Střih halenky bez výběrů var. II
Jak jsem slíbila, dnes vám představím druhou variantu konstrukce střihu halenky bez výběrů. Pro tento střih halenky opět platí, že je vhodný pro postavy s oh do 100 cm. Pro postavy s velkým oh opět volíme raději variantu se záševky, princesovými švy, apod. Střih lze použít pro tkaniny (batist, popelín, lněné plátno, atd.) nebo tkaniny s malým podílem elastanu. Halenku lze doplnit páskem, detaily v pánském stylu, můžeme volit výraznější vzory, atd.
Bereme míry
K sestrojení konstrukce této halenky a rukávu potřebujeme tyto míry: vp, ok, oh, op, os, dz, šz, šr, dr, o.záp, dh. V minulém způsobu konstrukce jsme vycházeli z celých obvodů. V tomto typu konstrukce střihu se pracuje s poloviční hodnotou obvodů. To je hlavní rozdíl mezi systémem Müller and Sohn a většinou typů konstrukcí, se kterými se u nás setkáte. Opět také platí, že se při měření soustředíme na veškeré asymetrie a výrazné rysy postavy.
Konstrukční rozměry a výpočty
vp = 164 cm
ok = 36,6 cm/ 18,3 cm
oh = 96 cm/ 48 cm
op = 76 cm/ 38 cm
os = 104 cm/ 52 cm
hs = 19 cm nebo výpočtem: 0,1 vp + 3 cm = 19,4 cm = 19 cm
dz = 40,5 cm
šz = 18,2 cm
šr = 13,1 cm
dr = 58 cm
o.záp = 16,4 cm/ 8,2 cm
dh = 65 cm
Výpočty:
zhp (zadní hloubka podpaží) = 0,1 vp + 0,1 oh + 0,5 = 21,7 cm
šr + 1 cm = 14,1 cm pro PD
šr + 1,5 cm = 14,6 cm pro ZD
šz + 0,5 cm (přídavek na volnost)= 18,7 cm
š.průr = 0,25oh + 0,5 cm = 12,5 cm
pš = 0,4oh + 1,5 cm = 20,7 cm
V součtu šz+š.průr+pš bude mít střih halenky v místě obvodu hrudi 51,9 cm = 52 cm. To znamená, že pro jednu polovinu oh je volnost 4 cm (52 cm-48 cm = 4 cm). Celkový obvod hrudi tedy bude ve střihu větší o 8 cm (104 cm-96 cm = 8 cm).
Další výpočty použité v konstrukci:
a = 0,1ok + 0,25 cm
b = 0,1zhp – 0,5 cm
c = 0,1 oh – 2 cm rozměr pro zvýšení krční přímky PD
Postup konstrukce dámské halenky
1. Začneme kolmicí zadní středové a krční přímky.
2. Od průsečíku zadní středové a krční přímky směrem dolů po zadní středové naneseme rozměr zhp (zadní hloubka podpaží), dz (délka zad) a dh (délka halenky). Ze všech těchto bodů vyneseme kolmice na zadní středovou přímku. Vzniknou přímky: hrudní, pasová a dolní koncová. Od bodu dz směrem dolů po zadní středové přímce naměříme hs a vztyčíme kolmici na zadní středovou přímku. Vznikne sedová přímka.
3. Odkloníme střed zadního dílu. Od zadní středové přímky směrem doprava na sedové přímce naměříme 1,5 cm. Vznikne nová zadní středová přímka. Všechny další rozměry teď budeme nanášet od odkloněné zadní středové přímky.
4. Od odkloněné zadní středové přímky směrem doprava po hrudní přímce naměříme šz + 0,5 cm, dále 1/2 š.průr a š.průr, a nakonec pš. Vztyčíme kolmice na hrudní přímku. Vznikne zadní a přední průramková přímka, boční přímka a přední středová přímka.
