Výpustkové kapsy
S výpustkovými kapsami se setkáme u mnoha typů oděvů (sako, plášť, bunda, kalhoty, atd.). Průhmat kapsy se nachází v ploše oděvního dílu, díl je tedy prostřižený. A abychom neměli v oděvu jen otvor, tak se průhmat kapsy začišťuje jednou nebo dvěma výpustkami, ke kterým je přišit nebo přinechán kapsový váček. Kapsy mohou být s patkou, se zipem anebo bez. U pánských sak se také setkáme s kapsou s tzv. jazykem, což je vlastně dvouvýpustková kapsa s poutkem, díky němuž pak kapsu můžeme zapnout na knoflík.
Základní informace
Výpustkové kapsy řadíme do skupiny kapes prostřižených. Typy výpustkových kapes: jednovýpustková, dvouvýpustková, jednovýpustková s patkou, dvouvýpustková s patkou, jednovýpustková kapsa se zipem, dvouvýpustková kapsa se zipem, jazyková kapsa.
Vyztužování
Výpustkové podsádky i oděvní díl, v místě průhmatu kapsy, vždy vyztužujeme lepivou/nelepivou výztužnou vložkou. Tím zpevníme materiál v místě průhmatu a zabráníme párání materiálu v růžcích (po prostřižení otvoru průhmatu do dílu). Výpustkovou i podkladovou podsádku průhmatu vyztužujeme celoplošně, je lepší použít lepivou výztuž.

Kapsovým podkladem se rozumí pruh výztužného materiálu, který je v délce i šířce o 3 cm větší než délka a šířka průhmatu kapsy, a kterým vyztužujeme oděvní díl. Pokud je výztuž kapsového podkladu nelepivá (např. použijeme jako kapsový podklad kus vrchového nebo podšívkového materiálu) průhmat kapsy jen z rubu podložíme a pomocně přistehujeme. Při předšívání průhmatu pak nelepivou výztuž upevníme právě tímto předšitím. Nelepivou výztuž volíme všude tam, kde by lepivá výztužná vložka byla viditelná (průsvitné materiály), nebo by se poznačovala na líc (výpustková kapsa v podšívce saka), u nepodšitých oděvů, atd. Pokud bude kapsový podklad nelepivý a z třepivého materiálu, začistíme jeho okraje obnitkou.
Díly kapes
Výpustková podsádka (výpustka)
Šíře hotových výpustek na oděvu se obvykle pohybuje od 0,3 cm až po 2 cm. Výpustka/y průhmat vyplňují, proto šíře hotových výpustek/výpustky = šíře otvoru průhmatu. Při nastřihání dílů výpustek se šířka výpustkových podsádek = 2xšířka průhmatu + švové záložky, u dolní podsádky průhmatu přinecháme ještě o 2 až 3 cm navíc, abychom k ní pohodlně mohli přišít kapsový váček. Délka výpustek je minimálně o 1 cm větší než délka průhmatu.
Podkladová podsádka
Součástí výpustkové kapsy je také podkladová podsádka průhmatu, která se stříhá z vrchového materiálu. Má především estetický účel – při otevření kapsy vidíme vrchový materiál a né kapsovinu nebo podšívku kapsového váčku. Podkladová podsádka je široká minimálně 5 cm a minimálně o 1 cm větší než délka průhmatu. Jedinou výjimkou je dvouvýpustková kapsa pánského saka, kde se podkladová podsádka stříhá z podšívky.

Kapsový váček
Kapsový váček může být z jednoho nebo ze dvou dílů, z vrchového nebo podšívkového materiálu či kapsoviny. Můžeme ho také přinechat k výpustkám nebo k pokladové podsádce, stejně tak můžeme mít vrchní kapsový váček z vrchového materiálu (našitý na podkladové podsádce) a spodní kapsový váček z podšívky. Kapsový váček se našívá na podsádky, proto by měl svou šířkou odpovídat délce podsádek. Hloubka a velikost kapsového váčku by měla umožnit, abychom do kapsy mohli zasunout celou dlaň až po zápěstí. Kapsový váček může být tvořen jen obdélníkem složeným na polovinu (kapsový váček střižený v kuse), nebo ze dvou obdélníků (spodní a vrchní kapsový váček), nebo může být tvarovaný a střižený ze dvou dílů (spodní a vrchní kapsový váček). S obdélníkovým tvarem kapsových váčků se setkáme u kapes, jejichž průhmat je vodorovný. U svisle nebo šikmo umístěných průhmatů kapes používáme tvarované kapsové váčky (do oblouku).
