rubní strana jednolícní pleteniny

Zátažné pleteniny

Způsob provázání nití v pletenině (vazba) má vliv na její vlastnosti (prodyšnost, tažnost, splývavost, pružnost, kroucení okrajů, atd.) a vzhled (vzory). Tyto dva faktory stejnou měrou ovlivňuje i použitý materiál (příze), ze které se plete.

Minule jsme se seznámili se základními pletařskými pojmy jako jsou očko, jednolícní nebo oboulícní pletenina, sloupek, atd. (https://www.lartiste.cz/pleteniny-uvod/). Dnes na tyto znalosti navážeme a podrobněji se seznámíme se zátažnými pleteninami.

pletenina - očko lícní a rubní

Typickou vlastností očka je stáčení se. Tuto deformaci způsobuje sama technika pletení, která vyvolává napětí v niti. Ve směru podélném pak mají očka tendenci se stáčet z rubu na líc a ve směru příčném z líce na rub. Této vlastnosti se využívá i při tvorbě některých plastických vzorů.

Základní rozdělení

Pleteniny (dle použité výrobní technologie) dělíme do dvou základních skupin na zátažné (tvořená soustavou příčných nití, k výrobě používáme pletací stroje) a osnovní (tvořená podélnou soustavou nití, k výrobě používáme osnovní stávky). Podle orientace oček a vazebních prvků je dále dělíme na vazby: jednolícníoboulícní obourubní. A poslední dělení vychází z použitého materiálu: pleteniny bavlnářského, vlnařského, hedvábnického a lnářského typu . Do těchto kategorií řadíme i výrobky z chemických vláken, které svým vzhledem a vlastnostmi napodobují výše uvedené přírodní typy textilií (např.: syntetické hedvábí spadá do pletenin hedvábnického typu). Dnes se setkáme i s typy pletenin, jejichž nosná konstrukce je z vláken syntetických, které se pak kombinují s vlákny přírodními (např. integrované pleteniny – používané pro funkční prádlo, kdy spodní vrstva pleteniny je ze syntetického materiálu a vrchní z přírodního, jejich vlastnosti se tak vzájemně doplňují – např. odvádění potu a vlhkosti z těla). Takové pleteniny pak nelze přímo zařadit do konkrétního typu dle materiálu. 

Vzorování pletenin

Vzájemnou kombinací oček a chytových a podložených kliček tvoříme vzory. Vzoru lze docílit také posunutím lůžek u dvoulůžkového pletacího stroje, přemístěním očka nebo vícero oček na jinou jehlu, atd. Je to podobné jako u ručního pletení, kdy přehazujeme očka přes sebe, nahazujeme nebo ubíráme. Vzorovat lze také doplňkovou nití, která se  může lišit (leskem, materiálově, vlastnostmi) od nitě základní.

pletenina - klička chytová a podložená

Vazební vzorování – použitím jedné nitě stejné barvy vytváříme různé vzory jako jsou: ažura, příčné vlny, copánky, atd. Lze je mezi sebou různě kombinovat. 
Barevné vzorování – střídáním barevných nití se tvoří např. pruhy. Kombinací barevných nití a vazeb lze napodobovat i vzory, které jsou typické pro tkaniny, např. rybí kostra, kohoutí stopa, atd.

Pojmy

Oboulícní řádek – očka se tvoří na všech jehlách obou lůžek (u oboulícních pletenin). 
Jednolícní řádek – očka se tvoří pouze na jehlách jednoho lůžka, jehly druhého lůžka nepletou (definice platná pro oboulícní pleteniny, které se pletou na dvoulůžkových strojích).
Vzorový řádek – podle navrženého vzoru pletou v řádku jen některé jehly.
Podložená klička – podle vzoru není některými očky předcházejícího řádku nit protažena, ale zůstane položena na rubní straně pleteniny.
Chytová klička – nit, která není protažena očkem, ale je přidružena k očku předcházejícího řádku. K jednomu očku může být přidruženo více chytových kliček.
Přenesené očko – je přeneseno k vedlejšímu očku, tím vznikne malý otvor (např. petinetová pletenina).
Oboustranný líc – lícem mohou být obě strany pleteniny.
Jednostranný líc – jako líc je chápána pouze jedna strana pleteniny. 

Zátažné pleteniny

Podle vzhledu lícní a rubní strany a způsobu provázání oček v řádku dělíme zátažné pleteniny na jednolícní, oboulícní a obourubní.