5. Od průsečíku zadní středové a krční přímky naneseme na krční přímku směrem doprava 0,33ok + 0,75 cm. Z tohoto bodu vztyčíme krátkou kolmici, na které naměříme rozměr 0,1ok + 0,25 cm (na obrázku je tento rozměr pod písmenem a). Tím pomyslně zvýšíme krční přímku ZD (vytvarujeme díl tak, aby průkrčník dosáhl až na trapézový sval). Vykreslíme tvar průkrčníku ZD.
6. Od průsečíku zadní středové a krční přímky naneseme po krční přímce směrem doprava šz. Z tohoto bodu vztyčíme krátkou kolmici. Na ní naměříme rozměr 0,1zhp – 0,5 cm (v konstrukci je tento rozměr pod písmenem b). Z tohoto bodu vztyčíme kolmici na zadní průramkovou přímku a protáhneme ji až k přední průramkové přímce. Tím jsme si určili sklon náramenice ZD.
7. Zvýšenou krční přímku ZD spojíme s bodem, který určuje sklon náramenice. Vznikne ramenní přímka ZD.
8. Na ramenní přímku naneseme rozměr šr + 1,5 cm (začínáme u průkrčníku). Tím si označíme délku náramenice ZD.
9. Nyní si změříme a rozdělíme na polovinu vzdálenost mezi bodem sklonu náramenice ZD a hrudní přímkou (v konstrukci označeno x a 1/2x). Z tohoto bodu vztyčíme na zadní průramkovou přímku kolmici, kterou protáhneme k zadní středové a přední průramkové přímce. Vznikne přímka lopatková.
10. Od odkloněné zadní středové přímky směrem doprava po lopatkové přímce naneseme rozměr šz + 2 cm. Vztyčíme krátkou kolmici. Vznikne tak pomocný bod pro vykreslení průramku ZD.
11. Na ZD přeměříme vzdálenost mezi hrudní a lopatkovou přímkou, tu rozdělíme na polovinu (v konstrukci označeno y a 1/2 y). Z tohoto bodu vztyčíme na zadní průramkovou přímku kolmici, kterou protáhneme až k přední průramkové přímce. Na tuto kolmici naneseme od zadní průramkové přímky 2 cm. Je to další pomocný bod pro vykreslení průramku.
12. Na přední průramkové přímce od krční přímky směrem nahoru naměříme rozměr 0,1 oh – 2 cm (v konstrukci ho najdeme pod písmenem c). Tím zvýšíme krční přímku PD. Máme totiž prsa, takže přední díl musí být oproti zadnímu dílu o něco delší.
13. Na zvýšené krční přímce PD si naměříme šíři (0,33ok + 0,75cm) a hloubku (0,33ok + 2,5 cm) průkrčníku. Rozměry nanášíme od průsečíku zvýšené krční přímky a přední středové přímky. Vykreslíme tvar průkrčníku PD.
14. Snížíme sklon náramenice PD o 1 cm. Tedy od přímky, která vychází ze sklonu náramenice ZD, směrem dolů naneseme 1 cm a tento bod spojíme se šíří průkrčníku PD. Vznikne ramenní přímka PD. Na ramenní přímce naměříme šr + 1 cm (začínáme u šíře průkrčníku PD). Vznikne náramenice PD.
15. Vyznačíme si pomocné body pro vykreslení průramku PD. Měříme od přední průramkové přímky směrem doprava (tedy do plochy PD): na lopatkové přímce jsou to 2 cm, na pomocné přímce pro vykreslení průramku je to 1,5 cm. Vykreslíme průramek ZD a PD.
16. Na pasové přímce si od boční přímky na každou stranu naměříme 1 cm. Tyto body spojíme s průsečíkem hrudní a boční přímky. Tím mírně tvarujeme boční linii nad pasem.
