Zkoušení a vady kalhot
Dnešní článek bude o úpravách kalhot na postavě. Hned na začátek musím zmínit, že pokud už před zkoušením na postavě víme o tom, že má postava např. vystouplý bok, můžeme si střih upravit už v základu. Úpravu střihu provedeme stejně jako u dámské sukně (viz článek https://www.lartiste.cz/strih-sukne-vs-postava/), a proto už se o těchto úpravách zde nebudu zmiňovat.
První zkouška
Na první zkoušku sestehujeme záševky, boční, krokové a veškeré členící a sedové švy kalhot. Dle střihu máme prokličkovaný tvar kapes a jejich umístění u PD. Vestehujeme zip do rozparku na zapínání a také pasový límec. Zastehujeme délku kalhot. Toto je základ, který platí s menšími obměnami pro všechny kalhoty. Kalhoty budou téměř vypadat jako hotový výrobek, jen s tím rozdílem, že nebudeme zatím u PD vystřihovat tvar sedlových nebo klínových kapes.
Dále si můžeme připravit nakládané kapsy, které budou např. na ZD kalhot, z pomocného anebo již z vrchového materiálu. Zastehujeme si jejich tvar. Při zkoušce pak budeme hledat nejvhodnější umístění kapes vzhledem k tvarům postavy. Pokud máme na kalhotách sedlo a ještě si nejsme jisti jeho tvarem a šířkou, připravíme si na zkoušku ZD nebo PD, který bude hladký (střižený vcelku) a tvar sedla si při zkoušce na díly teprve zakreslíme. Pak tvar sedla (dle zakreslení) přeneseme do střihu a dle střihového dílu pak zhotovíme díly z vrchového materiálu.
Kalhoty oblékneme na postavu, zapneme rozparek na zapínání (nebo v jeho místě pomocně díly sešpendlíme) a špendlíkem sešpendlíme pasový límec v místě, kde bude knoflíková dírka. Stejně jako u zkoušek sukně nebo halenky platí, že postava by měla být oblečena v prádle a obuta v obuvi, kterou bude k modelu nosit. Neměla by stát před zrcadlem. Zejména na začátku zkoušky, kdy potřebujeme, aby zákazník při pohledu do zrcadla nezměnil svůj přirozený postoj. Pokud se zákazníkem už řešíme umístění a velikost kapes, délku kalhot, nebo jiné detaily, je pochopitelné, že se zákazník musí v zrcadle vidět. 🙂
Následně sledujeme celkovou siluetu a padnutí kalhot. Postupujeme od shora dolů. Nejprve se tedy ujistíme, že kalhoty dobře sedí v pase (popř. upravíme šířku a délku záševků v pase nebo tvar členících švů, apod.). Zkontrolujeme osy kalhot, směr bočních a krokových švů, které by měly procházet vždy středem končetiny. Pak se zaměříme na padnutí na bocích a v rozkroku. A úplně nakonec se věnujeme úpravám šířky a délky nohavic. Pokud úpravy kalhot nebudou nijak výrazné, zkontrolujeme si umístění a velikost kapes u PD, označíme si umístění kapes na ZD (nebo jinde).
Správné padnutí kalhot
- Osy PD i ZD jsou svislé a prochází středem nohy. Boční i krokový šev při pohledu na postavu ze stran prochází středem nohy.
- Kalhoty by měly postavu přirozeně kopírovat. Neměly by být příliš velké nebo příliš těsné.
- Umístění i délka záševků by měly odpovídat největším vystouplostem hýždí a břicha.
- Kalhoty by se neměly vrásnit v rozkroku ani na nohavicích. Měly by být hladké.
- Nohavice nemají tendenci přiléhat na jedné straně k noze a na druhé odstávat.