Jednolícní pleteniny

Jednolícní pleteniny vznikají na pletacích strojích pouze s jednou řadou jehel. Všechny řádky i sloupky jsou jednolícní. Na lícní straně pleteniny se tedy všechna očka jeví jako lícní a na rubní straně se jeví všechna očka jako rubní. Líc je charakteristický stromečkovitými sloupky a rub příčnými obloučky.

lícní strana jednolícní pleteniny
Lícní strana jednolícní pleteniny
lícní strana jednolícní pleteniny
Lícní strana jednolícní pleteniny hladké
rubní strana jednolícní pleteniny
Rubní strana jednolícní pleteniny
Rubní strana jednolícní pleteniny
Sloupky na líci a řádky na rubu
Hladká jednolícní pletenina

Hladkou pleteninu tvoří pouze očka. Netvoří ji žádné další vazební prvky (např. chytové očko). Všechna očka jsou orientována jedním směrem. Podélné okraje se stáčejí z líce na rub a příčné z rubu do líce. (Při šití lze stáčení lze částečně vyrovnat propařením a vyžehlením nebo fixací pomocí špendlíků.)

Vazba je snadno paratelná, dochází k pouštění oček ve sloupcích, pletenina má velkou tažnost v příčném směru. S hladkou jednolícní pleteninou se setkáme u triček, prádla, kojeneckého oblečení, apod.

Hladká jednolícní pletenina a zakreslení polohy nitě
Krytá jednolícní pletenina

Krytou pleteninu tvoří očka ze dvou nití. Krycí nit leží stále jen na líci pleteniny a krytá nit jen na rubní straně pleteniny. Způsob provázání oček je stejný jako u hladké pleteniny. Základem vazby je odlišnost kryté a krycí nitě, ať už vlastnostmi, materiálově nebo barvou. Lze tak docílit odlišných barev líce a rubu, nebo příjemnější materiál na rubní straně, která se dotýká pokožky, atd. Použitím různě silných nití lze vytvářet krajkové efekty. Nitě lze také přesmeknout, tzn., že krytá nit se stane krycí a naopak (krytá přesmekovaná pletenina). Takto mohou vznikat různobarevné vzory. Vazba se používá pro sportovní oděvy, ponožky a punčochové výrobky.

Krytá pletenina a/vazba, 1/krytá nit, 2/krycí nit; b/přesmeknuté očko, c/podkládaná klička; zakreslení polohy nitě
Výplňková jednolícní pletenina

Je tvořena základní nití, která je provázána v jednolícní hladké vazbě, a nití výplňkovou, která je platinovými obloučky vázána na rubní stranu pleteniny. Pro výplňkovou nit se volí objemnější a méně zakroucené příze, které pak zvýší tepelně-izolační schopnost pleteniny. Rubní stranu s výplňkovou nití lze také počesat. Použití na sportovní oděvy (mikiny, tepláky), spodní prádlo nebo volnočasové oděvy.

výplňková pletenina
Pohled na rub výplňkové pleteniny a zakreslení polohy nitě
Plyš zátažný kličkový

Tvoří jej základní nit, která je v hladké jednolícní vazbě, a doplňková nit – plyšová, která je současně kladená se základní nití (podobně jako krytá nit u kryté pleteniny). Plyšová nit má na rubní straně prodloužené platinové obloučky, které pak vytvářejí tzv. plyšové kličky. Ty zlepšují omak textilie, její tepelně-izolační vlastnosti a lépe absorbují vlhkost. Vazba se používá u napínacích froté prostěradel, kojeneckých oděvů, dětských plen, atd.

plyš zátažný kličkový
Plyš zátažný kličkový a zakreslení polohy nitě
Plyš zátažný řezaný

Plete se na dvoulůžkovém stroji jako dvě vrstvy, které jsou vzájemně propojeny plyšovými kličkami. Každá vrstva se skládá ze základní nitě a doplňkové nitě (stejně jako u plyše kličkového). Po rozřezání plyšových kliček se obě vrstvy oddělí a vznikne pletenina s jemným, lesklým a měkkým vlasovým povrchem a velmi dobrou tepelně-izolační schopností. Používá se pro výrobu kojeneckých nebo sportovních oděvů, plyšových hraček, atd.

plyš zátažný řezaný
Plyš zátažný řezaný a zákres polohy nitě pro jedno a dvoulůžkový stroj
Plyš zátažný vzorovaný s plastickým vzorem

Střídá plochy hladké bez kliček (krytá vazba) a plochy s plyšovými kličkami. Využívá pro mycí žínky, kojenecké oděvy, sportovní oděvy.

