Základní střih dámských kalhot varianta II
Dnes se seznámíme s dalším postupem konstrukce střihu kalhot. Střihy se od minulého liší tvarováním nohavic dílů, bočních švů, sedového výkroje a sklonem zadní středové přímky ZD. Střih je vhodný pro tkaniny a málo pružné materiály.
Postup konstrukce je, z mého pohledu, jednodušší, než u německé konstrukce. Ale z praktického hlediska sedí na postavě lépe střih kalhot podle německé konstrukce (opět je to pouze můj osobní pohled). Ale odvíjí se to samozřejmě i od typu postavy.
Míry
Pro konstrukci střihu těchto kalhot potřebujeme znát: vp, op, os, bhs, bdk, dšk. Jako kontrolní rozměry si opět můžeme přeměřit obvod stehna, obvod kolene, obvod kotníku, atd.
Konstrukční rozměry a výpočty
Poznámka: u této konstrukce kalhot u výpočtů vycházíme z polovičních hodnot obvodových rozměrů (tzn. z poloviny op, os, dšk).
vp = 168 cm
op = 38 cm (celkový op = 76 cm)
os = 52 cm (celkový os = 104 cm)
bhs = 27,5 cm
bdk = 104 cm
dšk = 24 cm (celkem 48 cm)
kd = bdk – bhs = 104 – 27,5 = 76,5 cm
vk = 0,5kd + 6 cm = (0,5×76,5) + 6 = 44,25 cm kolenní přímka
PD:
0,1os + 3 cm = (0,1×52) + 3 = 8,2 cm sedová přímka PD
0,5os -1 cm = (0,5×52) – 1 = 25 cm sedová šíře PD
0,05os + 2,5 cm = (0,05×52) + 2,5 = 5,1 cm rozkroková šíře PD
0,5dšk – 1 cm = 11 cm
0,5op + šíře pasového výběru + přídavek na volnost = (0,5×38) + pro výběr 2,5 cm + 0,25 cm pro přídavek na volnost (může se pohybovat od 0 až do 0,75 cm, vše se odvíjí od použitého materiálu) = 22 cm pasová šíře PD
Pro pasové výběry PD bychom se měli pohybovat v rozmezí mezi 1,5 až 4 cm.
ZD:
0,1op + 1 cm = 4,8 cm odklon zadní středové přímky
0,1os – 1 cm = 4,2 cm odklon sedové a pasové přímky ZD
0,5os + 1 cm = 27 cm sedová šíře PD
0,05os + 2 cm = 4,6 cm rozkroková šíře ZD
0,5dšk + 1 cm = 13 cm
0,5op + šíře pasového výběru + přídavek na volnost = 22,25 cm pasová šíře ZD
Pro pasové výběry ZD je vhodné volit rozmezí mezi 2 až 5 cm.
Doporučené hodnoty přídavků na volnost
Hodnota udává maximální přídavek na volnost na celkový op a os pro daný střih kalhot. Tzn., je-li hodnota přídavku 1 cm pro celkový op, přídavek na volnost u každého dílu bude 0,25 cm (kalhoty mají 4 díly – 2xZD a 2xPD, tedy 1 cm/4 = 0,25 cm). Tabulka je pouze orientační. Hodnoty ovlivní i použitý materiál a celkový tvar kalhot.
Typ kalhot
těsné kalhoty
přiléhavé kalhoty
polopřiléhavé kalhoty
velmi široké kalhoty
úzké kalhoty (šponovky)
lyžařské kalhoty
šortky
bermudy
pumpky
op
1 cm
1
1
1
1
1
1
1
1
os
0 cm
2
3
2
2
2
2
2
2
o. stehna
6 cm
6
6
6
6
6
6
6
6
o. kolene
8 cm
10
12
26
10
10
10
20
8
o. nártu
8 cm
10
12
30
8
18
Přídavků u o. stehna, kolene, atd. můžeme dosáhnout i modelací střihu základního střihu, a tedy jeho rozšířením.
Postup
1. Kolmice boční a pasové přímky.
2. Naměření bdk, vk, bhs a 0,1os + 3 cm. Vznik dolní koncové, kolenní, rozkrokové a sedové přímky. Pasovou přímku snížíme o 1 cm a z tohoto bodu vedeme kolmici na boční přímku. Vznikne snížená pasová přímka.
3. Na sedové přímce od boční přímky směrem doprava naměříme sedovou šíři PD = 0,5os -1 cm. Z tohoto bodu vztyčíme kolmici na sedovou přímku. Vznikne přední středová přímka.
4. Na rozkrokové přímce od přední středové přímky naměříme 0,05os + 2,5 cm. Místo si označíme bodem.
5. Přeměříme délku rozkrokové přímky (b) a rozdělíme ji na polovinu (1/2b). Z tohoto bodu vztyčíme kolmici na rozkrokovou přímku. Vznikne osa dílu.
