Začištění dolního kraje sukně
Způsoby začištění dolního kraje sukně se budou odvíjet od již nám známých druhů stehů a švů. Postup, který pro začištění dolního kraje zvolíme, bude záviset na materiálu, ze kterého je sukně ušitá, její siluetě a typu, a tvaru dolního kraje.
Tedy u kolových nebo plisovaných sukní budeme mít ve většině případů záložku širokou pouze 1 cm a její okraje budou začištěné obnitkovacím stehem a ručně přišité k dílům sukně. Střih sukně nám totiž málokdy dovolí něco jiného. Ale za to u sukně z vlněného tvídu budou švové záložky širší a např. olemované šikmým proužkem.
Varianty začištění dolního kraje
A. Jednoduchý obrubovací šev
Okraj koncové záložky se začistí obnitkovacím nebo klikatým stehem a záložka se sežehlí do rubu sukně. Následně se prošije z líce na stroji nebo se k dílům sukně přišije skrytým zapošívacím stehem. Pokud ještě nemáte druhy stehů v malíku, mrkněte na článek: https: https://www.lartiste.cz/druhy-rucnich-stehu/.
U úpletových materiálů se pro začištění dolních krajů používá stroj se spodem krycím stehem (pro domácí využití známý jako coverlock). Stroj zároveň švové záložky začistí z rubu a z líce dolní kraj prošije dvěma řadami stehů.

B. Dvojitý obrubovací šev
Tento způsob začištění volíme zejména u třepivých materiálů. Koncovou záložku sežehlíme do rubu sukně a její horní okraj podehneme. Následně ji pak z líce prošijeme rovným stehem tak, aby se do prošití zachytil podehnutý horní kraj koncové záložky. Prošívat můžeme v jedné nebo více řadách. Místo strojového prošití můžeme horní podehnutý kraj přišít k dílům sukně zapošívacím stehem.

C. Oboustranný lemovací šev
U silnějších a třepivých materiálů volíme začištění lemovacím proužkem, který se většinou hotoví z podšívkového materiálu. Proužek, široký zpravidla 2,5 cm, můžeme předšít z líce do rubu nebo naopak. Následně koncovou záložku přišijeme k dílům sukně skrytým zapošívacím stehem.
Lemování může posloužit i jako ozdobný prvek. Šikmým proužkem lemujeme přímo dolní kraj sukně (např. u kolové sukně).

D. Hustý obnitkovací steh/rolovací steh
Další používanou variantou zejména u lehkých a třepivých materiálů je začištění dolního kraje sukně velmi hustým obnitkovacím stehem, můžete ho znát také pod názvem rolovací steh. U některých materiálů se může dolní okraj mírně zvlnit, což ale není na škodu, protože to přidá dolnímu kraji na zdobnosti.
Podšívkovaná sukně
Další variantou, jak začistit švové a koncové záložky sukně, může být vypodšívkování celé sukně. Rub bude schovaný pod podšívkou a sukně bude působit luxusnějším dojmem.
Podšívka se využívá zejména u sukní z vlněných nebo silnějších materiálů. Usnadňuje oblékání výrobku. Svou barevností by měla podšívka ladit s vrchovým materiálem. Stejné pravidlo by mělo platit i vzhledem ke složení a vlastnostem vrchového materiálu, ale nemusí to tak být vždy.
Podšívka může být přišita hladce k dílům sukně (u hotového výrobku tedy nemůžeme nahlédnout do vnitřního vypracování sukně – podobně jako u saka), anebo může tvořit spodní sukni, která je spojena se sukní z vrchového materiálu pouze v pasovém kraji.
U první varianty nemusíme nijak začišťovat švové a koncové záložky vrchní nebo podšívkové sukně, protože na ně není vidět. U druhé varianty můžeme nahlédnout mezi díly podšívkové a vrchní sukně, a proto musíme švové i koncové záložky u obou sukní začistit. A aby se podšívka sukně při pohybu nehrnula vzhůru k pasovému kraji, spojíme u dolního kraje v bočních švech vrchní a podšívkovou sukni krátkými nitěnými poutky.
Pasové záševky se u podšívkové sukně sežehlují na opačnou stranu než u sukně vrchní. Podšívková sukně má většinou základní střih (bez členících švů, sedel, atd.).
Teď už víme vše, co potřebujeme vědět k tomu, abychom si nějakou tu sukni ušili v dalším společném šicím projektu. Mějte krásný den. 🙂