Plyš zátažný s plastickým vzorem
Včesová pletenina

Do hladké jednolícní pleteniny se zaplétají staplová vlákna ve formě pramene. Do pramenů lze použít vlákna různé délky, jemnosti i barvy, díky tomu lze napodobit vzhled i omak zvířecích kožešin. Využití pro bytové textilie, čepice, bundy, hračky, apod.

Včes a zákres polohy nitě
Ažurová jednolícní pletenina

Charakterizují ji chybějící sloupky oček. Ve sloupku nebo jeho části jsou pouze podložené kličky, které spojují části jednolícní pleteniny. Ažurová pletenina je prodyšná a splývavá, její tepelně-izolační schopnosti jsou ale nízké. Používá se pro spodní prádlo, letní oděvy, punčochy, apod. 

Ažurová pletenina a příklad zakreslení nitě
Intarziový vzor na jednolícní pletenině

Pletenina s velkými barevnými vzory. Vzoruje se záměnou barevných nití v řádku. Každá nit má v řádku určený počet oček. Díky tomu vznikají barevné obrazce, které jsou na rozhraní vzoru vazebně spojeny. Hojně se s tímto vzorem setkáme u svetrů, na kterých jsou figurální motivy, káro nebo podélné pruhy. 

intarziový vzor na pletenině
Intarziový vzor
Flíz

Vyrábí se především ze syntetických materiálů. Má hustý vlasový povrch, který zakrývá vazbu. Základem může být jednolícní hladká pletenina s výplňkem nebo plyšová pletenina. Vlas může být pouze na rubu nebo na líci i rubu. Flíz má velmi dobré tepelně-izolační schopnosti, lze jej také vzorovat – např. tiskem. Používá se na čepice, mikiny, deky, rukavice, zimní ošacení, sportovní oděvy, apod. 

fleece
Fleece
Piké (jednolícní pletenina chytová struková)

Je pletenina s pravidelnými prolamovanými čtverečky a zrnitým povrchem. Vzor je vytvořen na rubu jednolícní chytové pleteniny, který se používá jako lícová strana. Pletenina se díky vazbě méně stáčí v podélném i příčném směru. Používá se na trička, polokošile, dětské oděvy, atd.

piké - struková pletenina
Dvojitý struk 1:1 (piké)
Štruk (jednolícní pletenina chytová struková)

Je charakteristický podélnými proužky, které jsou tvořeny chytovou strukovou vazbou 2:2 (dvojitý struk). Jako líc se používá strana s chytovou vazbou. Při použití barevných nití lze vytvořit jemné podélné proužky nebo drobné kostičky, které připomínají vzor pepito.

štruk - pletenina chytová struková
Dvojitý struk 2:2 (štruk)
Podkládaná jednolícní pletenina (vyplétaný vzor)

Na líci jsou vypleteny drobné barevné motivy. Jeden řádek pleteniny tvoří několik dílčích řádků. Jejich počet se odvíjí od počtu barev (většinou 2 až 3). Lícní strana pleteniny je hladká. Na rubní straně vidíme části podložených kliček nití, které zrovna na líci netvoří vzor. Proto se touto technikou vytvářejí spíše drobnější vzory, aby části nití na rubu nebyly příliš dlouhé, a nedocházelo k jejich zatrhávání. Pletenina se používá pro čepice, svetry, halenky, apod.

podkládaná pletenina
Podkládaná pletenina - pohled na rub a příklad polohy nití
Pletenina s vytaženými očky

Přes povrch pleteniny jsou položena do délky výrazně vytažená očka. Základ tvoří jednolícní neb oboulícní hladká vazba. Vazební vzor se často kombinuje s barevným proužkováním. Použití na svetry, zimní oděvy, spodní prádlo, apod.

Pletenina s vytaženými očky a příklad polohy nití
Pletenina s nopy

Plastické nopky vystupují z povrchu pleteniny. Vzorový motiv, tzv. nopa, je tvořen až třemi lícními sloupky, které se jakoby vyboulí na povrch pleteniny. Při tvorbě vzoru se využívá chytových kliček. S pleteninou se setkáme u dámských halenek a svetrů, spodního prádla a kojeneckých oděvů.

Pletenina s nopy a příklad pracovní patrony
Petinetová pletenina

Má prolamovaný vzor s menšími otvory. Vhodným seskupením jednotlivých pinetových vzorů lze vytvářet velké vzorové motivy. Petinetový vzor můžeme uplatnit u jednolícních i oboulícních pletenin. Taková pletenina je pak prodyšná a dobře splývá. Setkáme se s ní u letních dámských oděvů, spodního prádla, atd.

petinetová pletenina
Petinetová pletenina

Oboulícní pleteniny

Jsou charakteristické střídáním lícního a rubního sloupku. Pouze při roztažení pleteniny vidíme rubní sloupky. Ty jsou jinak zakryty sloupky lícními, a proto se obě strany pleteniny jeví jako lícní. Oboulícní pleteniny mají velkou příčnou tažnost a pružnost, jsou objemnější.

