|

Šijeme sukni

Dneska se vrhneme na šití sukně dle vlastního návrhu. Tento článek by vám měl sloužit jako průvodce a inspirace k tomu, jak postupovat během celého projektu, a práci si tím pádem alespoň trochu ulehčit.

Tip: na začátku je vždy dobré, ujasnit si, co od modelu očekáváme (pohodlí, zdobnost, atd.). Od toho se odvíjí silueta, materiál, atd. Je dobré nechat návrh modelu chvíli uzrát, abychom se v sobě vnitřně ujistili, že je to právě to, co chceme. Také je dobré zhotovit si k modelu technický nákres a stručný popis.

První krok

Pro někoho může být prvním krokem návrh, pro někoho hledání tématu inspirace a pro někoho materiál. Každý z vás to bude mít jinak. A bude tvořit něco jiného.

Já jsem prozkoumala svou zásobu látek a do oka mi padl černý denim (100%ba). Látka je pevná, má hrubší omak a téměř nepruží (jen tolik, kolik jí dovolí keprová vazba). Materiál se pro mě stal výchozím bodem pro inspiraci, střih, technologii, atd. Po několik dní jsem látku měla našpendlenou na krejčovské panně a jen jsem zkoušela, jak se látka chová, jaké siluety vypadají dobře a jaké ne. Nakonec mě sama látka inspirovala ke střihu půlkolové sukně se záhyby a zvýšeným pasem.

Technický nákres a popis

Technický nákres sukně

Dnešní článek by vám měl ukázat cestu, kterou se můžete vydat. Já sama si už technologické popisy nepíšu, většinou si dělám jen stručné poznámky, abych se měla čeho držet. Pro začátečníky sem ale vložím technologický popis a nákres. Díky němu si ujasníme to, jak sukně bude vypadat. Technický nákres, popis i technologické postupy jsou pro nás jako recept v kuchařce. Známe výsledek, jednotlivé ingredience i postup.  Pak už se výsledné jídlo liší jen chutí, kterou mu do vínku vložil/a kuchař/kuchařka. A tak to funguje i při šití. Známe konstrukci, technologické postupy a z toho si „uvaříme“ sukni.

Tip: tam, kde si nejsme jistí, si můžeme ušít vzoreček a ověřit si tak technologický postup. Můžeme si pomoci modelací z papíru, nebo z pomocného materiálu. Můžeme zhotovit zkušební model a doupravit veškeré detaily.

Technický popis

Půlkolová sukně se dvěma záhyby na pravém PD a levém ZD, a zvýšeným pasem, je zhotovená z bavlněného denimu. Rozparek na zapínání je umístěn v zadním středovém švu. Zapíná se na zdrhovadlo, které je dlouhé 18 cm. Pro zajištění rozparku proti rozepnutí je v jeho horním kraji ještě háček a očko. Kapsy jsou umístěné v bočních švech. Do záhybů předního dílu jsou vyšité dírky, kterými se provlékají kovové obdélníky, do nichž se protáhne pásek. Pásek se zároveň provléká pěti poutky z vrchového materiálu. 

PD sukně: na pravé polovině PD jsou zhotoveny dva záhyby, které jsou sežehlené ke středu dílu. Levá polovina PD je hladká. V rovině pasu jsou ve vzdálenosti 0,5 cm od hrany záhybů vyšité dírky, kterými jsou provlečeny kovové obdélníky, jimiž je protažen pásek. 
ZD sukně: na levém ZD jsou dva záhyby, sežehlené k levému bočnímu švu. Pravý ZD je hladký. 
Rozparek na zapínání: je umístěný v zadním středovém švu. Délka rozparku je 19,5 cm, délka zdrhovadla je 18 cm. Zdrhovadlo je kryté oběma ZD. V horním konci rozparku na zapínání jsou přišité háček a očko. 
Kapsy: jsou umístěny do bočních švů. Průhmat je dlouhý 13 cm. 
Pasový kraj: je začištěný tvarovanou podsádkou, která je široká 1O cm a celoplošně vyztužená. Je zhotovená z bavlněné véby v barvě vrchového materiálu. Její dolní kraj je začištěný obnitkovacím stehem.
Pásek: je zhotovený z vrchového materiálu, dlouhý 1 m a široký 2 cm. Polovina pásku je zpevněna nažehlovací výztužnou vložkou. Je zapínaný na kalhotovou přezku. Volný okraj, který se bude provlékat přezkou, je předšitý rovně. Pásek se bude provlékat poutky z vrchového materiálu, které jsou umístěny v linii pasu (1x na levém PD, na každém bočním švu, 2x v ZD).
Poutka na zavěšení: jsou našity vodorovně na podsádku a umístěny v bočních švech. Jsou zhotoveny z véby. 
Dolní kraj sukně: je začištěný jednoduchým obrubovacím švem, který je dvakrát prošitý. Koncová švová záložka je obnitkovaná. 

