Zkoušíme halenku
Protože jsme se v konstrukcích střihu minule zabývali úpravami střihu na „nesouměrné“ postavy, mám pocit, že bychom tyto znalosti měli propojit, a věnovat se tomuto tématu i v technologii, kde se úpravy na postavu řeší trochu jinak než v konstrukcích.
A to zejména z toho důvodu, že oděv už je nastříhán z materiálu, a tudíž už nezbývá tak velký manipulační prostor pro úpravy. Při zkoušce oděvu na postavu se využívají švové záložky – buď se jejich šíře zvětší, nebo zmenší.
Vady, se kterými se při zkoušení dámské halenky můžeme setkat, se projevují v PD a ZD, u límců a rukávů.
Vady předních a zadních dílů
Zvrásnění bočního kraje pokračující na PD
S touto vadou se setkáme u postav se vzpřímeným držením těla. Projevuje se šikmým vrásněním od podpaží a z bočního švu zadního dílu směrem nahoru na díl přední. Zadní díl je příliš dlouhý a průramky PD jsou volné. Nad pasovou linií ZD se mohou tvořit vodorovné záhyby, protože množství materiálu v délce dílu je příliš velké. Pokud je zároveň PD krátký, může pak odstávat v pasové linii a dolní kraj se ve středu bude zvedat.
Vadu opravíme tak, že zkrátíme ZD sestřižením náramenic a podstřižením průkrčníku. Zároveň s tím můžeme (ale nemusíme) prodloužit PD a to tak, že vypustíme švové záložky v náramenicích (zúžíme jejich šíři, a tím prodloužíme díl). Pokud by nám nestačila plocha šv. záložek náramenic pro prodloužení PD, můžeme snížit pasovou linii (platí pro střih přestřižený v pase) nebo všechny vodorovné linie (dolní, sedovou, pasovou a hrudní) a následně podstřihnout průramek i průkrčník.
Na fotografii na panně 1:2 vidíme vadu, kdy je PD krátký. Jeho dolní kraj se zvedá směrem ke středu dílu. Vrásnění vychází ze zadního dílu směrem k nejvyšší vystouplosti na PD – v našem případě prsou. ZD díl je tím pádem dlouhý. Jeho dolní kraj přiléhá k tělu. Je to podobné jako u vady dámské sukně, krátký PD a dlouhý ZD.
Zvrásnění bočního kraje pokračující na ZD
Toto je přesný opak výše zmíněné vady. Zde se vrásněním z bočních švů a průramků PD směrem na zadní díl projevuje vada, se kterou se setkáme u postav s ohnutými zády. Zadní díl je krátký, odstává v pase a průramky ZD jsou volné.
Vadu opravíme prodloužením ZD dílu, a to tak, že vypustíme švovou záložku náramenic a průkrčníku. Pokud by bylo potřeba větších úprav, posuneme pasovou linii níže a podstřihneme průramky.
Je možné, že bude potřeba upravit i délku PD a to zkrácením délky. Tuto úpravu bychom provedli v náramenicích, tak že bychom rozšířili švové záložky, a následně (pokud by to bylo třeba) podstřihli průkrčník. Můžeme také posunout pasovou linie výš a upravit linii průramků tak, aby délka bočního švu byla stejně dlouhá jako na původním díle před úpravou.
Na panně 1:2 vidíme, že dolní kraj PD těsně přiléhá k tělu a z PD zároveň vybíhá šikmé vrásnění směrem na nejvystouplejší část ZD. Středová část dolního kraje ZD odstává a zvedá se směrem nahoru. To vše značí, že ZD díl je krátký a PD dlouhý.
Vrásnění ZD v průramku
Oděv vrásní od průramku směrem na lopatky. S vadou se setkáme u postav se skleslými rameny. Materiál přebývá v průramku, který je dlouhý.
Vadu opravíme změnou sklonu náramenic PD i ZD (náramenici více zešikmíme, zvětšíme sklon).
Příčné záhyby pod límcem v ZD
Vada se projeví příčným vrásněním horní části ZD (pod límcem a nad lopatkami). Oděv je úzký v ramenou a materiál táhne (napíná se) do šířky dílu. S tímto problémem se setkáme u postav s rovnými rameny.