Vyrábí se na strojích se dvěma lůžky, kde jsou jehly postaveny proti sobě v mezerách. U hladké oboulícní pleteniny nit střídavě prochází jehlami obou lůžek. U vzorovaných oboulícních pletenin jsou i řádky jednolícní, vzorové, podkládané nebo chytové kličky.

Hladká oboulícní pletenina

Pleteninu tvoří jen očka bez dalších vazebních prvků. Střídá se očko lícní s očkem rubním. Pletenina má žebrový charakter a zvýšenou příčnou tažnost a pružnost. Používá se pro spodní prádlo, punčochové zboží, trička, lemy pletených výrobků, atd.

oboulícní pletenina a zakreslení polohy nitě
Oboulícní hladká pletenina
Žebrová pletenina jednolícní

Pletenina má podélné plastické pruhy, které jsou v jednolícní hladké vazbě. Střídají se skupiny lícních sloupků se skupinami rubních sloupků. Název jednolícní se odvíjí od popisu vzhledu žeber, a to nic nemění na tom, že tuto pleteninu řadíme do vazeb oboulícních. Použití pro svetry, čepice, punčochové zboží, atd. 

žebro jednolíc
Žebro jednolíc a příklad polohy nitě
Žebrová pletenina oboulícní

Má podélné plastické proužky, které jsou pleteny v oboulícní hladké vazbě. Střídají se skupiny rubních sloupků se skupinou sloupků v oboulícní hladké vazbě, a právě tyto úseky pak vystupují na povrch. Pletenina má vlastnosti pleteniny oboulícní hladké, žebrové a jednolícní hladké (záleží na poměru jednolícních a oboulícních úseků).

žebro oboulíc
Žebro oboulíc a příklad polohy nitě
Patent

Je žebrová pletenina s jednolícními žebry, které jsou tvořeny dvěma až čtyřmi sloupky. Patent má vysokou tažnost i pružnost v příčném směru. Využívá se pro lemy svetrů, triček, rukavic, pro čepice, roláky, punčochové zboží, atd.

patent a zakreslení polohy nitě
Patent a zakreslení polohy nitě
Žebrová pletenina podkládaná

Má plastický žebrovaný povrch pouze na lícní straně. Podložené kličky, které tvoří  strukturu pleteniny, mají vliv na snížení příčné tažnosti pleteniny. Používá se pro spodní prádlo, trička, roláky, svetry, atd.

žebrová pletenina podkládaná
Žebrová pletenina podkládaná
Copánková pletenina

Na jejím povrchu jsou plastické obrazce připomínající copánky. Vzor je tvořen za pomoci křížení oček. Copánkový vzor se většinou aplikuje u žebrové pleteniny, kde jsou copánky v místě jednolícních žeber. Příčná tažnost je nižší než u žebrové jednolícní pleteniny. Využití pro dětské, dámské i pánské oděvy, punčochové zboží, atd. 

copánková pletenina
Copánková pletenina
Perlový chyt (jednostranný chyt)

Je oboulícní chytová pletenina, která má žebrový vzhled, kde na líci pleteniny je v lícních sloupcích každé druhé očko zvětšeno a má výrazný kulatý tvar, který připomíná perličky. Vazba střídá řádek oboulícní hladký s řádkem oboulícním chytovým. Pletenina je objemná a má velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti. Využití pro šály, čepice, svetry, atd.

perlový chyt
Perlový chyt a zákres polohy nitě
Oboustranný chyt

Všechna očka pleteniny jsou vytažena přes řádek, čímž vzniká dojem hrubé a objemné pleteniny. Všechny řádky jsou oboulícní chytové. Pletenina je tedy z obou stran stejná, má tzv. oboustranný líc (perlový chyt, díky střídání oboulícního řádku hladkého s řádkem oboulícním chytovým, má rozlišitelnou rubovou a lícovou stranu, tzv. jednostranný líc). Využívá se stejně jako perlový chyt.

