Šití dámských kalhot
Kalhoty nejsou na šití příliš těžké, zejména pokud jsou bez kapes i pasového límce. Největší nástrahy při šití kalhot na nás čekají právě u kapes a rozparku na zapínání. U šití kapes je velmi důležitá přesnost šití a hotovit obě kapsy zároveň. Ale o kapsách ani rozparku na zapínání to dnes nebude. Na řadu přichází postup šití dámských kalhot. (Do kterého samozřejmě patří i postupy hotovení kapes a rozparku na zapínání, ale protože jsem se jim už věnovala v článcích: https://www.lartiste.cz/category/odevni-technologie/kapsy/ a https://www.lartiste.cz/rozparky-na-zdrhovadlo/, nebudu je zde opakovat.) Tak jdeme na to!

Technologický postup hotovení kalhot
Následující postup je příkladem hotovení klasických rovných dámských kalhot se zažehlenými puky, krokovým podkladem, a u kterých je dolní koncová záložka začištěná ručně skrytým zapošívacím stehem. Použitý materiál je z přírodních vláken (vlna, len, bavlna) nebo směsí, ve kterých tato vlákna převažují, a materiál tak lze tvarovat vytahováním a srážením (viz https://www.lartiste.cz/damske-kalhoty/).
Příprava kalhot na první zkoušku
1. Nastříhat a prokličkovat díly.
Na vyžehlený a vysrážený materiál složený na přeložku přiložíme střihové díly kalhot. Střih přišpendlíme k materiálu, za pomoci křídy a pravítka překreslíme obrysovou linii a všechny pomocné značky na látku. Přikreslíme švové záložky. Odšpendlíme střihové díly a prošpendlíme materiál ve švových záložkách. Pak prokličkujeme obrys dílů a všechny pomocné značky (pasovou, sedovou a kolenní přímku, středy dílů). Nezapomeneme si poznačit také tvar průhmatů kapes na PD, umístění nakládaných kapes v ZD (eventuálně kapes výpustkových), umístění rozparku na zapínání a jeho délku, atd. Vše se odvíjí od použitého střihu kalhot. Nakonec díly a součásti kalhot vystřihneme.
POZOR! Pokud budeme kalhoty zažehlovat (viz následující bod postupu) nesmíme prostřihnout kličky, které proznačují obrys dílů.
2. Zažehlit díly kalhot.
Pokud máme kalhoty z přírodního materiálu (např. vlny) nebo z materiálu, ve kterém je vyšší podíl přírodních vláken než chemických, musíme díly kalhot vytvarovat zažehlením (srážením a vytahováním). Nohavice i sed kalhot se pak lépe přizpůsobí tvarům těla. Díly zažehlujeme ještě před tím, než prostřihneme kličky v obrysech dílů. Tím si zajistíme, že budou držet pevně u sebe, a tudíž bude tvarování obou PD i ZD stejné.
Zažehlování neprovádíme u materiálů z umělých vláken nebo pracích (tzn. džínovina, pracovní kepr, atd.).
Místa, která na dílech budeme srážet nebo vytahovat si navlhčíme rosením nebo zažehlujeme přes vlhkou prostěrku. Zažehlujeme z rubové strany oba díly najednou. Boční okraj kalhot máme blíže k sobě a dolní okraj nohavic směřuje k pravé ruce (u leváků k ruce levé).

3. Zažehlit puky na PD a ZD.
Po zažehlení kalhot rozstřihneme kličkování v obrysu dílů. Díly od sebe oddělíme a zažehlíme kličky. Následně PD složíme podle osy dílu na polovinu a zažehlíme přehyb (puk nohavice kalhot). Žehlíme přes vlhkou prostěrku po líci PD. Pokud máme díly správně nastříhané, boční i krokový kraj leží na sobě. U ZD je postup stejný, ale puk nezažehlujeme po celé délce nohavice, ale skončíme přibližně v rovině sedové přímky.
4. Sestehovat záhyby PD a záševky ZD.
Sestehujeme záhyby na PD a záševky ZD. Záhyby musí navazovat na linii puku. Stehujeme v prokličkovaných liniích.
5. Sestehovat boční a krokové švy kalhot.
Pomocně sešpendlíme a sestehujeme boční a krokové švy kalhot. Dbáme na to, aby kolenní, sedové i pasové přímky PD a ZD ve švech navazovaly na sebe.