17. Kontrolně přeměříme sedovou přímku. Měříme od odkloněné zadní přímky k boční a od boční až k přední středové přímce (v konstrukci je toto měření označeno zelenou linií a body A a B). Následně provedeme výpočet: (A + B) – (os + 1 až 2 cm (hodnota 1 až 2 cm je přídavek na volnost)). Tuto hodnotu = z rozdělíme na polovinu. A každou polovinu naneseme na sedovou přímku směrem od boční přímky do plochy dílu. Tzn., že rozměr, který jsme přidávali k PD, bude ležet v ploše ZD a naopak. U většiny postav vyjde záporná hodnota (předpokládáme, že obvod sedu je větší, než naměřená hodnota konstrukce, která vychází zejména z oh). To znamená, že díly budeme muset v oblasti sedu rozšířit. Pokud by hodnota byla kladná, znamenalo by to, že díly musíme zúžit, protože střih je širší než os (postavy s velkým oh a malým os).
18. Vykreslíme tvar boční linie pod pasem. Tvarujeme pomocí křivítka mírným pozvolným obloukem (tvarujeme boční linii mezi pasovou a sedovou přímkou). Pod sedovou přímkou pokračujeme pomocí pravítka (linie je rovná a kolmá na sedovou přímku).
19. Úprava tvaru dolní koncové přímky. Vztyčíme kolmici na odkloněnou zadní středovou přímku přesně v místě, kde se protíná s dolní koncovou přímkou. Protáhneme ji až k vytvarované boční linii ZD. Vznikne nová dolní koncová přímka ZD. Abychom měli obě boční přímky stejně dlouhé, musíme přenést průsečík nové dolní koncové přímky ZD a boční linie ZD na boční linii PD. Po té pomocí křivítka spojíme tento bod mírným obloukem s dolní krajovou přímkou PD. Musíme si uvědomit, že v této konstrukci střihu se ZD a PD od pasové linie směrem dolů překrývají. Proto pak díly stříháme cik cakem (viz obr. pod slideshow) nebo si musíme část jednoho dílu vykopírovat.
20. Vykreslit obrys dílů, přidat přepnutí k PD (min. 1,5 cm), vyznačit směr nitě.































Kontrola střihu
Ve střihu si opět zkontrolujeme, zda jsou všechny přímky na sebe kolmé. Dále zda rozměry střihu odpovídají rozměrům postavy (tedy střih by měl být větší, než zjištěné rozměry na postavě, protože ve střihu máme ještě přídavky na volnost) a návaznost náramenic a průkrčníků PD a ZD (viz předchozí článek: https://www.lartiste.cz/strih-damske-halenky-bez-vyberu/).
Na střihové díly vyznačíme směr osnovy, velikost nebo rozměry, datum, jméno, eventuelně materiál, atd.
Se střihem si můžete opět pohrát (sedlo, členící švy, atd.), doplnit halenku o různé detaily (nárameníky, kapsy, atd.).
Střih rukávu
Opět budeme vycházet z narýsovaného střihu halenky. Musíme si zjistit (změřit) výšku průramků. U ZD je postup následující: krejčovským metrem nebo pravítkem propojíme bod konce náramenice s průsečíkem zadní průramkové a hrudní přímky. U PD vztyčíme kolmici na hrudní přímku, jejíž vrchol se protne s koncem náramenice PD. Na obrázku níže jsou linie pro vyměření výšky průramku vyznačeny růžovou barvou.

Konstrukční výpočty a rozměry
o.průr = vyměřeno ve střihu (měříme krejčovským metrem po tvaru průramků)
v.průr = vyměřeno ve střihu
vrh (výška rukávové hlavice) = 0,33v.průr + 1 cm
dr = naměřená délka rukávu na postavě – 1/2 šíře manžety
dšr (dolní šíře rukávu) = o.záp + 7,8 cm
1/2 dšr + 1 cm = umístění rukávového rozparku
délka rozparku = 8 cm tento rozměr je variabilní a pohybuje se cca od 6 do 12 cm
Pokud je rukáv zakončený do manžety, jeho délku vždy zkracujeme o 1/2 šíře manžety. Kdybychom ho nezkrátili, byl by rukáv příliš dlouhý. Pokud bychom ho zkrátili o celou šíři manžety, při pohybu by byla délka rukávu nedostačující.