Možnosti začištění kapsových váčků
Kapsové váčky můžeme začistit obnitkovacím stehem (u podšitých oděvů) nebo olemováním pomocí šikmého proužku (u nepodšitých oděvů). Pokud se materiál netřepí, nemusíme u podšitých oděvů váčky začišťovat. U nepodšitých oděvů z estetických i zpracovatelských důvodů jsou kapsové váčky přinechané k výpustkové i podkladové podsádce.
Z tohoto všeho je nám jasné, že šití výpustkové kapsy už nebude jen o tom, nastehovat kapsu a přišít. U výpustkových kapes si také nemůžeme dovolit dělat velké chyby – otvor do dílu prostřihneme pouze jednou, víc šancí nemáme. Proto si ještě před prostřižením musíme být jisti tím, že je vše, jak má být (stejná šíře výpustky po celé délce průhmatu, stejná šíře předšití průhmatu, správně našité výpustky, atd.). Zde mnohem více, než jindy, platí pravidlo, dvakrát měř a jednou řež.
Jednovýpustková kapsa
Díly: kapsový podklad (lepivá výztužná vložka), výpustka (=výpustková podsádka) z vrchového materiálu, podkladová podsádka z vrchového materiálu, výztužná vložka, kapsový váček střižený vcelku z podšívky.
Postup hotovení
1. Poznačit umístění, délku a šířku průhmatu na oděvní díl. Vyztužit oděvní díl z rubu v místě průhmatu kapsovým podkladem.
2. Celoplošně vyztužit výpustkovou podsádku a zažehlit přehyb dle značení (Nesežehlujeme na polovinu, ale cca na 1/3 = šíře výpustky+švová záložka ku 2/3 = šíře výpustky + 2 cm + švová záložka).
3. Celoplošně vyztužit podkladovou podsádku. (Pokud bude potřeba, můžeme okraje podsádky začistit obnitkováním.)
4. Přišít kapsový váček na výpustkovou podsádku.
Kapsový váček přiložíme lícem na líc té části výpustkové podsádky, která bude ležet uvnitř kapsy, okraje leží zároveň. Přišít kapsový váček na podsádku a šev šití sežehlit do kapsového váčku. Prošít kapsový váček z LS za 1 mm od mezního švu (=šev, který spojuje vrchový materiál s podšívkou).
5. Poznačit délku průhmatu a šířku výpustky na výpustkovou podsádku.
6. Poznačit délku průhmatu na podkladovou podsádku.
7. Předšít průhmat kapsy.
Dolní kraj průhmatu předšíváme výpustkovou podsádkou s přišitým váčkem, kterou přikládáme k naznačenému dolnímu kraji průhmatu lícem na líc a předšíváme přesně v poznačení, v koncích se zapošitím. Zažehlený přehyb podsádky směřuje k dolnímu kraji oděvu, kapsový váček nahoru.
Horní okraj průhmatu předšíváme podkladovou podsádkou, kterou přikládáme lícem na líc oděvního dílu. Větší část podsádky směřuje k hornímu kraji oděvu, tedy ven z průhmatu. Odehneme výpustku s kapsovým váčkem a předšijeme přesně ve značení v koncích se zapošitím.
8. Zkontrolovat předšití průhmatu.
Kontrolujeme šíři výpustky – zda je po celé délce průhmatu stejně široká, dále vzdálenost mezi dvěma řadami stehů předšití průhmatu – taktéž by měla být po celé délce stejná, délku řad stehů – stehy horní i dolní řady předšití průhmatu by měly končit ve stejné svislé linii.