6. Na dolní koncové přímce od osy dílu na obě strany naměříme rozměr 0,5dšk – 1 cm. Z těchto bodů vztyčíme kolmice na dolní koncovou přímku. Ty sahají až ke kolenní přímce.
7. Od přední středové přímky na sedové přímce naměříme 0,5 cm směrem doprava (ven z dílu). Od přední středové přímky na pasové přímce naměříme 0,5 cm směrem doleva (do dílu). Vznikne odklon přední středové přímky.
8. Od průsečíku snížené pasové přímky a odkloněné přední středové přímky naneseme rozměr 0,5op + šíře pasového výběru + přídavek na volnost (0,5op + 2,5 + 0,25) tak, aby jeho hodnota protnula pasovou přímku. Místo si označíme bodem. Průsečík a vzniklý bod spojíme přímkou.
9. Pomocné body pro vykreslení tvaru sedového výkroje. Na přední středové přímce si změříme vzdálenost mezi sedovou a rozkrokovou přímkou (y), a tuto rozdělíme na polovinu (1/2y) a označíme bodem. Tento bod spojíme s bodem 0,05os + 2,5 cm. Vzdálenost (x) od přední středové přímky k bodu 0,05os + 2,5 cm si rozdělíme na polovinu (1/2x) a označíme bodem. Tento bod spojíme s průsečíkem přední středové a sedové přímky.
10. Pomocné přímky pro vykreslení tvaru PD. Bhs si rozdělíme na třetiny. Třetinu, která leží nejblíže pasové přímce spojíme s bodem, který označuje pasovou šíři PD. Dále spojíme průsečíky kolenní přímky a kolmice, která označuje šířku nohavice, s bodem označující rozkrokovou šíři kalhot na jedné straně a s průsečíkem sedové a boční přímky na straně druhé.
11. Pasový výběr PD. Vzdálenost (z) mezi osou dílu a bodem, který určuje pasovou šíři PD, rozdělíme na polovinu (1/2z). Z tohoto bodu vedeme kolmici na sníženou pasovou přímku. Vznikne tak osa pasového výběru. Od osy na každou stranu naneseme polovinu šíře pasového výběru. Délka pasového výběru se pohybuje od 7 do 10 cm. Vykreslíme pasový výběr.
12. Vykreslíme tvar PD. Boční linii mírným obloukem (dotýká se boční přímky), boční a krokový kraj kalhot mírně tvarujeme 0,5 cm naměřeným ve středu pomocných přímek, dolní kraj kalhot tvarujeme zvýšením na ose dílu o 0,5 cm. Pasový kraj kalhot tvarujeme také mírným obloukem.
13. Hotový PD kalhot.













Dále pokračujeme ZD kalhot, který vrýsováváme do střihu PD kalhot. Jeden z dílů je pak potřeba z konstrukce vykopírovat, anebo si můžeme PD narýsovat 2x a do druhého rýsovat ZD kalhot.
14. Na snížené pasové přímce od osy dílu PD směrem doprava naměříme rozměr 0,1op + 1 cm. Místo si označíme bodem. Přímkou bod spojíme s průsečíkem rozkrokové a přední středové přímky. Vznikne zadní středová přímka.
15. Od průsečíku sedové a zadní středové přímky směrem nahoru naměříme rozměr 0,1os – 1cm. Stejný rozměr naneseme i od průsečíku snížené pasové přímky PD a zadní středové přímky směrem nahoru. Obě místa si označíme body.
16. V předchozím kroku jsme si označili bod, který leží na zadní středové přímce, nad přímkou sedovou. Z tohoto bodu naneseme vzdálenost 0,5os + 1 cm tak, aby její hodnota protnula sedovou přímku PD. Vznikne tak sedová přímka ZD.
Z bodu, který leží na zadní středové přímce a nad sníženou pasovou přímkou, si naměřme vzdálenost 0,5op + šíře pasového výběru + přídavek na volnost (0,5op + 3 + 0,25 cm) tak, aby její hodnota protnula pasovou přímku PD. Místo si označíme bodem. A body spojíme přímkou. Vznikne pasová přímka ZD.
17. Od osy dílu PD na dolní koncové přímce na obě strany naměříme 0,5dšk + 1 cm. Z těchto bodů vztyčíme kolmice na dolní koncovou přímku a protáhneme je až k přímce kolenní. Vzniklý bod na levé straně kolenní přímky spojíme s bodem (0,5os + 1 cm) označující sedovou šíři ZD. A pokračujeme dále k bodu (0,5op + 3 + 0,25 cm), který udává pasovou šíři ZD. Změříme si přímku (a), která je mezi body označující pasovou a sedovou šíři ZD, a rozdělíme ji na polovinu (1/2a). Místo si označíme bodem. Vzniknou pomocné přímky pro vykreslení bočního kraje kalhot.
Na rozkrokové přímce směrem doprava od bodu, který udává rozkrokovou šíři PD, si naneseme rozměr 0,05os + 2 cm. Tento rozměr udává rozkrokovou šíři ZD. Z tohoto bodu vedeme směrem dolů krátkou kolmici.