6. Sestehovat (dvakrát) sedový šev kalhot.
Jednu z nohavic obrátíme do líce a vsuneme ji lícem k líci do nohavice druhé. Sedové kraje nohavic urovnáme na sebe tak, aby krokové švy ležely na sobě. U PD sestehujeme šev pouze ke konci rozparku na zapínání. Protože stehovka má malou pevnost, sestehujeme sedový šev ještě jednou v té samé linii, a tím si zajistíme, že při zkoušení na postavě šev nepraskne (jedinou výjimkou je situace, kdy jsou kalhoty přes sed malé, v takovém případě praskne i dvojité stehování).
7. Vestehovat zdrhovadlo do rozparku na zapínání.
Kalhoty obrátíme do líce. Přinechané podsádky rozparku na PD zažehlíme do rubu dílu a v kraji zastehujeme. Do takto připraveného rozparku vestehujeme zdrhovadlo. Jeho délka by měla být o cca 0,5 až 1 cm kratší než je délka rozparku na zapínání. Pro silnější materiály volíme zdrhovadla kovová nebo riflová, pro středně silné nebo jemné látky volíme zdrhovadla plastová (kostěná nebo spirálová). Kalhoty můžeme také zapínat na skryté zdrhovadlo, které umístíme do levého bočního švu nebo středu ZD, nebo na rozparek na dírky a knoflíky, druky, atd. Vše se odvíjí od druhu kalhot.
8. Vestehovat pasovku do pasového kraje kalhot.
Pasovku používáme pouze pro účely první zkoušky. (Lze ale použít už i pasový límec, který musíme mít vyztužený buď celoplošně nebo jeho vrchní část/díly.)
Změříme si obvod pasu na sestehovaných kalhotách. Odměříme si pasovku + přepnutí na „zapnutí límce“. Pasovku přistehujeme k dílům přeplátovaným švem tak, aby její dolní kraj ležel 1 cm pod pasovou linií.
9. Zastehovat délku nohavic.
Délku nohavic (dle kličkování) zahneme do rubu a zastehujeme. Široké švové záložky zastehujeme ve dvou místech: u dolního kraje kalhot a u horního okraje švové záložky.
První zkouška kalhot
Kalhoty oblékneme na postavu, urovnáme, zapneme zdrhovadlo a zašpendlíme přepnutí pasovky. Následně zkontrolujeme celkové padnutí kalhot, přiléhavost v pase a bocích, výšku a tvar pasové linie, hloubku sedu, směr a délku pasových záševků a záhybů, směr přehybu puků (pokud puky nemáme, směr prokličkovaných os dílů), směr krokových a bočních švů, tvar a šířku nohavic, délku kalhot, umístění kapes na PD i ZD.
U správně padnoucích kalhot by měly osy dílů jít středem nohou a směřovat kolmo k podlaze. Osy dílů, krokové nebo boční švy by se neměly stáčet k vnější nebo vnitřní straně kalhot. Z bočního pohledu by krokové i boční švy měly jít středem nohy kolmo k rovině, na které postava stojí. V pase, na bocích, přes stehna, kolena i lýtka by měla být dostatečná vůle pro pohyb. (Při dřepu by neměly kalhoty táhnout, ani prasknout v sedovém, krokovém nebo bočním švu. Jedinou výjimkou jsou velmi těsné kalhoty – skinny, u kterých stehovka při dřepu může prasknout, protože napětí např. džínoviny s elastanem ve švech nevydrží. I v tomto případě by ale kalhoty neměly přímo škrtit přes obvod pasu, stehen, kolene nebo lýtek.) Nákrytová strana rozparku na zapínání by se neměla rozevírat (neměli bychom vidět zip). Pro pohodlnější nošení kalhot je dobré podstřihnout pasovou linii v PD (větší oblouk).
U sedu kalhot kontrolujeme jeho délku a tvar (viz https://www.lartiste.cz/zkouseni-a-vady-kalhot/). Umístění kapes by mělo lichotit postavě. Délka kalhot by měla končit cca 2 cm nad rovinou, na které postava stojí, nebo zároveň s rozhraním boty a podpatku. Ale ohledně délky kalhot je to velmi individuální, takže obecná pravidla velmi často ustupují stranou.
