Šicí projekt – mini úprava: mikina se zipem

Protože už jsme tu dlouho neměli žádný šicí projekt, zařadím sem návod, jak můžete vdechnout mikině nový styl i život třeba jen tím, že všijete zip.

Dejte věcem nový smysl. 🙂

Nemáte rádi mikiny, které se oblékají přes hlavu? Ale právě jedna taková vám doma leží. Naštěstí doma máte šicí stroj a nějaké ty šicí vědomosti v hlavě. Takže co není, může být. A z mikiny bude úplně nový kousek.

Dneska si nebudeme úplně lámat hlavu s tím, jak by to mělo být správně (klasický všíváme zip mezi díl a podsádku předního kraje; zde to ale úplně nepůjde i s ohledem na přání nositelky). Určitě se ale budeme snažit o perfektní výsledek.

Mikina před úpravou
Mikina po úpravě

Jak postupovat?

Než začneme s jakýmikoliv úpravami, měli bychom zhodnotit, jestli je k té dané úpravě výrobek vhodný. Určitě nás bude zajímat, jestli jsou díly položeny po osnově (nesprávný směr osnovy dílů by mohl práci velmi ztížit nebo i úplně znemožnit). U úpletu nás tedy bude zajímat směr sloupků, které by měli vést rovnoběžně se středem dílu (s osou dílu).

Pokud je tedy položení dílů správné, můžeme přistoupit k samotnému projektu. Pokud by střed dílu neležel po „osnově“, musíme počítat s tím, že bude potřeba celý výrobek rozpárat, díly srovnat, znovu narýsovat, přenést na materiál, prokličkovat, atd. Prakticky bychom si museli ušít celý výrobek znovu. A to už si pak i rozmyslíme, jestli se vůbec do nějaké úpravy pouštět.

Naše mikina je ale v pořádku, a proto se můžeme pustit do práce. Jeden rukáv vložíme druhého a PD mikiny si složíme na polovinu, boční, ramenní i rukávové švy leží na sobě. Pomocně sešpendlíme v průkrčníku, v dolním kraji a ve výše zmíněných švech.  

Na mikině si pak v přehybu PD dlouhými stehy prostehujeme střed dílu. Vyndáme špendlíky, díl rozložíme a zkontrolujeme, zda je stehování opravdu ve středu dílu (přeměříme vzdálenosti od středu dílu na obě strany krejčovským metrem – např. v místě oh, pš, apod.) a zda se směr stehování shoduje se směrem sloupků úpletu (tedy je rovnoběžné). Pokud máme vše správně, nakreslíme si křídou na díl krátké pomocné značky (kolmo na prostehovanou linii, cca po 10 cm), které nám pomohou při všívání zipu k tomu, abychom PDíly při všívání nijak neposunuli. Nakonec díl rozstřihneme přesně v linii stehování.

Prostehovaný střed dílu
Rozstřihnutí dílu středem

Protože budeme konce nápletu v průkrčníku tvarovat do obloučku, náplet v průkrčníku si na obou stranách kousek vypářeme (cca v délce 7 cm). Následně obnitkujeme oba kraje PD včetně krajů nápletu dolního kraje.

Teď přichází na řadu všití zipu. Musíme si uvědomit, že všitím zipu do PD mikiny, díl zúžíme o cca 2 cm. Je to trochu takové šicí barbarství, ale pokud je mikina volnějšího střihu, tak to není taková katastrofa (normálně se tímto způsobem díly nezužují). Tkanici zipu přikládáme zároveň k PD krajům a asi 0,5 cm od dolního kraje nápletu a průkrčníku.

Zip si pomocně vešpendlíme a vestehujeme. Následně šijeme těsně vedle zoubků zipu a pak přišijeme tkanici zipu v kraji. Při všití si dáváme pozor na to, abychom materiál mikiny nijak nevytahovali nebo nedeformovali.

Zkontrolujeme si všití první části zipu, vypáráme stehování. Zdrhovadlo zapneme. Vešpendlíme druhou část zdrhovadla. Při této operaci si kontrolujeme, aby křídové značky, které jsme si na díl poznačili, ležely naproti sobě.

mikina 10
Křídové značky leží proti sobě

Vestehujeme a všijeme druhou část zdrhovadla. Zkontrolujeme všití zdrhovadla. Horní konec tkanice zipu můžeme začistit podehnutím nebo ji necháme ležet hladce a všijeme pak zároveň s nápletem do průkrčníku. Zip po všití do mikiny vyžehlíme přes prostěrku, abychom neponičili látku. Následně mikinu prošijeme z LS cca 0,5 až 0,7 cm od švu všití zipu. Tím zabezpečíme materiál, který se nám nebude hrnout k zoubkům zipu a také tkanici z RS. 

mikina 11
Prošití mikiny z LS ve vzdálenosti 0,7 cm od všití zipu

Předšijeme si tvar nápletu v průkrčníku – zde předšíváme do obloučku. Náplet si složíme lícními stranami k sobe, pomocně sešpendlíme a poznačíme si tvar oblouku – křídou, stehováním, dle šablony. Sestřihneme švové záložky předšití, vymneme a zažehlíme do hrany. Takto připravený náplet pak všijeme do průkrčníku čtyřnitným obnitkovacím stehem nebo rovným stehem a následně záložku začistíme stehem klikatým nebo obnitkovacím. Šev všití sežehlíme do dílu (řídíme se původním sežehlením výrobku).

A je hotovo! Nebylo to nic složitého. A mělo to smysl, protože jsme si mikinu přizpůsobili našim potřebám. Doufám, že jste se přiučili něco nového a s pozitivní energií se budete pouštět do přešívání i oprav oděvů, abyste si udělali radost a taky trochu ulevili naší planetě Zemi. 🙂

Podobné příspěvky