Seznamte se se somatometrií
Každý z nás je originál! A to i ve stavbě těla. Průmysl se snaží tuto originalitu z pochopitelných důvodů potlačit a vecpat proporce lidského těla do tabulek velikostí a rozměrů. Ale my, milovníci šití, chceme něco víc. Naším cílem je oděv přímo na tělo, na naše tělo, které může být malé, tenké, oblé, rovnější nebo třeba vysoké. Variant je spousta. Co mají ale všechna těla společné, jsou somatometrické body (nejvyšší vystouplosti kostí a svalů). A ty je potřeba znát pro správné změření postavy. A co je to vlastně somatometrie? Jedná se o vědní obor, který se zabývá měřením tělesných proporcí a rozměrů na živém jedinci.
Dnes se s body jen seznámíme a znázorníme si, kde je hledat. A vezmeme to pěkně po pořádku, a to od hlavy k patě. Nejvyšším bodem hlavy (lebky) je temenní bod (1) – využijeme ho při měření výšky postavy. Pokud si budeme chtít ušít třeba čelenku nebo čepici, změříme si obvod hlavy a budeme se orientovat podle středního nadočnicového (2) a týlního (3) bodu. Mezi důležité body, které využijeme při měření více tělesných rozměrů, patří bod sedmého krčního obratle (4) a krční jamky (5). Dalšími pomocnými body na krku jsou zadní krční bod (6) a boční krční bod (7), které nám poslouží při měření obvodu krku.

A teď se přesuneme k trupu těla. Při měření délky rukávu nebo šíře ramene využijeme ramenní bod (8). Na zádech pro nás budou důležité tyto body: zadní podpažní (9) a lopatkový bod (10). Na hrudníku to bude velmi podobné, tam si budeme všímat předního podpažního bodu (11) a prsních hrotů (12). Pro změření obvodu pasu využijeme přední (13), boční (14) a zadní (15) pasový bod. Na trupu těla jsou pro nás ještě důležité tyto body: břišní (16), sedový (17) a nejvystouplejší místo na hřebeni kyčelní kosti (18).

No a nakonec už zbývají jen končetiny. 🙂 Ale nebojte se, nebude to jako v Erbenově Zlatém kolovratu. Na pažích nás měřením provede loketní bod (19) a zápěstní body na palcové (20) a malíkové (21) straně. Na dolní končetině občas budeme potřebovat nejvystouplejší bod stehenního (22) a lýtkového (23) svalu pro měření obvodu stehna a lýtka. Dále se budeme orientovat bodem ve středu kolene (24), vnějším kotníkovým bodem (25), patním bodem (26), nejvystouplejším místem nártu (27) a předním konečným bodem nohy (28).
Gratuluji! Úspěšně jste se prokousali somatometrickými body. Příště naše znalosti převedeme do praxe. Řekneme si, jak body najít a budeme měřit, měřit a měřit. 🙂