Všechny vady, které při zkoušení objevíme, si na kalhoty poznačíme křídou, zašpendlením nebo zastehováním. Při větších úpravách se může stát, že bude potřeba díly kalhot nastříhat zcela znovu (zejména v případech, kdy střih nebyl přizpůsoben postavě, nebo jsme díly nepoložily osou po osnově látky).
Oprava kalhot po první zkoušce
Veškeré úpravy zaneseme do střihu. Následně z kalhot vypáráme veškeré stehování (kromě kličkování), sešpendlíme oba PD k sobě (stejně tak ZD), přiložíme na ně upravený střih, který znovu překreslíme křídou na díly a nové linie prokličkujeme (v takto upravovaných místech odstraníme původní kličkování). Následně můžeme začít šít (připravovat kalhoty na druhou zkoušku). Pokud by byly úpravy kalhot výraznější, je dobré kalhoty opětovně vyzkoušet ještě před přípravou na druhou zkoušku.
Příprava kalhot na druhou zkoušku
Před šitím vždy z daného úseku odstraníme kličky. Dále vypářeme pasovku, zdrhovadlo, zastehování rozparku na zapínání a dolních koncových záložek a sestehování sedového švu. Jednotlivé nohavice obrátíme do rubu.
1. Odšít pasové záševky ZD.
Šijeme těsně vedle stehů stehování, od pasu k vrcholu záševku, ve vrcholu záševku do ztracena. U silnějších materiálů můžeme ve vrcholu záševku zapošít. U jemnějších látek pouze došijeme k vrcholu bez zapošití a konce nití následně zavážeme na uzlík, nebo je můžeme ručně zapošít do vybraného materiálu záševku. Vypářeme stehování a záševek sežehlíme směrem k bočnímu švu kalhot.
2. Sešit záhyby na PD.
Šijeme těsně vedle stehů stehování na konci s uzašitím. Vypáráme stehování a záhyby sežehlíme k bočnímu švu.
3. Zhotovit kapsy na PD.
(Postupy se budou lišit podle druhu kapes. Jednotlivé postupy najdete v menu pod tématem Oděvní technologie/kapsy). Před šitím kapes musíme částečně vypárat boční švy, které po zhotovení kapes opětovně sestehujeme.
4. Sešít boční a krokové švy kalhot.
Šijeme po PD těsně vedle stehů stehování na začátku i konci se zapošitím. Vypáráme stehování. Švové záložky začistíme obnitkováním (nebo entlováním, nebo lemovacím šikmým proužkem, apod.). Švové záložky můžeme na obnitkovacím stroji začistit dohromady (následně je sežehlíme do ZD) nebo každou zvlášť (rozžehlíme je).
5. Vyžehlit nohavice kalhot.
Nohavice otočíme do líce. Složíme je na polovinu (dle zažehlených puků, krokový a boční šev leží na sobě), dolní kraj kalhot směřuje k pravé ruce (u leváků k levé) a vyžehlíme. Žehlíme od přehybu PD směrem k přehybu ZD a od dolního kraje směrem k pasu. U citlivějších materiálů žehlíme přes prostěrku!
6. Sešít sedový šev kalhot.
Sedový šev si opětovně sestehujeme (postup je stejný jako při stehování na první zkoušku, jen jej nemusíme prostehovávat dvakrát), následně vypáráme kličky. Šijeme vedle stehů stehování od pasového okraje ZD směrem ke konci rozparku na zapínání. Při šití šev mírně vytahujeme, aby švy při nošení neměly tendenci praskat. Na začátku i na konci šití šev uzašijeme. Pro pevnější spojení dílů v sedovém švu, jej můžeme prošít dvakrát nebo řetízkovým stehem. Pokud budeme mít pasový límec se středovým švem v ZD, začneme sedový šev sešívat 5 až 8 cm pod pasovým okrajem. Tento kus pak sešijeme po všití pasového límce do pasu kalhot v jednom kuse i se středovým švem pasového límce. Vypářeme pomocné stehování.
7. Začistit a vyžehlit sedový šev.
Švové záložky sedového švu začistíme obnitkováním nebo jinak, dohromady nebo zvlášť. Pokud jsme švové záložky začistily dohromady, sedový šev pouze přežehlíme a v ZD můžeme cca dvě horní třetiny sedového švu sežehlit k jednomu z bočních švů. Pokud jsme švové záložky začistily zvlášť, rozžehlíme je v ZD od pasového okraje cca do dvou třetin ZD. V oblouku sedového švu necháme záložky nerozžehlené. Šev můžeme pouze přežehlit.
