Úpravy dámské sukně v pase II
Jak jsem minule slíbila, dnes se vrhneme na začištění pasového okraje sukně pomocí tvarované podsádky. Ale ještě před tím se naučíme, jak zhotovit pasový límec s pasovkou nebo tunýlek s gumou.
Pasový límec s pasovkou
Pasovka je tuhá textilní tkanice, která slouží jako spodní límec a zároveň zpevňuje (vyztužuje) límec vrchní. Pokud použijeme tento typ límce a zároveň máme rozparek na zapínání s nákrytem a podkrytem, pak se nákryt a podkryt nikdy nepřinechávají k dílu, ale stříhají se zvlášť a předšijí se. Pasovka pak nemá stejnou délku jako vrchní límec, ale zasahuje asi 1 – 2 cm pod nákryt a podkryt. Krátké strany pasovky jsou tedy zakryty nákrytem a podkrytem z vrchového materiálu.
Pasovka se na vrchní pasový límec našívá jednoduchým přeplátovaným švem. Přikládáme ji rubem na líc švové záložky horního kraje vrchního pas. límce (1 – 2 mm od linie horního kraje). Šije se v kraji tkanice. Pak se zažehlí horní okraj vrchního pas. límce (výpustka 1 – 2 mm).
Pasovku i límec složíme lícem k sobě a předšijeme krátké strany límce (eventuelně přepnutí). Obrátíme do líce a vyžehlíme. Límec s pasovkou pak vždy všíváme z líce do rubu (viz montáž z líce do rubu: https://www.lartiste.cz/upravy-damskych-sukni-v-pase).
Sukně s gumou v pase
Máme hned několik variant zhotovení. Buď může být guma (ozdobná) přišita k pasovému okraji sukně podehnutým přeplátovaným švem. Nebo můžeme zhotovit pasový límec/tunýlek a do něj gumu všít/navléknout.
Šíře tunýlku pak odpovídá šířce gumy + 0,3 – 0,5 cm. Otvor pro navlečení gumy je pak v levém bočním švu a po navlečení gumy ho ručně zašijeme. Do jednoho tunýlku můžeme provléknout gumu i ve více řadách. V takovém případě pak tunýlek prošijeme řadami rovných stehů, které jsou od sebe vzdáleny na šířku gumy + 0,2 cm. (Tzn. Hotová šířka tunýlku bude 3 cm. Provlékat budu gumu o šířce 0,8 cm ve třech řadách. Tudíž tunýlek prošiju dvěma řadami stehů ve vzdálenosti 1 cm od sebe.)
Tuto metodu můžeme také využít pro nařasení sukně v pase (látka se zřasí na tunýlku/límci a zároveň i sukni).


Třetí způsob začištění pasového okraje s pruženkou je, že guma může být všitá pouze do části pasového límce. Tato varianta je vhodná pro postavy s velkým rozdílem mezi op a os. Pruženka se pak umisťuje mezi záševky zadního a předního dílu. Pasový límec je pak mezi záševky mírně zřasený. Pruženka se pro upevnění prošije po krátkých stranách a v délce středem – šije se z líce. Nakonec se límec z líce prošije 2 mm od švu všití do pasového okraje sukně.
Tvarovaná podsádka
Už název podsádky nám říká, že bude střižená do tvaru. Její horní okraj bude odpovídat tvarem pasové linii sukně. Podsádka bude hladká (záševky jsou odmodelované) a celoplošně vyztužená. Šířka se bude pohybovat mezi 5 – 7 cm. Její dolní kraj bude začištěný obnitkovacím stehem (nebo úzkým obrubovacím švem). Podsádka se skládá z podsádky PD a podsádky ZD sukně (má tedy dva boční švy).
Pokud nemůžeme podsádku celoplošně vyztužit, zpevníme šev všití podsádky do sukně krajovkou.

Využíváme ji všude tam, kde chceme hladkou linii pasového kraje (nemáme pasový límec, tunýlek s gumou), a kde nezapínáme sukni na rozparek s nákrytem a podkrytem. Vhodná je například pro rozparek na skryté zdrhovadlo. Aby se pak zip od pasového kraje sukně nerozjížděl, našíváme z rubu ještě háček a očko.
Poutka u sukně s tvarovanou podsádkou hotovíme z vrchového materiálu/stuhy nebo řetízkem (háčkujeme z pevnější nitě). Poutka se našívají vodorovně. Umísťují se do pravého bočního švu a těsně vedle levého bočního švu zadního dílu.
Pokud je sukně vypodšívkovaná, horní okraj podšívkové sukně přišíváme k dolnímu kraji tvarované podsádky.
Montáž tvarované podsádky do sukně
V našem příkladu budeme mít zapínání na skryté zdrhovadlo umístěné v levém bočním švu.
1. Sešít pravý boční šev tvarované podsádky.
Podsádku PD a ZD složíme lícem na líc a sešijeme v bočním švu.
2. Začistit a rozžehlit švové záložky pravého bočního švu podsádky.
3. Začistit švové záložky levého bočního švu podsádky PD a ZD.
4. Poznačit krátkými nástřihy do švové záložky středy PD a ZD podsádky.
5. Vestehovat podsádku do pasového okraje sukně.
Podsádku přiložíme lícem na líc sukně. Středy podsádky i dílů sukně leží na sobě. Švové záložky levého bočního švu podsádky podehneme do rubu podsádky.
6. Zkontrolovat vestehování podsádky.
7. Všít podsádku do pasového okraje sukně.
Šijeme těsně vedle stehování.
8. Vypárat stehování, sestřihnout švové záložky všití podsádky, obrátit podsádku do líce, vymnout šev. Sežehlit švové záložky do podsádky.
9. Přišít švové záložky na podsádku a zažehlit výpustku.
Šijeme po lícní straně podsádky, 1 – 2 mm od všití podsádky do sukně.
10. Přišít po celém obvodu dolní okraj podsádky skrytým zapošívacím stehem k sukni, stejně tak i levé boční švy podsádky. Nebo můžeme přichytit dolní okraj pouze na pravý boční šev sukně a levé boční švy podsádky na levé boční švy sukně. Levé boční švy podsádky by měly částečně zakrývat tkanici zdrhovadla.
11. Našít poutka na podsádku.
Poutka přišíváme ručně nebo strojem. Přikládáme je k pasovému kraji sukně.
12. Vyžehlit.
Poznámka: Pokud budeme chtít, můžeme sukni prošít z líce ve vzdálenosti 1 – 2 mm od pasového kraje sukně.

No a před námi je poslední tematický okruh, který se týká dámské sukně, a to způsoby začištění dolních krajů a rozparky dolních krajů sukně. A tak tedy vzhůru do neznáma! 🙂