2. Sešít boční a rukávové švy.
Díly složíme lícními stranami k sobě a sešijeme boční šev od dolního okraje k zástřihu. Následně sešít rukávový šev od dolního okraje rukávu k zástřihu. Zástřih zůstává nesešitý, je tam otvor.
3. Začistit a rozžehlit švové záložky bočního a rukávového švu.
4. (Obnitkovat) a zažehlit švové záložky dvouklínu po celém obvodu.
5. Přišpendlit dvouklín na otvor v podpažní části (zástřih) a nastehovat.
6. Prošít dvouklín od zažehleného kraje za 1 mm z lícní strany.
7. Vyžehlit všití dvouklínu.

U této montáže lze zažehlit i švové okraje zástřihu do rubu dílu, podložit je dvouklínem a následně prošít zažehlený okraj zástřihu za 1 mm z líce.

Montáž raglánového rukávu

Klínový rukáv je v dolní části průramku tvarovaný jako rukáv hlavicový a v ramenní části je prodloužený až k průkrčníku. Klín tedy nahrazuje část PD nebo ZD. Klínový (raglánový) rukáv může mít v náramenicové části odšitý záševek pro vytvarování rukávu pro ramenní kloub (v takovém případě je rukáv tvořen jedním dílem). Nebo je tvarován náramenicovým švem (tak nazýváme část švu rukávu, která leží na náramenici) a vrchním švem, který člení rukáv na dva samostatné díly.

Postup montáže
1. Zpevnit klínový okraj v PD i ZD krajovkou (nažehlit, našít).
(Klínový kraj je vlastně šikmo střižený, a my chceme zpevněním zabránit vytažení šikmo střiženého materiálu.)
2. Sešít přední a zadní klínový rukáv v místě náramenicového a vrchního švu. Obnitkovat švové záložky a rozžehlit (nebo sežehlit do zadní části rukávu). /2. Odšít záševek klínového rukávu a sežehlit jej do zadní části rukávu (lze jej i rozžehlit).
3. Sešít a následně rozžehlit rukávový šev.
4. Sešít a rozžehlit boční šev oděvu.
5. Všít rukáv do průramku a klínového okraje PD a ZD s mírným navolněním klínového okraje rukávu v místě ramenního kloubu (šijeme vždy po rukávu).
6. Obnitkovat švové záložky v dolní části průramku dohromady (jako u hlavicového rukávu). V klínovém okraji můžeme švové záložky obnitkovat buď společně a sežehlit je do rukávu nebo do živůtku, nebo nastřihneme do švové záložky všití rukávu v místě, kde klínový okraj přechází do průramku, švové záložky klínového okraje obnitkujeme zvlášť a následně rozžehlíme.
Tak to byl poslední článek v tomto roce. Děkuji vám všem za přízeň a doufám, že vám blog pomáhá v rozvíjení šicích znalostí i schopností. A přeji si, aby i v příštím roce, pomáhal plnit vaše tvůrčí sny. Vše nejlepší do nového roku vám přeje L’Artiste. 🙂