9. Prostřihnout otvor průhmatu.
Stříháme pouze do oděvního dílu, střih vedeme středem šíře průhmatu, v koncích šikmo do růžků (k posledním stehům předšití průhmatu).
10. Vtáhnout otvorem průhmatu podsádky do rubu oděvního dílu, vymnout švy předšití průhmatu, urovnat podsádky a růžky. Rozžehlit švovou záložku podkladové podsádky a oděvního dílu.
11. Urovnat kapsové váčky na sebe, zkontrolovat výpustku průhmatu kapsy a zastehovat tak, aby výpustka vyplnila předšitý průhmat. Vyžehlit.
12. Přišít kapsový váček na podkladovou podsádku.
Váček přiložíme lícem na líc podkladové podsádky, přišijeme. Šev sežehlíme do váčku, následně kapsový váček prošijeme z LS za 1 mm od mezního švu.
13. Odšít růžky průhmatu a v návaznosti sešít kapsový váček.
Růžky a kapesní váček sešíváme po odehnutí oděvního dílu. Odšitím růžků zajistíme krátké strany průhmatu. Obnitkovat okraje kapesního váčku, v případě, že oděvní díl není podšívkovaný.
14 . Vyžehlit kapsu a vypárat stehování.
Jednovýpustková kapsa s přinechanými kapsovými váčky
Použitý materiál: oděvní díl, výztužná vložka (kapsový podklad), výpustková podsádka s přinechaným kapsovým váčkem z vrchového materiálu, podkladová podsádka s přinechaným kapsovým váčkem z vrchového materiálu, výztužná vložka.
Postup hotovení
1. Naznačit umístění kapsy, délku a šířku průhmatu kapsy.
Délka průhmatu se řídí typem oděvu, může být 10 – 16 cm. Šířka průhmatu je určená šíří výpustky, která vyplňuje průhmat kapsy.
2. Vyztužit průhmat kapsy z rubní strany oděvního dílu kapsovým podkladem.
3. Vyztužit výpustkovou podsádku z rubní strany a zažehlit ji do přehybu.
4. Naznačit na výpustce i podkladovém kapsovém váčku délku průhmatu a na výpustkové podsádce s přinechaným kapsovým váčkem šíři hotové výpustky.
5. Předšít průhmat kapsy
Dolní kraj průhmatu předšíváme výpustkovou podsádkou s přinechaným váčkem, kterou přikládáme k naznačenému dolnímu kraji průhmatu lícem na líc a předšíváme přesně v poznačení, v koncích se zapošitím, zažehlený přehyb směřuje k dolnímu kraji oděvu, kapsový váček nahoru. Horní okraj průhmatu předšíváme podkladovou podsádkou s přinechaným váčkem, přikládáme lícem na líc oděvního dílu, odehneme výpustkový kapsový váček a předšíváme přesně ve značení v koncích se zapošitím.
6. Zkontrolovat předšití průhmatu a prostřihnout otvor středem, v koncích do růžků.
7. Vtáhnout kapsové váčky do rubní strany dílu a švovou záložku podkladového váčku a oděvního dílu rozžehlit.
8. Urovnat kapsové váčky na sebe, zkontrolovat výpustku průhmatu kapsy a zastehovat tak, aby výpustka vyplnila předšitý průhmat.
9. Odšít růžky průhmatu a v návaznosti sešít kapesní váček, eventuálně obnitkovat.
10. Vyžehlit a vypárat stehování.
Jednovýpustková kapsa s patkou
Jednovýpustkovou kapsu s patkou budeme hotovit podobně jako klasické jednovýpustkové kapsy. Při bude jen zhotovení patky, kterou pak předšijeme horní kraj průhmatu. Délka patky se rovná délce průhmatu. Patka po zhotovení kapsy zakrývá průhmat kapsy.
Použitý materiál: oděvní díl, 1x kapsový podklad (výztužná vložka), 1x celoplošně vyztužený díl patky z vrchového materiálu, 1x díl patky z podšívky, 1x celoplošně vyztužená výpustková podsádka z vrchového materiálu, 1x podkladová podsádka z vrchového materiálu, 2x kapsový váček z podšívky.
