Šortky – základní střih
Krátké letní kalhoty neboli šortky rády využíváme pro sporty, turistiku nebo pro denní nošení. Vyrábějí se z materiálů vhodných pro kalhoty (např. lněné plátno, canvas, džínovina, teplákovina, apod.). Jejich střih se odvíjí od módních trendů a příležitosti, pro kterou budou nošeny. V PD zpravidla bývají sedlové kapsy, na ZD kapsy nakládané. Pokud jsou šortky přiléhavé, dbáme na to, aby dolní obvod nohavice neškrtil (dolní okraj nohavice ve střihu porovnáme s obvodem stehna změřeného na postavě). Šortky mohou být v pase tvarované pasovými záševky, záhyby nebo např. nabráním do gumy nebo pasového límce.

Konstrukční výpočty a rozměry
Při výpočtech vycházíme z polovičních hodnot os a op.
vp = 168 cm
op = 72 cm / 36 cm
os = 100 cm/ 50 cm
bhs = 27 cm
bdk = 33 cm
0,1os + 3 cm = 0,1×50 + 3 cm = 8 cm sedová přímka
0,5os – 1 cm = 0,5×50 – 1 cm = 24 cm sedová šíře PD
0,1os + 0,5 cm = 0,1×50 + 0,5 cm = 5,5 cm šíře sedového výkroje PD
0,5op + 0,5 cm + 2 cm = 0,5×36 + 0,5 + 2 = 20,5 cm pasová šíře PD (z toho 0,5 cm přídavek na volnost a 2 cm na pasový výběr PD)
0,5os + 1 cm = zš = 0,5×50 + 1 cm = 26 cm sedová šíře ZD (zadní šíře)
0,25zš – 1 cm = 0,25×26 – 1 cm = 5,5 cm pomocný rozměr pro ZD
0,05os = 0,05×50 = 2,5 cm prohloubení sedové linie ZD
0,1os – 0,5 cm = 0,1×50 – 0,5 cm = 4,5 cm zvýšení pasové linie ZD
0,5op + 0,5 cm + 5 cm = 0,5×36 + 0,5 + 5 cm = 23,5 cm pasová šíře ZD (z toho je 0,5 cm přídavek na volnost a 5 cm pro pasové výběry)
Šíři pasových výběrů při konstrukci střihu volíme i vzhledem k vyváženosti proporcí střihu. Vše pak samozřejmě můžeme změnit a přizpůsobit postavě při zkoušce oděvu. Velikost přídavků na volnost se také bude odvíjet od materiálu, ze kterého budeme šít, a siluety šortek (u velmi přiléhavých střihů může být přídavek 0 cm, u volnějších i 2 cm).
Konstrukce PD šortek
1. Kolmice pasové a boční přímky. Z průsečíku těchto kolmic po boční přímce směrem dolů naměříme bhs a bdk. Z těchto bodů vyneseme kolmice na boční přímku, vzniknou tak rozkroková a dolní koncová přímka. Od rozkrokové přímky po boční přímce směrem nahoru naměříme rozměr 0,1os + 3 cm. Z tohoto bodu vyneseme kolmici = sedová přímka.
2. Na sedové přímce od boční přímky směrem doprava naměříme rozměr 0,5os – 1 cm. Označíme bodem, ze kterého vztyčíme kolmici na sedovou přímku. Vznikne tak přední středová přímka. Od přední středové přímky po sedové přímce směrem doprava naměříme 0,1os + 0,5 cm. Z tohoto bodu spustíme dolů kolmici na sedovou přímku, vznikne kroková přímka.
3. Změříme si vzdálenost mezi boční a krokovou přímkou (na obrázku vzdálenost y), kterou rozdělíme na polovinu. Vznikne osa PD. Na rozkrokové přímce si změříme vzdálenost mezi přední středovou a krokovou přímkou, kterou si také rozdělíme na polovinu (1/2x), kterou následně naměříme od rozkrokové přímky po přední středové přímce směrem nahoru. Tento bod pak spojíme s průsečíkem rozkrokové a krokové přímky. Vznikne tak pomocná přímka pro vytvarování sedového výkroje PD. Na sedové přímce si směrem doprava od přední středové přímky naměříme 1 cm (odklon přední středové přímky). V předním středu pasovou přímku snížíme o 1,5 cm a z tohoto bodu vztyčíme krátkou kolmici na přední středovou přímku. Od průsečíku přední středové a pasové přímky si směrem doleva po pasové přímce naměříme 1,5 cm (odklon přední středové přímky v pase). Spojíme oba body odklonu přední středové přímky, a tím vznikne odkloněná přední středová přímka.
4. Od průsečíku snížené pasové přímky a odkloněné přední středové přímky naměříme rozměr 0,5op + 0,5 cm + 2 cm. Měříme směrem doleva k boční přímce tak, aby jeho hodnota protnula pasovou přímku. Místo označíme bodem, který spojíme s průsečíkem snížené pasové a odkloněné přední středové přímky. Vznikne tak nová linie pasu PD.
5. Pomocnou přímkou si spojíme průsečík sedové a boční přímky s bodem, který označuje šíři PD v pase (pasová šíře PD). Změříme si vzdálenost od této pomocné přímky k ose dílu (na obrázku vzdálenost a) a rozdělíme ji na polovinu. Z tohoto bodu spustíme kolmici na sedovou přímku, vznikne tak osa pasového výběru PD. Jeho délka pak bude 8 cm a šířka (v našem příkladu) 2 cm. Na dolní koncové přímce od boční i krokové přímky směrem do dílu naměříme 1 cm (zúžení nohavice PD).
