Šijeme límec dámské halenky
Límec se zpravidla skládá ze dvou částí: stojáčku a převěsu. Stojáček je část zdvihající se z průkrčníku na krk. Převěs navazuje na stojáček a sahá až k vnějšímu kraji límce.
Límce dělíme na ležaté, polostojaté, stojaté a stojáčkové. (Odkaz na toto téma v konstrukcích střihu: https://www.lartiste.cz/limce-a-manzety/.) Do skupiny stojáčkových límců řadíme i límce vázačkové. Samostatnou skupinou jsou límce aranžované, které se upravují bez konstrukční přípravy z daného oděvního materiálu do požadovaného tvaru přímo na postavě, a uplatní se zejména u společenských nebo extravagantních oděvů.

Hotovení límců
Límec tvoří vrchní a spodní límec, který může mít na zadním středu šev a může být vyztužený. U tenkých materiálů je vrchní límec bez navolnění, u silnějších (saka, pláště, nebo dle potřeb materiálu) je vrchní límec navolněný. O navolnění vrchního límce rozhoduje také tvar límce a použitý materiál. Podobně je to u stojáčku – skládá se ze dvou dílů, vrchního (viditelný z líce oděvu) a spodního (přiléhá ke krku) stojáčku, a podle materiálu a tvaru stojáčku se rozhodneme, zda budeme vrchní stojáček celoplošně vyztužovat nebo ne.
Límec bez navolnění
Postup hotovení
1. Zakreslit tvar límce dle střihu/střihové šablony na RS spodního dílu límce.
2. Přiložit vrchní díl límce na spodní lícem na líc, středy dílů leží na sobě. Předšít tvar límce dle zakreslení. Sestřihnout švové záložky, sestřihnout růžky nebo přebytečný materiál v obloučcích (záleží na tvaru límce).
3. Obrátit límec do líce, vymnout šev a vyžehlit. Zkontrolovat tvar límce (souměrnost).
4. Sestřihnout tvar průkrčníkového okraje límce, složit límec na polovinu a krátkým nástřihem poznačit střed (nástřih je 2-3 mm dlouhý, střiháme pouze do švové záložky).
5. Prošít z líce průkrčníkové švové záložky na ostro strojem s velmi malým navolněním vrchního límce směrem na převěs (šijeme pouze ve švové záložce, šitím pouze spojíme obě vrstvy dohromady). Tuto operaci můžeme vynechat, pokud by prošití švových záložek bránilo v montáži límce do průkrčníku.

Límec s navolněním
Postup hotovení
1. Zakreslit tvar na spodní límec.
2. Přiložit vrchní límec na spodní lícem na líc, středy dílů leží na sobě. Navolnit vrchní límec na spodní tak, abychom pak mohli vytvořit výpustku z vrchního límce (díl vrchního límce bude tedy po celém obvodu o 2-3 mm větší než díl límce spodního, u vlněného materiálu, může být toto navolnění i větší, záleží na tloušťce materiálu).
3. Předšít tvar límce dle zakreslení, sestřihnout švové záložky (růžky, nastřihnout v obloučcích).
4. Obrátit límec do líce, vymnout šev předšití, vytvořit výpustku z vrchního límce a vyžehlit. Zkontrolovat tvar límce (souměrnost).
5. Sestřihnout tvar průkrčníkového okraje límce, složit límec na polovinu a krátkým nástřihem poznačit střed (nástřih je 2-3 mm dlouhý, střiháme pouze do švové záložky). Stejně tak poznačit na límci místa, která budou ležet proti ramenním švům.
6. Prošít průkrčníkové švové záložky na ostro strojem s navolněním vrchního límce směrem na převěs (šijeme pouze ve švové záložce, šitím pouze spojíme obě vrstvy dohromady). Tuto operaci můžeme vynechat, pokud by prošití švových záložek bránilo v montáži límce do průkrčníku.
Pokud límec vyztužujeme, výztužnou vložku nažehlíme nebo našijeme (po obvodu ve švových záložkách, nebo celoplošně podrazíme tužícím stehem) ještě před zhotovením límce.
Stojáčkový límec
1. Vyztužit celoplošně vrchní stojáček vhodnou výztužnou vložkou. (Pokud je stojáček z jemného, lehkého, apod. materiálu, můžeme ho vyztužit hedvábnou organzou nebo třeba jen v místě vyšití knoflíkové dírky. Vše se odvíjí od materiálu a střihu límce.)
2. Zakreslit tvar stojáčku dle střihu na rub vrchního stojáčku.
3. Zažehlit průkrčníkovou švovou záložku vrchního stojáčku do rubu.
4. Předšít tvar stojáčku. Vrchní a spodní stojáček složíme lícem k sobě, středy dílů leží na sobě, předšíváme dle zakresleného tvaru.