Oboustranný chyt a zákres polohy nitě
Italská pletenina

Střídá se jeden řádek oboulícní a dva řádky jednolícní, které se pletou střídavě na jednom a druhém lůžku. Pletenina má jemné příčné řádkování. Tažnost v příčném směru je snížená, ale pružnost pleteniny je dobrá. Pletenina má oboustranný líc. Používá se pro okrajové části pletených výrobků (límce, légy, kapsy, apod.).

italská pletenina
Italská pletenina a zákres polohy nitě
Polokulatá pletenina

Střídá se řádek oboulícní a řádek jednolícní. Pletenina má jednostranný líc. Stěny oček lícních sloupků na líci pleteniny jsou prodloužené. Podložené kličky jednolícních řádků omezují tažnost pleteniny v příčném směru. Využití pro svetry, halenky, čepice, atd.

polokulatá pletenina
Polokulatá pletenina a zákres polohy nitě
Vlny

Vlny mohou být příčné nebo žakárové. Pletenina s příčnými vlnami má plastická dutá žebra, tzv. vlny. Určitý počet řádků je pleten jen na jednom lůžku jako jednolícní, pak se zařadí alespoň jeden řádek oboulícní. Tím dojde k vyboulení dutiny na líc pleteniny. Pletenina má velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti, sníženou příčnou tažnost a zvýšenou tuhost. Používá se pro svetry, sportovní nebo dámské oděvy, atd. Žakárové vlny se tvoří podobně jako vlny příčné, ale místo příčných pruhů vznikají různě tvarované plastické obrazce. Použití pro dámské halenky, svetry, šaty, atd.

příčné a žakárové vlny
Nahoře: příčné vlny, dole: žakárové vlny
Pleteniny s barevnými vzory

Při vytváření barevných vzorů se neúplné řádky různobarevných nití doplňují na lícní straně na úplný řádek. Na rubní straně pletou všechny jehly hladký rub nebo keprový rub v poměru 1:1. Na rubu pleteniny je pak víc oček než na líci.

pleteniny s barevnými vzory - a hladký rub, b keprový rub
Pleteniny s barevnými vzory - a/ hladký rub, b/ keprový rub
Pleteniny se sníženou tažností

Vznikají kombinací jednolícních, oboulícních a chytových řádků. Omezí se tak příčná tažnost pleteniny, která se pak podobá tkanině, a lze ji použít pro výrobu kostýmů, sak, šatů, plášťů, atd.

Interlocková pletenina hladká

Vyrábí se na okrouhlých strojích. Má zátažnou oboulícní vazbu. Plete se pomocí dvou soustav jehel, které stojí proti sobě. Jeden řádek interlockové pleteniny se skládá ze dvou dílčích řádků oboulícních, navzájem posunutých o jednu jehelní rozteč. Obě soustavy jsou vzájemně propletené. Z obou stran pleteniny vidíme pouze lícní sloupky, a ani při roztažení pleteniny nejsou rubní sloupky patrné. Pletenina má velmi nízkou příčnou tažnost, je plnější a objemnější, nestáčí se. Využívá se pro prádlové výrobky, svetry, dámské halenky, společenské šaty, atd.

Interlock: zakreslení polohy nití
interlock
Interlocková pletenina vazba a příčný průřez

Obourubní pleteniny

Z obou stran pleteniny vidíme pouze jehelní a platinové obloučky oček. Na obou stranách má pletenina vzhled rubní strany jednolícní pleteniny. Vzory se tvoří pomocí střídání lícních a rubních oček v řádcích nebo počtem lícních a rubních řádků.

Hladká obourubní pletenina

Pravidelně se střídá řádek lícních oček s řádkem rubních oček. Stáčení oček působí na řádky, čímž se zkrátí délka pleteniny, zvýší se její podélná tažnost,  objem i plošná hmotnost. Pletenina má velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti. Využití pro zimní oděvy a doplňky, dětské oděvy, atd.

obourubní pletenina hladká
Obourubní pletenina hladká
Obourubní panama

Na povrchu pleteniny se pravidelně střídají čtverečky tvořené lícními očky a čtverečky tvořené rubními očky. Vzniká tak reliéfní vzor. Využití pro svetry, kojenecké oděvy, zimní doplňky, atd.

obourubní panama
Obourubní panama
Obourubní příčné vlny

Pletenina má příčné plastické pruhy, které se tvoří střídáním určitého počtu lícních a rubních řádků. Díky tomu se pletenina plasticky zvlní a má velkou tažnost v podélném směru. Využití pro svetry, zimní  doplňky, atd.

obourubní příčné vlny
Obourubní příčné vlny

Jak vidíte i pletenin je spousta. A to ještě není všechno – příště nás čekají osnovní pleteniny. Už se na ně těším. A co vy? 😉

Podobné příspěvky