Druhá zkouška
Při druhé zkoušce jsou odšité záševky, sešité krokové, boční, sedové a jiné členící švy. Jsou zhotovené kapsy u PD i ZD. Do rozparku na zapínání je opět jen vestehované zdrhovadlo, stejně tak je vestehovaný pasový límec.
Při druhé zkoušce máme kalhoty už téměř hotové a dolaďujeme jen detaily a zejména délku kalhot. Postup při zkoušení je stejný jako u zkoušky první.
Zkoušek kalhot může být samozřejmě více. Vše se odvíjí od složitosti modelu a typu postavy. Někdy je potřeba větších úprav, a proto kalhoty můžeme mít pro druhou zkoušku opět jen celé sestehované, a částečně ušité je budeme mít až na zkoušce třetí. Zkoušení je prostě velmi individuální záležitost.
Vady padnutí kalhot
Vrásnění kalhot v rozkroku ZD
Vada je způsobena nepřizpůsobením střihu na postavu s vystouplými hýžděmi nebo plnými stehny. Vada se projevuje paprskovitým vrásněním směrem k sedovému švu, těsně pod hýžděmi. Kalhoty jsou v těchto místech malé. Sedový výkroj je krátký a je tedy potřeba jej prodloužit směrem ke krokovému kraji kalhot. U materiálů z přírodních vláken můžeme využít možnosti vytažení sedového výkroje při žehlení.
Kromě této úpravy je možné, že budeme muset přidat materiál i v horní části sedového švu, eventuelně díl rozšířit i na bocích.
Pokud nemáme dostatek materiálu pro rozšíření sedového výkroje v krokovém švu, můžeme si pomoci krokovým nádševkem. Zhotovíme vlastně další malý díl, který pak přišijeme v daném místě k ZD kalhot.

Krátké ZD
Další vadou kalhot může být vrásnění z PD od kolen směrem k vystouplosti hýždí. Při sezení jsou kalhoty nepohodlné. ZD jsou krátké. Příčinami může být příliš postavený sed ZD, PD díly sahající vysoko do pasu nebo nad pas, nedostatečné zažehlení kalhot pro vystouplost sedu, stehen nebo lýtek nebo navolnění bočního švu kalhot při šití.
Vadu opravíme podstřižením pasové linie PD a posunutím délky kalhot směrem nahoru (ka pasu), zkrácením ZD v pasové linii u bočního švu, posunutím kolenních značek a dolního kraje ZD dílu směrem dolů. Dále také prohloubením sedové linie ZD a rozšířením dílu v horní části sedového švu. Ve zkratce vadu opravíme zkrácením PD a prodloužením ZD.

Dlouhý sed ZD
S vadou se můžeme setkat u postav s plochými hýžděmi nebo malým obvodem stehen. Sedový šev PD se boulí a hrne pod rozparkem na zapínání, nohavice jsou v těchto místech volné, materiál přebývá a může tvořit vodorovné nebo svislé záhyby.
Vadu opravíme zkrácením sedového švu ZD směrem do krokového švu. U větší odchylky můžeme zabrat krokový šev až ke kolenu. Stejně tak můžeme zabrat ZD v horní části sedového švu, eventuelně i upravit tvar sedového švu PD.

Krátké PD
Zadní díly kalhot se prověšují a vytvářejí šikmé vrásnění směrem k vystouplosti břicha. Příčinou je, že střih nebyl přizpůsoben pro postavu s plochým sedem nebo malým obvodem stehen. Vadu odstraníme podstřižením ZD v pasové linii v místě sedového švu. Posunutím délky ZD směrem nahoru (k pasu) a prodloužením délky PD a posunutím kolenních značek PD směrem k dolnímu kraji. U PD prodloužíme sedový šev a zároveň jej mírně podstřihneme u krokového švu.