Střih a polohování

Nejprve jsem si narýsovala základní střih na půlkolovou sukni dle vlastních rozměrů (viz:https://www.lartiste.cz/dilove-a-kolove-sukne/). Abych dosáhla zvýšeného pasu, naměřila jsem od původní pasové linie směrem nahoru 7 cm. Nad původním půlkruhem, byl tedy menší, který pro mě byl teď novým pasovým okrajem sukně. Díl půlkolové sukně jsem rozdělila na třetiny – tím mi vznikly přední a dva zadní díly. Pravý zadní díl zůstane hladký, tudíž byl tedy hotový. Na pravém PD a levém ZD zbývalo ještě vyznačit záhyby (viz obrázky níže). Nakonec bylo potřeba vykopírovat podle střihu vrchních dílů, díly pro podsádku, a vytvořit díly kapsových váčků. Původně jsem chtěla vrchní kapsový váček nastříhat z denimu (viz polohový plán), ale nakonec jsem se rozhodla, že oba kapsové váčky budou z véby, aby byla tloušťka jednotlivých vrstev sukně, co nejmenší.

Příprava sukně na první zkoušku

Po položení střihu vrchních dílů na denim, následoval klasický postup: obkreslení linie střihu křídou, přidání švových záložek (v pasovém okraji cca 2 cm, na bocích 3 cm, dolní koncová záložka cca 5 cm – mám ráda jistotu, že bude prostor střih při zkoušení upravovat na postavě), vystřižení dílů, proznačení obrysů, středových os a linie pasu stehovkou dlouhým rovným stehem (mám asymetrický střih, takže nestříhám přes dvě vrstvy materiálu, ale přes jednu, proto k proznačení dílů nepoužívám kličkovací steh, ale rovný).

Po nastříhání dílů přišla na řadu příprava na první zkoušku, tedy: vyztužit švové záložky rozparku na zdrhovadlo v délce rozparku nažehlovací výztužnou vložkou, zastehovat záhyby na pravém PD a levém ZD, sestehovat boční švy, také zadní středový šev po konec rozparku na zdrhovadlo. Zastehovat švové záložky dle linie zadního středového švu v místě rozparku na zapínání. Vestehovat zdrhovadlo do rozparku. Zastehovat dolní koncovou záložku sukně do rubu dle naznačené dolní linie. 

První zkouška sukně

Protože sukně bude mít v pase pásek, je nutné ji zkoušet s ním. Já při první zkoušce použila klasický kožený pásek. Samozřejmě by bylo možné použít i gumu nebo nějakou šňůru, kterou bychom uvázali do pasu, a která by sukni držela ve správné pozici, tedy v linii pasu. Při zkoušce jsem sledovala: správné umístění pasové linie a středových os dílů, umístění záhybů, směr švů, tvar dolního kraje a délku sukně. Naznačila jsem si umístění kapes. Zjistila jsem, že bude sukni potřeba povolit nad linií pasu v bočních švech. Opravy a úpravy jsem zakreslila do střihu.
(Toto rozšíření by se samozřejmě dalo přikreslit už při tvorbě konstrukce střihu. Změřili bychom si obvod trupu v místě, kde bude ležet horní kraj sukně. Přeměřili bychom horní obvod střihu sukně. A o rozdíl těchto hodnot bychom sukni rozšířili v horním okraji na bočních švech do ztracena.Viz sukně se zvýšeným pasem:https://www.lartiste.cz/strihove-manipulace-sukne-ii/.)

Veškeré opravy zaneseme do střihu. Rozpáráme sukni, rozložíme díly na plocho, překreslíme střih s úpravami a znovu díly sukně sestehujeme dle nových opravených linií. Tím jsme připraveni na druhou zkoušku. Jakmile si při druhé zkoušce ověříme, že je vše, jak má být, můžeme se pustit do šití sukně.

Šijeme sukni

Před šitím jsem si připravila: díly kapsových váčků (vrchní a spodní), poutka na zavěšení (z véby) a poutka pro provlečení pásku (z denimu), díly podsádky, které jsem celoplošně vyztužila a začistila jejich dolní kraj na obnitkovacím stroji. Díl pásku, u kterého jsem vyztužila jen jeho vrchní část (tedy polovinu šíře pásku).  

Vyztužený díl podsádky
Začištěný a vyztužený díl podsádky ZD

Pracovní postup:

1. Protože chci, aby horní kraj sukně byl volný a záhyby pohledově rozbily jeho rovnou linii, začínám neobvykle, a to začištěním pasové linie sukně podsádkou. 
Přiložit podsádku lícem na líc dílu sukně, pasové linie leží na sobě. Sešpendlit a sestehovat. Sešít podsádku s dílem sukně těsně vedle linie stehování. Vypárat stehování, sestřihnout švové záložky sešití na 0,5 cm a sežehlit je do podsádky. Otočit podsádku do rubu, zažehlit výpustku. Přišít švové záložky na podsádku – šijeme 1 mm od horního kraje sukně.