Postup hotovení
1. Poznačit umístění průhmatu na oděvní díl.
2. Vyztužit oděvní díl z rubní strany v místě průhmatu kapsovým podkladem.
3. Zažehlit hranu výpustkové podsádky v jedné třetině a poznačit na ni šířku výpustky a délku průhmatu.
4. Našít kapsové váčky na podsádky.
Kapsový váček přikládáme lícem na líc podsádky, okraje jsou zároveň. Šijeme za patku. Následně šev sežehlíme do váčku. Pro zpevnění můžeme prošít kapsový váček z líce ve vzdálenosti 1 mm od švu sešití váčku s podsádkou.
5. Předšít tvar patky.
Složit vrchní a spodní patku lícem na sebe, zakreslit tvar patky a předšít strojem. Sestřihnout švové záložky, otočit patku do líce. Vyžehlit patku a zažehlit výpustku z vrchní patky. Patku pak můžeme i ozdobně prošít z líce.
6. Předšít průhmat kapsy.
Patku přiložíme lícem na líc k hornímu kraji průhmatu dle značení. Patka směřuje ven z průhmatu. Předšijeme horní kraj průhmatu. K dolnímu kraji průhmatu dle značení přikládáme lícem na líc výpustkovou podsádku. Zažehlená hrana výpustkové podsádky směřuje ven z průhmatu (směřuje k dolnímu kraji oděvu). Předšijeme dolní kraj průhmatu. Toto předšití je o 1 až dva stehy kratší než předšití horního kraje průhmatu.
7. Prostřihnout kapsový otvor středem, v koncích do nesouměrných růžků k posledním stehům předšití průhmatu.
8. Vtáhnout výpustkovou podsádku do rubu oděvního dílu. Sklopit patku směrem k dolnímu kraji oděvu. Urovnat výpustkovou podsádku a vyžehlit průhmat kapsy. Pomocně zastehovat tak, aby průhmat i podsádka držely na místě.
9. Našít podkladovou podsádku s přišitým kapsovým váčkem na švovou záložku předšití horního kraje průhmatu.
Podsádku přiložíme lícem na rub průhmatu kapsy, kapsový váček směřuje k dolnímu kraji oděvu, horní kraj podkladové podsádky leží zároveň s okrajem švových záložek předšití horního kraje průhmatu. Odehneme oděvní díl a šijeme těsně vedle stehů předšití horního kraje průhmatu.
10. Sešít kapsové váčky s odšitím růžků průhmatu.
Kapsové váčky urovnáme na sebe. Urovnáme si růžky průhmatu tak, aby všechny hrany průhmatu byly na sebe kolmé. Začínáme šít s uzašitím a odšitím růžku na jedné straně průhmatu, dále sešijeme kapsové váčky a skončíme s uzašitím a odšitím druhého růžku průhmatu. Následně (dle materiálu a typu oděvu) můžeme začistit kapsové váčky obnitkováním nebo olemováním.
11. Vypárat pomocná stehování. Vyžehlit kapsu přes prostěrku.
Jednovýpustková kapsa se zipem
U jednovýpustkové kapsy se zipem musíme volit větší šíři výpustky. Měla by zcela zakrývat zdrhovadlo. Většinou se tedy šíře výpustky a průhmatu bude pohybovat od 1,5 do 2 cm. Postup hotovení bude stejný jako u předchozích kapes. Dle typu oděvu a umístění kapsy si zvolíme, zda budeme kapsové váčky přinechávat nebo ne a z jakého materiálu budou zhotoveny. Délka průhmatu je vždy o něco větší než délka zdrhovadla. Pokud tedy máme zdrhovadlo dlouhé 14 cm, délka průhmatu může být 14,5 – 15 cm. Je to kvůli tomu, aby se nám pohodlně odšívaly růžky průhmatu, nikde se nic neboulilo, a kovová zakončení zipu se nedostala do blízkosti jehly stroje nebo přímo pod ni.