U společenských kalhot nebo kalhot hotovených na zakázku bývá zvykem nechávat švovou záložku sedového švu ZD u pasového okraje širokou 2 až 2,5 cm. Záložka se pak zužuje směrem k sedovému výkroji na šířku 1 cm. Stejně široká záložka jako je u pasového okraje sedového švu se nechává i u zadního středového švu pasového límce. Je to pro případ, že bychom později chtěli kalhoty rozšiřovat v pase.
8. Všít zdrhovadlo do rozparku na zapínání PD.
Postupy pro rozparky na zapínání lze najít pod tématem Oděvní technologie/Dámská sukně.
9. Zhotovit pasový límec.
Krejčovským metrem si změříme obvod pasového kraje kalhot. K této míře přičteme šíři švových záložek pasového límce (tato hodnota se bude odvíjet od počtu švů, které na pasovém límci budou – boční, střed ZD, atd.) a dále přičteme šíři přepnutí (pro zapínání na knoflík a dírku).
Pasový límec můžeme hotovit jako pasové límce dámských sukní (vcelku, nebo tvarovaný se dvěma bočními švy) nebo jako pasový límec pánských kalhot (dělený, tzn. zadní středový šev, ve kterém je širší švová záložka, která umožňuje pozdější úpravy kalhot v pase).
Dělený pasový límec pánských kalhot
Skládá se ze dvou částí. Každá část se všívá do kalhot zvlášť (levá do levé části kalhot, pravá do pravé části kalhot). Límec se sešívá v zadním středovém švu v návaznosti na sedový šev ZD kalhot. Délka jedné části límce se rovná polovině obvodu pasu kalhot + šíře švových záložek pro středový šev + šíře přepnutí. U dámských kalhot dělený pasový límec stříháme z vrchového materiálu a vyztužujeme ho perfopáskem nebo jinou výztužnou vložkou. Před všitím límce do kalhot předšijeme jeho krátké strany, sestřihneme švové záložky a růžky, otočíme do líce, kraje vymneme a límec sežehlíme na polovinu.
10. Vestehovat pasový límec do kalhot.
Vrchní část levého pasového límce přiložíme lícem na líc k levé části kalhot, prokličkované linie dílů leží na sobě. Vestehujeme límec do kalhot. Stehujeme od rozparku na zapínání v PD směrem k sedovému švu ZD. Stejným způsobem vestehujeme i pravý pasový límec do pravé části kalhot. Zkontrolujeme, zda v sedovém švu ZD vestehování levého i pravého pasového límce navazuje na sebe. Spodní pasový límec jen pomocně zastehujeme tak, aby ležel v rubu kalhot. Následně sestehujeme sedový šev ZD a v návaznosti na něj i středový šev pasového límce.
11. Zastehovat délku kalhot.
Z první zkoušky máme poznačenou délku kalhot. Upravíme šíři dolních koncových záložek tak, aby u obou nohavic byla stejná. Švové záložky zahneme do rubu nohavice a pomocně zastehujeme.
Druhá zkouška kalhot
Kontrolujeme celkové padnutí již částečně zhotovených kalhot. Zkontrolujeme, jak sedí v pase, zejména obvod pasového límce a jeho umístění. Překontrolujeme obvod přes boky a sed, tvar sedového výkroje a délku kalhot.
Veškeré zjištěné závady a nedostatky si poznačíme na oděv křídou nebo zašpendlením/zastehováním.
Oprava kalhot po druhé zkoušce
Opravované úseky u již sešitých částí dílů, rozpářeme a dle naznačené opravy opětovně sestehujeme a sešijeme. U sestehovaných částí dílů, vypářeme stehování a dle naznačené úpravy díly opětovně sestehujeme. Pokud jsme upravovali délku kalhot, poznačíme si novou linii délky na obě nohavice a pomocně zastehujeme.