2. Vypárat po zkoušce zdrhovadlo z rozparku na zapínání. Sestehovat zadní středový šev v místě rozparku. Sešít zadní středový šev po konec rozparku na zapínání. Šijeme těsně vedle stehování. Vypárat stehování zadního středového švu (ne v místě rozparku). Rozžehlit švové záložky zadního středového švu po celé délce. Začistit švové záložky na sukni (i podsádce) na obnitkovacím stroji. Vypárat stehování v délce rozparku. 

Rozžehlené švové záložky zadního středového švu a rozparku

3. Zhotovit kapsy v bočních švech. Průhmat PD vyztužit vlizelínovým proužkem. Obnitkovat kapsové váčky. Našít spodní kapsový váček do poloviny švové záložky PD – váček přiložíme lícem na líc šv. záložky a přišijeme rovným stehem. Našít vrchní kapsový váček na ZD – váček přiložíme lícem na líc ZD a šijeme přesně v linii bočního švu. Obnitkujeme švové záložky bočních švů sukně a váčky sežehlíme do rubu sukně. Spodní kapsový váček prošijeme v místě průhmatu od švu všití do průhmatu ve vzdálenosti 1 mm.

4. Sešít boční švy podsádky a sukně v návaznosti s kapsovými váčky. Díly leží lícem k sobě. Hlídáme si, aby švy začištění pasového kraje sukně podsádkou ležely na sobě. Šijeme od dolního kraje podsádky těsně vedle stehování, v místě začátku průhmatu otočíme na jehle, sešijeme kapsové váčky, v konci průhmatu opět otočíme na jehle a pokračujeme v sešití bočního švu až k dolnímu koncovému okraji sukně. Nastřihnout zešikma do švové záložky ZD nad a pod průhmatem kapsy, rozžehlit boční šev a váček sežehlit směrem do PD.

5. Zajistit z  líce průhmat kapsy krátkými uzávěrkami v délce 1 cm. (Buď použijeme úzký hustý klikatý steh, nebo zapošijeme rovným stehem.)

6. Všít zdrhovadlo do rozparku na zapínání. Horní konec zdrhovadla leží 1,5 cm od horního kraje sukně. Zdrhovadlo vestehujeme a všijeme. Postup na rozparek krytý oběma díly najdete zde: https://www.lartiste.cz/rozparky-na-zdrhovadlo/.

7. Sešití záhybů na pravém PD a levém ZD. Podsádku sukně vyrovnáme tak, aby hladce ležela na díle sukně a nikde netáhla. V horním kraji si ji pomocně zastehujeme. Záhyb složíme na sebe, hrana záhybu je na lícní straně sukně. Šijeme se zapošitím 2 cm nad a 3 cm pod linií pasu. Šijeme skrze všechny vrstvy (sukni i podsádku).

8. Přišití podsádky ke tkanici zdrhovadla perličkovým stehem. Švové záložky podsádky zahneme do rubu a přišijeme z líce ke tkanici zdrhovadla. Dolní okraj podsádky přichytit ke švovým záložkám bočních švů sukně zapošívacím stehem. (Stehy viz: https://www.lartiste.cz/druhy-rucnich-stehu/.)

9. Našít poutka pro zavěšení na podsádku v místě bočních švů. Našít poutka pro provlečení pásku na lícní stranu dílů sukně v rovině pasové linie – 1x na levý PD, 2x na boční šev, 2x na ZD. Zhotovit pásek – sežehlit na polovinu rubem k sobě a sežehlit švové záložky do rubu pásku, složit lícem na líc a předšít rovně krátkou stranu pásku, která se bude provlékat poutky u sukně, obrátit ji do líce, vymnout šev a vypíchnout roh. Prošít pásek z LS v krajích za 1 mm po celé délce. Ke druhé krátké straně pásku přišít kalhotovou přezku.

10. 0,5 cm od hrany záhybů PD vyšít dírky pro provlečení kovových obdélníků hustým klikatým stehem. Kovové obdélníky nejsou k sukni připevněny, takže je lze při praní sukně vyndat.

11. Přišít háček a očko k hornímu kraji rozparku na zapínání.

Přišití háčku a očka k hornímu kraji sukně

12. Nechat sukni vyvěsit na ramínku nebo na krejčovské panně minimálně 24 hodin. Materiál se vyvěsí a nemůže se nám dodatečně stát, že až ušijeme délku, bude křivá, protože délku budeme měřit již na vyvěšené látce. Doměřit délku sukně na postavě. Začistit dolní koncovou záložku na obnitkovacím stroji. Zhotovit jednoduchý obrubovací šev, dvakrát prošitý. Vyžehlit.

13. Vypárat veškerá stehování a vyžehlit sukni. 

A je hotovo!

Já doufám, že pro vás byl dnešní článek přínosem a inspirací k tomu, ušít si sukni dle vlastních představ. Je to opravdu jen o tom, naučit se ovládat technologické postupy, znát materiály, typy stehů, atd. To vše dohromady vám dá moc vytvořit něco originálního. 🙂 Krásný den.

Podobné příspěvky