Použitý materiál: oděvní díl, 1x kapsový podklad (výztužná vložka), 1x celoplošně vyztužená výpustková podsádka z vrchového materiálu, 1x podkladová podsádka s přinechaným kapsovým váčkem, 1x kapsový váček z podšívky/kapsoviny, 1x zdrhovadlo.
Postup hotovení
1. Poznačit si umístění, šířku a délku průhmatu na oděvní díl. Vyztužit oděvní díl z rubní strany kapsovým podkladem v místě průhmatu.
2. Sežehlit výpustkovou podsádku na polovinu a poznačit si délku průhmatu a šířku výpustky.
3. Předšít průhmat kapsy.
K hornímu kraji průhmatu přiložíme zdrhovadlo. Pomocně nastehujeme. K dolnímu kraji průhmatu přikládáme výpustkovou podsádku. Zažehlená hrana podsádky směřuje ven z průhmatu. Pomocně nastehujeme. Předšijeme průhmat dle značení.
4. Prostřihneme otvor průhmatu středem v koncích do souměrných růžků k poslednímu stehu předšití délky průhmatu.
5. Vypáráme stehování a vtáhneme výpustku i zdrhovadlo do rubu oděvního dílu. Urovnáme výpustku v průhmatu tak, aby všechny strany průhmatu byly na sebe kolmé. Pomocně zastehujeme.
6. Našít druhou polovinu zdrhovadla na výpustku.
Zapnuté zdrhovadlo urovnáme a přiložíme na výpustkovou podsádku tak, aby zdrhovadlo vyplnilo průhmat kapsy. Průhmat se nesmí nikde boulit, hrnout. Přišijeme zdrhovadlo na výpustkovou podsádku těsně vedle stehů předšití dolního kraje průhmatu.
7. Našít kapsový váček z podšívky na výpustkovou podsádku.
Váček přikládáme lícem na líc výpustkové podsádky tak, aby našití váčku posléze zakrylo přišití zdrhovadla na výpustku. Šev sežehlíme do váčku. Váček můžeme prošít i z líce ve vzdálenosti 1 mm od švu sešití váčku a podsádky.
8. Našít podkladovou podsádku s přinechaným kapsovým váčkem na švovou záložku předšití horního kraje průhmatu. Šijeme těsně vedle stehů předšití průhmatu.
9. Sešít kapsové váčky s odšitím růžků průhmatu.
Kapsové váčky urovnáme na sebe. Šití začínáme i končíme uzašitím. Šijeme od jednoho růžku průhmatu, pokračujeme sešitím kapsových váčků a končíme u druhého růžku průhmatu. Oděvní díl vždy odehneme. Růžky jsou přišité na podsádky. Pokud je to potřeba, začistíme kapsové váčky obnitkováním nebo olemováním.
10. Vypárat pomocná stehování a vyžehlit kapsu přes prostěrku.
Následující obrázky zobrazují mírně odlišný postup od výše zmíněného postupu hotovení. Např. v bodu 6 – našít druhou polovinu zdrhovadla na výpustku – v tomto kroce rovnou přišijeme i kapsový váček na výpustkovou podsádku. Váček pak neprošíváme z LS za 1 mm, ale celý dolní kraj průhmatu prošíváme za 1 mm, a tím pádem prošijeme i kapsový váček.
Další varianty
Zip můžeme na výpustku přišít také prošitím z líce ve vzdálenosti 1 mm od předšití dolního kraje průhmatu. Toto šití se rovná délce průhmatu. Prošití také může sloužit k dodatečnému zpevnění průhmatu. Takže zdrhovadlo můžeme všít do průhmatu dle bodu 6. ve výše zmíněném postupu hotovení, společně s ním našít na výpustku i kapsový váček z podšívky, sežehlit švovou záložku do váčku, a teprve po té prošít oděvní díl z líce ve vzdálenosti 1 mm od předšití dolního kraje průhmatu. Kapsový váček tím pádem upevníme také.
Odšití růžků můžeme zařadit ihned po prostřižení průhmatu a urovnání výpustky. Později pak na toto šití navážeme při sešívání kapsových váčků.