5. Sestřihnout švovou záložku předšití na 0,5 cm (sestřihnout růžky nebo sestřihnout materiál v obloucích). Obrátit stojáček do líce, vymnout šev předšití, vytvořit výpustku z vrchního stojáčku a vyžehlit.

Vázačkový límec
Materiál stříháme zadním středem límce po osnově nebo kosmo (kosmo střižený límec bude lépe splývat a lépe se vytvaruje podle krku). Délka je zpravidla 150 – 160 cm. Šířka = 2x šířka límce + 2 šíře švové záložky. Vázačkový límec nevyztužujeme.
1. Složit límec po délce lícem na líc a krátkým nástřihem do švové záložky poznačit střed.
2. Od středu límce naznačit na každou stranu 1/2 obvodu průkrčníku – 1 cm.
3. Předšít vázačkový límec na koncích se zapošitím.
4. Sestřihnout švové záložky na 0,5 cm a nastřihnout k poslednímu stehu v průkrčníkovém kraji.
5. Obrátit límec do líce, vymnout švy předšití a zažehlit předšité kraje do hrany.

Košilový límec
Hotoví se u košilových nebo sportovních halenek. Košilové límce mohou být jednodílné nebo dvoudílné. Košilový límec se skládá ze stojáčku (stojáčkové části) a převěsu (převěsové části).
Hotovení dvoudílného košilového límce
1. Vyztužit vrchní převěs a vrchní stojáček vhodnou výztužnou vložkou.
2. Zakreslit tvar převěsu a stojáčku dle střihu na výztužnou vložku.
3. Zhotovit převěs límce.
Složit vrchní a spodní díl převěsu na sebe lícem na líc a předšít tvar dle značení. Sestřihnout švové záložky na 0,5 cm (růžky, obloučky), obrátit převěs do líce, vymnout šev předšití a vytvořit výpustku z vrchního převěsu. Vyžehlit převěs a prošít jej ozdobně z líce ve vzdálenosti 0,3 – 0,5 mm od kraje.
4. Všít převěs mezi stojáčky.
Na vrchní převěs přiložíme lícem na líc spodní stojáček a na spodní převěs lícem na líc vrchní stojáček. Středy převěsu i stojáčku leží na sobě. Sestehovat všechny vrstvy vždy od středu ke krajům. Zkontrolovat tvar límce a předšít tvar stojáčku po výztužné vložce dle značení (průkrčníkové švové záložky stojáčku nesešíváme!). Sestřihnout švovou záložku všití převěsu a předšití stojáčku na 0,5 cm.
5. Obrátit stojáček do líce, vymnout šev předšití a sežehlit přední kraje stojáčku do hrany.
6. Prošít stojáček v délce převěsu 1 mm od švu všití převěsu do stojáčku.
Montáž límce do průkrčníku
Způsob všití límce do průkrčníku se odvíjí od druhu límce a typu halenky. Před všitím límce musíme sešít náramenice (popř. jiné členící švy, které mají vliv na průkrčník). Švové záložky obnitkujeme zvlášť a rozžehlíme (zakázková výroba) nebo obnitkujeme dohromady a sežehlíme (průmysl, transparentní materiály, apod.). Při šití, rozžehlování a sežehlování musíme dbát na to, abychom švy nebo průkrčník nevytáhli. Také musíme začistit vnější okraje (včetně náramenic) podsádek předního kraje (viz: https://www.lartiste.cz/predni-kraje-damske-halenky/).
Ležatý límec
1. Poznačit krátkými nástřihy střed zadního průkrčníku a střed límce.
2. Zkontrolovat tvar průkrčníku.
Halenku složíme ve středu ZD na polovinu, náramenicové švy leží na sobě a okraje předních podsádek jsou zároveň, sestřihnout případné nerovnosti a přeměřit obvod průkrčníku, který může být větší o 0,5 – 1 cm než je obvod průkrčníkového kraje límce.
3. Přiložit spodní límec lícem na líc halenky a vešpendlit – střed límce leží na středu zadního průkrčníku halenky, přední kraj límce na středu PD.
4. Složit podsádky předních krajů na líc halenky dle linie překladu na zapínání, přiložit kosmý proužek z vrchového materiálu tak, aby přesahoval o 1 – 1,5 cm za zadní okraj podsádky (šikmý proužek není v tuto chvíli složený na polovinu, je rozložený), sestehovat od předního kraje po celém obvodu průkrčníku přes všechny vrstvy.
5. Zkontrolovat vestehování límce a všít límec do průkrčníku těsně vedle stehů stehování.
6. Vytáhnout pomocné stehy, sestřihnout švovou záložku na 0,5 cm, přebytečný materiál v růžcích a provést krátké nástřihy do švu všití v největších obloucích průkrčníku.