Dokončení dámských kalhot

1. Všít pasový límec do kalhot a vyžehlit.
Vypářeme pomocné stehování spodního límce a sestehování středového švu límce a sedového švu ZD. Levý i pravý límec všijeme těsně vedle stehů stehování do dílů kalhot. Vypářeme vestehování vrchního límce do kalhot a švové záložky všití límce sežehlíme směrem do límce. Podehneme kraj spodního límce do rubu límce a pomocně jej zažehlíme. Zažehlený kraj spodního límce přiložíme ke švu všití vrchního límce tak, aby zažehlený kraj spodního límce zakrýval šev všití vrchního pasového límce. Pomocně zastehujeme. Po té zažehlený kraj spodního límce přišijeme ručním skrytým zapošívacím stehem (nebo límec můžeme prošít z LS; další způsoby začištění a všití spodních límců: https://www.lartiste.cz/upravy-damskych-sukni-v-pase/). Vypářeme pomocné stehování a límec vyžehlíme (po rubu, z LS vždy přes prostěrku).
2. Sešít sedový šev ZD a středový šev pasového límce.
Po všití límce do kalhot si kontrolně přeměříme obvod pasu kalhot. Dle značení sestehujeme zbývající (nedošitých 5 až 8 cm) část sedového švu ZD a v návaznosti na něj i středový šev pasového límce. Sešijeme sedový šev ZD a v návaznosti středový šev pasového límce. Šijeme těsně vedle stehů stehování. Pro větší pevnost sešití můžeme švy sešít ještě jednou. Vypářeme stehování, začistíme švové záložky a rozžehlíme je. Nakonec švové záložky středového švu pasového límce přišijeme ručně skrytým zapošívacím stehem na spodní pasový límec.
3. Vyšít knoflíkovou dírku a přišít knoflík na pasový límec.
Na nákrytovou stranu pasového límce (u dámských kalhot je to pravá strana) vyšijeme knoflíkovou dírku. Její délka se odvíjí od velikosti knoflíku. Na podkrytovou stranu pasového límce přišijeme knoflík tak, aby po zapnutí ležel v kraji dírky, který je blíže k levé části kalhot.
4. Začistit délku kalhot.
Dle materiálu a typu kalhot volíme způsob začištění dolní koncové záložky. U společenských kalhot obnitkované záložky začišťujeme většinou ručně skrytým zapošívacím stehem. U kalhot pro denní nošení nebo pracovních kalhot dolní koncové záložky začistíme dvojitým obrubovacím švem. Švové záložky můžeme začistit obnitkovacím stehem nebo je nechat nezačištěné a podehnout je do rubu (jednou nebo dvakrát). Lze je také začistit pomocí lemovacího šikmého proužku. Pro zpevnění dolního kraje můžeme na dolní koncovou záložku našít kalhotové chránítko (velmi často se s ním setkáme u pánských klasických kalhot). Po zhotovení dolní kraj kalhot vyžehlíme přes prostěrku.
(Kalhotové chránítko našijeme po obvodu na dolní koncovou záložku kalhot tak, aby jeho zpevněný kraj ležel směrem ven z nohavice. Zpevněný kraj chránítka přesahuje zažehlenou délku nohavice cca o 1 až 2 mm, a tím nohavici chrání před kontaktem se zemí, a tím i materiál před oděrem. Pokud máme kalhoty, u kterých je dolní kraj začištěný manžetou, chránítko našíváme na nohavici kalhot tak, aby jeho zpevněný kraj přesahoval zažehlený dolní kraj manžety cca o 1 až 2 mm.)
5. Zhotovit a všít krokový podklad do kalhot.
Krokový podklad se všívá do některých dámských i pánských kalhot (zejména společenské kalhoty, nebo i u materiálů, které mohou dráždit pokožku) pro zakrytí a zpevnění sedového švu v krokové části. Hotoví se z podšívky nebo z jiného vhodného materiálu (může to být i vrchový materiál, pokud jde jen o plnění estetické funkce krokového podkladu). Krokový podklad může být střižen v kuse (širší ovál, čtverec nebo kosočtverec) a přehnut na polovinu (u čtverce a kosočtverce po diagonále, u oválu po delší straně) nebo může být ze dvou dílů, jejichž vrchní část kopíruje tvar sedového švu kalhot. Okraje krokového podkladu začišťujeme obnitkováním (zejména u silnějších materiálů) nebo dvojitým obrubovacím švem. Krokový podklad přiložíme středem a rubem na rub sedového švu kalhot a jeho kraje následně přišijeme ručně ke švovým záložkám sedového švu a krokových švů kalhot.