Prošití horního kraje a krátkých stran průhmatu z lícní strany hotovíme až po dokončení kapsy. Oděvní díl prošíváme ve vzdálenosti 1 mm od předšitého průhmatu.

Dvouvýpustková kapsa
Použitý materiál: oděvní díl, výztužná vložka (kapsový podklad), 2 x výpustková podsádka z vrchového materiálu, podkladová podsádka z vrchového materiálu, kapsový váček z kapsoviny střižený vcelku (obdélník), výztužná lepivá vložka.
Postup hotovení
1. Poznačit umístění průhmatu na oděvní díl (velikost průhmatu viz výše). Vyztužit oděvní díl z rubní strany kapsovým podkladem v místě průhmatu.
2. Vyztužit výpustkové podsádky, složit je rubovými stranami k sobě a výpustku horní části průhmatu sežehlit je na polovinu. Výpustku dolní části průhmatu sežehlit tak, aby přehyb byl od jednoho kraje výpustky vzdálen o hodnotu šíře výpustky + švová záložka (cca zažehlení na třetiny). Poznačit si šíři výpustky a délku průhmatu na výpustkové podsádky. Naznačit délku průhmatu na podkladovou podsádku.
3. Předšít průhmat kapsy.
Výpustky přiložíme na oděvní díl tak, aby naznačená šíře a délka průhmatu lícovala s umístěním průhmatu na oděvním díle. Nastehujeme výpustky na oděvní díl dle značení. Zkontrolujeme vestehování výpustek, šířku a délku průhmatu. Přišít výpustky na oděvní díl = předšití průhmatu. Zkontrolovat předšití průhmatu. Vzdálenost dvou řad stehů od sebe by měla přesně odpovídat šíři průhmatu. Poslední a první steh v řadě by měl končit přesně v naznačené délce průhmatu. Řady stehů vlastně budou vypadat jako dvě rovnoběžné stejně dlouhé úsečky.
4. Prostřihnout průhmat kapsy středem rovně a v koncích do růžků, vtáhnout výpustky do rubu oděvního dílu a urovnat je tak, aby vyplnily průhmat kapsy. Srovnat i krátké strany průhmatu urovnáním růžků. Vyžehlit předšitý průhmat. Výpustky pomocně sestehujeme, tak aby pro zbytek naší práce držely pevně na svém místě.
5. Sešít kapsový váček s podkladovou podsádkou. Šev sežehlit do váčku a následně prošít z lícní strany ve vzdálenosti 1 mm od švu sešití váčku s podsádkou.
6. Našít druhý okraj kapsového váčku na dolní výpustkovou podsádku průhmatu. Šev sežehlit do kapsového váčku a následně prošít z líce za 1 mm.
7. Našít podkladovou podsádku na horní výpustku průhmatu.
Podkladovou podsádku s našitým kapsovým váčkem, přiložíme lícem na rub průhmatu tak, aby její okraj byl zároveň s okrajem švové záložky výpustkové podsádky. Podsádku si pomocně našpendlíme (nastehujeme), odehneme oděvní díl a šijeme těsně nad předšitím horní části průhmatu.
8. Odšít růžky průhmatu a v návaznosti sešít dlouhé strany kapsového váčku.
Strany kapsového váčku urovnáme na sebe a pomocně sešpendlíme. Zkontrolujeme, zda jsou strany průhmatu na sebe kolmé, popř. je urovnáme tak, aby kolmé byly. (Ale toto by mělo zajišťovat již výše zhotovené zastehování výpustek.). Odehneme oděvní díl a odšijeme růžek průhmatu a v návaznosti na něj i stranu kapsového váčku, na začátku i na konci s uzašitím. To samé uděláme na druhé straně průhmatu.
U podšitých oděvů kapsové váčky v této fázi obnitkujeme pouze u hodně třepivých materiálů, jinak nemusíme. U nepodšitých oděvů je olemuje šikmým proužkem.