Abychom se vrásnění zbavili, musíme zmírnit sklon náramenic. V případě potřeby lze také podstřihnout průkrčník ZD.
Široký PD
Materiál přebývá v šířce PD, tvoří se svislé záhyby a nadměrná volnost. Často se s ní setkáme u postav s ohnutými zády. Vada může vzniknout také při špatném měření tělesných rozměrů nebo chybou ve výpočtech při konstrukci střihu.
PD opravíme zúžením v bočním švu a průramku. Pokud je vada výraznější (větší) musíme upravit i šířku a délku prsního záševku.
Široký ZD
ZD je volný, tvoří svislé záhyby. Setkáváme se s tím u postav se vzpřímeným držením těla. Chyba může vzniknout také nesprávným změřením na postavě nebo při konstrukčních výpočtech. Abychom vadu opravili, musíme díl zúžit v bočním kraji a průramku. Pokud by byla vada větší, je vhodné upravit papírový střih a následně díl znovu překreslit na materiál.
Úzký PD
Tato vada se velmi často projevuje u postav s velkými prsy nebo u vzpřímených postav, které vypínají hrudník. Vada se projevuje příčným tahem přes obvod hrudníku, rozevírají se přední kraje a materiál se paprskovitě vrásní od prsního vrcholu směrem ke švům dílu (k náramenicím, bočním švům a pasu).
Tento problém je velmi často způsoben špatným měřením postavy v místě oh nebo nějakou konstrukční chybou (špatně vypočítaná pš nebo š.průr.). Proto je velmi důležité, abychom si před nastříháním dílu z materiálu, zkontrolovali obvodové rozměry střihu, a to zejména v případě kupovaných střihů. Papírový střih můžeme upravovat do nekonečna, ale u již nastříhaných dílů máme už jen velmi malý manipulační prostor.
Vada se opraví vypuštěním švových záložek (zmenšením švových záložek) bočních švů a průramku (tím zvětšíme šíři oděvního dílu). Dále je potřeba zvětšit prsní výběr (tam už je ale jisté riziko, že materiálu pro zvětšení výběru nebude dostatek).
Úzký ZD
Vada se projeví u postav s širokými nebo ohnutými zády. Přes šířku dílu se tvoří příčné záhyby, díl táhne přes šířku ZD, při předpažení rukou materiál klade odpor.
Vadu opravíme rozšířením dílu ve švových záložkách bočního švu a průramku.
Propadlý hrudník
S vadou, která se projevuje přebytkem materiálu a prohýbáním tkaniny v místech hrudní kosti, se setkáme u postav s ohnutým držením těla. Opravíme ji podstřižením průkrčníku PD a snížením sklonu náramenice u průkrčníku (vlastně tím zkrátíme středovou část PD).
Nesprávné umístění prsních vrcholů
Vrcholy prsních (a pasových) záševků nejsou umístěny správně vzhledem k prsní linii. Materiál buď přebývá, nebo naopak chybí, protože záševky oděv tvarují na nesprávném místě. Vadu opravíme přemístěním vrcholů záševků.
Pannu 1:2 jsem vycpala pod jejími prsními body. Vycpáním jsem také zvětšila oh, takže materiál má tendenci se táhnout směrem k novým prsním vrcholům, v průramku se tvoří boule a v horní části nad prsy přebývá materiál.
Abychom vše opravili, museli bychom prodloužit a rozšířit PD v místě oh, opravit tvar švů z náramenice tak, aby jeho největší křivka odpovídala umístění prsních vrcholů, eventuelně změnit sklon náramenice, abychom zabrali materiál v průramku PD. Popřípadě zkrátit ZD.
Vady padnutí límců
Odstávající límec
Límec odstává od krku po celém obvodu krku. Příčinou může být velký konstrukční obvod límce nebo nesprávný odklon límce, který neodpovídá obvodu krku nebo velký obvod průkrčníku a s ním spojený špatný střih límce. Vada se opraví vystřižením nového límce se správným odklonem nebo konstrukčním obvodem, nebo zmenšením obvodu průkrčníku.