18. Změříme si délku přímky PD mezi kolenní přímkou a bodem, který udává rozkrokovou šíři PD. V konstrukci je tato vzdálenost označena písmenem d. Od této hodnoty odečteme 0,75 cm a naneseme ji od průsečíku nohavice ZD a kolenní přímky směrem nahoru tak, aby protnula krátkou kolmici z bodu udávajícího rozkrokovou šíři ZD. Vznikne pomocná přímka pro vykreslení krokového kraje kalhot.
19. Pasový výběr ZD leží v 1/2 hodnoty 0,5op + 3 + 0,25 = e a jeho osa je kolmá na pasovou přímku ZD. Jeho šíře je v našem případě 3 cm, takže od osy výběru na každou stranu naneseme 1,5 cm. Délka výběru se pohybuje mezi 12 až 15 cm.
20. Z bodu 1/2a si směrem ven z dílu vyneseme krátkou kolmici na pomocnou přímku pro tvarování bočního kraje, na které naměříme 1 cm. Vznik pomocného bodu pro tvarování bočního kraje kalhot.
21. Vykreslíme tvar ZD. Dolní kraj kalhot tvarujeme na ose dílu o 0,5 cm směrem ven z dílu do mírného oblouku. Boční i krokový kraj nad kolenní přímkou tvarujeme mírnými oblouky o 0,5 cm směrem do dílu. Nad sedovou přímkou boční kraj kalhot tvarujeme podle pomocného bodu (1cm). Sedový výkroj tvarujeme mírným obloukem (jeho tvar se bude odvíjet i od proporcí postavy, může být tedy více či méně vykrojený).
22. Hotový ZD kalhot.










A tím je střih hotov. Můžeme s ním dále pracovat a modelovat ho. Dále si můžeme připravit střihové součásti kalhot (pásek a poutka, přikreslit nákryt a podkryt rozparku na zapínání, vyznačit umístění kapes, jejich tvar a připravit si pro ně střihové díly, viz https://www.lartiste.cz/damske-kalhoty-zakladni-strih/).
Kontrola
Jako vždy je nutné si přeměřit šířkové i délkové rozměry střihu a zkontrolovat, zda odpovídají naměřeným rozměrům na postavě. Boční i krokové kraje PD a ZD si přiložíme na sebe, a zkontrolujeme, zda je jejich délka stejná. Pokud najdeme ve střihu nějakou chybu nebo střih nemá odpovídající rozměry, právě teď je čas na opravu. Pokud jsme si jisti, že je vše v pořádku, označíme si střih datem, jménem, rozměry postavy, poznačíme si směr položení dílu na materiál. U kalhot osa dílu leží ve směru osnovy.
Na závěr...
Pro lepší tvarování dílu pro postavy s velkým rozdílem mezi op a os můžeme použít pravidla z minulého článku (viz https://www.lartiste.cz/damske-kalhoty-zakladni-strih/).
Určitě je nutné vždy střih odzkoušet na postavě. Pokud šijete své první kalhoty nebo používáte střih kalhot, u kterého ještě nevíte, jak dobře bude sedět na postavě, zhotovte si určitě zkušební model z kalika, nebo nějakého materiálu, který bude odpovídat materiálu, ze kterého kalhoty budete šít. Největší úpravy je potřeba většinou v oblasti sedového výkroje a části kalhot nad sedovou linií. Proto je dobré počítat s většími švovými přídavky, abychom měli dostatek manipulačního prostoru pro úpravy střihu (např. sklonu ZD, zvýšení pasové linie, atd.).
Základní střih odpovídá rovným kalhotám. Pro jiné typy kalhot je potřeba střih upravit modelací (např. zvonové) nebo použitím jiných rozměrů přímo při konstrukci (např. tvarování nohavic úzkých kalhot, atd.).
Střihů i postupů, jak narýsovat kalhoty, je mnoho. Je tedy jen na vás, který zvolíte. Jedinou věc, kterou je zapotřebí zmínit je, že střih kalhot, u kterých není odkloněn ZD, bude s velkou pravděpodobností nefunkční. Nechci tyto postupy na střihy kalhot hanět, zkoušela jsem, ze zvědavosti, takový střih jen jednou, a při zkoušce kalhot pak přebývalo velmi mnoho materiálu ve středu zad. Ačkoli rozdíl mezi op a os byl řešen záševky i ve středu ZD, bylo to prostě málo. Potřebné tvarování pro prohnutí páteře a vystouplost hýždí toto řešení neposkytlo, a akorát přibyla další úprava na postavě.
Každopádně se kvůli tomu svět nezhroutí. 🙂 A i s takovým střihem se dá dále pracovat, jen na začátku stojí více úsilí střih upravit na postavu.
Pro dnešek je to vše. Rýsujte, zkoušejte, nevzdávejte se a sbírejte zkušenosti, ty jsou totiž k nezaplacení. 🙂