Postup konstrukce rukávu
1. Kolmice středové osy rukávu a podpažní přímky.
2. Od podpažní přímky po středové ose rukávu směrem nahoru naměříme výšku rukávové hlavice = vrh.
3. Od vrh směrem dolů naneseme délku rukávu. Vztyčíme kolmici na středovou osu.
4. Od vrh na každou stranu naneseme rozměr 1/2o.průr tak, aby protnul podpažní přímku. Tyto body pak spojíme přímkou s bodem vrh.
5. Rozdělíme 1/2o.průr na čtvrtiny. Z těchto bodů vztyčíme krátké kolmice. Postupně od přední části rukávu (z našeho pohledu je to levá polovina střihu) na krátké kolmice naneseme rozměr: 1cm, 0,5 cm a 1,5 cm pro přední část, dále 2 cm, 1,5 cm a 0,5 cm pro zadní část rukávu. Jsou to pomocné body pro vykreslení tvaru rukávové hlavice.
6. Pozvolnou hladkou křivkou za pomoci křivítka vykreslíme tvar rukávové hlavice.
7. Od středové osy na každou stranu na dolní koncové přímce naměříme dolní šířku rukávu = dšr. Tyto body spojíme s hlavicí rukávu. Vznikne přední a zadní rukávová přímka.
8. Dále si rozměr dšr rozdělíme na polovinu a z tohoto bodu vztyčíme krátkou kolmici o délce 0,5 cm. To budou pomocné body pro tvarování dolního kraje rukávu.
9. Pozvolnou hladkou křivkou za pomoci křivítka vykreslíme tvar dolního kraje rukávu.
10. Od zadní rukávové přímky směrem ke středové ose rukávu na dolní koncové přímce naneseme rozměr 1/2dšr + 1 cm. Z tohoto bodu vztyčíme kolmici o délce 8 cm. To bude rozparek rukávu.
11. Zvýrazníme obrys střihového dílu a rozparku a poznačíme na díl směr osnovy.
Na posledním obrázku je příklad konstrukce střihu jednoduché manžety. Manžetám i límcům se budeme příště věnovat podrobněji.













Kontrola střihu rukávu
Na rukáv si přeneseme (pomocí krejčovského metru nebo přiložením střihu rukávu k dílu halenky) značky RP (bod pro vsazení rukávu do předního průramku) a RZ (bod pro vsazení rukávu do zadního průramku) ze střihu halenky. Na ZD halenky bod RZ leží v místě pomocného bodu pro vykreslení průramku, který je blíže k hrudní přímce. Stejně tak bod RP na PD halenky. Bod vrh (nejvyšší bod hlavice) leží na středové ose rukávu. Při všívání rukávu bod vrh navazuje na náramenici.

Po vystřižení dílu z papíru si rukáv přiložíme k průramkům halenky, zvlášť k přednímu průramku a zvlášť k zadnímu průramku. Musíme zkontrolovat, že obvod rukávové hlavice je větší než obvod průramků. Začínáme přikládat vždy tak, že průsečík podpažní přímky a přední nebo zadní rukávové přímky rukávu leží na průsečíku hrudní a boční přímky halenky. Postup jsem znázornila v minulém článku: https://www.lartiste.cz/strih-damske-halenky-bez-vyberu/.
Závěrem
Jak sami vidíte, způsobů, jak narýsovat střih halenky bez výběrů i rukávu je mnoho. Střihy se v konečném důsledku liší jen minimálně. Mám zkušenosti, že některým typům postav lépe na první zkoušce sedí střihy dle metodiky Müller and Sohn, jiným zase konstrukce, kterou jsme se zabývali dnes. Je to opravdu velmi individuální. Jediná jistota je snad jen to, že čím více se střih blíží naměřeným rozměrům na postavě, a čím více střih odpovídá tvarům a proporcím postavy, tím méně musíme při zkouškách upravovat a následně opravovat. 😀