6. Vykreslíme tvar PD šortek.
Konstrukce ZD šortek
1. Jako vždy u střihu kalhot i ZD šortek zakreslujeme do překreslené konstrukční sítě PD šortek. Od osy PD na sedové přímce směrem doprava naměříme 1 cm, což je „odklon“ osy ZD.
2. Od právě vzniklého bodu naměříme po sedové přímce směrem doprava rozměr 0,25zš – 1 cm. Dále si od rozkrokové přímky po boční přímce směrem nahoru naměříme 3 cm. Tento rozměr určuje sklon zadní středové přímky a může se měnit vzhledem k typu postavy. Pro postavy se silným sedem nebo pro větší pohodlí při nošení jsou to 3 cm. Pro normální postavy jsou to 4 cm. Pro postavy s plochým sedem, široké nebo rovné kalhoty s větší šířkou nohavic je to 5 až 6 cm. Pro úzké džínové kalhoty je to 1 až 3 cm (pro normální postavy 2 cm, pro silnější sed 1 cm a pro plochý sed 3 cm).
3. Bod 0,25zš – 1 cm spojíme s bodem 3 cm a vznikne tak sedová přímka ZD. Na tuto přímku vytvoříme kolmici = zadní středová přímka.
4. Od přední středové přímky ZD naměříme rozměr 0,5os + 1 cm tak, aby jeho hodnota protnula sedovou přímku PD. Nová přímka (na obrázku červená přímka) je kolmá na zadní středovou přímku.
5. Od vykreslení zúžení nohavic PD na dolní koncové přímce naměříme na každé straně směrem ven z dílu 2 cm. Změříme si vzdálenost od bodu 0,05os + 1 cm k bodu „odklonu“ osy ZD = A (na obrázku růžová linie na sedové přímce PD). Tuto hodnotu pak přeneseme od bodu „odklonu“ osy ZD směrem doprava = A‘ (na obrázku modrá linie na sedové přímce PD).
6. Spojíme bod rozšíření o 2 cm na dolní koncové přímce s bodem 0,5os + 1 cm. Vznikne boční přímka ZD. Dále spojíme bod rozšíření 2 cm u krokové strany dílu s koncem modré linie A‘. Vznikne tak kroková přímka ZD. Od rozkrokové přímky směrem dolů naměříme hodnotu 0,05os tak, aby její hodnota protnula krokovou přímku ZD. Tento bod pak spojíme s průsečíkem rozkrokové a zadní středové přímky. Tím prohloubíme sedový výkroj ZD. Od bodu pro prohloubení sedového výkroje ZD směrem dolů po krokové přímce naměříme délku nohavice šortek, kterou si přeneseme z krokové přímky PD (na obrázku písmena d a d‘). Tím si zajistíme, že délka krokových krajů obou dílů bude stejná.
7. Od pasové přímky po zadní středové přímce směrem nahoru naměříme rozměr 0,1os – 0,5 cm. Označíme bodem. Z tohoto bodu pak měříme rozměr 0,5op + 0,5 cm + 5 cm tak, aby jeho hodnota protnula pasovou přímku. Označíme bodem, který pak spojíme s průsečíkem sedové a boční přímky ZD. Vznikne tak pomocná přímka pro vykreslení boční linie ZD. A dále jej spojíme s bodem 0,1os – 0,5 cm, vznikne pasová přímka ZD.
8. Pasovou šíři ZD si rozdělíme na třetiny. V každé třetině spustíme kolmici na pasovou přímku ZD. Vzniknou osy pasových výběrů. Jejich šíře bude 2,5 cm. Délka pasového výběru, který leží blíže boční přímky, bude 12 cm. Délka druhého pasového výběru bude 14 cm. (Počet pasových výběrů se odvíjí od typu postavy a vyváženosti proporce střihu. Pokud by byl pasový výběr jen jeden, umístíme ho do poloviny pasové šíře ZD.)
9. Vykreslíme obrys ZD šortek. U vykreslení dolního kraje šortek dbáme na to, aby tvar vykreslení byl k bočnímu i krokovému kraji připojen krátkými kolmicemi. Dále pak pokračujeme mírným obloukem. Pravidlo pravého úhlu platí i pro linii sedového výkroje v místě, kde se setkává s krokovým krajem.
















Kontrola
Nakonec si zkontrolujeme to, zda rozměry střihu odpovídají naměřeným mírám na postavě a výpočtům. Střih si označíme směrem nitě, jménem, velikostí, rozměry, datem, atd. (dle potřeby). Zkontrolujeme, zda jsou boční kraje obou dílů stejně dlouhé. To samé bude platit i pro kraje krokové. Na PD si můžeme zakreslit sedlové kapsy. Jejich tvar může být různý, ale je výhodné průhmat kapsy vést vrcholem nebo těsně pod vrcholem pasového výběru PD. Výběr pak můžeme složit k sobě, a tím se ho zbavit. PD pak budou bez pasových výběrů. Kromě sedlových kapes můžeme použít i kapsy nakládané, ať už pouze pro ZD nebo i pro PD, klínové nebo výpustkové.
Dalších střihů šortek pak docílíme manipulací ze základního střihu šortek. Můžeme jejich siluetu např. rozšířit pomocí protizáhybů.
A to už je pro dnešek vše. Zima tu sice s námi ještě nějakou tu chvíli bude, ale i tak čas letí jako splašený, a proto není na škodu se již teď zamyslet nad tím, co si ušijeme pro letní období, např. šortky. 😉