Těsný límec
Límec těsně přiléhá ke krku a vysouvá se nahoru na krk. Přední kraje límce odstávají. Vadu způsobuje malý obvod průkrčníku nebo límce nebo nesprávný odklon límce. Vada se opraví vystřižením nového límce se správným obvodem nebo se správným odklonem nebo podstřižením (zvětšením) obvodu průkrčníku a následnou úpravou límce.
Dlouhý přehyb klopy
Límec se u náklopního švu vydouvá směrem dovnitř a oděv odstává v přehybu. Příčinou je krátký fazónový límec nebo límec s nesprávným odklonem v náklopním švu nebo špatně zažehlený přehyb límce. Vadu opravíme zažehlením límce do správného tvaru, znovu vystřižením límce se správným sklonem v náklopním švu nebo vystřižením delšího límce.
Krátký přehyb klopy
Vada se projevuje nesprávným tvarem přehybu klopy (přehyb je zakřivený), u náklopního švu se klopa vydouvá směrem ven (přehyb límce se jakoby rozevírá). Kraje límce i klopy odstávají. Vadu způsobuje příliš dlouhý fazónový límec nebo límec s nesprávným odklonem v náklopním švu nebo špatně zažehlený přehyb límce.
Vadu opravíme zkrácením límce nebo znovu vystřižením límce se správným odklonem v náklopním švu nebo zažehlením přehybu límce do správné polohy.
Vady padnutí rukávů
U vad padnutí rukávů nebo průramků bychom měli mít na paměti, že průramek s rukávem je velmi úzce propojen. A jakákoliv změna na rukávu by se měla projevit i na průramku a opačně. Proto většinou upravujeme-li průramek, upravujeme i rukáv. A zejména se držíme hesla, že obvod rukávové hlavice by měl být vždy větší než obvod průramku a nikdy né obráceně. Pokud upravujeme rukáv a body RP, RZ a vrh odpovídají položení v průramku halenky a obvod rukávové hlavice je větší než obvod průramku, nemusíme nutně průramek upravovat.
Přetočení rukávu dopředu
Při zkoušení rukávu směřuje osa rukávu dozadu a rukáv se v přední části zešikma vrásní. S vadou se setkáme u postav s ohnutým držením těla. Může také vzniknout chybným vsazením rukávu do průramku. Vadu opravíme opětovným vestehováním rukávu do průramku se správným umístěním vrcholu rukávové hlavice.

Přetočení rukávu dozadu
Při zkoušení rukávu směřuje osa rukávu dopředu a rukáv se v zadní části zešikma vrásní. S vadou se setkáme u postav se vzpřímeným držením těla. Může také vzniknout chybným vsazením rukávu do průramku. Vadu opravíme opětovným vestehováním rukávu do průramku se správným umístěním vrcholu rukávové hlavice.
Vysoká rukávová hlavice
Rukávová hlavice se příčně vrásní a zabraňuje předpažení nebo jiným pohybům ruky. Příčinou vady je nesprávné určení vrh. Vadu opravíme sestřižením rukávové hlavice v jejím vrcholu v návaznosti na zbytek části rukávové hlavice.
Nízká rukávová hlavice
Z vrcholu hlavice vybíhá paprskovité vrásnění, na dolní části rukávu se tvoří zával materiálu a rukáv odstává (pokud je jeho délka kratší). Příčinou je nesprávné určení vrh při konstrukci nebo příliš velké podstřižení trupových dílů v průramku.
Vadu opravíme zvýšení vrh, a tedy podstřižením rukávové hlavice v podpažních krajích.
Jak zkoušet halenku
Halenku si oblékneme na prádlo, které pod ní budeme nosit (už tělesné rozměry bychom měli měřit v podprsence, kterou pod halenku budeme nosit. Každá podprsenka totiž jinak ovlivní umístění prsních vrcholů.). Sešpendlíme přední kraje (pokud je zapínání v PD) přesně ve středu PD, hrudní, pasová i sedová linie na sebe navazují.
Počet zkoušek závisí na složitosti modelu a vašich zkušenostech. Pro první zkoušku si připravíme rukáv, límec a ozdobné prvky z pomocných materiálů. Při zkoušce sledujeme celkovou siluetu a volnost, jak halenka sedí v průkrčníku a ramenou, zda jsou vrcholy záševků umístěny správně vzhledem k prsním vrcholům, všímáme si délky a šířky záševků, jejich umístění a tvaru. Zkontrolujeme tvar a umístění průramků. Zkusíme v halence předpažit, vyhrbit záda, apod., abychom se ujistili, že oděv umožňuje dostatečnou volnost v pohybu.