9. Vytáhnout pomocné stehování a vyžehlit kapsu přes prostěrku z lícní strany oděvního dílu.
Další varianty hotovení dvouvýpustkové kapsy
V našem příkladu hotovení kapsy jsme si připravili kapsový váček z kapsoviny střižený vcelku. Další variantou je možnost, že si nastřiháme dva kapsové váčky. Jeden z vrchového materiálu a druhý z podšívky/kapsoviny. Váček z vrchového materiálu pak budeme přišívat na podkladovou podsádku průhmatu kapsy a váček z podšívky na výpustkovou podsádku, kterou pak našijeme k dolní hraně průhmatu. Váčky si nejprve přiložíme lícem na líc podsádek, přišijeme a následně sežehlíme švy do váčků. Pro lepší upevnění je pak můžeme ještě prošít z líce ve vzdálenosti 1 mm od zažehlené hrany švu sešití váčku s podsádkou.
Další variantou je, že si k podkladové podsádce, která je z vrchového materiálu, váček rovnou přinecháme. K výpustkové podsádce, kterou budeme předšívat dolní kraj průhmatu, pak přišijeme váček z podšívky nebo kapsoviny. Tato varianta se hodně využívá v zakázkové výrobě.
Rozdíl může být také v předšití průhmatu, kdy při předšívání horního kraje průhmatu, našijeme na oděvní díl výpustkovou i podkladovou podsádku najednou. Výpustkovou podsádku přiložíme značením k hornímu kraji průhmatu tak, aby její zažehlená hrana směřovala ven z průhmatu. Pomocně přistehujeme. Na výpustkovou podsádku pak lícem na líc oděvního dílu položíme podkladovou podsádku (s přinechaným nebo našitým kapsovým váčkem) tak, aby hrany výpustkové a podkladové podsádky ležely zároveň a kapsový váček směřoval ven z průhmatu. Pomocně přistehujeme. Pak předšijeme horní kraj průhmatu. Po předšití dolního kraje průhmatu výpustkovou podsádkou, prostřihneme otvor do oděvního dílu (středem rovně a v koncích do růžků), a podsádky vtáhneme do rubu oděvního dílu. Další postup už je stejný jako u výše zmíněných výpustkových kapes.
Dvouvýpustková kapsa s patkou
V tomto případě je patka umístěna pod horní výpustkovou podsádkou průhmatu. Zakrývá tedy pouze spodní část průhmatu. Délka patky se rovná délce průhmatu.
Použitý materiál: oděvní díl, 1x kapsový podklad (výztužná vložka), 2x celoplošně vyztužená výpustková podsádka z vrchového materiálz, 1x podkladová podsádka z vrchového materiálu, 2x kapsový váček z podšívky/kapsoviny, 1x celoplošně vyztužená vrchní patka z vrchového materiálu, 1x spodní patka z podšívky.
Postup hotovení
1. Zhotovit patku.
Vrchní a spodní patku složíme lícem na líc. Dle střihu zakreslíme tvar patky. Předšijeme tvar patky. Sestřihneme švové záložky. Otočíme patku do líce. Vyžehlíme patku a zažehlíme výpustku z vrchní patky. Nakonec můžeme patku prošít ozdobně z líce.
2. Poznačit si umístění průhmatu na oděvní díl a z rubní strany toto místo vyztužit kapsovým podkladem.
3. Sežehlit výpustkové podsádky na polovinu. Poznačit délku a šířku průhmatu na výpustkové podsádky.
4. Našít kapsové váčky na podkladovou podsádku a výpustkovou podsádku dolního kraje průhmatu.
5. Předšít průhmat kapsy výpustkovými podsádkami. (Podrobněji viz výše.)
6. Prostřihnout průhmat kapsy středem v koncích do souměrných růžků k poslednímu stehu předšití průhmatu.
7. Vtáhnout výpustky do rubu oděvního dílu. Urovnat průhmat kapsy. Vyžehlit průhmat kapsy přes prostěrku. Sestehovat výpustky k sobě střídavým nebo scelovacím stehem a zpevnit tak průhmat proti posunutí při dalším zpracování.
8. Odšít růžky průhmatu.
Pomocně si přišijeme růžky průhmatu na podsádky. Oděvní díl odehneme stranou.