Krátké boční švy
Kalhoty se jeví na straně u bočních švů kratší, vnitřní strana kalhot přiléhá těsně k noze. Materiál se vrásní od krokových švů směrem k vystouplosti boků. Vada je typická pro postavy s vystouplými boky. Boční švy bude potřeba prodloužit zvýšením pasové linie na bocích. Zároveň s tím díly podstřihneme v pasové linii u středu dílů. U ZD podstřihneme sedový šev u krokového švu, čímž krokový šev zkrátíme. Můžeme také díly rozšířit v bočních švech a přidat tak materiál pro zaoblení boků.

Dlouhé krokové švy
S vadou se setkáme u postav s vystouplými hýžděmi anebo v případech, kdy je krokový šev kalhot dlouhý. Krokové švy se pak vrásní pod hýžděmi, je tam přebytečný materiál. Řešením je zkrátit krokový šev podstřižením sedového výkroje dílů. U přírodních nebo směsových materiálů si můžeme pomoci také vysrážením nadkolenní části krokového švu parní žehličkou. Dále u dílů můžeme podstřihnout pasovou linii ve středu dílů.

Stáčení nohavic směrem k bočním švům
Nejčastější příčinou této vady je nesprávné sešití krokových švů (přetažení PD nahoru a ZD dolů). Příčinou může být i položení dílů na látku jinak než osou dílů po osnově. Stejně tak mohou být kalhoty úzké přes boky nebo je špatný tvar sedového výkroje.
Pokud je vada způsobena špatným sešitím švů, je potřeba švy vypárat a sešít znovu. Pokud je vada způsobena špatným položením dílů na materiál, je potřeba díly znovu překreslit nebo nastříhat celé znovu.
Je-li vada způsobena špatným vykreslením tvaru sedového výkroje, opravíme ji podstřižením sedového výkroje PD a zvýšením sedového výkroje ZD v krokovém švu.
Pokud jsou kalhoty přes boky úzké, vadu opravíme rozšířením dílů v bočních švech (vypustíme švové záložky).

Stáčení nohavic směrem ke krokovým švům
Pokud se nohavice stáčejí dovnitř, vzniká tak opačný problém než u výše zmíněného příkladu. Způsobuje ho špatné sešití krokových švů, kdy PD stahujeme dolů a ZD směrem nahoru. Jedinou opravou v tomto případě je vypárání a znovu sešití krokových švů.
Dále mohou být kalhoty přes boky veliké, a je tedy nutné je zabrat v bočních švech. Může být také špatně vykreslen tvar sedových výkrojů dílů. Pak je tedy nutné zvýšit sedový výkroj PD a podstřihnout sedový výkroj ZD. V úvaze může být i zvýšení pasové linie ve středu PD, a s tím spojené snížení pasové linie ve středu ZD.
Nakonec uvedu malý příklad z praxe (za špatnou kvalitu fotografie se omlouvám, ale je stará minimálně už deset let). Na fotografii níže můžeme vidět hned několik vad, a to kalhoty dlouhé v krokovém švu, celkově jsou dlouhé i ZDíly, zároveň jsou kalhoty těsné přes vystouplost hýždí i na bocích (materiál se táhne k hýždím a pne směrem k bokům). Jako opravu bychom tedy použili podstřižení sedového švu ZD u krokového švu, stejně tak bychom podstřihli i pasovou linii ve středu ZD a rozšířili bychom díl v horní části sedového švu a v bočních švech přes oblast sedu a boků. S velkou pravděpodobností bychom nějaké úpravy museli udělat i na PDílech.

A to je v základu vše k úpravám kalhot na postavě. Jak vidíte na příkladu výše, projeví se na postavě většinou více vad zároveň. U asymetrických postav (např. jedna polovina těla je větší než druhá) můžeme úpravy provádět pouze na jednom z dílů (tzn., že budeme mít jeden díl pro levou polovinu těla a jeden střihový díl pro pravou polovinu těla a každý z nich bude vypadat trochu jinak). Pevně věřím, že vám dnešní článek pomohl lépe se zorientovat v úpravách kalhot a přeji vám, aby pod vašima rukama vznikali jen ty nejlépe padnoucí kalhoty. 🙂