Další možností, mimo krokového podkladu, je, že kalhoty můžeme vypodšívkovat v PD do délky 10 cm pod kolena (s tímto se opět setkáme zejména u pánských kalhot). Zajistíme tím příjemnější nošení, lepší oblékání kalhot a zpevnění vrchového materiálu v nejvíc namáhaných místech (stehna, kolena a sedový výkroj PD). Podšívkový díl se s vrchním dílem kalhot spojuje obnitkováním sedového výkroje PD, bočního a krokového švu ještě před zhotovením kapes a rozparku na zapínání na PD. Dolní kraj podšívkové části je začištěn obnitkováním nebo zastřižením entlovacími nůžkami.
6. Vyžehlit kalhoty.
Vypáráme veškeré zbylé stehování. Nejprve zlehka přežehlíme kapsové váčky v rubu kalhot. Dbáme na to, aby se nám neprožehlily do líce. Kalhoty pak začínáme žehlit u rozparku na zapínání PD, od pasu směrem k bokům. Kalhoty otáčíme směrem od sebe. Po té složíme nohavice podélně na polovinu (dle zažehlených puků, krokový a boční šev nohavice leží na sobě). Dolní kraj nohavic směřuje k pravé ruce (u leváků k levé). Nejprve žehlíme levou a následně pravou nohavici. Žehlíme od dolního kraje přehybu na PD směrem k přehybu ZD, postupně směrem k pasu, kde na PD navážeme na odšitý záhyb. U ZD zažehlíme puk jen do výše sedu. U citlivých materiálů používám při žehlení prostěrku. Nakonec kalhoty pověsíme na ramínko a necháme z nich vyjít páru a vlhkost.
Hotovení kalhot ve zkratce
1. Nastříhat a prokličkovat díly na materiál.
2. Zažehlit díly kalhot.
3. Sestehovat záhyby, záševky.
4. Sestehovat boční švy.
5. Sestehovat krokové švy.
6. Sestehovat sedový šev.
7. Zastehovat nákryt a podkryt rozparku na zapínání a vestehovat zdrhovadlo.
8. Vestehovat pomocný pasový límec – pasovku (nebo pasový límec).
9. Zastehovat délku kalhot.
10. První zkouška kalhot.
11. Opravit kalhoty dle značení z první zkoušky.
12. Odšít záhyby a záševky.
13. Zhotovit kapsy na PD/ZD.
14. Sešít boční švy.
15. Sešít krokové švy.
16. Sešít sedový šev.
17. Zhotovit rozparek na zapínání.
18. Zhotovit pasový límec.
19. Vestehovat pasový límec do kalhot.
20. Zastehovat délku kalhot.
21. Druhá zkouška kalhot.
22. Opravit kalhoty po druhé zkoušce.
23. Všít pasový límec do kalhot.
24. Vyšít dírku a knoflík.
25. Začistit délku kalhot.
26. Vyžehlit kalhoty.
Těchto 26 bodů vás dovede k vlastnoručně ušitým kalhotám. Samozřejmě připomínám, že mezi jednotlivými body nesmíme zapomenout na mezioperační žehlení (viz podrobný postup na začátku).
Krokový nadševek
Krokový nadševek použijeme zejména u šití kalhot pro větší velikosti. Nadševek nám umožňuje mít menší spotřebu materiálu, protože se nám díly kalhot lépe vejdou do šíře materiálu. Krokový nadševek je vlastně oddělená část zadního dílu kalhot. Jeho délka může sahat až do 1/2 krokového švu (myšleno 1/2 vzdálenosti od sedového výkroje ZD k výšce kolen). Je dobré si jej vytvořit ihned po zkonstruování střihu. Na střihový díl si naznačíme jeho šíři a délku (odvíjí se od šíře látky) a nadševek odstřihneme. Na materiál ho pokládáme po osnově.

Závěr
Pro tentokrát je to vše. Ušít si dobře padnoucí kalhoty je sem tam trochu oříšek, ale praxe dělá mistra. Vše se odvíjí už od dobře připraveného a odzkoušeného střihu. A pokud si nejsme úplně jistí, jak nám střih bude padnout, vytvoříme si zkušební model z kalika nebo jiného pomocného materiálu, který se svými vlastnostmi přibližuje materiálu, ze kterého budeme kalhoty šít.
A mně už nezbývá nic jiného než vám jen držet palce a popřát, aby se vám vlastnoručně vyrobené kalhoty dobře nosily. 🙂