10. Našít patku a podkladovou podsádku na výpustkovou podsádku horního kraje průhmatu.
Patku přiložíme lícem na rub průhmatu. Podkladovou podsádku lícem na spodní patku. Okraje leží zároveň s okrajem švových záložek předšitého horního kraje průhmatu. Pomocně nastehovat. Našít patku s podsádkou na výpustku horního kraje průhmatu těsně vedle stehů předšití horního kraje průhmatu.
10. Vypárat pomocné stehování i sestehování výpustek průhmatu. Protáhnout patku do líce oděvního dílu.
11. Urovnat kapsové váčky na sebe a sešít kapsové váčky v návaznosti na odšité růžky průhmatu. (Dle potřeby začistit okraje kapsových váčků obnitkováním nebo olemováním).
12. Vyžehlit kapsu.
Hotovení výpustkových kapes pomocí obtáčených výpustek
U jednovýpustkové i dvouvýpustkové kapsy můžeme zvolit ještě další postup hotovení. Rozdíl je v tom, že si výpustkové podsádky nijak nesežehlujeme, ale necháme je tak, jak jsou. Podsádky jsou i v tomto případě celoplošně vyztužené. A po předšití průhmatu kapsy švové záložky předšití sežehlíme směrem do výpustky nebo je rozžehlíme. Švové záložky předšití průhmatu pak vyplňují výpustkovou podsádku. Na dolní výpustku našijeme kapsový váček, pokud není přinechaný. Vše ostatní si připravíme tak, jak je zmíněno v postupech výše (dle typu kapsy). Postup začne být odlišný až v bodě předšití průhmatu.
Příklad: předšití průhmatu dvouvýpustkové kapsy s obtáčenými výpustkami
Kapsové váčky již máme našité na dolní výpustkovou podsádku a podkladovou podsádku.
K hornímu kraji průhmatu přiložíme lícem na líc výpustkovou podsádku dle značení. A pomocně nastehujeme. To samé uděláme i s druhou výpustkovou podsádkou, jen ji přiložíme k dolnímu kraji průhmatu. Větší část výpustky leží ven z průhmatu. Ve středu průhmatu se výpustkové podsádky dotýkají švovými záložkami, jejichž šíře odpovídá jedné polovině šíře průhmatu. Předšijeme délku průhmatu. Následně prostřihneme otvor průhmatu středem v koncích do souměrných růžků k posledním stehům předšití průhmatu. Vtáhneme výpustky do rubu oděvního dílu. Švové záložky předšití průhmatu rozžehlíme nebo sežehlíme do výpustek. Pak teprve zažehlíme šíři výpustek tak, aby vyplňovaly celý otvor. Urovnáme průhmat a výpustky si pomocně sestehujeme scelovacím nebo střídavým stehem. Pod horní výpustku položíme podkladovou podsádku, kterou položíme lícem na rub průhmatu. Upevníme výpustky prošitím z líce a to tak, že šijeme přesně ve švu předšití průhmatu. Nakonec už jen sešijeme kapsové váčky společně s odšitím růžků průhmatu, začistíme kapsové váčky, vypáráme stehování a kapsu vyžehlíme.


Podobně bychom pak hotovili i jednovýpustkovou kapsu s obtáčenou výpustkou, která by začišťovala dolní kraj průhmatu. Švová záložka po předšití dolního kraje průhmatu by pak odpovídala celé šíři průhmatu.
Závěr
Jak vidíte, výpustkové kapsy jsou poměrně obsáhlou kapitolou. A způsobů zhotovení je opravdu nespočet. Snažila jsem se zde uvést co nejvíc možných postupů, jak výpustkové kapsy zhotovit. U výpustkových kapes je opravdu důležité dodržovat přesné míry výpustek a průhmatu. Není pak hezké, když je výpustka pokaždé jinak široká, nebo místy nevyplňuje celý průhmat. Velkým přítelem je při zhotovování výpustkových kapes stehování a dvojitá kontrola šíře průhmatu a výpustek. Někdy je potřeba i velká dávka trpělivosti. Přeju vám příjemnou zábavu při šití výpustkových kapes a těším se na počtenou zase příště. J