Dále si všímáme umístění hrudní, pasové a sedové linie, tvaru a směru bočních nebo jiných členících švů a středů dílů. Zkontrolujeme také délku halenky a tvar dolního kraje.
Máme-li trupové díly zkontrolované, vestehujeme nebo vešpendlíme límec a pravý rukáv. Sledujeme tvar límce, šířku a směr rukávu, tvar rukávové hlavice, délku rukávu, tvar manžety. Opět vyzkoušíme, zda nám rukáv umožní volný pohyb paže.
Veškeré vady a opravy označíme špendlíky nebo křídou, menší vady můžeme ihned přestehovat. Všechny vady vždy zakreslíme i do střihu. Větší vady opravíme opětovným rozpáráním halenky na jednotlivé díly a znovu překreslením nových dílů na materiál dle upraveného střihu.
Pokud je potřeba druhá zkouška, můžeme po první zkoušce částečně zhotovit díly halenky (sešít náramenice, boční švy, odšít záševky), rukávy (zhotovit rozparek, sešít rukávový šev, všít manžetu) a límec (předšít do tvaru). Zhotovený límec a rukávy pouze vestehujeme do průkrčníku a průramků, a také pomocně zastehujeme délku halenky. Vše opětovně zkontrolujeme a následně halenku dohotovíme. (Nebo pokračujeme další zkouškou, dokud vše nesedí, jak má.)
Závěrem...
Ještě je potřeba říci, že toto jsou pouze základní charakteristiky vad. Ve většině případů se setkáme s jejich vzájemnými kombinacemi (úzký PD + široký ZD, krátký ZD + dlouhý PD, apod.) U výraznějších asymetrií postav bychom s jednotlivými asymetriemi měli pracovat už při tvorbě střihu, protože u nastřihaného oděvu už nezbývá mnoho prostoru pro výraznější úpravy. Musíme mít na paměti, že jakékoli úpravy v průramku nebo průkrčníku budou mít vliv na rukáv a límec.
V mnoha případech si také můžeme pomoci modelem ze zkušebního materiálu (který svými vlastnostmi co nejvíce odpovídá materiálu, ze kterého pak oděv budeme šít). U zkušebního modelu si totiž můžeme dovolit mnohem víc a nemusíme se bát do látky i střihnout (kvůli nějakým větším úpravám).
A nakonec jedna rada: všímejte si, co vám materiál napovídá. Co udělá, když zvednete díl nahoru (zkrátíte ho) – vyhladí se záhyby nebo se naopak zvrásnění zvětší. Co se stane, když změníte sklon ramenního švu, apod.
Správně odzkoušený oděv by měl umožňovat dostatek pohybu, neměl by nikde táhnout nebo se vrásnit, měl by opticky vyrovnávat nedostatky postavy. Ramenní švy by měly vést středem ramene nebo mírně spadat do ZD, boční švy by opět měly vést středem (z bočního pohledu) trupu nebo spíše zasahovat do ZD. Záševky by měly být v rovině prsou a jejich konce by neměly sahat až k prsnímu vrcholu, měly by tělo opticky zeštíhlovat, neměly by se nikde krčit a boulit. PD i ZD střed musí vést středem těla a kolmo k zemi.
Rukávy by měly umožňovat dostatečný pohyb ruky a při volně svěšených pažích by se neměly stáčet ani dozadu ani dopředu nebo se krčit v rukávové hlavici.
Vzorník halenky jsem šila už ve škole na jiný typ panny. Takže bystrý čtenář si povšimne, že k dokonalosti by to chtělo ještě pár úprav. Ale na ukázku plus mínus správně odzkoušené halenky nám to postačí. Chci vám jen ukázat, že správně odzkoušený oděv není úplně ťip ťop na tělo, že rukáv musí směřovat mírně dopředu, stejně jako volně visící paže, že středy dílů musí jít středem těla, boční šev svisle, apod.