7. Obrátit podsádky lícem nahoru, odehnout kosmý proužek, vymnout šev všití a vyžehlit.
8. Podehnout druhý okraj kosmého proužku do rubu, sežehlit, zastehovat a prošít strojem 1mm od kraje (kosmý proužek můžeme také zapošít ručně skrytým zapošívacím stehem).
9. Vypárat stehování a vyžehlit všitý límec.
PS: v galeriích níže jsem přidala fotky ze vzorníků, které jsem šila ještě na škole, takže v kvalitě zpracování si z nich neberte příklad. 😀
Rozhalenkový límec
Tento postup popisuje všití rozhalenkového límce mezi podsádky a PD, přes zadní průkrčník, do kterého všijeme pouze spodní límec, jehož šev všití je následně začištěný vrchním límcem.
U rozhalenkových a fazónových límců se podsádka předního kraje od hrudní přímky rozšiřuje a sahá až k náramenici.
1. Krátkými nástřihy poznačit střed zadního průkrčníku a střed límce.
2. Přiložit spodní límec lícem na líc halenky, středy leží na sobě. Vešpendlit límec do průkrčníku.
3. Nastřihnout do švové záložky vrchního límce proti náramenicím.
4. Složit podsádky předních krajů lícem na líc límce a sestehovat.
Stehujeme od pravého předního kraje po průkrčníkovém okraji podsádky až k pravé náramenici, kde odehneme vrchní límec (u kterého jsme nastřihli do švových záložek), dále stehujeme přes zadní průkrčník pouze po spodním límci až k levé náramenici, kde pak opět stehujeme přes podsádku (všechny vrstvy) až k levému přednímu kraji.
5. Zkontrolovat vestehování límce a všít límec do průkrčníku těsně vedle stehů stehování. Vrchní límec v místě zadního průkrčníku opět odehneme.
6. Sestřihnout švové záložky všití límce na 0,5 cm, přebytečný materiál v růžcích a nastřihnout do švových záložek v největších obloucích průkrčníku.
7. Obrátit podsádky předních krajů do líce, vymnout šev všití límce. Provést krátké nástřihy do švových záložek všití spodního límce proti náramenicím a sežehlit švové záložky do límce. Vyžehlit šev všití límce do průkrčníku.
8. Podehnout švovou záložku vrchního límce a zastehovat tak, aby zakrývala stehy všití spodního límce do průkrčníku. Prošít vrchní límec strojem přes zadní průkrčník těsně vedle stehů stehování.
9. Vypárat stehování a přišít náramenicové okraje podsádek předních krajů na švové záložky náramenicových švů. Vyžehlit.
Stojatý nebo polostojatý límec
Před všitím límce je provedena montáž náramenic, předšitý roh překladu na zapínání předního kraje a zhotovený límec. V zakázkové výrobě můžeme všívat stojáček nejdřív za vrchní díl a švovou záložku spodního stojáčku sežehlit do stojáčku a přišít ručně skrytým zapošívacím stehem. Stejné postupy montáže platí i pro límec vázačkový.
1. Poznačit krátkým nástřihem střed zadního průkrčníku a spodního stojáčku. Sežehlit švovou záložku vrchního stojáčku do stojáčku.
2. Přiložit spodní stojáček lícem na rub průkrčníku, středy leží na sobě. Vešpendlit spodní límec do průkrčníku od středu k předním krajům.
3. Vestehovat spodní stojáček do průkrčníku, zkontrolovat stehování a všít spodní stojáček do průkrčníku těsně vedle stehů stehování.
4. Sestřihnout švové záložky všití na 0,5 cm, přebytečný materiál v růžcích a sežehlit šev všití spodního stojáčku do stojáčku.
5. Překrýt stehy všití spodního stojáčku zažehleným průkrčníkovým krajem vrchního stojáčku, zastehovat a prošít vrchní stojáček z líce.
TIP: pokud chceme např. stojáček bez viditelného šití na vrchním límci, ale nechceme spodní límec přišívat skrytým zapošívacím stehem (tak jako je to na vzorníku výše), můžeme všít do průkrčníku nejprve vrchní stojáček, a teprve po té stojáček spodní. Důležité je, aby prošití spodního stojáčku leželo přesně ve švu všití vrchního stojáčku. Dobře je to vidět na fotografii vzorníku rozhalenkového límce z LS – detail.
Tento postup montáže můžeme aplikovat i u límců košilových, jejichž součástí je také stojáček. S postupem hotovení jednodílného košilového límce se setkáme až v kapitole pánské košile. Pro dnešek už toho bylo až až. Tak zase příště. 😉